Čtvrtek , 23. 01. 2025

Zdeněk

Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
menstruace
Čemu během menstruace fandíte vy? (foto: 123rf.com)

27. 12. 2021

27. 12. 2021

Možná právě proto se jednoho dne objevila menstruační houba, kterou obklopují různé názory. Je tedy skvělou cestou pro pohodovou a snadnější menstruaci nebo je to věc, které je zapotřebí se bát? Právě na to se nyní podíváme.

Vývoj menstruačních pomocníků

Zatímco naše předchůdkyně se během menstruačního krvácení musely spolehnout na textil nebo nepříliš hygienické pomůcky, dnešní svět nabízí řadu rozmanitých možností, jak si měsíčky co nejvíce ulehčit. Nejprve tu byly vložky, které se časem upravily do natolik skvělé podoby, že už nejsou pod oblečením téměř vidět. Navíc poskytují komfort i během silného krvácení a to nejen přes den, ale i v noci.

Následovaly tampóny, jedněmi milované, druhými nenáviděné, avšak nedá se jim upřít, že díky nim byl i ten sport o něco příjemnější. Zároveň přinesly oproti vložkám jednu úžasnou věc. Dalo se v nich pohodlně skočit i do bazénu. Jak šel čas, objevily se menstruační kalíšky, které nejenomže se staly pohodlnou alternativou, ale jdou ruku v ruce se současným trendem zero waste. Jsou zkrátka navržené pro opakované použití a netvoří se po nich tolik odpadu, jako třeba právě po vložkách či tampónech.

A zejména bezodpadový trend se také stal inspirací pro menstruační kalhotky nebo naše hlavní téma – menstruační houby, přičemž obě možnosti jsou jak jinak než pro opakované použití. Co je o menstruačních houbách dobré vědět?

Menstruační houba má původ v přírodě

Menstruační houby jsou svou podobou velmi podobné klasickým houbám na mytí celého těla. Jejich původ je čistě přírodní – nalézají se totiž na dně teplých a čistých oceánů a moří. Pokud je houba suchá, je velmi tvrdá, avšak po kontaktu s vodou je velmi měkká a jemná jako hedvábí. Obecně je také spojená s vysokou mírou absorbce, což je jeden z důvodu, proč se posléze stala hygienickou pomůckou.

K TÉMATU  Dokonalé bydlení v Moody Residence. Moderní srub si užívá dopadající paprsky slunce

Jak se menstruační houba zavádí?

Zavádění menstruační houby je velmi podobné tomu, jako když si zavádíte klasický tampón. Jde především o to najít co nejpohodlnější polohu a dostatečně se uvolnit. Díky velké poddajnosti se s menstruační houbou pracuje velmi dobře, navíc pokud je větší, než vám vyhovuje, není problém ji upravit do ideální velikosti. 

Používání menstruační houby má svá pravidla

Stejně jako v případě tampónu je nutné, abyste houbu pravidelně měnila, a to ideálně po 4-6 hodinách. Velmi záleží také na intenzitě krvácení, přičemž pro tento případ existují i různé velikosti hub. I tak ale dbejte na pravidelnou výměnu. Následně jen houbu umyjete pod tekoucí vodou a potom obratem zavedete. Menstruační houbu je pak údajně možné použít také během sexu v rámci menstruace, i zde je poté zapotřebí houbu důkladně očistit. Menstruační houbu pak není možné použít v případě, kdy máte vaginální infekci. 

Může krev přes menstruační houbu protéct?

Menstruační houba opravdu hodně saje, a protože je vyráběna v několika velikostech, je málo pravděpodobné, že by došlo k úniku krve. Pro každý případ je ale vhodnější jistit se třeba slipovkou nebo menstruačními kalhotkami.

Dezinfekce na prvním místě

Protože je houba určená pro opakované použití a navíc není možné ji klasicky vyvářet, je zcela nutné ji dezinfikovat v octovém roztoku, tea tree nebo v solné koupeli. Po umytí nechte houbu na čistém a suchém místě, tedy nikoli ve vlhku, kde by mohla nasát nejrůznější bakterie.

Je menstruační houba nebezpečná?

Ačkoli je možné dočíst se řadu benefitů, jedno je jisté. Menstruační houba způsobuje u žen určité obavy. Aby ne. Velkou roli v tom totiž hraje nemožnost vyvářky, také dále neovlivníme, kolik bakterií houba pochytá během svého sušení. Oproti tampónu pak není zabalená do hygienického balení, hrozba potenciální infekce při nedůkladné péči je tedy poměrně vysoká. Jistý poprask si menstruační houba vysloužila také z důvodu, že ačkoli se jedná o přírodní produkt z čistých moří, nejedná se o produkt, který je stoprocentně čistý. I v ní se totiž mohou objevit nepatrné mikroorganismy, které citlivějším osobám následně způsobí problémy.

K TÉMATU  Objevte tajemství krásy jižanských žen a osvojte si přirozenou péči

Tip: Víte, že existují přímo tampóny na noc? Doporučujeme přečíst článek od webu Chytryspanek.cz, kde se dozvíte všechny potřebné informace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Kalíšek nebo menstruační kalhotky?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Už vás omrzelo klasické umyvadlo ve vaší koupelně? Letošní trendy podněcují fantazii. Nechte se klidně unést až za hranice svých vlastních představ.
Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
Adventní období je časem očekávání, radosti a společných zážitků s rodinou. Pokud hledáte místo, kde si užijete předvánoční atmosféru, nenechte si ujít tradiční mikulášskou nadílku v Atriu Flora. Ve čtvrtek 5. prosince 2024 od 16:00 do 19:30 se zde můžete setkat s Mikulášem, andělem a čertem, kteří potěší děti a vykouzlí úsměvy na tvářích i dospělých.
Dejte si pozor na krmení pejsků "od stolu". Poradíme vám, které potraviny určitě nesmíte dát svému čtyřnohému mazlíčkovi.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
V osmdesátých letech minulého století, v Československu ovládaném komunistickým režimem, byl Mezinárodní den žen vnímán jako příležitost pro stát prezentovat se v nejlepším světle. Oficiální oslavy slavily údajné úspěchy v oblasti rovnosti pohlaví, ale skutečná situace žen často byla daleko od rovnoprávnosti. Tento svátek tak odhaloval rozpor mezi ideálem a realitou, kde se za fasádou slavnostních projevů skrývala každodenní realita plná výzev a omezení pro ženy.
Pracovní ani sportovní výkony už nejsou co dřív. Únava se stupňuje a energie je na minimu. Máte-li to stejně, pak je na čase dobít „baterky“ a začít si opět užívat život naplno. Soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který vám vrátí elán do života. Kromě životabudiče získáte i důležité vitaminy a minerály pro své srdce, jež vám za ně poděkuje.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Vstávejte s úsměvem! I na dnešní sváteční den pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová horoskop, který poradí, čeho se dnes raději vyvarovat.

Výběr článků

Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.

Nepřehlédněte

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Tohle někoho určitě naštve. Emancipace žen je jev, který se děje už několik dekád, ale narůstající feminismus něžnému pohlaví jen škodí. Jaké problémy přináší?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek