Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Které vitamíny mají vliv na rychlý růst vlasů? Vypěstujte si krásné a dlouhé kadeře

Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
růst vlasů
Podporujte zdraví svých vlasů především zevnitř a odmění se vám.

02. 05. 2022

02. 05. 2022

Ze všech stran se na nás valí nejrůznější speciální přípravky, které nám slibují rychlejší a bohatší růst vlasů. Ačkoli jejich používání skutečně není od věci, protože vlasové kořínky vyživují z vnější strany, nejsou úplně samospásné.

Růst vlasů totiž vychází z přirozené funkce našeho organismu, a pokud právě svému tělu pomůžeme, dodáme mu potřebné látky i živiny, růst vlasů se podpoří i bez asistence vlasových doplňků. Veskrze mnohem snadnějším, časově i finančně méně náročnějším, způsobem. Jak tedy na to?

Růst vlasů vyžaduje správnou výživu

Jak už je tedy zřejmé, naše vlasy (a i ty, co mají v plánu teprve vyrůst) je nutné podporovat nejen zvenčí, ale vyživovat je musíme také uvnitř. Začít bychom nepochybně měli zdravým životním stylem a vyváženou stravou bohatou na mikro i makro živiny. Bez toho to tak snadno nepůjde.

Strava každého z nás však není úplně dokonalá, proto v ní většina složek schází, nehledě na to, že některé prvky si tělo ani samo vytvořit nedokáže, proto je třeba mu je pravidelně dodávat. A právě s tím pomůže široké spektrum vitamínů i minerálů, které mají blahodárné účinky na rychlejší růst vlasů. 

Namíchejte si ten správný vitamínový a minerální koktejl

Je spousta různých vitamínů a stopových prvků, které jsou svým působením pro organismus výjimečné. My jsme pro vás vybrali pouze ty, které mají co dočinění s rychlejším nastartováním růstu vlasů. Které to jsou?

Vitamín A

Najdeme ho také v: hovězím mase, vnitřnostech, vejcích, dýni, rybách, špenátu nebo třeba v mrkvi.

Vitamín A je pro tělo velmi důležitý, podporuje imunitní činnost, ale je také základem pro buněčný růst, zdraví pokožky, nehtů a samozřejmě také vlasů. Právě vlasům pomáhá především tím, že stimuluje produkci kožního mazu, čímž předchází jejich lámání.

Avšak pozor, je vždy třeba dodržovat hodnoty denního referenčního příjmu. Při nadměrném užívání totiž může být pro tělo toxický a způsobit u vlasů opačný efekt – začne tedy docházet k jejich vypadávání. Takže všeho s mírou.

Vitamín B

Najdeme ho také v: mase, kvasnicích, vnitřnostech, luštěninách, mléce, listové zelenině, vajíčkách, sójových bobech, rybách a obilovinách.

Vitamín B má své specifické vlastnosti především proto, že pod jeho pojmem se skrývá osm různě očíslovaných vitamínů. Nás však bude zajímat především vitamín B2 (riboflavin), B7 (biotin), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamin), jejichž nedostatek se odráží v kvalitě vlasů. Bez jejich přítomnosti by došlo k vypadávání až ke ztrátě vlasů, změně objemu a pozastavení jejich růstu. Pokud se však na dostatečný příjem těchto Béček zaměříte, růst vlasů na sebe dlouho nenechá čekat.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na středu 19. 9. 2018. Neplýtvejte časem s lidmi, kteří za to nestojí!
růst vlasů
Vitamíny a minerály můžete získávat z vyvážené stravy, nebo je přijímat formou doplňků.

Vitamín C

Najdeme ho také v: citrusech, rajčatech, paprikách, brokolici, jahodách i jablkách. 

Vitamín C občas vypadá jako nenápadný doplněk, který je nám podstrkovaný hlavně v době přílivu respiračních nemocí a spousta z nás jej vnímá spíše jako ochránce naší imunity. Málokoho by však napadlo, jaká ostatní kouzla svede nejen s tělem, ale také s našimi vlasy.

Právě vitamín C je nezbytný pro metabolismus aminokyselin. Podílí se na syntéze kolagenu, který je nedílnou součástí vlasové struktury. Podporuje ale i vstřebávání železa, což je opět prvek nezbytný pro správný růst vlasů.

Ačkoli vitamín C napřímo neovlivňuje samotný růst vlasů, podílí se na správných činnostech dalších prvků, které už na vlasy přímý vliv opravdu mají. Proto by v jídelníčku, anebo ve formě potravinového doplňku, rozhodně neměl scházet. 

Vitamín D

Najdeme ho také v: rybách, mléce, vejcích i kvasnicích. 

Vitamín D je z hlediska vitamínů podporujících růst vlasů králem všech králů. Právě on je totiž nezbytný nejen pro imunitní funkce, ale zejména pro kvalitu zubů, kostí, pokožky i vlasů. S jeho nedostatkem se pojí vypadávání vlasů, které může vést až k alopecii.

Vitamín D má však jednu obrovskou výhodu – jeho nedostatek můžete doplnit třeba jen krátkým pobytem na sluníčku, díky čemuž se jeho produkce v těle navýší. V zimě to však bývá problém, proto není od věci buďto vytunit jídelníček, anebo si vitamín D dopřát ve formě tabletek. 

Železo

Najdeme ho také v: červeném masu, vejcích, ovoci a zelenině.

Pro rychlý růst vlasů je zcela nezbytné také železo, jehož nedostatek je spojený s bledou kůží, křehkými nehty a také lámavými vlasy. Vlasy pak v takovém případě více vypadávají, růst nových vlasů silně stagnuje. Navíc bylo prokázané, že jeho nepřítomnost způsobuje předčasné šedivění vlasů. Proto pokud toužíte po krásné a zdravé hřívě, nezapomeňte na pravidelné doplňování železa, a to především v období, kdy ho ztrácíte nejvíc – ano, během vaší menstruace.

K TÉMATU  Chcete vypadat stylově i v dešti? Do módy jdou opět pláštěnky

Selen

Najdeme ho také v: masu, ořechách i mořských plodech.

Pro zdravý růst vlasů a jejich kvalitu je významný i selen. Stopový prvek, který snižuje vypadávání vlasů, startuje růst nových vlasových buněk a také umírňuje sklony k předčasnému šedivění. Také se velmi dobře podílí na podpoře nehtů i pokožky. V jeho případě však platí to samé jako u vitamínu A. Ve větší míře je toxický, proto při vyšších dávkách způsobuje naprostý opak pozitivních účinků!

vlasy
Vlasy jsou krásné jedině, když jsou zdravé.

Zinek 

Najdeme ho také v: masu, luštěninách, celozrnných výrobcích i mořských plodech.

Zinek je životně důležitým prvkem. Bez jeho pomoci by trpěla nejen imunita, nervový systém, ale i reprodukční funkce. Na tělo má řadu ohromujících účinků – účastní se metabolismu makroživin, zlepšuje stav nehtů, pleti i vlasů. A právě u vlasů se zastavíme. Zinek dokáže nastartovat vlasový růst, podpořit jejich bohatost i kvalitu a také předcházet jejich vypadávání.

Kolagen

Najdeme ho také v: rybách, vejcích, mořských plodech i některé zelenině.

Dalším nezbytným doplňkem je kolagen. Bílkovinový mistr bohatý na aminokyseliny, který udržuje zdraví našich chrupavek, stojí za elasticitou i pevností naší pokožky a také stimuluje vlasovou pokožku. Rovněž je důležitým antioxidantem, který chrání naše buňky, DNA i vlasové folikuly před poškozením.

Právě tento prvek je rovněž nutný pro tvorbu vlasových bílkovin, zlepšuje pružnost v oblasti pokožky, čímž předchází řídnutí a vypadávání vlasů. Stejně jako každá bílkovina, i kolagen se podílí na stavbě nových buněk, proto je ideálním kandidátem, který dá růst vašich vlasů pěkně do pohybu.

Kyselina hyaluronová

Najdeme ji také v: banánech, sóje, vnitřnostech, jahodách, špenátu nebo třeba květáku.

Skvělým pomocníkem je také kyselina hyaluronová, která se aktuálně skloňuje snad ve všech pádech. Zcela oprávněně. Dokáže totiž s naším tělem hotové divy. My se podíváme na ty vlasové účinky. Kyselina hyaluronová je velmi účinná pro regeneraci stávajících vlasů a aktivaci těch nových.

V kombinaci s kolagenem, vitamínem C i zinkem se její přínos zvyšuje. Je důležitá také pro udržení přirozené hydratace v těle, čímž přímo vyživuje a podporuje vlasovou pokožku, stejně tak celkovou kvalitu vaší hřívy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fenomén tuhý šampon: Šetří vlasy, pokožku, planetu i peněženku!

5 zábalů pro krásné vlasy. Pyšněte se krásnou hřívou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by neznal roztomilá dvojčata Annie James a Hallie Parker z filmu Past na rodiče, kde si Lindsay Lohan zahrála dvojroli po boku Dennise Quaida a Natashy Richardson. A právě tento film se stal jejím odrazovým můstkem, který jí navždy změnil život.
Není nad to používat jen tu kosmetiku, u níž přesně víte, co obsahuje. Tak se vyhnete alergiím a dalším nežádoucím reakcím. Proto vám přinášíme tipy na přírodní kosmetiku, kterou si v klidu sama vyrobíte doma.
Uznávaný a oblíbený šéfkuchař, porotce soutěže MasterChef, odborník přes gastronomii, tím vším se po profesní stránce může Přemek Forejt pyšnit. O to větší šok je jeho spolupráce s nejoblíbenějším fast foodovým řetězcem McDonald's.
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Únava ze všech omezení a koronavirusových opatření je přirozená, ale určitě by kvůli nim neměl trpět váš sexuální život. Přispět k tomu můžete i eJoy®.
Vánoce jsou rodinné svátky, ale když jste sama - bez partnera, manžela, dětí, mohou to být svátky hodně stresující. Důležité je však začít se na to dívat z jiného úhlu. Být single na Vánoce je nakonec vlastně fajn.
Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
Manželský pár Justin a Hailey Bieber patří mezi nejslavnější páry šoubyznysu vůbec. Jejich vztah si však prošel spoustou zkoušek, které, jak se zdá, překonali a užívají si jeden druhého. Kde to všechno začalo?
V chladných dnech jsme zahalení od hlavy až k patě. A právě o tu patu jde. O obě. Aby nebyly stejně jako uzavřené boty v kanceláři nebo třeba v kině cítit. Je to trapas.
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Přemýšlíte, jakým dárkem obdarovat své blízké, aby z něj vyzařovalo „darování od srdce“? Víte, že nejlepší dárky jsou přece ty domácí?
Už máte zkušenost s rybičkami? Nebo své první akvárko teprve zakládáte? Ani v jednom případě se nemusíte ničeho bát. Chovat krevetky mohou klidně i začátečníci. Navíc jsou doslova a do písmene pastvou pro oko.

Výběr článků

Máte v plánu vyrazit na nákupy letních kousků? Pak se poohlédněte po plastovém kabátku, divoce vzorovaných šatech a něčem průhledném. Chcete-li jít s módou, pak nezapomeňte ani na vykrojené plavky!
Rezidence CH House se nachází ve městě Le Tsyion v Izraeli, jižně pod Tel Avivem. Stavba nepatří mezi nejrozlehlejší, ale zaujme svým praktickým řešením a moderním pojetím. Všechny úhly i prostory jsou čisté a úhledné. Celé přízemí je možné v podstatě otevřít čerstvému vzduchu a slunci. A ten bazén! Tam by se bydlelo.
Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.

Nepřehlédněte

Tyhle šperky a módní doplňky nejen, že vypadají skvěle, Budou také naprosto originální, až si je vyrobíte doma. Je to snadné a výsledek je perfektní. Vybere se každý, jsou tu stylové, roztomilé i elegantní kousky.
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek