Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

6 míst, která nesmíte ve Vietnamu minout

Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
Vietnam
Vietnam je pestrá země plná vůní, historie a zážitků.

19. 07. 2022

Zlatý most

Jedná se o jednu z novějších turistických atrakcí – byl otevřený v roce 2018, a prakticky ihned se stal virálním fenoménem, hlavně díky svému unikátnímu designu obrovské ruky vystupující z moře. Ta má celý most prakticky držet. Nachází se v Bà Nà Hills nedaleko Da Nangu a byl navržený tak, aby spojoval stanici lanovky. 

most
Po zlaté niti, v rukou božích. Vietnamský most láká turisty z celého světa.

Starobylé město Hoi An

Tohle starobylé město je jednou z největších vietnamských atrakcí – a i přes davy turistů si zachovalo své kouzlo. V 16. – 19. století se jednalo o prosperující přístav na legendární Hedvábné stezce. Dnes je to jedno z nejstarších měst Asie, a také je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

Vietnam
Město Hoi An nesmíte vynechat.

Jeho atmosférické úzké uličky lemují staleté kulturní poklady, historické památky a kuriózní budovy, které jsou odrazem mnohonárodnostního architektonického dědictví přístavu. Budete obdivovat sněmovní haly, japonský Krytý most i sídla z francouzské koloniální éry. Nenechte si určitě ujít trhy s řemeslnými dílnami a ochutnejte místní speciality.

Věže My Son Cham

Další z památek vietnamského dědictví jsou jednoznačně tyto věže, které se nacházejí na jihozápadě země. Zároveň se také jedná o jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v jihovýchodní Asii a přední hinduistický chrámový komplex. Dříve zde bylo důležité duchovní a politické centrum i královské pohřebiště.

Vietnam
Chrámový komplex My Son Cham býval významným střediskem.

Chrámový komplex My Son byl dlouhou dobu zapomenut, znovuobjeven byl až v roce 1898. Nejvíce jej poškodila vietnamská válka, nicméně se celek stále průběžně renovuje.

Tunely Cu Chi

Tunely Cu Chi se nacházejí severně od Velkého Ho Či Minova Města a poskytují interaktivnější historický zážitek pro všechny věkové kategorie. Síť podzemních tunelů se táhne neuvěřitelných 100 kilometrů směrem k bývalému Saigonu a v době vietnamské války byla důležitým tajným velitelstvím.

Nyní je z tunelů válečný památník a oblíbená turistická destinace. Návštěvníci mohou vstoupit do dvou krátkých úseků původní sítě tunelů, a to ve vesnicích Ben Dinh nebo Ben Duoc, které byly obnovené, mírně rozšířené a vybetonované. Mezi nadzemní atrakce patří střelnice, expozice mantinelů a vyhořelých tanků a restaurace.

K TÉMATU  Cestovní lékárnička. Co by měla obsahovat, abyste byly na cestách v klidu

Komplex památek v Hué

Město Hue, které se nachází v centrální provincii, bylo v letech 1802-1945 císařským hlavním městem Vietnamu, sídlem dynastie císařů Nguyenů a politickým, kulturním a náboženským srdcem národa. Všechno toto císařské dědictví, soubor poměrně dobře zachovalých tradic královského dvora a starobylých památek velkého historického a kulturního významu, je nyní zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO jako Komplex památek Hue.

Vietnam
Památkový komplex Hue je zapsaný na seznamu UNESCO.

Dominantou je císařská citadela z 19. století s velkou zahradou obehnanou architektonickými hradbami. Dále zde můžete obdivovat paláce, chrámy, zakázané purpurové město a spoustu dalšího.

Zátoka Ha Long a Lan Ha

Když se řekne Vietnam, mnoha lidem se jako první vybaví právě zátoka Ha Long. Jedná se o chráněné světové dědictví a jednu z nejznámějších světových památek. Tento záliv je opředený mnoha legendami. Je lemován více než 2000 vápencovými ostrovy a skalními útvary, které vystupují z Tonkinského zálivu. Když budete pokračovat na jih, přijedete k úchvatnému zálivu Lan Ha, což je destinace, kde se shromažďuje méně turistů, a tím nabízí klidnější zážitky.

Vietnam
Zátoka Ha Long je kouzelné místo.

Jak zátoky Halong, tak Lan Ha jsou hlavním teritoriem pro plavby, zejména pro luxusní varianty s možností přenocování. Prozkoumejte bájné jeskyně a plovoucí rybí farmy, vydejte se na kajaku do skrytých lagun a šnorchlujte u korálových pláží. Chcete-li se podívat z ptačí perspektivy, vydejte se na úžasný vyhlídkový let hydroplánem nad celým zálivem.

Hledáte další důvody, proč se vydat do Vietnamu?

Kam vaše kroky povedou jako první?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Itálie jako nejatraktivnější destinace roku 2022. Co vidět především?

Tipy na rodinnou dovolenou v Chorvatsku

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Vánoce patří mezi nejkrásnější období roku. Všechno se třpytí, blýská a svítí. Proměňte i svůj domov v kouzelné místo plné vánoční atmosféry. Ať už je však váš byt velký nebo maličký, existuje spousta způsobů, jak ho přes Vánoce vyzdobit. Připravili jsme pro vás seznam toho, co by vám rozhodně nemělo uniknout.
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.

Nepřehlédněte

Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek