Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Evropské ostrovy mají všechno. Panenskou přírodu, exotické pláže i lék na dlouhověkost

Nejvyšší čas promyslet letní dovolenou. Přinášíme vám tipy na ty nejkrásnější evropské ostrovy, kde prožijete nejenom chvíle klidu a relaxace, ale hlavně poznáte nová a neotřelá místa. Ke všemu se na většinu ostrovů dostanete z České republiky i po vlastní ose, tedy autem a trajektem.
evropské ostrovy
Korsika patří mezi nádherné evropské ostrovy.

03. 07. 2023

Nebudeme vám doporučovat dovolenou na Mallorce, Krétě ani na Ibize nebo Maltě. Jde o tak turisticky profláknuté lokality, že bychom jen nosili dříví do lesa. Naopak vás seznámíme s těmi, o kterých se příliš nemluví a kde stále ani v létě není hlava na hlavě. Které evropské ostrovy to jsou?

Korsika

Určitě jste o ní sice slyšeli tisíckrát, ale ještě jste tam nebyli. Většina lidí totiž jezdí na sousední Sardinii, která je zejména v posledních třech letech neskutečně oblíbenou destinací. Ale francouzská Korsika si s ní v ničem nezadá. Je to středomořský ráj.

palombaggia
Slavná pláž Palombaggia na Korsice.

Bránou na Korsiku je město a pevnost Bastia. Právě sem také připlouvají trajekty z pevninské Itálie. A je neskutečně krásné, ostatně jako hlavní město Ajaccio, jehož promenáda je doslova vyhlášená. Útes, na kterém leží město Bonifacio vám také vezme dech. Pokud zatoužíte pro přírodě, pak si udělejte výlet do Calanche. Jde o oblast neskutečně pozoruhodných skalních útvarů. Na horu Bavella se zase vydávají lidé, kteří si rádi dopřeji pořádnou horskou túru. Ta nejkrásnější pláž ostrova se nazývá Palombaggia a budete si tu připadat jako v daleké exotice. Jednou z nejslavnějších pláží světa je také Rondinara. Ale vězte, že ať se vydáte do kteréhokoliv koutu Korsiky, zklamaní rozhodně nebudete.

Karpathos

Karpathos je jedním z řeckých ostrovů, který však dodnes zůstává neprávem opomíjen. Najdete na něm nespočet nádherných pláží, například pláž Apella, Damatria nebo Diakoftis. Právě z pláže Diakoftis můžete pozorovat přistávání letadel v přímém přenosu. Zavítejte i do malebného horského města Menetes, pro nějž jsou typické malé barevné domky. Příjemně vás překvapí i rybářská vesnička Finiki. Sice čítá jenom pár desítek domků, ale zato si tu užijete naprosto klidné atmosféry a koupání v průzračně čisté vodě.

karpathos
Tradiční vesnička Olympos na ostrově Karpathos.

Ikaria

I další z řeckých ostrovů – ostrov Ikaria – určitě stojí za návštěvu. O tomto ostrově se říká, že lidé, kteří zde trvale žijí, se dožívají nejdelšího věku. Ikaria je zejména pro milovníky hikingu, protože nabízí velmi drsný, ale překrásný terén. Jedním z nejvelkolepějších zážitků, které zde můžete zažít, je koupání pod vodopádem v 860 metrech nad mořem. Krajina je tu ještě nedotčená turismem, proto zde nejspíš poprvé v životě zažijete, co je to divoká příroda se vším všudy.

K TÉMATU  Máte volnou chvíli? Podcasty, které vás posunou vpřed

Lidé tu žijí velmi pomalým a pohodovým životem, nikam nespěchají, nehoní se za výdělkem. Užívají si každého dne a středobodem každého z nich je hlavně kvalitní, doma vypěstovaná, strava, která čítá spoustu kozího mléka, jogurtů a sýrů. Zato masa zde najdete pomálu.

ikaria
Na Ikarii se nikam nespěchá.

Cres

Mezi krásné evropské ostrovy patří chorvatský Cres. Pyšní se panenskou přírodou, divokými útesy, rozlehlými olivovými háji i starobylými osadami. Nabízí ubytování v kempech i penzionech nebo soukromých apartmánech. Představuje ten pravý ráj hlavně pro milovníky přírody. Najdete zde například Vranské jezero, které je přísně chráněné. Nachází se tu i ornitologická rezervace, která je známá především jako hnízdiště supa bělohlavého. Nejsevernější oblast Cresu je pokryta Tramuntanskými lesy, jež v sobě ukrývají i několik zajímavých jeskyní.

Gozo

Jak jsme již zmínili v úvodu, na Maltu vás zvát nebudeme. Kam ale naopak ano – na ostrov Gozo, který sice patří do souostroví Malta a je i součástí republiky Malta, přesto se na něj často zapomíná. Má rozlohu pouhých 67 kilometrů čtverečních, ale nudit se tu nebudete, ani když na ostrov vyrazíte na čtrnáctidenní dovolenou.

Gozo je zelený a velmi úrodný ostrov, mnohem přírodněji založený než Malta. Výchozím bodem pro všechny výlety je přístav Mgarr, kam také připlouvají všechny trajekty. Nezapomeňte ale navštívit hlavní město Victoria, která je uprostřed ostrova. Jeho dominantou je pevnost Cittadella, odkud se vám naskytne výhled na celé město. Krásná je i rybářská vesnička Marsalforn, kde se nachází spoustu restaurací s rybími specialitami, které rozhodně stojí za to ochutnat. Zátoky Ramla Bay a San Blas Bay jsou zase vyhlášenými místy pro potápěče z celého světa a hlavně jsou charakteristické červeným pískem se zlatými odstíny.

gozo
Okno na ostrově Gozo.

Pico

Pico je Azorským ostrovem ležícím v Atlantském oceánu, pro který je typická především bujná vegetace. Ale také se na něm nachází sopka Montahna do Pico, která převyšuje 2000 metrů nad mořem. Na ostrov se dostanete trajektem anebo letadlem ze Sao Miguel nebo ostrova Terceira. Navštívit můžete hned tři městečka; Sao Roque, Madalena a Lajes. V prvním jmenovaném městě se nachází i jedna z nejlepších restaurací na ostrově. Jmenuje se Casa Ancora a specializuje se hlavně na mořské plody. Pro ostrov jsou typické i vinice, dopřát si tu proto můžete nejenom klasické víno, ale například i vychlazenou sangrii.

K TÉMATU  Gastronomie se mění. Zdravá a kvalitní strava je "in". Chceme ji i v Česku
pico
Pohled na Mount Pico.

Skye

Raději než pláže a palmy máte rádi poznávání nových neotřelých míst severních částí Evropy a nevadí vám, když do vás po celý den nebude pražit slunce? Naplánujte si dovolenou na ostrov Skye, jenž je největším a nejsevernějším ostrovem souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku.

A co na ostrově nesmíte v žádném případě vynechat? Například Neist Point, které patří k těm nejnavštěvovanějším místům. Nachází se zde krásný maják, odkud se dají pozorovat velryby i žraloci. Úchvatný a zachovalý hrad Dunvegan Castle ze 13. století byste také neměli minout. Tyčí se na vyvýšené skále nad klidným zálivem, jen pár set metrů od vesničky Dunvegan. Ve vesničce si také můžete koupit nějaké suvenýry, doplnit benzín nebo nakoupit zásoby potravin. Určitě si do svého itineráře poznamenejte i Korálovou pláž ležící u vesničky Claigan, údolí pohoří Cuilin Hills nebo nejkrásnější skotské jezero Loch Coruisk.

skye
Pohled na Nest Point.

Saaremaa

Toužíte poznat tu pravou evropskou exotiku? Nějaké místo, kam vážně turistická noha vkročí jenom zřídka? Vydejte se na estonský ostrov Saaremaa. Je tím největším estonským ostrovem vůbec a leží v Baltském moři, jižně od ostrova Hiiumaa. Hlavním městem je Kuressarre, kde najdete jedno z největších muzeií v Estonsku, i obrovský biskupský hrad z 18. století. Ostrov nabízí i několik národních parků a rezervací s vysokými útesy, balvany a bažinami. Symbolem tohoto ostrova jsou ovšem větrné mlýny a téměř každý farmář má svůj. V městečku Kuressaare například najdete větrný mlýn, jenž funguje jako nejstarší restaurace na ostrově. V letních měsících si můžete posedět i na terase, kde se griluje.

saaremaa
Větrné mlýny na ostrově Saaremaa.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Olea All Suite Hotel na řeckém ostrově Zakythos. Tohle jsou prázdniny snů

5 důvodů, proč je lepší vyrazit na dovolenou autem

Zdroje článku:
www.gigaplaces.com, tripmania.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.
Nevěra je nepříjemná zkušenost, která dokáže zamávat i tím zdánlivě nejsilnějším vztahem. Mezi ženskou a mužskou nevěrou panují rozdíly. Jaké?
Hmat je jedním ze smyslů, který hojně používáme, ale málo si uvědomujeme, jak velký je to dar i pro všechny kolem nás. Dotyk druhého člověka je nenahraditelný, jak moc Vám chybí zjistíte, až když o možnost vzájemného tělesného kontaktu přijdete.
Muži rádi zažívají něco nového a dostávají se na hranici lidských možností. Proto se pro ně skvěle hodí adrenalinové dárky. Jaké jsou v dnešní době možnosti? Inspirujeme vás.
Každému je nejspíš jasné, že bez zdravé životosprávy a pravidelného cvičení je téměř nemožné si vypracovat štíhlou postavu. Dneska se zaměříme na cvičení. Protože víme, jak je těžké začít cvičit, tak aby nás to všechny bavilo, proto vám v dnešním článku přinášíme pět jednoduchých cviků, které vám zdokonalí vaši postavu.
S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
Rodičovská či mateřská dovolená bývají jedny z nejosamocenějších období, a to paradoxně i přesto, že žena či otec v podstatě nikdy sami ve skutečnosti nejsou.
Vánoční přání potěší každého. Proč si neudělat vlastní? Nedá to mnoho práce, a přesto způsobí velkou radost. Překvapí i potěší vaše okolí a vaše snaha i výsledek zase vás. Podívejte se na video a pusťte se do vystřihování a lepení. Bude vás to bavit!
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Jíte dostatek mrkve, sladkých brambor, paprik, brokolice, vajec a lososa? Pokud je vaše odpověď záporná, žádný div, že vás vaše vlasy dohánějí doslova k šílenství. Čím dalším se na jejich stavu a vzhledu dá chutně „zapracovat“?
Luxusní sídlo v australské provincii Victoria pochází už z 80. let. Armadale House prošel kompletní rekonstrukcí a je z něj moderní rezidence snů.

Výběr článků

Bohémské vlny a sexy kudrliny. Přesně to je dvojice, která se ve světě vlasových trendů snad pokaždé setkává s úspěchem. A aby ne. Vlnky představují určitou dávku divokosti, zatímco kudrliny dokážou být sexy a roztomilé zároveň. Jak podpořit přirozenou krásu vln nebo se postarat o to, abyste se místo rovných vlasů chlubila půvabnými loknami? Přesně na to se podíváme.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Nakupování dárků přes internet roku od roku roste. Co nesmíte přehlédnout, aby vše proběhlo hladce a hlavně včas? Dodržujte následující rady!

Nepřehlédněte

Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Bohužel alergie trpí nejen lidé, ale také naší čtyřnozí kamarádi. Počet alergických onemocnění se zvyšuje. Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na parazity, alergie na inhalační alergeny, alergie na potraviny a nebo kontaktní alergie. Podívejte se na několik tipů, které dokážou alergickou reakce u psa zmírnit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek