Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Které vitamíny mají vliv na rychlý růst vlasů? Vypěstujte si krásné a dlouhé kadeře

Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
růst vlasů
Podporujte zdraví svých vlasů především zevnitř a odmění se vám.

02. 05. 2022

02. 05. 2022

Ze všech stran se na nás valí nejrůznější speciální přípravky, které nám slibují rychlejší a bohatší růst vlasů. Ačkoli jejich používání skutečně není od věci, protože vlasové kořínky vyživují z vnější strany, nejsou úplně samospásné.

Růst vlasů totiž vychází z přirozené funkce našeho organismu, a pokud právě svému tělu pomůžeme, dodáme mu potřebné látky i živiny, růst vlasů se podpoří i bez asistence vlasových doplňků. Veskrze mnohem snadnějším, časově i finančně méně náročnějším, způsobem. Jak tedy na to?

Růst vlasů vyžaduje správnou výživu

Jak už je tedy zřejmé, naše vlasy (a i ty, co mají v plánu teprve vyrůst) je nutné podporovat nejen zvenčí, ale vyživovat je musíme také uvnitř. Začít bychom nepochybně měli zdravým životním stylem a vyváženou stravou bohatou na mikro i makro živiny. Bez toho to tak snadno nepůjde.

Strava každého z nás však není úplně dokonalá, proto v ní většina složek schází, nehledě na to, že některé prvky si tělo ani samo vytvořit nedokáže, proto je třeba mu je pravidelně dodávat. A právě s tím pomůže široké spektrum vitamínů i minerálů, které mají blahodárné účinky na rychlejší růst vlasů. 

Namíchejte si ten správný vitamínový a minerální koktejl

Je spousta různých vitamínů a stopových prvků, které jsou svým působením pro organismus výjimečné. My jsme pro vás vybrali pouze ty, které mají co dočinění s rychlejším nastartováním růstu vlasů. Které to jsou?

Vitamín A

Najdeme ho také v: hovězím mase, vnitřnostech, vejcích, dýni, rybách, špenátu nebo třeba v mrkvi.

Vitamín A je pro tělo velmi důležitý, podporuje imunitní činnost, ale je také základem pro buněčný růst, zdraví pokožky, nehtů a samozřejmě také vlasů. Právě vlasům pomáhá především tím, že stimuluje produkci kožního mazu, čímž předchází jejich lámání.

Avšak pozor, je vždy třeba dodržovat hodnoty denního referenčního příjmu. Při nadměrném užívání totiž může být pro tělo toxický a způsobit u vlasů opačný efekt – začne tedy docházet k jejich vypadávání. Takže všeho s mírou.

Vitamín B

Najdeme ho také v: mase, kvasnicích, vnitřnostech, luštěninách, mléce, listové zelenině, vajíčkách, sójových bobech, rybách a obilovinách.

Vitamín B má své specifické vlastnosti především proto, že pod jeho pojmem se skrývá osm různě očíslovaných vitamínů. Nás však bude zajímat především vitamín B2 (riboflavin), B7 (biotin), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamin), jejichž nedostatek se odráží v kvalitě vlasů. Bez jejich přítomnosti by došlo k vypadávání až ke ztrátě vlasů, změně objemu a pozastavení jejich růstu. Pokud se však na dostatečný příjem těchto Béček zaměříte, růst vlasů na sebe dlouho nenechá čekat.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na pondělí 24. 9. 2018. Dnes za vás budou mluvit emoce!
růst vlasů
Vitamíny a minerály můžete získávat z vyvážené stravy, nebo je přijímat formou doplňků.

Vitamín C

Najdeme ho také v: citrusech, rajčatech, paprikách, brokolici, jahodách i jablkách. 

Vitamín C občas vypadá jako nenápadný doplněk, který je nám podstrkovaný hlavně v době přílivu respiračních nemocí a spousta z nás jej vnímá spíše jako ochránce naší imunity. Málokoho by však napadlo, jaká ostatní kouzla svede nejen s tělem, ale také s našimi vlasy.

Právě vitamín C je nezbytný pro metabolismus aminokyselin. Podílí se na syntéze kolagenu, který je nedílnou součástí vlasové struktury. Podporuje ale i vstřebávání železa, což je opět prvek nezbytný pro správný růst vlasů.

Ačkoli vitamín C napřímo neovlivňuje samotný růst vlasů, podílí se na správných činnostech dalších prvků, které už na vlasy přímý vliv opravdu mají. Proto by v jídelníčku, anebo ve formě potravinového doplňku, rozhodně neměl scházet. 

Vitamín D

Najdeme ho také v: rybách, mléce, vejcích i kvasnicích. 

Vitamín D je z hlediska vitamínů podporujících růst vlasů králem všech králů. Právě on je totiž nezbytný nejen pro imunitní funkce, ale zejména pro kvalitu zubů, kostí, pokožky i vlasů. S jeho nedostatkem se pojí vypadávání vlasů, které může vést až k alopecii.

Vitamín D má však jednu obrovskou výhodu – jeho nedostatek můžete doplnit třeba jen krátkým pobytem na sluníčku, díky čemuž se jeho produkce v těle navýší. V zimě to však bývá problém, proto není od věci buďto vytunit jídelníček, anebo si vitamín D dopřát ve formě tabletek. 

Železo

Najdeme ho také v: červeném masu, vejcích, ovoci a zelenině.

Pro rychlý růst vlasů je zcela nezbytné také železo, jehož nedostatek je spojený s bledou kůží, křehkými nehty a také lámavými vlasy. Vlasy pak v takovém případě více vypadávají, růst nových vlasů silně stagnuje. Navíc bylo prokázané, že jeho nepřítomnost způsobuje předčasné šedivění vlasů. Proto pokud toužíte po krásné a zdravé hřívě, nezapomeňte na pravidelné doplňování železa, a to především v období, kdy ho ztrácíte nejvíc – ano, během vaší menstruace.

K TÉMATU  Děti a sport. Které vlastnosti buduje a proč je tak důležitý právě v dětství?

Selen

Najdeme ho také v: masu, ořechách i mořských plodech.

Pro zdravý růst vlasů a jejich kvalitu je významný i selen. Stopový prvek, který snižuje vypadávání vlasů, startuje růst nových vlasových buněk a také umírňuje sklony k předčasnému šedivění. Také se velmi dobře podílí na podpoře nehtů i pokožky. V jeho případě však platí to samé jako u vitamínu A. Ve větší míře je toxický, proto při vyšších dávkách způsobuje naprostý opak pozitivních účinků!

vlasy
Vlasy jsou krásné jedině, když jsou zdravé.

Zinek 

Najdeme ho také v: masu, luštěninách, celozrnných výrobcích i mořských plodech.

Zinek je životně důležitým prvkem. Bez jeho pomoci by trpěla nejen imunita, nervový systém, ale i reprodukční funkce. Na tělo má řadu ohromujících účinků – účastní se metabolismu makroživin, zlepšuje stav nehtů, pleti i vlasů. A právě u vlasů se zastavíme. Zinek dokáže nastartovat vlasový růst, podpořit jejich bohatost i kvalitu a také předcházet jejich vypadávání.

Kolagen

Najdeme ho také v: rybách, vejcích, mořských plodech i některé zelenině.

Dalším nezbytným doplňkem je kolagen. Bílkovinový mistr bohatý na aminokyseliny, který udržuje zdraví našich chrupavek, stojí za elasticitou i pevností naší pokožky a také stimuluje vlasovou pokožku. Rovněž je důležitým antioxidantem, který chrání naše buňky, DNA i vlasové folikuly před poškozením.

Právě tento prvek je rovněž nutný pro tvorbu vlasových bílkovin, zlepšuje pružnost v oblasti pokožky, čímž předchází řídnutí a vypadávání vlasů. Stejně jako každá bílkovina, i kolagen se podílí na stavbě nových buněk, proto je ideálním kandidátem, který dá růst vašich vlasů pěkně do pohybu.

Kyselina hyaluronová

Najdeme ji také v: banánech, sóje, vnitřnostech, jahodách, špenátu nebo třeba květáku.

Skvělým pomocníkem je také kyselina hyaluronová, která se aktuálně skloňuje snad ve všech pádech. Zcela oprávněně. Dokáže totiž s naším tělem hotové divy. My se podíváme na ty vlasové účinky. Kyselina hyaluronová je velmi účinná pro regeneraci stávajících vlasů a aktivaci těch nových.

V kombinaci s kolagenem, vitamínem C i zinkem se její přínos zvyšuje. Je důležitá také pro udržení přirozené hydratace v těle, čímž přímo vyživuje a podporuje vlasovou pokožku, stejně tak celkovou kvalitu vaší hřívy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fenomén tuhý šampon: Šetří vlasy, pokožku, planetu i peněženku!

5 zábalů pro krásné vlasy. Pyšněte se krásnou hřívou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.
Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Ratanový květináč ještě nikdy nevypadal lépe. Stačí k tomu venkovní lucerna, větve borovice, vánoční světýlka a pár ozdobiček. Všechno sestavte a naaranžujte podle svého vkusu, a pak už stačí jen rozsvítit. Do lucerny je ideální elektrická svíčka. Výsledek je fenomenální, obzvlášť večer! Přestože je tato dekorace primárně určená na ven, nikdo vám nebrání postavit ji do rohu obývacího pokoje. Pohled na ni vás bude hřát i tam.
Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.

Nepřehlédněte

Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek