Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Blahodárná NREM fáze spánku vám zlepší i vlasy. Proč spát pravidelně 8 hodin denně

Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.

Ačkoliv o spánku víme již mnoho, stále se objevují nové a nové informace v této oblasti. Průměrně strávíme spánkem 24 let, a to, jakou kvalitu onen spánek má, se projeví do všech oblastí našeho života. 

Doporučená délka zdravého spánku je 7 až 8 hodin denně. Při něm se střídají dvě fáze, NREM a REM. REM (z ang. rapid eye movement) je fáze známá tím, že se nám v ní zdají sny. Náš mozek totiž v tu chvíli zpracovává informace z předchozích dní. 

REM nebo také fáze mělkého spánku se následně střídá s NREM fází, která označuje spánek hluboký. NREM (z ang. non rapid eye movement) je fází, při které je naše tělo naprosto nehybné a dochází k regeneraci organismu. A právě v tuto chvíli se dějí v našem těle zázraky.

Vše zahojí NREM fáze

Při fázi hlubokého spánku se regeneruje tělo. Co si pod touto regenerací představit? Za noc by měl člověk v průměru zažít 5 až 6 fází hlubokého spánku, které trvají zhruba hodinu. Při nich se obnovují buňky, posiluje se imunitní systém, tvoří se kostní dřeň a hojí se rychleji rány. V neposlední řadě v NREM rostou vlasy a nehty. 

Nezní to skvěle? Možná se ptáte, jaký to má háček. Je to jednoduché, nejen délka spánku ovlivňuje jeho kvalitu. Záporáků bojujících proti dobrému spánků je hned několik. Prvním na seznamu je rozhodně špatná matrace, v těsném závěsu za ní se drží kofein, alkohol nebo prášky na spaní. 

Jak matrace ovlivňuje kvalitu spánku

Jestli ráno dělá den, pak matrace dělá noc. Čím méně kvalitní a vhodná pro vás matrace je, tím méně času v NREM fázích máte. Jakto? 

Představte si, že spíte třeba na pěnové matraci 160×200 cm s partnerem či partnerkou. A od své drahé polovičky se dozvíte, že se celou noc převalujete. Co převalování znamená pro spánek? Naše tělo převalování používá jako mechanismus proti tomu, když nás něco v noci tlačí či dokonce bolí. 

K TÉMATU  Jakou barvu lodiček vybrat?

Nacházíte se zrovna v NREM fázi, když mozek dostane signál, že nás něco tlačí v zádech. Proto se z NREM fáze přesunete do REM fáze, kdy mozek může ovládat tělo a přetočit nás na blok. Pokud se toto stane například padesátkrát za noc, jak dlouho asi stráví vaše tělo regenerací v hlubokém spánku…

Pro spaní na obláčku

Matrace vybraná na míru pro vás je tou nejlepší investicí do zdraví, kterou můžete v oblasti spánku udělat. Ať už budete vybírat z pružinových nebo pěnových matrací, vždy si nechte poradit od odborníka a matraci si nejdříve vyzkoušejte na prodejně. Pro dokonalé spaní jako na obláčku si vyberte i polštář, který odpovídá vaši nejčastější poloze při spánku. 

Zdroje článku:
https://www.prospanek.cz/blog/jak-vybrat-matraci-pruvodce/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Společnost Pantone sestavuje každý rok aktuální paletu barev. Vždy dvanáct výrazných odstínů a čtyři neutrální barvy. Z těch výrazných se vybere barva roku, kterou je letos 19-4052 Classic Blue. Klasická modrá je skvělá, protože sluší prakticky všem. Kde najde uplatnění v interiéru a jaký kousek v šatníku bude nejvíc trendy?
Na scéně, kde Krystyna Pyszková převzala korunu Miss World 2024, zazářila nejen svou krásou, ale i díky promyšleně zvolenému outfitu. Naše módní redaktorka, expertka na nejnovější trendy a osobní styl, nám pomůže odhalit, co dělá tento outfit tak výjimečným.
Minulý týden jsme si zasoutěžili o dvoje krásná sluchátka. Dnes už známe vítězky naší soutěže. Kdo měl štěstí a krásná sluchátka Trust Norma do nás dostane?
Jak už název “ugly shoes” napovídá, tyto boty nejsou na první pohled žádnými krasavci. Přesto si je módní svět zamiloval a už několik sezón vévodí žebříčkům největších trendů. V čem tkví jejich kouzlo a proč si je vůbec lidé pořizují, když jsou vlastně ošklivé?
V dnešním světě, který se neustále mění a vyvíjí, se mění i role rodičů a způsoby, jakými vychovávají své potomky. Článek "Moderní rodičovství a výchova dětí" se zaměřuje na aktuální trendy a přístupy v oblasti péče o děti. Od respektování individuality a podporování kreativity po využívání moderních technologií – objevte, jak se rodičovství adaptuje na nové výzvy a jak můžete vytvořit harmonický vztah s vašimi dětmi v dnešním rychle se měnícím světě.
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
Vstupte do světa femtech, inovativního průmyslu, který kombinuje technologie a ženské zdraví. Zjistěte, jak tyto technologie překonávají tabu a otevírají nové možnosti pro ženy všude.
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Říká se, že muži všeobecně upřednostňují spíše ženy blondýnky a s dlouhými vlasy. Ale je tomu skutečně tak? Vážně černovlásky s krátkými vlasy nemají u mužů šanci?
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.

Výběr článků

Slyšeli jste už o zázraku jménem Yoni vajíčko? Pokud ne, my vám ho rádi představíme. Zaměříme se na účinky, které má na ženské tělo, na správné používání i na jeho historii. V našem přehledném článku se dozvíte, jaké zázraky tento elegantní kamarád pro ženy dokáže s myslí, tělem a jak působí na celkové zdraví.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Odkládáte v práci úkoly? Tak vítejte ve světě prokrastinace. Bohužel tento trend je stále rozšířenější a vede k velkým problémům nejen na pracovišti. Dnes vám přinášíme 5 rad jak v práci nezahálet.

Nepřehlédněte

Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Jak zútulnit interiér? Nemusíte sázet na předražené bytové doplňky nebo na podobné prvky do domácnosti, které zanedlouho omrzí. Stačí vsadit na pokojové rostliny, které budou tím nejlepším co si domů přinesete. Zejména, pokud se bude jednat o dracénu - působivou pokojovou rostlinu, která nevyžaduje příliš mnoho péče.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek