Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody

Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Suchá pokožka
Na suchou pokožku vám skvěle pomůžou přírodní produkty: Zdroj foto: 123RF.com

Většinu níže uvedených prostředků lze využít jako zvlhčovače, pokud není uvedeno jinak. Nejlepší způsob, jak používat zvlhčovač, je užít ho po koupeli na vlhkou pokožku a nechat ho do ni vsáknout.

Slunečnicový olej

Studie z roku 2013, která prováděla výzkumy na účastnících, kterým olej nanesla na paže, zjistila, že slunečnicový olej zlepšuje hydrataci kůže. Stejná studie ovšem také zjistila, že olej některým účastníkům poškodil (alergická reakce, vyrážka) kůži, takže tento olej není vhodný pro každého, kdo trpí na suchou pokožku. Před použitím ho proto aplikujte na malém množství kůže, abyste viděli, jak bude reagovat.

Kokosový olej

Další olej, který působí zázračně na zvlhčení pokožky je kokosový olej. Na rozdíl od Slunečnicového oleje je ovšem mnohem šetrnější k pleti, a tak si ho mnoho žen nemůže vynachválit ani co se péče o vlasy či například strií týká. Kokosový olej je považován za malý zázrak. Studie z roku 2014 zjistila, že kokosový olej je při léčbě suché kůže stejně účinný a bezpečný jako vazelína.

Dále bylo zjištěno, že významně zvyšuje počet lipidů (tuků) na povrchu kůže. Jak výzkum z roku 2016 ukazuje, kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, které mají zvláčňující vlastnosti. Změkčovadlo je tuk nebo olej, který působí jako zvlhčovač tím, že dokáže vyplňovat mezery v suché kůži a činí ji hladkou.

Suchá pokožka a pití mléka

Mléko také může nabídnout významnou pomoc při léčbě suché pokožky, ale ne při aplikaci na kůži, nýbrž při jeho konzumaci. Výzkum z roku 2015 ukazuje, že dieta spojená s pitím mléka by měla pomoci zlepšit suchou kůži. Studie zjistila, že tuk obsažený v mléce, který se nazývá fosfolipid, zlepšil kožní bariéru u myší, když byl přidán do jejich dietního krmiva. Je ale třeba více výzkumů, aby se zjistilo, zda-li konzumní mléko má na člověka stejný účinek.

K TÉMATU  Jarní trendy klepou na dveře. Co se bude nosit?

Ovesná koupel

Ovesné vločky jsou dalším přírodním pomocníkem při boji se suchou pokožkou. Při přidání prášku
z ovesných vloček či jich celých do koupele či pleťového krému, dojde ke spojení důležitých složek, které pleť dokonale zhydratují a pomáhají zpomalit či zcela zničit její vysychání. Studie z roku 2015 zjistila,
že výtažky z ovesných vloček mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, což dokazuje, že jsou skutečně schopny pomoct při léčbě suché pleti.

Med

Některé výzkumy z roku 2012 prokázaly, že med je prospěšný pro mnoho typů kožních onemocnění.
A některé z nich uvádějí, že med může být používán jako domácí léčba k uzdravení suché pokožky.

Různé studie zjistily, že med má tyto vlastnosti:

 • zvlhčuje
 • léčí
 • je protizánětlivý

To vše jsou vlastnosti, které dokazují, že med je ideální volbou pro různé ošetření pleti – od různých masek (obličej, vlasy) až právě po léčbu kůže. Jeho výhodou je, že je zcela přírodní a lze ho aplikovat přímo na kůži.

Vazelína

Vazelína, jinak známá jako minerální olej, se již několik let používá jako přírodní zvlhčovač. V roce 2017 vědci zjistili, že se u použití vazelíny u starých lidí výrazně zlepšila jejich kožní bariéra. Toto zjištění podporuje používání vazelíny na suchou pokožku zvlášť, pokud je způsobeno stárnutím.

Hydratujte s aloe vera

Podle studie z roku 2003 může gel z Aloe Vera také velmi pomoci při léčbě kůže. Osoba se suchou pokožkou na rukou či nohou nanese gel z Aloe Vera na postižená místa a poté zakryje místo ponožkami či rukavicemi. Nejlepší je udělat to před spánkem a nechat gel působit přes noc. Je-li pokožka suchá na jiném místě na těle, naneseme gel z Aloe na dané místo, necháme ho vsáknout, aby bylo místo pokud možno suché, anebo jen lehce navlhlé a tím docílíme podobného efektu.

K TÉMATU  Jóga. Odkud se vzala? Od asketické praktiky indických světců po celosvětový trend, který je právě in! Motivujte se a začněte

Prevence

Pravidelné zvlhčování kůže po koupeli může velmi pomoci od vysychání kůže. Po každém umytí se snažte dodržovat alespoň jednu z výše zmíněných rad – nejlépe každý den, nebo alespoň 2-3x týdně. Spolu s tím se snažte vyhýbat těmto věcem, které k vysychání a podráždění pokožky výrazně přispívají.

 • Škrábání kůže
 • Nadměrně klimatizovaná místnost
 • Holení pomocí již tupého holícího strojku bez holícího gelu
 • Přílišné koupání či sprchování
 • Příliš drsné tření kůže ručníkem/osuškou po koupeli/sprše
 • Koupel/sprcha při velmi horké vodě

A další:

 • Používání prostředků obsahující alkohol
 • Špatné oblečení, které irituje pokožku
 • Časté používání čistících prostředků
 • Sezení před ohněm nebo pod/před tepelným zdrojem
 • Pobývání venku při silném větru

Kdy se suchou pokožkou navštívit lékaře?

Pokud okolní faktory či stárnutí nejsou příčinou suché kůže, tak byste se měli obrátit na svého lékaře, protože se může jednat o normální stav Vaší pleti. A v jakých případech byste si měli dát pozor?

Pokud Vaše pokožka (i přes užívání zvlhčovadel) vykazuje známky:

 • Začervenání či červených skvrn
 • Krvácení
 • Výskyt bakteriálních infekcí
 • Otok, hnis mohou také naznačovat přítomnost infekce

Pokud máte některý z těchto příznaků, pak byste měli neprodleně navštívit Vašeho lékaře.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce patří mezi nejkrásnější období roku. Všechno se třpytí, blýská a svítí. Proměňte i svůj domov v kouzelné místo plné vánoční atmosféry. Ať už je však váš byt velký nebo maličký, existuje spousta způsobů, jak ho přes Vánoce vyzdobit. Připravili jsme pro vás seznam toho, co by vám rozhodně nemělo uniknout.
S chutí upravujete nebo měníte interiér, ale nechcete, aby vás takové změny přišly příliš draho? Tady je pár šikovných vychytávek, jak na to. Těchto 13 nápadů vám umožní jednoduše přizpůsobit domov vašim představám. Inspirujte se!
Je jich plný internet, ale tahle taneční kompilace vede na plné čáře. Lidé se dokáží úplně odvázat, a to i v těch nejméně očekávaných situacích. Policisté na ulici, zákazník v prodejně s elektronikou nebo člen security na plném stadionu. Tohle vás dostane!
Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Bez něj by prostě Štědrý den být nemohl. Malý, vysoký, jedle, borovice, každý si nějaký vánoční stromeček s chutí ozdobí. Jak může stromek vypadat?
Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?
Komunikace je základ dobrého vztahu, ale existují některé výroky, které mají zbytečně negativní dopad. Tady jsou ty, které chlapovi raději neříkejte. Možná vám přijdou v pořádku, ale jejich použití může mít trochu jiný efekt, než očekáváte.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Připoutejte se a připravte se na divokou jízdu, protože přichází čtvrtý díl našeho napínavého příběhu, který vás zavede hlouběji do labyrintu tajemství, vášní a rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Ve světě, kde se osobní a profesionální životy nebezpečně proplétají, se naše hrdinka ocitá na prahu osudového setkání, které může změnit vše. Co se stane, když se vaše nejtajnější touhy střetnou s nečekanou realitou? V tomto čtvrtém dílu se ponoříme ještě hlouběji do příběhu plného napětí, nečekaných zvratů a odhalení, která mají moc otřást vaším vnímáním pravdy. Otevřete dveře do světa, kde každý výběr může navždy změnit vaši budoucnost. Nechte se pohltit příběhem, který je stejně provokativní, jako je neodolatelný.
Ovdověla jsem velice brzy, bylo mi dvaačtyřicet, když můj manžel zemřel na infarkt a od té doby jsem zůstala sama. Abych svůj život nějak vyplnila, hodně jsem se upnula na dceru, která byla ráda. Vždyť jí alespoň měl kdo pomáhat s jejími třemi dětmi, na které neměla čas, protože chtěla budovat kariéru.
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.

Výběr článků

Čekáte na sólovku od zpěvačky Marty Jandové? Tak je tady! Konečně. Co se stalo, že Marta přichází se svým prvním sólovým albem až nyní?
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.

Nepřehlédněte

To, co mnozí dávno tušili, se 1. října 2019 stalo realitou. V 80 letech zemřela pěvecká legenda a české národní bohatství Karel Gott. V anketách Zlatý slavík a Český slavík získal celkem 42 ocenění, nicméně ne všechno se mu v životě povedlo. Proč byl terčem pomluv i vtipů?
Eva Urbaníková představuje nový film podle své knihy. Příliš osobní známost je o životní houpačce. Jednou jsi dole a jednou nahoře. Co se dělo při natáčení a co dalšího autorka veleúspěšné knihy ještě prozradila?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek