Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Které vitamíny mají vliv na rychlý růst vlasů? Vypěstujte si krásné a dlouhé kadeře

Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
růst vlasů
Podporujte zdraví svých vlasů především zevnitř a odmění se vám.

02. 05. 2022

02. 05. 2022

Ze všech stran se na nás valí nejrůznější speciální přípravky, které nám slibují rychlejší a bohatší růst vlasů. Ačkoli jejich používání skutečně není od věci, protože vlasové kořínky vyživují z vnější strany, nejsou úplně samospásné.

Růst vlasů totiž vychází z přirozené funkce našeho organismu, a pokud právě svému tělu pomůžeme, dodáme mu potřebné látky i živiny, růst vlasů se podpoří i bez asistence vlasových doplňků. Veskrze mnohem snadnějším, časově i finančně méně náročnějším, způsobem. Jak tedy na to?

Růst vlasů vyžaduje správnou výživu

Jak už je tedy zřejmé, naše vlasy (a i ty, co mají v plánu teprve vyrůst) je nutné podporovat nejen zvenčí, ale vyživovat je musíme také uvnitř. Začít bychom nepochybně měli zdravým životním stylem a vyváženou stravou bohatou na mikro i makro živiny. Bez toho to tak snadno nepůjde.

Strava každého z nás však není úplně dokonalá, proto v ní většina složek schází, nehledě na to, že některé prvky si tělo ani samo vytvořit nedokáže, proto je třeba mu je pravidelně dodávat. A právě s tím pomůže široké spektrum vitamínů i minerálů, které mají blahodárné účinky na rychlejší růst vlasů. 

Namíchejte si ten správný vitamínový a minerální koktejl

Je spousta různých vitamínů a stopových prvků, které jsou svým působením pro organismus výjimečné. My jsme pro vás vybrali pouze ty, které mají co dočinění s rychlejším nastartováním růstu vlasů. Které to jsou?

Vitamín A

Najdeme ho také v: hovězím mase, vnitřnostech, vejcích, dýni, rybách, špenátu nebo třeba v mrkvi.

Vitamín A je pro tělo velmi důležitý, podporuje imunitní činnost, ale je také základem pro buněčný růst, zdraví pokožky, nehtů a samozřejmě také vlasů. Právě vlasům pomáhá především tím, že stimuluje produkci kožního mazu, čímž předchází jejich lámání.

Avšak pozor, je vždy třeba dodržovat hodnoty denního referenčního příjmu. Při nadměrném užívání totiž může být pro tělo toxický a způsobit u vlasů opačný efekt – začne tedy docházet k jejich vypadávání. Takže všeho s mírou.

Vitamín B

Najdeme ho také v: mase, kvasnicích, vnitřnostech, luštěninách, mléce, listové zelenině, vajíčkách, sójových bobech, rybách a obilovinách.

Vitamín B má své specifické vlastnosti především proto, že pod jeho pojmem se skrývá osm různě očíslovaných vitamínů. Nás však bude zajímat především vitamín B2 (riboflavin), B7 (biotin), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamin), jejichž nedostatek se odráží v kvalitě vlasů. Bez jejich přítomnosti by došlo k vypadávání až ke ztrátě vlasů, změně objemu a pozastavení jejich růstu. Pokud se však na dostatečný příjem těchto Béček zaměříte, růst vlasů na sebe dlouho nenechá čekat.

K TÉMATUJak se zbavit celulitidy? Věnujte svému tělu dostatek péče
růst vlasů
Vitamíny a minerály můžete získávat z vyvážené stravy, nebo je přijímat formou doplňků.

Vitamín C

Najdeme ho také v: citrusech, rajčatech, paprikách, brokolici, jahodách i jablkách. 

Vitamín C občas vypadá jako nenápadný doplněk, který je nám podstrkovaný hlavně v době přílivu respiračních nemocí a spousta z nás jej vnímá spíše jako ochránce naší imunity. Málokoho by však napadlo, jaká ostatní kouzla svede nejen s tělem, ale také s našimi vlasy.

Právě vitamín C je nezbytný pro metabolismus aminokyselin. Podílí se na syntéze kolagenu, který je nedílnou součástí vlasové struktury. Podporuje ale i vstřebávání železa, což je opět prvek nezbytný pro správný růst vlasů.

Ačkoli vitamín C napřímo neovlivňuje samotný růst vlasů, podílí se na správných činnostech dalších prvků, které už na vlasy přímý vliv opravdu mají. Proto by v jídelníčku, anebo ve formě potravinového doplňku, rozhodně neměl scházet. 

Vitamín D

Najdeme ho také v: rybách, mléce, vejcích i kvasnicích. 

Vitamín D je z hlediska vitamínů podporujících růst vlasů králem všech králů. Právě on je totiž nezbytný nejen pro imunitní funkce, ale zejména pro kvalitu zubů, kostí, pokožky i vlasů. S jeho nedostatkem se pojí vypadávání vlasů, které může vést až k alopecii.

Vitamín D má však jednu obrovskou výhodu – jeho nedostatek můžete doplnit třeba jen krátkým pobytem na sluníčku, díky čemuž se jeho produkce v těle navýší. V zimě to však bývá problém, proto není od věci buďto vytunit jídelníček, anebo si vitamín D dopřát ve formě tabletek. 

Železo

Najdeme ho také v: červeném masu, vejcích, ovoci a zelenině.

Pro rychlý růst vlasů je zcela nezbytné také železo, jehož nedostatek je spojený s bledou kůží, křehkými nehty a také lámavými vlasy. Vlasy pak v takovém případě více vypadávají, růst nových vlasů silně stagnuje. Navíc bylo prokázané, že jeho nepřítomnost způsobuje předčasné šedivění vlasů. Proto pokud toužíte po krásné a zdravé hřívě, nezapomeňte na pravidelné doplňování železa, a to především v období, kdy ho ztrácíte nejvíc – ano, během vaší menstruace.

K TÉMATUJak se rychle zbavit černých teček? Sáhněte po medu, citronu nebo ovesných vločkách

Selen

Najdeme ho také v: masu, ořechách i mořských plodech.

Pro zdravý růst vlasů a jejich kvalitu je významný i selen. Stopový prvek, který snižuje vypadávání vlasů, startuje růst nových vlasových buněk a také umírňuje sklony k předčasnému šedivění. Také se velmi dobře podílí na podpoře nehtů i pokožky. V jeho případě však platí to samé jako u vitamínu A. Ve větší míře je toxický, proto při vyšších dávkách způsobuje naprostý opak pozitivních účinků!

vlasy
Vlasy jsou krásné jedině, když jsou zdravé.

Zinek 

Najdeme ho také v: masu, luštěninách, celozrnných výrobcích i mořských plodech.

Zinek je životně důležitým prvkem. Bez jeho pomoci by trpěla nejen imunita, nervový systém, ale i reprodukční funkce. Na tělo má řadu ohromujících účinků – účastní se metabolismu makroživin, zlepšuje stav nehtů, pleti i vlasů. A právě u vlasů se zastavíme. Zinek dokáže nastartovat vlasový růst, podpořit jejich bohatost i kvalitu a také předcházet jejich vypadávání.

Kolagen

Najdeme ho také v: rybách, vejcích, mořských plodech i některé zelenině.

Dalším nezbytným doplňkem je kolagen. Bílkovinový mistr bohatý na aminokyseliny, který udržuje zdraví našich chrupavek, stojí za elasticitou i pevností naší pokožky a také stimuluje vlasovou pokožku. Rovněž je důležitým antioxidantem, který chrání naše buňky, DNA i vlasové folikuly před poškozením.

Právě tento prvek je rovněž nutný pro tvorbu vlasových bílkovin, zlepšuje pružnost v oblasti pokožky, čímž předchází řídnutí a vypadávání vlasů. Stejně jako každá bílkovina, i kolagen se podílí na stavbě nových buněk, proto je ideálním kandidátem, který dá růst vašich vlasů pěkně do pohybu.

Kyselina hyaluronová

Najdeme ji také v: banánech, sóje, vnitřnostech, jahodách, špenátu nebo třeba květáku.

Skvělým pomocníkem je také kyselina hyaluronová, která se aktuálně skloňuje snad ve všech pádech. Zcela oprávněně. Dokáže totiž s naším tělem hotové divy. My se podíváme na ty vlasové účinky. Kyselina hyaluronová je velmi účinná pro regeneraci stávajících vlasů a aktivaci těch nových.

V kombinaci s kolagenem, vitamínem C i zinkem se její přínos zvyšuje. Je důležitá také pro udržení přirozené hydratace v těle, čímž přímo vyživuje a podporuje vlasovou pokožku, stejně tak celkovou kvalitu vaší hřívy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fenomén tuhý šampon: Šetří vlasy, pokožku, planetu i peněženku!

5 zábalů pro krásné vlasy. Pyšněte se krásnou hřívou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek