Středa , 29. 11. 2023

Zina

Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
menstruace
Čemu během menstruace fandíte vy? (foto: 123rf.com)

27. 12. 2021

27. 12. 2021

Možná právě proto se jednoho dne objevila menstruační houba, kterou obklopují různé názory. Je tedy skvělou cestou pro pohodovou a snadnější menstruaci nebo je to věc, které je zapotřebí se bát? Právě na to se nyní podíváme.

Vývoj menstruačních pomocníků

Zatímco naše předchůdkyně se během menstruačního krvácení musely spolehnout na textil nebo nepříliš hygienické pomůcky, dnešní svět nabízí řadu rozmanitých možností, jak si měsíčky co nejvíce ulehčit. Nejprve tu byly vložky, které se časem upravily do natolik skvělé podoby, že už nejsou pod oblečením téměř vidět. Navíc poskytují komfort i během silného krvácení a to nejen přes den, ale i v noci.

Následovaly tampóny, jedněmi milované, druhými nenáviděné, avšak nedá se jim upřít, že díky nim byl i ten sport o něco příjemnější. Zároveň přinesly oproti vložkám jednu úžasnou věc. Dalo se v nich pohodlně skočit i do bazénu. Jak šel čas, objevily se menstruační kalíšky, které nejenomže se staly pohodlnou alternativou, ale jdou ruku v ruce se současným trendem zero waste. Jsou zkrátka navržené pro opakované použití a netvoří se po nich tolik odpadu, jako třeba právě po vložkách či tampónech.

A zejména bezodpadový trend se také stal inspirací pro menstruační kalhotky nebo naše hlavní téma – menstruační houby, přičemž obě možnosti jsou jak jinak než pro opakované použití. Co je o menstruačních houbách dobré vědět?

Menstruační houba má původ v přírodě

Menstruační houby jsou svou podobou velmi podobné klasickým houbám na mytí celého těla. Jejich původ je čistě přírodní – nalézají se totiž na dně teplých a čistých oceánů a moří. Pokud je houba suchá, je velmi tvrdá, avšak po kontaktu s vodou je velmi měkká a jemná jako hedvábí. Obecně je také spojená s vysokou mírou absorbce, což je jeden z důvodu, proč se posléze stala hygienickou pomůckou.

K TÉMATU  Plánujete prázdniny pod stanem? Jak si správně zabalit?

Jak se menstruační houba zavádí?

Zavádění menstruační houby je velmi podobné tomu, jako když si zavádíte klasický tampón. Jde především o to najít co nejpohodlnější polohu a dostatečně se uvolnit. Díky velké poddajnosti se s menstruační houbou pracuje velmi dobře, navíc pokud je větší, než vám vyhovuje, není problém ji upravit do ideální velikosti. 

Používání menstruační houby má svá pravidla

Stejně jako v případě tampónu je nutné, abyste houbu pravidelně měnila, a to ideálně po 4-6 hodinách. Velmi záleží také na intenzitě krvácení, přičemž pro tento případ existují i různé velikosti hub. I tak ale dbejte na pravidelnou výměnu. Následně jen houbu umyjete pod tekoucí vodou a potom obratem zavedete. Menstruační houbu je pak údajně možné použít také během sexu v rámci menstruace, i zde je poté zapotřebí houbu důkladně očistit. Menstruační houbu pak není možné použít v případě, kdy máte vaginální infekci. 

Může krev přes menstruační houbu protéct?

Menstruační houba opravdu hodně saje, a protože je vyráběna v několika velikostech, je málo pravděpodobné, že by došlo k úniku krve. Pro každý případ je ale vhodnější jistit se třeba slipovkou nebo menstruačními kalhotkami.

Dezinfekce na prvním místě

Protože je houba určená pro opakované použití a navíc není možné ji klasicky vyvářet, je zcela nutné ji dezinfikovat v octovém roztoku, tea tree nebo v solné koupeli. Po umytí nechte houbu na čistém a suchém místě, tedy nikoli ve vlhku, kde by mohla nasát nejrůznější bakterie.

Je menstruační houba nebezpečná?

Ačkoli je možné dočíst se řadu benefitů, jedno je jisté. Menstruační houba způsobuje u žen určité obavy. Aby ne. Velkou roli v tom totiž hraje nemožnost vyvářky, také dále neovlivníme, kolik bakterií houba pochytá během svého sušení. Oproti tampónu pak není zabalená do hygienického balení, hrozba potenciální infekce při nedůkladné péči je tedy poměrně vysoká. Jistý poprask si menstruační houba vysloužila také z důvodu, že ačkoli se jedná o přírodní produkt z čistých moří, nejedná se o produkt, který je stoprocentně čistý. I v ní se totiž mohou objevit nepatrné mikroorganismy, které citlivějším osobám následně způsobí problémy.

K TÉMATU  Ekologická menstruace: Jak být během svých dnů ohleduplná k přírodě?

Tip: Víte, že existují přímo tampóny na noc? Doporučujeme přečíst článek od webu Chytryspanek.cz, kde se dozvíte všechny potřebné informace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Kalíšek nebo menstruační kalhotky?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Většina žen chce okouzlit své okolí perfektním vzhledem a dobře zvoleným módním outfitem. Z toho důvodu zpravidla volí kousky, které jim sice zaručí vyladěný vzhled, ovšem na úkor jejich zdraví. A možná k takovýmto ženám patříte i vy. Pojďte se proto podívat na několik špatných módních návyků, které neprospívají vašemu zdraví, a zjistěte, jak najít přijatelný kompromis.
V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.

Nepřehlédněte

Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek