Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Měsíc a jaký má vliv na chování člověka?

Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
měsíc vliv
Jaký vliv má měsíc na člověka? (Foto: 123RF)

29. 10. 2021

Co všechno ovlivňuje?

Měsíc má nemalý vliv na člověka. V období, kdy je na obloze úplněk, lidé usínají v průměru o 5 minut déle, jejich spánek trvá o 20 minut méně a fáze hlubokého spánku je snížena o 30 %. Měsíční cykly také ovlivňují Zemi: množství vyzařovaného světla závisí na fázi měsíce a gravitační přitažlivost každých 12,4 hodin stimuluje příliv a odliv oceánů.

Stav lidí je synchronizovaný s těmito cykly. Vědci tvrdí, že přitažlivost působí na každou molekulu vody. Jedním z důvodů pro změnu stavu člověka proto může být gravitační přitažlivost, jelikož jsme tvoření ze 75 % vodou.

O spánku se diskuze nevedou

V průběhu dějin si lidé spojovali vliv měsíce s různými jevy. To bylo většinou neopodstatněné, ale zdá se, že něco z toho je pravda. Vědci americké univerzity zjistili, že měsíční cykly opravdu ovlivňují délku spánku. Čím blíže byl úplněk, tím méně lidí v noci spalo.

Je pravděpodobné, že klíčovou roli při tom hrálo množství světla – s úplňkem je ho více a lidský mozek na to patřičně reaguje. Ovšem s umělým osvětlením tento jev není tolik výrazný. Účinek měsíce na lidský spánek je výraznější tam, kde není přístup k elektřině.

A co ženy a jejich dny?

Ale spánkové cykly nejsou jediné, které může Měsíc ovlivnit. Dříve se všeobecně věřilo, že lunární cykly jsou spojeny s těmi menstruačními – možná ne bezdůvodně. Další studie ale ukázala, že menstruační cykly lze synchronizovat s lunárními cykly zejména u mladých žen, které nejsou vystaveny nadměrnému umělému světlu. Nástup menstruace zpravidla spadá na úplněk. S věkem se však cyklus zkrátí a přestane se shodovat s lunárním.

Reprodukce u lidí a zvířat

Vědci předpokládají, že v dávných dobách bylo lidské reprodukční chování výrazně spojeno s lunárními cykly, avšak příchod umělých světelných zdrojů, zejména v posledních stoletích, toto spojení výrazně oslabil. Vždyť přece u zvířat je tento jev velmi často pozorovaný, nicméně u lidí je stále předmětem zkoumání a častých sporů. Možná se ale díky novým studiím brzy pevně dokáže, jak to mezi námi lidmi a měsícem opravdu je.

K TÉMATU  5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Vliv fází měsíce na člověka

Nový měsíc

Nový měsíc ovlivňuje většinu lidí negativně. Stáváme se podrážděnějšími, agresivnějšími. Cítíme také apatii ke všemu. Nový měsíc má ale pozitivní vliv na děti: jsou méně nemocné a stávají se aktivnější. Během tohoto období plánujte a stanovujte cíle. Formulujte je a pište. Nepracujte příliš tvrdě ani se nestresujte.

Rostoucí měsíc

Rostoucí měsíc má pozitivní vliv na ženy. Cítíme příval energie a touhu přijímat vše tady a teď. Nálada je radostná, lehká. Během tohoto období můžete začít plnit cíle. Podepisujte smlouvy, choďte do posilovny, je také důležité dbát na příjem vitamínů. Tělo totiž musí nejen vydávat, ale přijímat.

Úplněk

Zvyšuje se emocionalita a častěji se u lidí, převážně u mužů, projevuje agresivita. Proto je důležité si co nejvíce vyčistit mysl: meditovat, tančit, navštívit psychologa. Doporučujeme nedělat nic, co by představovalo riziko pro zdraví: nepřekračujte během jízdy rychlost, nepijte alkohol, nepřetěžujte se prací.

Ubývající měsíc

V toto období je pro tělo typická snížená citlivost. Tělo zpomalí, reakce se trochu zabrzdí. Je čas dokončit nedokončené podnikání a provést inventuru: v práci, rodinném životě, v projektech. Je důležité ovládat své emoce. Raději nezačínejte s ničím důležitým.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.
Hudba je úplně jiná při reprodukci a na živo. Tahle korejská bubenice předvádí svoje vystoupení přímo na ulici před zraky kolemjdoucích, kteří si rádi sednou, aby se podívali na její show až do konce. Za touto hladce vypadající hrou na bicí jsou bezpochyby hodiny a hodiny cvičení. Výsledek je naprosto profesionální.
Spousta lidí je se svým životem nespokojená. Někomu se nelíbí postava, jinému nos, další si stěžuje na vztah, který prožívá. Proto se většina z nás ubírá k brouzdání na Instagramu, který je doslova zahlcen perfektními fotografiemi života jiných lidí. Mnoho influencerů se ale tomuto „trendu sociálních sítí“ snaží postavit a ukazují také pravou realitu než tu vysněnou. Jednou z takových influencerek je Bree Lenehan.
Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.
S jarem je mimo stoupajících teplot neodmyslitelně spojena obměna šatníku za vzdušnější a pestřejší oblečení. Prostor dostávají kousky s vypasovanějšími střihy podtrhujícími ženskost a jemnost. Konec konců, kterou z žen by nepotěšila mužská pozornost, kterou vyvolá právě dobře padnoucí sukně různého střihu a délky? Víte, jaký střih se k vaší postavě hodí nejvíce?
Tajemný společník tam kdesi z vesmíru, který nám svítí noc co noc – to je Měsíc. Jeho fáze nás zahalují do symboliky a mystiky, ovlivňují naše nálady a energii. Každá fáze Měsíce nese svůj význam a zanechává stopu na našem nitru. Věnujte jim pozornost, prozkoumejte jejich význam a objevte, jak mohou ovlivnit vás a váš život. Vstupte do fascinujícího světa měsíčního cyklu a prožijte jeho magii na vlastní kůži.
Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Využití zubní pasty se ani zdaleka nemusí týkat jen natolik běžné činnosti, jakou je čištění zubů. Většina z nás má tubu zubní pasty na umyvadle v koupelně, ale koho by napadlo vyčistit s ní například kohoutky?
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?

Výběr článků

Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.
Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.
Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?

Nepřehlédněte

Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek