Domů » Životní styl » Cestovní lékárnička. Co by měla obsahovat, abyste byly na cestách v klidu
Životní styl

Cestovní lékárnička. Co by měla obsahovat, abyste byly na cestách v klidu

Cestovni lékárnička
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?

Cestovní lékárnička pro první pomoc

Naše tělo ale na změny časových pásem, prostředí či stravy nereaguje vždy pozitivně. Stres doprovázející cestování se může projevit v mnoha podobách a je dobré se ho vyvarovat. Snažte se proto v první řadě brát nečekané situace s klidem a nenechte se rozhodit maličkostmi.

Kolik a co vzít

Seznam léků a přípravků k ošetření přizpůsobte také délce a místu, kam se chystáte. Stejně tak je dobré vzít v potaz i počet osob.

Na zažívací potíže

Stres, ale i změna stravy můžou způsobit zažívací potíže, které zcela jistě nejsou vítaným společníkem na letní dovolené. Velmi často se můžete setkat třeba s infekčním cestovatelským průjmem, který sice odeznívá během prvních tří až pěti dní, ale někdy se může dostavit i později. Bohužel s průjmem lze bojovat jen stěží. Zmírnit ho a zabránit jeho výskytu v budoucnu můžete, pokud posílíte svou střevní imunitu. Té velmi prospívá např. užívání probiotik, která pozitivně ovlivňují činnost střev a celého organismu.

Ochrana kůže

Právě ochranu pokožky bychom zejména v létě rovněž neměli podcenit – hlavní zásadou je používat krémy s vyšším UV faktorem a své tělo nadměrně nevystavovat přímému slunečnímu záření.

Antimalarika

Užívání antimalarik určitě konzultujte předem s lékařem. Jejich vhodnost se řídí podle oblasti, délky a charakteru pobytu a podle zdravotního stavu cestovatele.

Pro první pomoc

Nezapomeňte na obvazový materiál. Cestovní lékárnička by měla obsahovat hydrofilní obinadlo pletené, sterilní gázu, obinadlo elastické, škrtící z pryže, náplasti různé velikosti, trojcípý šátek. Přibalte určitě dezinfekční roztok např. Septonex, Jodisol. Hodit se může i mast na infikované rány, např. Framykoin. Určitě byste měly mít s sebou nůžky, pinzetu a teploměr.

Když něco bolí

Proti nejrůznější bolesti jsou vhodné Paralen či Panadol, Ibalgin, Ataralgin nebo Alnagon. Na bolest svalů či kloubů je fajn Ibalgin krém nebo Flector gel. Pokud trpíte bolestí nebo křečemi při menstruaci, přibalte třeba Spasmopan čípky nebo Algifen Neo kapky.

Na snížení teploty či horečky

Tady spolehlivě pomůže zmíněný Paralen nebo Panadol.

Zažívací potíže nebo průjem

Asi nejčastěji se v zahraničí řeší zažívací potíže. Dobře funguje Smecta, Hylak forte nebo Imodium, Endiaron (v Evropě). Preventivně jsou během cesty vhodná probiotika. Na cestách se ovšem můžete setkat i se zácpou. Pro tento případ jsou třeba Guttalax kapky či tablety.

Alergické projevy

Alergii na cokoli, třeba na štípnutí či bodnutí, uklidní lokálně napříkla Fenistil gel, ale i octanová mast. Jinak se běžně používají Fenistil tablety, Zyrtec, Claritine či Zodac. Pozor, některé způsobují ospalost, neměli by je řidiči před cestou.

Co ještě

Přibalit můžete i něco na ošetření očí (Ophtalmo-Septonex kapky). Na opary či suché rty využijete Herpesin krém nebo Zovirax krém či jelení lůj. Jedete-li čistě do přírody, budou se vám hodit repelentní prostředky k odpuzování hmyzu.

Můžete koupit už připravenou

Je samozřejmě možné koupit si cestovní lékárničku i takovou, která už základní vybavení obsahuje. Pokud se vám nechce moc přemýšlet, co všechno vás může potkat, je to fajn řešení.

Tak šťastnou cestu bez úhony, úrazů a nemocí.:)

 

komentáře

Klikněte pro napsání komentáře