Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

10 nejoblíbenějších přehrad v ČR aneb kam na dovolenou

V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
přehrady v čr lipno
Lipno nabízí mnoho turistických atrakcí. (foto: 123RF)

23. 08. 2021

1.      Lipno

Jako první na mysli vytane každému nejspíš právě Lipno, které patří mezi nejoblíbenější přehrady v ČR. Největší a díky své rozloze možná také nejoblíbenější přehrada u nás láká své návštěvníky na vodní hrátky všeho druhu. Vždyť někdo ji dokonce označuje za české nebo jihočeské moře! Najdete ji na jihu Čech na řece Vltavě, je tak nízko že hraničí až s Rakouskem, takže si při výletu na Lipno můžete sfrknout na kávičku do zahraničí.

přehrady v čr lipno
Lipno nabízí mnoho turistických atrakcí. (foto: 123RF)

2.      Orlík

Na Vltavě se nachází ještě jedna proslulá přehrada – Orlík. Nese název zámku, který se nachází hned u ní. Výlet na vodní nádrž tak můžete doprovodit jeho návštěvou. S malými dětmi nebo jen v páru – Orlík si vychutná každý. A kdo tam ještě nebyl, měl by svou chybu ihned napravit. Vždyť na Orlíku by měl být aspoň jednou za život každý.

přehrady v ČR orlík
Orlík je krásný nejen pro svou přehradu. (foto: 123RF)

3.      Slapy

Poslední nádrží z našeho seznamu, na který patří nejoblíbenější přehrady v ČR, jež se rovněž nachází na řece Vltavě, jsou věhlasné Slapy. Je to šestá největší přehrada v ČR a nachází se docela kousek od Prahy. Proto tam můžete zajet přímo z hlavního města. V okolí se nachází spousta rozhleden a krásných přírodních scenérií, a tak můžete dovolenou nakombinovat: město a příroda v jednom!

4.      Rozkoš

Vodní nádrž Rozkoš najdete už trochu dál od Vltavy, nachází se totiž na severovýchodě Čech v blízkosti Adršpašských skal. Není výjimkou, že turisté, kteří do této oblasti jezdí, navštíví během dovolené oba turistické cíle. Skalní výšiny tak střídá příjemný pohled na rozlehlou vodní plochu, která po náročné turistice člověka skvěle osvěží!

5.      Brněnská přehrada

Jak název napovídá, najdeme ji v blízkosti Brna, centra Moravy. Kdo v Brně žil, bezpochyby přehradu již navštívil. Častým cílem je i hrad Veveří, který s přehradou sousedí. Výborný odpočinek v blízkosti velkoměsta je ideální volbou pro ty, kteří chtějí propojit vodní hrátky s kulturním poznáním.

brněnská přehrada
Brněnská přehrada je oázou kousek za městem. (foto: 123RF)

6.      Dalešice

Od Brna to není k Dalešické přehradě tak daleko, avšak příroda i památky jsou zde již poněkud jiného rázu. Nacházíte se již na Vysočině a okolí se hemží známými turistickými cíli, jako jsou Dalešice a jejich pivovar, obec Dukovany se svou elektrárnou, ale také zřícenina hradu Rabštejn a plno rozhleden. Oblast je doslova protkaná mnoha cyklotrasami, které ocení především příznivci aktivní dovolené.

K TÉMATU  První dovolená u moře – tipy, jak pomoci dítěti překonat strach z moře

7.      Vranovská přehrada

Na samém jihu Moravy se pak rozprostírá úplný skvost – známá Vranovská přehrada, ke které se sjíždí lidé z celého Česka. Především pro Moravu představuje tato přehrada hlavní cíl turistického ruchu. Důvod je jasný – je to ideální místo pro trávení dovolené s dětmi, jelikož veškeré zázemí je zde naprosto perfektní a uspokojí i nejnáročnější dovolenkáře.

vranovská přehrada
Vranovská přehrada přiláká každé léto mnoho nadšenců. (Foto: 123RF)

8.      Luhačovice

Luhačovická přehrada je málo známá, ale hosty lázeňského města velice oblíbená. Karlovy Vary jsou sice lázně s velkým L, ale Luhačovice za nimi nikterak nezaostávají. Mohou se pochlubit ojedinělou atmosférou, které vděčí stavbám Dušana Jurkoviče. Přehrada se nachází na samém kraji města, avšak je vhodná především pro ty, jež si přejí strávit dovolenou na poklidném místě bez ruchu zábavních atrakcí.

9.      Slezská Harta

Slezskou Hartu najdete v pohoří Jeseníku na severu Čech, podnebí je tu tak trošičku chladnější, ale v parném létě je to nakonec něco, co byste možná i uvítali. Rozhodně je to skvělé místo pro koupání i výlety po nádherné české krajině. Vyzkoušet můžete na přehradě i plavbu lodí nebo rybolov. Mnoho rybářů a návštěvníků ji dokonce považuje za jednu z nejkrásnějších a nejčistších nádrží v ČR.

10. Nové Mlýny

Nové Mlýny je soustava tří přehradních vodních nádrží nacházející se v blízkosti Pálavy a rozprostírající se na řece Dyji. Nejen proto patří mezi nejoblíbenější přehrady v ČR. Jsou velice oblíbené mezi milovníky vodních hrátek, proto se na Nové Mlýny tradičně sjíždí především rodiče s dětmi. Nádrže slouží nejen pro rekreaci, ale i závlahy a výrobu elektřiny.

Můžete se zde věnovat koupání, či rybolovu, ale také mnoha vodním sportům včetně windsurfingu. Také se můžete vrhnout do prozkoumávání nádherného okolí vhodného pro pěší výlety i cykloturistiku.

K TÉMATU  Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Tip: Pokud chcete strávit pár dní u vodní nádrže Nové Mlýny, jednu z nejlepších možností ubytování představuje vinařská obec Pavlov. V ní se můžete ubytovat například v moderním penzionu Nad Pavlovem.

Nové mlýny
Nebo se okoupete tady? (Foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Ach, ti komáři! Letošní rok je na ně obzvlášť bohatý. Koupit si v obchodě repelent je jednoduché, máte široký výběr. A co takhle vyrobit si ho doma? Přírodní repelent vás spolehlivě ochrání nejen před komáry, ale i klíšťaty a dalším hmyzem. Přitom se obejdete bez chemikálií a získáte ochranu i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Tchynin jazyk je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně z důvodu nenáročnosti a jednoduchého pěstování. Podívejte se blíže na tuto rostlinu, která vašemu interiéru dodá styl i mnoho dalších pozitivních superlativ.
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
První rande je důležitým momentem, z něhož se může – či nemusí – vyvinout vztah, nebo dokonce láska. Jak zapůsobit a co raději nedělat?
Zase ti někdo píše. Proč ji sleduješ? Proč nemáme ještě společnou fotku na Instagramu? Musíš s nimi pořád být v kontaktu? Sociální sítě ničí vztahy.
Od letošního roku existuje státní podpora bydlení pro mladé do 36 let a částky, které lze získat při velmi nízkém úročení, nejsou zanedbatelné. A již 25 let pomáhá v pořízení bydlení také stavební spoření, které je díky dlouhodobě zaručeným nízkým úrokovým sazbám sázkou na jistotu.

Výběr článků

Vrstvený sestřih je stylistická stálice, která je pro svou efektnost a praktičnost dosud vyhledávána v kadeřnických studiích. Zároveň ženy a dívky zkoušejí a experimentují, jak i bez složitých sponkování a vrstvení vlasů tohoto sestřihu vlasů dosáhnout i svépomocí.
Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?

Nepřehlédněte

Jistěže si můžete koupit klasické hnojivo na pokojové či venkovní rostliny a hnojit bez obav jím. Ale proč nevyužít to, co třeba máte běžně doma? Vyzkoušejte osvědčené tipy a triky všech zkušených pěstitelů.
Jak vypadá vaše každodenní rutina v péči o pleť? Možná začínáte a končíte odličováním, ale vaše pokožka vyžaduje mnohem víc. Zařaďte proto do své pravidelné rutiny také face baňky, s jejichž pomocí můžete rozproudit krev ve vaší pokožce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek