Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
kombucha
Kombucha je zdravá, jen se to s ní nemá přehánět. Jako se vším.

28. 04. 2022

Koupíte ji v obchodě i na internetu, s mnoha příchutěmi, s cukrem i bez cukru. Někdo na ni nedá dopustit, pro jiné jde o nejodpornější nápoj, který kdy ochutnali. Ale co by člověk pro zdraví neudělal, že? Na co je ta kombucha vlastně dobrá?

Žaludeční potíže nejsou výjimkou

Téměř nikdo vám ale neřekne, že kombucha vám může způsobit nepříjemné a někdy i dost závažné potíže. U některých konzumentů se totiž sem tam objevuje alergická reakce, ale také nevolnost, zánět svalů, překyselení žaludku a dokonce i jaterní problémy.

Je však důležité upozornit na to, že u kupované kombuchy, kterou vyrábějí ověřené značky, se vám nic z toho stát nemůže. Samozřejmě je také nutné ji správně skladovat, ale podstatnější je, že zdravotní potíže nejčastěji nastávají po výrobě domácí kombuchy.

Doma se může fermentovaný nápoj snadno kontaminovat nežádoucími organismy. Často totiž lidé používají nesprávnou nádobu na její pěstování.

Obsahuje alkohol

Při fermentaci tohoto nápoje také vzniká alkohol a kyselina octová, glukonová a rovněž i mléčná. Výsledná kombucha pak obsahuje 0,7 – 1,3 % alkoholu. Zároveň ale najdete na českém trhu i kombuchu připravovanou speciálním fermentačním procesem, která žádný alkohol neobsahuje.

Delší fermentace rovná se více cukru

Možná jste nevěděla ani to, že když se do nálevu přidá více cukru a kombucha se bude fermentovat déle, vznikne mnohem silnější nápoj, obsahuje mnohem více alkoholu a je také perlivější.

Kofein je její běžnou součástí

Stejně tak kombucha obsahuje menší množství kofeinu. Jste-li na kofein alergická, neměla byste ji vůbec pít. Případně se také nedoporučuje pít ji na večer, kdy vám alkohol narušuje hluboký spánek. Přes den ale funguje podobně jako například klasický energetický nápoj. Dodá vám sílu, zbystří mysl. Zkrátka vás nakopne.

K TÉMATU  Fit i z pohodlí domova

Není to žádná houba

Mnozí lidé si rovněž myslí, že kombucha je houba. A to rozhodně není. Sice svou rosolovitou konzistencí trochu houbu nebo sliz připomíná, ale je to jen živá kolonie bakterií a kvasinek, která drží pohromadě pomocí celulózy. Svým vzhledem se proto spíše než houbě podobá lišejníku.

Dáte si kombuchový koktejl?

Výrobci přicházejí stále s novými typy kombuchy. Proto už dnes můžete v mnoha barech a restauracích narazit na nápoj kombinující například prosecco s kombuchou či koktejly obsahující tento fermentovaný čaj. Komu klasická kombucha nechutná, je tohle ideální varianta, jak si ji dopřát.

Můžete po ní přibrat

Žádné maximální nebo minimální denní množství zkonzumované kombuchy, aby fungovala, neexistuje. Pokud jste ji ale ještě nikdy nezkoušeli, raději pijte zpočátku jen jednu lahvičku či plechovku denně, tedy maximálně zhruba 350 ml. Když se kombuchou „předávkujete“ a vaše tělo na ni není zvyklé, může se stát, že budete mít krátkodobé problémy se zažíváním.

kombucha
Nápoj z kombuchy připomíná perlivou limonádu.

Navíc po kombuše, která obsahuje velké množství cukru, můžete i přibrat. Nicméně kvasinky by měly veškerý dodaný cukr sníst. Právě z něj žijí. Určitě byste ji však neměli užívat jako náhradu sladkých limonád. Přistupujte k ní jako k doplňku stravy nebo léku.

Je nebezpečná pro těhotné ženy?

Nealkoholickou kombuchu mohou pít i těhotné ženy. Ovšem pouze v menších dávkách (kvůli obsahu kofeinu). Možná ale stojí za zvážení, zdali nezkonzultovat její užívání s ošetřujícím lékařem. Můžete si tím ušetřit spoustu starostí.

Pomáhá proti kocovině

Pomáhá i na kocovinu. Skutečně. Potvrzuje to jedna z mnoha ruských legend pocházející z oblasti Kargasok. Její obyvatelé se totiž vždy těšili velmi dobrému zdraví a nikdo dlouho nevěděl proč. Pak se ovšem přišlo na to, že každý den užívali zkvašený čaj.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 24. - 25. 11. 2018. Dobijte pořádně baterky a věnujte čas péči o pokožku!

Ke všemu lidem pomáhal vyrovnat se i se skutečně velkou kocovinou. Ostatně kombucha má svou tradici také v Číně, kde se údajně pila už před dvěma tisíci lety. V Japonsku si ji zase pochvalují od pátého století.

Ochrání před rakovinou

Nové výzkumy také potvrdily, že je kombucha dobrým nástrojem v boji proti některým formám rakoviny a kardiovaskulárním onemocněním. Obsahuje totiž polyfenoly neboli silné antioxidanty, které v našem těle bojují proti volným radikálům a zároveň mají schopnost obnovovat poškozené buňky. Zároveň obsahuje i flavonoidy, které rovněž účinně bojují s rakovinou.

Kombucha je bezpochyby zdravá a našemu tělu prospěšná, jen se to s ní nesmí přehánět. A než si nějakou kombuchu koupíte, zkontrolujte si, kolik alkoholu a kofeinu obsahuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kombucha: co to je? A už jste ji zkoušeli pít?

Jak dostat tělo opět do formy po užívání antibiotik?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?

Nepřehlédněte

I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek