Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Měsíc a jaký má vliv na chování člověka?

Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
měsíc vliv
Jaký vliv má měsíc na člověka? (Foto: 123RF)

29. 10. 2021

Co všechno ovlivňuje?

Měsíc má nemalý vliv na člověka. V období, kdy je na obloze úplněk, lidé usínají v průměru o 5 minut déle, jejich spánek trvá o 20 minut méně a fáze hlubokého spánku je snížena o 30 %. Měsíční cykly také ovlivňují Zemi: množství vyzařovaného světla závisí na fázi měsíce a gravitační přitažlivost každých 12,4 hodin stimuluje příliv a odliv oceánů.

Stav lidí je synchronizovaný s těmito cykly. Vědci tvrdí, že přitažlivost působí na každou molekulu vody. Jedním z důvodů pro změnu stavu člověka proto může být gravitační přitažlivost, jelikož jsme tvoření ze 75 % vodou.

O spánku se diskuze nevedou

V průběhu dějin si lidé spojovali vliv měsíce s různými jevy. To bylo většinou neopodstatněné, ale zdá se, že něco z toho je pravda. Vědci americké univerzity zjistili, že měsíční cykly opravdu ovlivňují délku spánku. Čím blíže byl úplněk, tím méně lidí v noci spalo.

Je pravděpodobné, že klíčovou roli při tom hrálo množství světla – s úplňkem je ho více a lidský mozek na to patřičně reaguje. Ovšem s umělým osvětlením tento jev není tolik výrazný. Účinek měsíce na lidský spánek je výraznější tam, kde není přístup k elektřině.

A co ženy a jejich dny?

Ale spánkové cykly nejsou jediné, které může Měsíc ovlivnit. Dříve se všeobecně věřilo, že lunární cykly jsou spojeny s těmi menstruačními – možná ne bezdůvodně. Další studie ale ukázala, že menstruační cykly lze synchronizovat s lunárními cykly zejména u mladých žen, které nejsou vystaveny nadměrnému umělému světlu. Nástup menstruace zpravidla spadá na úplněk. S věkem se však cyklus zkrátí a přestane se shodovat s lunárním.

Reprodukce u lidí a zvířat

Vědci předpokládají, že v dávných dobách bylo lidské reprodukční chování výrazně spojeno s lunárními cykly, avšak příchod umělých světelných zdrojů, zejména v posledních stoletích, toto spojení výrazně oslabil. Vždyť přece u zvířat je tento jev velmi často pozorovaný, nicméně u lidí je stále předmětem zkoumání a častých sporů. Možná se ale díky novým studiím brzy pevně dokáže, jak to mezi námi lidmi a měsícem opravdu je.

K TÉMATU  Jak se bránit proti chřipce? Překonejte onemocnění co nejrychleji a bez antibiotik!

Vliv fází měsíce na člověka

Nový měsíc

Nový měsíc ovlivňuje většinu lidí negativně. Stáváme se podrážděnějšími, agresivnějšími. Cítíme také apatii ke všemu. Nový měsíc má ale pozitivní vliv na děti: jsou méně nemocné a stávají se aktivnější. Během tohoto období plánujte a stanovujte cíle. Formulujte je a pište. Nepracujte příliš tvrdě ani se nestresujte.

Rostoucí měsíc

Rostoucí měsíc má pozitivní vliv na ženy. Cítíme příval energie a touhu přijímat vše tady a teď. Nálada je radostná, lehká. Během tohoto období můžete začít plnit cíle. Podepisujte smlouvy, choďte do posilovny, je také důležité dbát na příjem vitamínů. Tělo totiž musí nejen vydávat, ale přijímat.

Úplněk

Zvyšuje se emocionalita a častěji se u lidí, převážně u mužů, projevuje agresivita. Proto je důležité si co nejvíce vyčistit mysl: meditovat, tančit, navštívit psychologa. Doporučujeme nedělat nic, co by představovalo riziko pro zdraví: nepřekračujte během jízdy rychlost, nepijte alkohol, nepřetěžujte se prací.

Ubývající měsíc

V toto období je pro tělo typická snížená citlivost. Tělo zpomalí, reakce se trochu zabrzdí. Je čas dokončit nedokončené podnikání a provést inventuru: v práci, rodinném životě, v projektech. Je důležité ovládat své emoce. Raději nezačínejte s ničím důležitým.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.
Moderní koupelny, to je hlavně čistota a jednoduchost, vkusně sladěné barvy a imitace dřeva nebo kamene. Přednost mají zemité tóny, jako hnědá, béžová nebo šedá. Skvěle vypadají i prosklené sprchové kouty. Je pravda, že v koupelně netrávíme tolik času, jako v obývacím pokoji nebo kuchyni, je ale nepostradatelným místem, kde chceme relaxovat a užít si klid. I proto by měla být koupelna pěkně útulná.
Vánoční stromek získává ve většině českých domácností jednou ročně opravdu výraznou roli, protože obzvláště pro naše nejmenší je symbolem splněných přání a naděje. Je tedy potřebné jeho výběru věnovat patřičnou pozornost. Jak vybrat vánoční stromek, aby byl dokonalou ozdobou jakéhokoli prostoru, najdete v následujících řádcích.
Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.

Nepřehlédněte

Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek