Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Oppenheimer triumfuje na 81. Zlatých glóbech

Večer plný hvězd a filmové magie, tak lze popsat 81. udílení Zlatých glóbů. Nolanův životopisný snímek "Oppenheimer" zazářil s pěti oceněními, včetně nejlepšího dramatu a režie. Oproti tomu fenomén "Barbie" se stal středem pozornosti v nové kategorii spojující uměleckou kvalitu s komerčním úspěchem. Jaký byl průběh večera, kdo zaznamenal vítězství a jak reforma ovlivnila samotnou podstatu těchto prestižních filmových ocenění? To vše a mnohem víc v našem stručném přehledu ze Zlatých glóbů 2023.
Zlaté Glóby
Kdo si dneska odnesl sošku?

08. 01. 2024

08. 01. 2024

Oppenheimer bomba v přímém přenosu na letošních Zlatých glóbech

Přehlídka toho nejlepšího z Golden Globes 2024

Slavnostní večer udílení 81. Zlatých glóbů se stal přehlídkou talentu a emocí, přičemž jedno jméno zazářilo nad všechny – Oppenheimer. Nolanův životopisně laděný snímek o tvůrci atomové bomby si odnesl celkem pět prestižních cen, včetně té pro nejlepší drama a ty za režii, hudbu a herecké výkony Cilliana Murphyho a Roberta Downeyho Jr. v hlavní a vedlejší roli.

Barbie a miliardy dolarů

Barbie, nejvýdělečnější film uplynulého roku a druhá část letního kina fenoménu Barbenheimer, se proměnila jen dvěma ze svých devíti nominací. Režisérka Greta Gerwig sice vstoupila do slavnostního večera s nejvíce nominacemi, ale nakonec získala ceny pouze za nejlepší originální píseň a kinohit.

Vítězem v kategorii nejlepší píseň se stal závěrečný klavírní baladický kousek “What Was I Made For?” od umělkyně Billie Eilish a jejího bratra Finnease O’Connella.

Novinka “KINOHIT”

Pro letošní ročník Zlatých glóbů byla představena nová kategorie, zaměřená na filmy, které excelují svou uměleckou kvalitou a zároveň dosahují v kinech tržeb přesahujících 150 milionů dolarů, což je přibližně ekvivalentní dvěma a čtvrt miliardy korun. Cílem této kategorie je ocenit a vyzdvihnout filmy, které spojují uměleckou excelenci s komerčním úspěchem na globální úrovni.

Robert Downey Jr. a jeho třetí Zlatý glób

Robert Downey Jr. si při přebírání svého třetího Zlatého glóbu neodpustil vtip o svém užití beta-blokátorů: „Vzal jsem si beta-blokátor, takže to bude veselé.“ Herec ocenil nejen svůj výkon, ale také své zlepšení v kariéře.

Christopher Nolan, přebírající cenu za režii, přiznal, že to bylo pro něj těžší než při předchozím vítězství za Heatha Ledgera. Poděkoval také kolegovi Robertu Downeyho Jr. za dlouholetou podporu a lásku, kterou věnuje lidem ve filmovém průmyslu.

Nejlepší cizojazyčný film

Filmové kategorie ovládla tragikomedie The Holdovers, komedie Medvěd a francouzské drama Anatomie pádu. Režisérka Justine Triet si v uvolněném tónu vysvětlila tvorbu svého filmu a později převzala cenu za nejlepší cizojazyčný film.

K TÉMATU  Valentina Těreškovová: První žena ve vesmíru

Boj o moc dobojoval ve velkém finále

Kieran Culkin vtipně říká Pedrovi Pascalovi, aby to „vysál“ v projevu o Zlatých glóbech


V oblasti televizních ocenění se výrazně prosadil seriál “Boj o moc”, který triumfoval jako nejlepší drama a získal tři herecké ceny pro Kierana Culkina, Sarah Snookovou a Matthewa Macfadyena. V kategorii nejlepší televizní komedie se naopak ocenění dostalo seriálu “Medvěd”, který si odnesl dva Zlaté glóby za vynikající herecké výkony Jeremyho Allena Whitea a herečky Ayo Edebiriové.

Konec dobrý, všechno dobré

Reformovaný 81. ročník Zlatých glóbů přinesl změny ve složení hlasovacího orgánu. Novináři ze 75 zemí s 60% rasovou a etnickou rozmanitostí nyní rozhodují o cenách. Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, dlouhodobě kritizovaná kvůli svým interním problémům, byla loni rozpuštěna a Glóby byly odkoupeny investory.

Sezona filmových a televizních cen za rok 2023 pokračuje, a my se můžeme těšit na další vzrušující udílení cen, včetně 96. ročníku Cen Akademie, jejichž nominace budou známy 23. ledna.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Herecká legenda Helena Růžičková: dvě desetiletí bez filmové dámy s tajemným osudem

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ne, že by za vás bylinky vyřešily veškerá kila přibraná během vánočních svátků. Pokud je ale rády používáte, mohou vám pomoct nastartovat vaše trávení a tělo pak bude snadněji odbourávat nahromaděné tuky. Jestli jste se tedy rozhodly začít s hubnutím, klidně po nich sáhněte.
Adventní věnce se dají koupit, ale opravdovou hodnotu má váš vlastnoruční výrobek. Inspirujte se úchvatnými nápady naoriginální adventní věnce z rozličných materiálů a vyzdobte jídelní stůl na letošní svátky nějakým novým kouskem.
Dnes budou mít energie všichni na rozdávání. Pokud si chcete s někým něco vyřešit, do toho! Péči věnujte svým nohám a dejte pozor při výběru parfému!
Naučte se, jak stanovit zdravé hranice ve vašem vztahu. Tento průvodce vám ukáže, jak hranice pomáhají udržet vzájemný respekt a porozumění, a jsou základem pro dlouhotrvající a šťastný vztah.
Sobota bude velmi mystická. Co nám slibuje Luna v Panně? Co dělat a čemu se o víkendu vyvarovat? Více se dozvíte v našem pravidelném horoskopu krásy a duševního zdraví astroložky Naďi Šmídové.
Jak už název “ugly shoes” napovídá, tyto boty nejsou na první pohled žádnými krasavci. Přesto si je módní svět zamiloval a už několik sezón vévodí žebříčkům největších trendů. V čem tkví jejich kouzlo a proč si je vůbec lidé pořizují, když jsou vlastně ošklivé?
Když jsme se s manželem nastěhovali do nového domu po rekonstrukci, pořád se nám na něm něco nezdálo. Sem tam se ozývaly zvláštní loupavé zvuky - a omítka se loupala na místech, kde nebyl žádný důvod k vlhkosti. Nakonec jsme v domě prostě a jednoduše necítili dobře. Tenkrát jsme spojení "energetický úklid" vůbec neznali.
Nemoc si nevybírá, a proto se i v řadách slavných tváří setkáme s lidmi, kteří musí změnit svůj styl života a bojovat o to, aby byli zase zdraví.
Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?
Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.
Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?

Výběr článků

Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.

Nepřehlédněte

Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.
Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek