Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

10 nejoblíbenějších přehrad v ČR aneb kam na dovolenou

V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
přehrady v čr lipno
Lipno nabízí mnoho turistických atrakcí. (foto: 123RF)

23. 08. 2021

1.      Lipno

Jako první na mysli vytane každému nejspíš právě Lipno, které patří mezi nejoblíbenější přehrady v ČR. Největší a díky své rozloze možná také nejoblíbenější přehrada u nás láká své návštěvníky na vodní hrátky všeho druhu. Vždyť někdo ji dokonce označuje za české nebo jihočeské moře! Najdete ji na jihu Čech na řece Vltavě, je tak nízko že hraničí až s Rakouskem, takže si při výletu na Lipno můžete sfrknout na kávičku do zahraničí.

přehrady v čr lipno
Lipno nabízí mnoho turistických atrakcí. (foto: 123RF)

2.      Orlík

Na Vltavě se nachází ještě jedna proslulá přehrada – Orlík. Nese název zámku, který se nachází hned u ní. Výlet na vodní nádrž tak můžete doprovodit jeho návštěvou. S malými dětmi nebo jen v páru – Orlík si vychutná každý. A kdo tam ještě nebyl, měl by svou chybu ihned napravit. Vždyť na Orlíku by měl být aspoň jednou za život každý.

přehrady v ČR orlík
Orlík je krásný nejen pro svou přehradu. (foto: 123RF)

3.      Slapy

Poslední nádrží z našeho seznamu, na který patří nejoblíbenější přehrady v ČR, jež se rovněž nachází na řece Vltavě, jsou věhlasné Slapy. Je to šestá největší přehrada v ČR a nachází se docela kousek od Prahy. Proto tam můžete zajet přímo z hlavního města. V okolí se nachází spousta rozhleden a krásných přírodních scenérií, a tak můžete dovolenou nakombinovat: město a příroda v jednom!

4.      Rozkoš

Vodní nádrž Rozkoš najdete už trochu dál od Vltavy, nachází se totiž na severovýchodě Čech v blízkosti Adršpašských skal. Není výjimkou, že turisté, kteří do této oblasti jezdí, navštíví během dovolené oba turistické cíle. Skalní výšiny tak střídá příjemný pohled na rozlehlou vodní plochu, která po náročné turistice člověka skvěle osvěží!

5.      Brněnská přehrada

Jak název napovídá, najdeme ji v blízkosti Brna, centra Moravy. Kdo v Brně žil, bezpochyby přehradu již navštívil. Častým cílem je i hrad Veveří, který s přehradou sousedí. Výborný odpočinek v blízkosti velkoměsta je ideální volbou pro ty, kteří chtějí propojit vodní hrátky s kulturním poznáním.

brněnská přehrada
Brněnská přehrada je oázou kousek za městem. (foto: 123RF)

6.      Dalešice

Od Brna to není k Dalešické přehradě tak daleko, avšak příroda i památky jsou zde již poněkud jiného rázu. Nacházíte se již na Vysočině a okolí se hemží známými turistickými cíli, jako jsou Dalešice a jejich pivovar, obec Dukovany se svou elektrárnou, ale také zřícenina hradu Rabštejn a plno rozhleden. Oblast je doslova protkaná mnoha cyklotrasami, které ocení především příznivci aktivní dovolené.

K TÉMATU  Kam na dovolenou? Místa, kde COVID-19 nenajdete

7.      Vranovská přehrada

Na samém jihu Moravy se pak rozprostírá úplný skvost – známá Vranovská přehrada, ke které se sjíždí lidé z celého Česka. Především pro Moravu představuje tato přehrada hlavní cíl turistického ruchu. Důvod je jasný – je to ideální místo pro trávení dovolené s dětmi, jelikož veškeré zázemí je zde naprosto perfektní a uspokojí i nejnáročnější dovolenkáře.

vranovská přehrada
Vranovská přehrada přiláká každé léto mnoho nadšenců. (Foto: 123RF)

8.      Luhačovice

Luhačovická přehrada je málo známá, ale hosty lázeňského města velice oblíbená. Karlovy Vary jsou sice lázně s velkým L, ale Luhačovice za nimi nikterak nezaostávají. Mohou se pochlubit ojedinělou atmosférou, které vděčí stavbám Dušana Jurkoviče. Přehrada se nachází na samém kraji města, avšak je vhodná především pro ty, jež si přejí strávit dovolenou na poklidném místě bez ruchu zábavních atrakcí.

9.      Slezská Harta

Slezskou Hartu najdete v pohoří Jeseníku na severu Čech, podnebí je tu tak trošičku chladnější, ale v parném létě je to nakonec něco, co byste možná i uvítali. Rozhodně je to skvělé místo pro koupání i výlety po nádherné české krajině. Vyzkoušet můžete na přehradě i plavbu lodí nebo rybolov. Mnoho rybářů a návštěvníků ji dokonce považuje za jednu z nejkrásnějších a nejčistších nádrží v ČR.

10. Nové Mlýny

Nové Mlýny je soustava tří přehradních vodních nádrží nacházející se v blízkosti Pálavy a rozprostírající se na řece Dyji. Nejen proto patří mezi nejoblíbenější přehrady v ČR. Jsou velice oblíbené mezi milovníky vodních hrátek, proto se na Nové Mlýny tradičně sjíždí především rodiče s dětmi. Nádrže slouží nejen pro rekreaci, ale i závlahy a výrobu elektřiny.

Můžete se zde věnovat koupání, či rybolovu, ale také mnoha vodním sportům včetně windsurfingu. Také se můžete vrhnout do prozkoumávání nádherného okolí vhodného pro pěší výlety i cykloturistiku.

Nové mlýny
Nebo se okoupete tady? (Foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Obličejová jóga je cesta nejen k omlazení. Tímhle způsobem můžete skvěle nastartovat svůj den

Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Podle statistik zradí srdce téměř každého třetího z nás. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Jen vloni si vyžádaly ischemická choroba srdeční, selhání srdce a infarkt myokardu přes 38 tisíc životů. Nechcete-li být mezi nimi, začněte o to své více dbát. Je totiž spousta věcí, které pro něj můžete udělat.
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.

Nepřehlédněte

Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek