Pondělí , 28. 11. 2022

René

Hyperandrogenismus: Když máte víc mužských hormonů, než je zdrávo

Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.
hyperandrogenismus
Základem rovnováhy je od všeho trochu.

13. 06. 2022

13. 06. 2022

Nazývá se hyperandrogenismus a je to zjednodušeně stav, kdy se u žen vyskytuje více androgenů, než je přirozené. Následkem toho se takové onemocnění dá titulovat jako zloděj ženské krásy i plodnosti. Pojďme pod jeho pokličku nahlédnout o něco víc.

Hormony v našem těle

Ženské i mužské tělo se v mnoha ohledech odlišuje, a jinak tomu není ani v případě množství jednotlivých hormonů. A zatímco u žen dominuje především estrogen a progesteron, u mužů je to naopak testosteron.

Nutně to ale neznamená, že testosteron v ženském těle představuje něco špatného. Naopak, v rozumné míře je značně důležitý pro hormonální rovnováhu. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Jakmile množství androgenů stoupne nad určitou mez, prokazatelně se tím ozvou určité problémy. Ženy tak mohou na těle spatřovat mužské znaky, zlobit je může také průběh menstruačního cyklu. A přesně tak (a nejen tak) se projevuje i hyperandrogenismus, který je však už samostatným onemocněním. U něžného pohlaví se objevuje zejména v reprodukčním období a kromě estetické stránky může nadělat značnou paseku i v dalších oblastech.

Jak se projevuje hyperandrogenismus?

Nadmíra androgenů v podání hyperandrogenismu se může projevovat hned několika způsoby. A zatímco některé ženy to odhalí až ve chvíli, kdy náhodně absolvují laboratorní testy, jiné ženy na sobě poznají, že je něco tak trochu jinak.

Vůbec nejčastěji se hyperandrogenismus projevuje zvětšeným růstem tmavých chloupků v oblasti tváře, hrudníku, zkrátka v oblastech, kde u žen chlupy nemají co dělat. Časté jsou také větší sklony k akné, hrubnutí hlasu nebo třeba vypadávání a řídnutí vlasů. Velké změny mohou nastat také v případě menstruačního a ovulačního cyklu. Pokud totiž hodnota androgenů začíná převyšovat únosnou mez, logicky tím mizí celková pravidelnost měsíčků, které se mohou vytrácet nebo zcela vymizet. Je tedy zřejmé, že hyperandrogenismus ovlivňuje tělo nejen navenek, ale negativně působí také na vnitřní orgány, které se potom vychýlí ze své rovnováhy.

K TÉMATU  7 tipů, jak připravit dětskou narozeninovou párty

Hyperandrogenismus bývá důvodem neplodnosti

Samostatnou kapitolou je problematika neplodnosti, se kterou úzce souvisí právě také hyperandrogenismus. Ten totiž blokuje přirozené procesy v těle, proto často dochází k anovulačním cyklům nebo k úplnému vymizení ovulace. Vlivem toho pak nemůže ani dojít k uvolnění vajíčka a následnému oplodnění.

rovnováha
Když je vaše tělo v rovnováze, může také přirozeně a správně fungovat.

Ženy s hyperandrogenismem kromě toho bojují také s nepravidelnou menstruací, která může mít řadu rozličných podob – může být slabá, přicházet občasně anebo vůbec. A další problém je na světě. Bez zdravé menstruace nevznikají vhodné podmínky pro nidaci. Nevytváří se totiž bohatá děložní výstelka, která je základem pro zahnízdění vajíčka. Naštěstí i takový stav je léčitelný, jen je třeba vědět, že s hyperandrogenismem to bude o něco složitější.

Proč se hyperandrogenismus objevuje?

Důvodů může být hned celá řada, přičemž někdy je hyperandrogenismus dočasným následkem krátkodobého výkyvu, ke kterému může dojít vlivem řady okolností – nadmíry stresu, určitého onemocnění nebo na základě nově nasazených léků. Pokud ale hladiny androgenů vystřelí nahoru a drží se tam delší dobu, už se skutečně jedná o diagnózu, u které je třeba pátrat po příčinách. Mezi ně řadíme:

  • Inzulínová rezistence nebo diabates druhého typu – bylo prokázané, že největší pravděpodobnost vzniku hyperandrogenismu mají ženy, které se léčí s cukrovkou nebo k ní mají predispozice.
  • PCOS – i syndrom polycystickým ovárií jde ruku v ruce s nadmírou androgenů. Pokud se tedy objeví jedno onemocnění, je vysoká pravděpodobnost, že budete trpět i tím druhým.
  • Nadváha až obezita – studie zjistily, že také nadváha až obezita stojí za vznikem hyperandrogenismu. V mnoha případech pak po zhubnutí dochází k vyrovnání hormonálních hladin.
  • Léky – rovněž dlouhodobě užívané léky mohou způsobit vedlejší účinky ve smyslu přemíry androgenů. Jedná se však jen o dočasný stav, který se upraví po jejich vysazení.
K TÉMATU  Potraviny, které vás mohou nakopnout do milostného života. Do těchto byste to asi neřekly!

Jak se hyperandrogenismus léčí?

Pokud hyperandrogenismus působí značné problémy, zpravidla jako první lékaři sáhnou po hormonální terapii, jejímž cílem je zkrotit řádění rozladěných androgenů. V mnoha případech se však neléčí pouze a jenom nadbytek androgenů, ale lékaři se zaměřují na jejich původce. Pokud tedy trpíte třeba PCOS, bude nutné zaměřit se na jeho řešení, poněvadž jeho vedlejším příznakem je právě hyperandrogenismus.

Pokud ale pravá příčina není známá, a přesto vás nadbytek androgenů trápí, není od věci vyzkoušet i sílu přírody. Mezi bylinkami totiž najdeme i takové kádry, které si poradí se srovnáním hormonálních hladin. Řadíme sem například peruánskou macu, kontryhel, drmek obecný a mnoho dalších. Kromě toho, že zkrotí samotné androgeny, dokážou pomoct také s obnovou menstruačního a ovulačního cyklu a usnadnit tak cestu za miminkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to hormonální dieta a jedná se o efektivní řešení nadváhy?

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
https://dermnetnz.org/topics/hyperandrogenism
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Rozchod není nikdy příjemný. Ztratíte člověka, na kterém vám ještě před časem velmi záleželo, a v srdci zůstává nepříjemné prázdno. Když se k tomu přidá fakt, že o vás mezi společnými známými váš ex partner mluví velmi nevybíravě, je to nesnesitelné. Máme pro vás tipy, co dělat, abyste tuto situaci zvládla.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek