Úterý , 09. 08. 2022

Roman

Měsíc a jaký má vliv na chování člověka?

Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
měsíc vliv
Jaký vliv má měsíc na člověka? (Foto: 123RF)

29. 10. 2021

Co všechno ovlivňuje?

Měsíc má nemalý vliv na člověka. V období, kdy je na obloze úplněk, lidé usínají v průměru o 5 minut déle, jejich spánek trvá o 20 minut méně a fáze hlubokého spánku je snížena o 30 %. Měsíční cykly také ovlivňují Zemi: množství vyzařovaného světla závisí na fázi měsíce a gravitační přitažlivost každých 12,4 hodin stimuluje příliv a odliv oceánů.

Stav lidí je synchronizovaný s těmito cykly. Vědci tvrdí, že přitažlivost působí na každou molekulu vody. Jedním z důvodů pro změnu stavu člověka proto může být gravitační přitažlivost, jelikož jsme tvoření ze 75 % vodou.

O spánku se diskuze nevedou

V průběhu dějin si lidé spojovali vliv měsíce s různými jevy. To bylo většinou neopodstatněné, ale zdá se, že něco z toho je pravda. Vědci americké univerzity zjistili, že měsíční cykly opravdu ovlivňují délku spánku. Čím blíže byl úplněk, tím méně lidí v noci spalo.

Je pravděpodobné, že klíčovou roli při tom hrálo množství světla – s úplňkem je ho více a lidský mozek na to patřičně reaguje. Ovšem s umělým osvětlením tento jev není tolik výrazný. Účinek měsíce na lidský spánek je výraznější tam, kde není přístup k elektřině.

A co ženy a jejich dny?

Ale spánkové cykly nejsou jediné, které může Měsíc ovlivnit. Dříve se všeobecně věřilo, že lunární cykly jsou spojeny s těmi menstruačními – možná ne bezdůvodně. Další studie ale ukázala, že menstruační cykly lze synchronizovat s lunárními cykly zejména u mladých žen, které nejsou vystaveny nadměrnému umělému světlu. Nástup menstruace zpravidla spadá na úplněk. S věkem se však cyklus zkrátí a přestane se shodovat s lunárním.

Reprodukce u lidí a zvířat

Vědci předpokládají, že v dávných dobách bylo lidské reprodukční chování výrazně spojeno s lunárními cykly, avšak příchod umělých světelných zdrojů, zejména v posledních stoletích, toto spojení výrazně oslabil. Vždyť přece u zvířat je tento jev velmi často pozorovaný, nicméně u lidí je stále předmětem zkoumání a častých sporů. Možná se ale díky novým studiím brzy pevně dokáže, jak to mezi námi lidmi a měsícem opravdu je.

K TÉMATU5 tipů na zdravé, chutné a levné snídaně, které prospějí vaší linii

Vliv fází měsíce na člověka

Nový měsíc

Nový měsíc ovlivňuje většinu lidí negativně. Stáváme se podrážděnějšími, agresivnějšími. Cítíme také apatii ke všemu. Nový měsíc má ale pozitivní vliv na děti: jsou méně nemocné a stávají se aktivnější. Během tohoto období plánujte a stanovujte cíle. Formulujte je a pište. Nepracujte příliš tvrdě ani se nestresujte.

Rostoucí měsíc

Rostoucí měsíc má pozitivní vliv na ženy. Cítíme příval energie a touhu přijímat vše tady a teď. Nálada je radostná, lehká. Během tohoto období můžete začít plnit cíle. Podepisujte smlouvy, choďte do posilovny, je také důležité dbát na příjem vitamínů. Tělo totiž musí nejen vydávat, ale přijímat.

Úplněk

Zvyšuje se emocionalita a častěji se u lidí, převážně u mužů, projevuje agresivita. Proto je důležité si co nejvíce vyčistit mysl: meditovat, tančit, navštívit psychologa. Doporučujeme nedělat nic, co by představovalo riziko pro zdraví: nepřekračujte během jízdy rychlost, nepijte alkohol, nepřetěžujte se prací.

Ubývající měsíc

V toto období je pro tělo typická snížená citlivost. Tělo zpomalí, reakce se trochu zabrzdí. Je čas dokončit nedokončené podnikání a provést inventuru: v práci, rodinném životě, v projektech. Je důležité ovládat své emoce. Raději nezačínejte s ničím důležitým.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek