Domů » Vztahy » Je bývalý partner problém? 4 doporučení, jak s ním vycházet
Vztahy

Je bývalý partner problém? 4 doporučení, jak s ním vycházet

Bývalý partner
Jak vycházet s bývalým partnerem? (zdroj foto: www.123rf.com)
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?

Spojení ještě na dlouhá léta

Bývalý partner a vy – možná vás spojují děti nebo se vídáte každý den v práci. Jindy jste nuceni potkávat ho spokojeného s novou partnerkou, i když vám je stále ještě na nic. Zvláště v případě společných dětí si z očí jen tak nesejdete. Pak je každá rada drahá a její realizace ještě horší.

S člověkem mnohdy cloumají emoce a jakékoliv rozumné uvažování je v danou chvíli vyřazeno z provozu. Řekněme si alespoň o nejdůležitějších zásadách, které v komunikaci dodržovat. Třeba se vám pak povede se v danou chvíli zastavit a ukočírovat své emoce.

Když je bývalý partner problém, nejednejte ukvapeně

Je pochopitelné, že mnohokrát budete mít tendence vmést expartnerovi do tváře vše zlé, co vám kdy provedl. Všimněte si okamžiku, který toto odstartoval, a vnímejte pocity, které v danou chvíli máte. Nejednejte však v jejich bezprostředním vlivu.

I když máte chuť svému bývalému vše pěkně vytmavit, nejdřív se zkuste zklidnit, zhluboka dýchat a od situace trochu poodstoupit. Proč s vámi tyto emoce tak mávají? Co konkrétně cítíte? Pokud se budete chovat jako vzteklá fúrie, vaší důstojnosti to příliš nepřidá. Snažte se situaci řešit s klidem.

Můžete samozřejmě podotknout, pokud vám něco konkrétního vadí, ale udělejte to vhodným způsobem. Pokud se setkáváte kvůli společným dětem, rozhodně nic nevyčítejte jejich tatínkovi, když jsou v doslechu.

Rozhovory neprotahujte

I když se musíte setkávat, neznamená to, že musíte stále dokola mluvit o tom, co se mezi vámi odehrálo. Možná, že máte pocit, že jste mu ještě plno důležitých věcí neřekla. Jestli ale byl vztah definitivně ukončen, snažte se ho uzavřít i sama v sobě. Při komunikaci se věnujte praktickým věcem, vyřešte to, co v danou chvíli potřebujete, a pak si jděte opět každý po svém.

Nemanipulujte s okolím

Ať už se jedná o vaše děti nebo kamarády, rozhodně je nezatahujte do sporů, které se týkají pouze vás a vašeho expartnera. Stavěli byste je tak do rolí, ve kterých by se vůbec necítili dobře.

Nechtějte po nich vyjádření, co si o situaci myslí, nemanipulujte s nimi proti svému bývalému, nevydírejte je, nenuťte je se rozhodovat, s kým z vás dvou chtějí trávit svůj čas.

Jasně, plno věcí se v životě změní, třeba se vaši kamarádi opravdu přikloní jen k jednomu z vás, ale to rozhodnutí ponechejte na nich. I z vašich dětí jednou vyrostou dospěláci, kteří si udělají na věc vlastní názor. Nevydírejte je proto, aby s vámi chtěli být, jednou by se to beztak obrátilo proti vám.

Odpusťte

Poslední rada je zřejmě tou nejtěžší. I když na některé vzpomínky jistě nezapomenete, snažte se zbavit se ve svém nitru negativních emocí, které jsou na ně navázané. Pokud budete bývalému partnerovi stále něco zazlívat, potrestáte tím jen sami sebe.

Zkuste tedy odpustit. Někomu na téhle cestě pomůžou koníčky, čas strávený aktivně s přáteli, jinému může pomoci šikovný terapeut. Nebojte se si v těchto náročných situacích říct o pomoc. Čím dřív se vám povede vymanit se z kruhu nepříjemných pocitů, tím dřív si budete moct naplno užívat svůj život.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Partner a já v době karantény. Jak přežít společné soužití, když nemůžeme z bytu?

Máte pocit, že váš partnerský vztah uvadá? Vyzkoušejte těchto 5 tipů, kterými si jej okořeníte

štítky