Úterý , 25. 03. 2025

Marián

Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody

Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Suchá pokožka
Na suchou pokožku vám skvěle pomůžou přírodní produkty: Zdroj foto: 123RF.com

Většinu níže uvedených prostředků lze využít jako zvlhčovače, pokud není uvedeno jinak. Nejlepší způsob, jak používat zvlhčovač, je užít ho po koupeli na vlhkou pokožku a nechat ho do ni vsáknout.

Slunečnicový olej

Studie z roku 2013, která prováděla výzkumy na účastnících, kterým olej nanesla na paže, zjistila, že slunečnicový olej zlepšuje hydrataci kůže. Stejná studie ovšem také zjistila, že olej některým účastníkům poškodil (alergická reakce, vyrážka) kůži, takže tento olej není vhodný pro každého, kdo trpí na suchou pokožku. Před použitím ho proto aplikujte na malém množství kůže, abyste viděli, jak bude reagovat.

Kokosový olej

Další olej, který působí zázračně na zvlhčení pokožky je kokosový olej. Na rozdíl od Slunečnicového oleje je ovšem mnohem šetrnější k pleti, a tak si ho mnoho žen nemůže vynachválit ani co se péče o vlasy či například strií týká. Kokosový olej je považován za malý zázrak. Studie z roku 2014 zjistila, že kokosový olej je při léčbě suché kůže stejně účinný a bezpečný jako vazelína.

Dále bylo zjištěno, že významně zvyšuje počet lipidů (tuků) na povrchu kůže. Jak výzkum z roku 2016 ukazuje, kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, které mají zvláčňující vlastnosti. Změkčovadlo je tuk nebo olej, který působí jako zvlhčovač tím, že dokáže vyplňovat mezery v suché kůži a činí ji hladkou.

Suchá pokožka a pití mléka

Mléko také může nabídnout významnou pomoc při léčbě suché pokožky, ale ne při aplikaci na kůži, nýbrž při jeho konzumaci. Výzkum z roku 2015 ukazuje, že dieta spojená s pitím mléka by měla pomoci zlepšit suchou kůži. Studie zjistila, že tuk obsažený v mléce, který se nazývá fosfolipid, zlepšil kožní bariéru u myší, když byl přidán do jejich dietního krmiva. Je ale třeba více výzkumů, aby se zjistilo, zda-li konzumní mléko má na člověka stejný účinek.

K TÉMATU  Kvasinková infekce postihuje hned několik míst na těle. Co dělat a co jíst, když se kvasinky přemnoží?

Ovesná koupel

Ovesné vločky jsou dalším přírodním pomocníkem při boji se suchou pokožkou. Při přidání prášku
z ovesných vloček či jich celých do koupele či pleťového krému, dojde ke spojení důležitých složek, které pleť dokonale zhydratují a pomáhají zpomalit či zcela zničit její vysychání. Studie z roku 2015 zjistila,
že výtažky z ovesných vloček mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, což dokazuje, že jsou skutečně schopny pomoct při léčbě suché pleti.

Med

Některé výzkumy z roku 2012 prokázaly, že med je prospěšný pro mnoho typů kožních onemocnění.
A některé z nich uvádějí, že med může být používán jako domácí léčba k uzdravení suché pokožky.

Různé studie zjistily, že med má tyto vlastnosti:

  • zvlhčuje
  • léčí
  • je protizánětlivý

To vše jsou vlastnosti, které dokazují, že med je ideální volbou pro různé ošetření pleti – od různých masek (obličej, vlasy) až právě po léčbu kůže. Jeho výhodou je, že je zcela přírodní a lze ho aplikovat přímo na kůži.

Vazelína

Vazelína, jinak známá jako minerální olej, se již několik let používá jako přírodní zvlhčovač. V roce 2017 vědci zjistili, že se u použití vazelíny u starých lidí výrazně zlepšila jejich kožní bariéra. Toto zjištění podporuje používání vazelíny na suchou pokožku zvlášť, pokud je způsobeno stárnutím.

Hydratujte s aloe vera

Podle studie z roku 2003 může gel z Aloe Vera také velmi pomoci při léčbě kůže. Osoba se suchou pokožkou na rukou či nohou nanese gel z Aloe Vera na postižená místa a poté zakryje místo ponožkami či rukavicemi. Nejlepší je udělat to před spánkem a nechat gel působit přes noc. Je-li pokožka suchá na jiném místě na těle, naneseme gel z Aloe na dané místo, necháme ho vsáknout, aby bylo místo pokud možno suché, anebo jen lehce navlhlé a tím docílíme podobného efektu.

K TÉMATU  Pečujete o své brýle správně? Některé návyky mohou ohrozit váš zrak

Prevence

Pravidelné zvlhčování kůže po koupeli může velmi pomoci od vysychání kůže. Po každém umytí se snažte dodržovat alespoň jednu z výše zmíněných rad – nejlépe každý den, nebo alespoň 2-3x týdně. Spolu s tím se snažte vyhýbat těmto věcem, které k vysychání a podráždění pokožky výrazně přispívají.

  • Škrábání kůže
  • Nadměrně klimatizovaná místnost
  • Holení pomocí již tupého holícího strojku bez holícího gelu
  • Přílišné koupání či sprchování
  • Příliš drsné tření kůže ručníkem/osuškou po koupeli/sprše
  • Koupel/sprcha při velmi horké vodě

A další:

  • Používání prostředků obsahující alkohol
  • Špatné oblečení, které irituje pokožku
  • Časté používání čistících prostředků
  • Sezení před ohněm nebo pod/před tepelným zdrojem
  • Pobývání venku při silném větru

Kdy se suchou pokožkou navštívit lékaře?

Pokud okolní faktory či stárnutí nejsou příčinou suché kůže, tak byste se měli obrátit na svého lékaře, protože se může jednat o normální stav Vaší pleti. A v jakých případech byste si měli dát pozor?

Pokud Vaše pokožka (i přes užívání zvlhčovadel) vykazuje známky:

  • Začervenání či červených skvrn
  • Krvácení
  • Výskyt bakteriálních infekcí
  • Otok, hnis mohou také naznačovat přítomnost infekce

Pokud máte některý z těchto příznaků, pak byste měli neprodleně navštívit Vašeho lékaře.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Krásný den všem dámám v naší lize! S blížícím se jarem je nyní ideální čas připravit své tělo na novou sezónu. A co je lepšího než začít s osvědčeným jarním detoxem? V tomto článku se podělíme o jednoduché tipy na přípravu zeleninového smoothie a připravíme si detoxikační polévku. A v neposlední řadě, prozradíme 4 kroky, jak s detoxikací začít jež v únoru.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Po příchodu do nejedné české domácnosti uvidíte na okenním parapetu africkou fialku – skromnou, elegantní, hezky zbarvenou pokojovou rostlinu. Je ideální trefou pro každého nenáročného pěstitele. Sama toho nevyžaduje mnoho a vydrží krásná po celý rok.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Máte se na pozoru, aby vás neuchvátila každoroční chřipková epidemie? To nejlepší, co se dá dělat, je nezanedbat prevenci. Jak se bránit proti chřipce?
V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Nové album Petera Nagye PIANKO, které právě přichází na trh, by se také dalo nazvat Hity a balady v akustickém podání. Obsahuje totiž třináct písní oblíbeného slovenského skladatele, textaře a zpěváka v akustických verzích. Co na něm najdete a co ještě Peter chystá? To se dozvíte z našeho rozhovoru.
Sobota bude velmi mystická. Co nám slibuje Luna v Panně? Co dělat a čemu se o víkendu vyvarovat? Více se dozvíte v našem pravidelném horoskopu krásy a duševního zdraví astroložky Naďi Šmídové.
Kauza brutálního týrání malého jezevčíka, na kterou na sociálních sítích upozornila podnikatelka Erika Eliášová, vyvolala v České republice obrovskou vlnu rozhořčení. Případ odhalil nejen neuvěřitelnou krutost páru, který psa utýral, ale také poukázal na slabost zákonů týkajících se ochrany zvířat. Sociální sítě hrály klíčovou roli v šíření tohoto příběhu, který znovu otevřel diskuzi o potřebě tvrdších trestů pro pachatele těchto nelidských činů.
Kocour Haburu je velkým fanouškem hry na piano. Rád na něm usíná, když se z něj line melodie ukolébavky. Ponořte se do klidu spolu s ním!
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.

Výběr článků

Venku klesly teploty. To je nejvyšší čas udělat si úklid v šatníku. I vánoční svátky mohou být dobrým časem pro zbavení se nepotřebného oblečení. To ostatní počká pěkně na jaro.
Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
Od letošního roku existuje státní podpora bydlení pro mladé do 36 let a částky, které lze získat při velmi nízkém úročení, nejsou zanedbatelné. A již 25 let pomáhá v pořízení bydlení také stavební spoření, které je díky dlouhodobě zaručeným nízkým úrokovým sazbám sázkou na jistotu.

Nepřehlédněte

Móda je tématem, které zajímá především ženy. Samozřejmě že existují i pánové, jež se vyznají v módních trendech, a dokonce je baví je sledovat. Ale spíše je to doménou žen, které na toto téma jsou schopné vést se svými kamarádkami dlouhé dialogy. Největším problémem bývá si vytvořit vlastní šatník. S ním se potýká spousta žen. Tápou a zkoušejí a hledají rady a inspiraci. Řešením by mohl být kapslový šatník. Co je jeho podstatou?
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek