Středa , 29. 11. 2023

Zina

Evropské ostrovy mají všechno. Panenskou přírodu, exotické pláže i lék na dlouhověkost

Nejvyšší čas promyslet letní dovolenou. Přinášíme vám tipy na ty nejkrásnější evropské ostrovy, kde prožijete nejenom chvíle klidu a relaxace, ale hlavně poznáte nová a neotřelá místa. Ke všemu se na většinu ostrovů dostanete z České republiky i po vlastní ose, tedy autem a trajektem.
evropské ostrovy
Korsika patří mezi nádherné evropské ostrovy.

03. 07. 2023

Nebudeme vám doporučovat dovolenou na Mallorce, Krétě ani na Ibize nebo Maltě. Jde o tak turisticky profláknuté lokality, že bychom jen nosili dříví do lesa. Naopak vás seznámíme s těmi, o kterých se příliš nemluví a kde stále ani v létě není hlava na hlavě. Které evropské ostrovy to jsou?

Korsika

Určitě jste o ní sice slyšeli tisíckrát, ale ještě jste tam nebyli. Většina lidí totiž jezdí na sousední Sardinii, která je zejména v posledních třech letech neskutečně oblíbenou destinací. Ale francouzská Korsika si s ní v ničem nezadá. Je to středomořský ráj.

palombaggia
Slavná pláž Palombaggia na Korsice.

Bránou na Korsiku je město a pevnost Bastia. Právě sem také připlouvají trajekty z pevninské Itálie. A je neskutečně krásné, ostatně jako hlavní město Ajaccio, jehož promenáda je doslova vyhlášená. Útes, na kterém leží město Bonifacio vám také vezme dech. Pokud zatoužíte pro přírodě, pak si udělejte výlet do Calanche. Jde o oblast neskutečně pozoruhodných skalních útvarů. Na horu Bavella se zase vydávají lidé, kteří si rádi dopřeji pořádnou horskou túru. Ta nejkrásnější pláž ostrova se nazývá Palombaggia a budete si tu připadat jako v daleké exotice. Jednou z nejslavnějších pláží světa je také Rondinara. Ale vězte, že ať se vydáte do kteréhokoliv koutu Korsiky, zklamaní rozhodně nebudete.

Karpathos

Karpathos je jedním z řeckých ostrovů, který však dodnes zůstává neprávem opomíjen. Najdete na něm nespočet nádherných pláží, například pláž Apella, Damatria nebo Diakoftis. Právě z pláže Diakoftis můžete pozorovat přistávání letadel v přímém přenosu. Zavítejte i do malebného horského města Menetes, pro nějž jsou typické malé barevné domky. Příjemně vás překvapí i rybářská vesnička Finiki. Sice čítá jenom pár desítek domků, ale zato si tu užijete naprosto klidné atmosféry a koupání v průzračně čisté vodě.

karpathos
Tradiční vesnička Olympos na ostrově Karpathos.

Ikaria

I další z řeckých ostrovů – ostrov Ikaria – určitě stojí za návštěvu. O tomto ostrově se říká, že lidé, kteří zde trvale žijí, se dožívají nejdelšího věku. Ikaria je zejména pro milovníky hikingu, protože nabízí velmi drsný, ale překrásný terén. Jedním z nejvelkolepějších zážitků, které zde můžete zažít, je koupání pod vodopádem v 860 metrech nad mořem. Krajina je tu ještě nedotčená turismem, proto zde nejspíš poprvé v životě zažijete, co je to divoká příroda se vším všudy.

K TÉMATU  Jak předejít přibírání na home office: I když pracujete z domova, musíte mít řád

Lidé tu žijí velmi pomalým a pohodovým životem, nikam nespěchají, nehoní se za výdělkem. Užívají si každého dne a středobodem každého z nich je hlavně kvalitní, doma vypěstovaná, strava, která čítá spoustu kozího mléka, jogurtů a sýrů. Zato masa zde najdete pomálu.

ikaria
Na Ikarii se nikam nespěchá.

Cres

Mezi krásné evropské ostrovy patří chorvatský Cres. Pyšní se panenskou přírodou, divokými útesy, rozlehlými olivovými háji i starobylými osadami. Nabízí ubytování v kempech i penzionech nebo soukromých apartmánech. Představuje ten pravý ráj hlavně pro milovníky přírody. Najdete zde například Vranské jezero, které je přísně chráněné. Nachází se tu i ornitologická rezervace, která je známá především jako hnízdiště supa bělohlavého. Nejsevernější oblast Cresu je pokryta Tramuntanskými lesy, jež v sobě ukrývají i několik zajímavých jeskyní.

Gozo

Jak jsme již zmínili v úvodu, na Maltu vás zvát nebudeme. Kam ale naopak ano – na ostrov Gozo, který sice patří do souostroví Malta a je i součástí republiky Malta, přesto se na něj často zapomíná. Má rozlohu pouhých 67 kilometrů čtverečních, ale nudit se tu nebudete, ani když na ostrov vyrazíte na čtrnáctidenní dovolenou.

Gozo je zelený a velmi úrodný ostrov, mnohem přírodněji založený než Malta. Výchozím bodem pro všechny výlety je přístav Mgarr, kam také připlouvají všechny trajekty. Nezapomeňte ale navštívit hlavní město Victoria, která je uprostřed ostrova. Jeho dominantou je pevnost Cittadella, odkud se vám naskytne výhled na celé město. Krásná je i rybářská vesnička Marsalforn, kde se nachází spoustu restaurací s rybími specialitami, které rozhodně stojí za to ochutnat. Zátoky Ramla Bay a San Blas Bay jsou zase vyhlášenými místy pro potápěče z celého světa a hlavně jsou charakteristické červeným pískem se zlatými odstíny.

gozo
Okno na ostrově Gozo.

Pico

Pico je Azorským ostrovem ležícím v Atlantském oceánu, pro který je typická především bujná vegetace. Ale také se na něm nachází sopka Montahna do Pico, která převyšuje 2000 metrů nad mořem. Na ostrov se dostanete trajektem anebo letadlem ze Sao Miguel nebo ostrova Terceira. Navštívit můžete hned tři městečka; Sao Roque, Madalena a Lajes. V prvním jmenovaném městě se nachází i jedna z nejlepších restaurací na ostrově. Jmenuje se Casa Ancora a specializuje se hlavně na mořské plody. Pro ostrov jsou typické i vinice, dopřát si tu proto můžete nejenom klasické víno, ale například i vychlazenou sangrii.

K TÉMATU  4 tipy, jak zhubnout poslední povánoční kilogramy
pico
Pohled na Mount Pico.

Skye

Raději než pláže a palmy máte rádi poznávání nových neotřelých míst severních částí Evropy a nevadí vám, když do vás po celý den nebude pražit slunce? Naplánujte si dovolenou na ostrov Skye, jenž je největším a nejsevernějším ostrovem souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku.

A co na ostrově nesmíte v žádném případě vynechat? Například Neist Point, které patří k těm nejnavštěvovanějším místům. Nachází se zde krásný maják, odkud se dají pozorovat velryby i žraloci. Úchvatný a zachovalý hrad Dunvegan Castle ze 13. století byste také neměli minout. Tyčí se na vyvýšené skále nad klidným zálivem, jen pár set metrů od vesničky Dunvegan. Ve vesničce si také můžete koupit nějaké suvenýry, doplnit benzín nebo nakoupit zásoby potravin. Určitě si do svého itineráře poznamenejte i Korálovou pláž ležící u vesničky Claigan, údolí pohoří Cuilin Hills nebo nejkrásnější skotské jezero Loch Coruisk.

skye
Pohled na Nest Point.

Saaremaa

Toužíte poznat tu pravou evropskou exotiku? Nějaké místo, kam vážně turistická noha vkročí jenom zřídka? Vydejte se na estonský ostrov Saaremaa. Je tím největším estonským ostrovem vůbec a leží v Baltském moři, jižně od ostrova Hiiumaa. Hlavním městem je Kuressarre, kde najdete jedno z největších muzeií v Estonsku, i obrovský biskupský hrad z 18. století. Ostrov nabízí i několik národních parků a rezervací s vysokými útesy, balvany a bažinami. Symbolem tohoto ostrova jsou ovšem větrné mlýny a téměř každý farmář má svůj. V městečku Kuressaare například najdete větrný mlýn, jenž funguje jako nejstarší restaurace na ostrově. V letních měsících si můžete posedět i na terase, kde se griluje.

saaremaa
Větrné mlýny na ostrově Saaremaa.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Olea All Suite Hotel na řeckém ostrově Zakythos. Tohle jsou prázdniny snů

5 důvodů, proč je lepší vyrazit na dovolenou autem

Zdroje článku:
www.gigaplaces.com, tripmania.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Milujete nakupování a ještě více milujete nakupování za super nízké ceny? V tom případě jste tady správně a určitě byste si neměli nechat ujít následující řádky! Pro všechny shopaholiky, kteří neodolají rozšiřování své sbírky o nové bezva kousky, jsme sepsali celkem 4 tipy na skvělé outlety, v nichž nakoupíte luxusní oblečení, boty i doplňky za parádně nízké ceny!
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.

Nepřehlédněte

Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek