Středa , 04. 12. 2024

Barbora

Hyperandrogenismus: Když máte víc mužských hormonů, než je zdrávo

Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.
hyperandrogenismus
Základem rovnováhy je od všeho trochu.

13. 06. 2022

13. 06. 2022

Nazývá se hyperandrogenismus a je to zjednodušeně stav, kdy se u žen vyskytuje více androgenů, než je přirozené. Následkem toho se takové onemocnění dá titulovat jako zloděj ženské krásy i plodnosti. Pojďme pod jeho pokličku nahlédnout o něco víc.

Hormony v našem těle

Ženské i mužské tělo se v mnoha ohledech odlišuje, a jinak tomu není ani v případě množství jednotlivých hormonů. A zatímco u žen dominuje především estrogen a progesteron, u mužů je to naopak testosteron.

Nutně to ale neznamená, že testosteron v ženském těle představuje něco špatného. Naopak, v rozumné míře je značně důležitý pro hormonální rovnováhu. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Jakmile množství androgenů stoupne nad určitou mez, prokazatelně se tím ozvou určité problémy. Ženy tak mohou na těle spatřovat mužské znaky, zlobit je může také průběh menstruačního cyklu. A přesně tak (a nejen tak) se projevuje i hyperandrogenismus, který je však už samostatným onemocněním. U něžného pohlaví se objevuje zejména v reprodukčním období a kromě estetické stránky může nadělat značnou paseku i v dalších oblastech.

Jak se projevuje hyperandrogenismus?

Nadmíra androgenů v podání hyperandrogenismu se může projevovat hned několika způsoby. A zatímco některé ženy to odhalí až ve chvíli, kdy náhodně absolvují laboratorní testy, jiné ženy na sobě poznají, že je něco tak trochu jinak.

Vůbec nejčastěji se hyperandrogenismus projevuje zvětšeným růstem tmavých chloupků v oblasti tváře, hrudníku, zkrátka v oblastech, kde u žen chlupy nemají co dělat. Časté jsou také větší sklony k akné, hrubnutí hlasu nebo třeba vypadávání a řídnutí vlasů. Velké změny mohou nastat také v případě menstruačního a ovulačního cyklu. Pokud totiž hodnota androgenů začíná převyšovat únosnou mez, logicky tím mizí celková pravidelnost měsíčků, které se mohou vytrácet nebo zcela vymizet. Je tedy zřejmé, že hyperandrogenismus ovlivňuje tělo nejen navenek, ale negativně působí také na vnitřní orgány, které se potom vychýlí ze své rovnováhy.

K TÉMATU  Testujeme nejpopulárnější dietu v Evropě. Viktor ji zkouší s 16 kilogramy nadváhy. FOTO

Hyperandrogenismus bývá důvodem neplodnosti

Samostatnou kapitolou je problematika neplodnosti, se kterou úzce souvisí právě také hyperandrogenismus. Ten totiž blokuje přirozené procesy v těle, proto často dochází k anovulačním cyklům nebo k úplnému vymizení ovulace. Vlivem toho pak nemůže ani dojít k uvolnění vajíčka a následnému oplodnění.

rovnováha
Když je vaše tělo v rovnováze, může také přirozeně a správně fungovat.

Ženy s hyperandrogenismem kromě toho bojují také s nepravidelnou menstruací, která může mít řadu rozličných podob – může být slabá, přicházet občasně anebo vůbec. A další problém je na světě. Bez zdravé menstruace nevznikají vhodné podmínky pro nidaci. Nevytváří se totiž bohatá děložní výstelka, která je základem pro zahnízdění vajíčka. Naštěstí i takový stav je léčitelný, jen je třeba vědět, že s hyperandrogenismem to bude o něco složitější.

Proč se hyperandrogenismus objevuje?

Důvodů může být hned celá řada, přičemž někdy je hyperandrogenismus dočasným následkem krátkodobého výkyvu, ke kterému může dojít vlivem řady okolností – nadmíry stresu, určitého onemocnění nebo na základě nově nasazených léků. Pokud ale hladiny androgenů vystřelí nahoru a drží se tam delší dobu, už se skutečně jedná o diagnózu, u které je třeba pátrat po příčinách. Mezi ně řadíme:

  • Inzulínová rezistence nebo diabates druhého typu – bylo prokázané, že největší pravděpodobnost vzniku hyperandrogenismu mají ženy, které se léčí s cukrovkou nebo k ní mají predispozice.
  • PCOS – i syndrom polycystickým ovárií jde ruku v ruce s nadmírou androgenů. Pokud se tedy objeví jedno onemocnění, je vysoká pravděpodobnost, že budete trpět i tím druhým.
  • Nadváha až obezita – studie zjistily, že také nadváha až obezita stojí za vznikem hyperandrogenismu. V mnoha případech pak po zhubnutí dochází k vyrovnání hormonálních hladin.
  • Léky – rovněž dlouhodobě užívané léky mohou způsobit vedlejší účinky ve smyslu přemíry androgenů. Jedná se však jen o dočasný stav, který se upraví po jejich vysazení.
K TÉMATU  Tajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Jak se hyperandrogenismus léčí?

Pokud hyperandrogenismus působí značné problémy, zpravidla jako první lékaři sáhnou po hormonální terapii, jejímž cílem je zkrotit řádění rozladěných androgenů. V mnoha případech se však neléčí pouze a jenom nadbytek androgenů, ale lékaři se zaměřují na jejich původce. Pokud tedy trpíte třeba PCOS, bude nutné zaměřit se na jeho řešení, poněvadž jeho vedlejším příznakem je právě hyperandrogenismus.

Pokud ale pravá příčina není známá, a přesto vás nadbytek androgenů trápí, není od věci vyzkoušet i sílu přírody. Mezi bylinkami totiž najdeme i takové kádry, které si poradí se srovnáním hormonálních hladin. Řadíme sem například peruánskou macu, kontryhel, drmek obecný a mnoho dalších. Kromě toho, že zkrotí samotné androgeny, dokážou pomoct také s obnovou menstruačního a ovulačního cyklu a usnadnit tak cestu za miminkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to hormonální dieta a jedná se o efektivní řešení nadváhy?

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
https://dermnetnz.org/topics/hyperandrogenism
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Odkládáte v práci úkoly? Tak vítejte ve světě prokrastinace. Bohužel tento trend je stále rozšířenější a vede k velkým problémům nejen na pracovišti. Dnes vám přinášíme 5 rad jak v práci nezahálet.
Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Vodní atrakce, nazvaná River Adventure, vás přenese mezi dinosaury. Jurský park na Floridě projedete na loďce, ze které budete netrpělivě vyhlížet na břehy a hledat pravěké tvory!
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
Kanadská zpěvačka Céline Dion (56) se v novém dokumentu "Já jsem: Céline Dion" rozhodla odhalit svůj těžký boj se syndromem ztuhlého člověka. Tento syrový film ukazuje její každodenní zápasy s bolestivými křečemi a neschopností ovládat vlastní tělo, což mělo vážný dopad na její kariéru. Dokument získal na Rotten Tomatoes neuvěřitelných 100 %, což svědčí o jeho silném dopadu na diváky i kritiky.
Přejí si vaše děti pod stromeček chlupatého mazlíčka? Než to definitivně zavrhnete, vezměte v potaz, že "psí terapie" může příznivě ovlivnit jejich zdraví, konkrétně případné alergie i obezitu dětí. Jak je to možné?
Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Podzim je tady, proto je čas obout se do teplejší a pevnější obuvi. Trendy pro podzim 2022 vás nadchnou. In je pohodlí a funkčnost. Mrkněte, jaké se letos budou nosit kozačky, kotníkové boty a boty na sníh. Pro každou ženu máme spoustu tipů, ze kterých si vyberete. Využijte podzimního Black Friday a nakupte nejlepší boty za zlevněné ceny. Boty si můžete pořídit i na další sezóny, proto volte kvalitní materiály a prověřené značky.

Výběr článků

Dávkovač krmení pro pejsky si zvládnete vyrobit vlastnoručně doma. Je převážně z kartonu a vypadá i funguje báječně! Pokud má váš pejsek nenasytný apetit a je dost chytrý na to, aby si stále přisypával, dávkovač možná nebude to pravé. Postavit si ho ale můžete i pro kočky. Inspirujte se tímhle povedeným DIY nápadem.
Upevnit do stojanu, vytáhnout krabice s ozdobami a pustit se do díla. První jdou na řadu světýlka! Někdo si ale na stromku postaví Betlém a vláček. Podívejte se na video.
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.

Nepřehlédněte

Předvánoční koučink na téma nejen sebelásky a sebehodnoty očima Nely a spousta změn.
Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek