Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Měsíc a jaký má vliv na chování člověka?

Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
měsíc vliv
Jaký vliv má měsíc na člověka? (Foto: 123RF)

29. 10. 2021

Co všechno ovlivňuje?

Měsíc má nemalý vliv na člověka. V období, kdy je na obloze úplněk, lidé usínají v průměru o 5 minut déle, jejich spánek trvá o 20 minut méně a fáze hlubokého spánku je snížena o 30 %. Měsíční cykly také ovlivňují Zemi: množství vyzařovaného světla závisí na fázi měsíce a gravitační přitažlivost každých 12,4 hodin stimuluje příliv a odliv oceánů.

Stav lidí je synchronizovaný s těmito cykly. Vědci tvrdí, že přitažlivost působí na každou molekulu vody. Jedním z důvodů pro změnu stavu člověka proto může být gravitační přitažlivost, jelikož jsme tvoření ze 75 % vodou.

O spánku se diskuze nevedou

V průběhu dějin si lidé spojovali vliv měsíce s různými jevy. To bylo většinou neopodstatněné, ale zdá se, že něco z toho je pravda. Vědci americké univerzity zjistili, že měsíční cykly opravdu ovlivňují délku spánku. Čím blíže byl úplněk, tím méně lidí v noci spalo.

Je pravděpodobné, že klíčovou roli při tom hrálo množství světla – s úplňkem je ho více a lidský mozek na to patřičně reaguje. Ovšem s umělým osvětlením tento jev není tolik výrazný. Účinek měsíce na lidský spánek je výraznější tam, kde není přístup k elektřině.

A co ženy a jejich dny?

Ale spánkové cykly nejsou jediné, které může Měsíc ovlivnit. Dříve se všeobecně věřilo, že lunární cykly jsou spojeny s těmi menstruačními – možná ne bezdůvodně. Další studie ale ukázala, že menstruační cykly lze synchronizovat s lunárními cykly zejména u mladých žen, které nejsou vystaveny nadměrnému umělému světlu. Nástup menstruace zpravidla spadá na úplněk. S věkem se však cyklus zkrátí a přestane se shodovat s lunárním.

Reprodukce u lidí a zvířat

Vědci předpokládají, že v dávných dobách bylo lidské reprodukční chování výrazně spojeno s lunárními cykly, avšak příchod umělých světelných zdrojů, zejména v posledních stoletích, toto spojení výrazně oslabil. Vždyť přece u zvířat je tento jev velmi často pozorovaný, nicméně u lidí je stále předmětem zkoumání a častých sporů. Možná se ale díky novým studiím brzy pevně dokáže, jak to mezi námi lidmi a měsícem opravdu je.

K TÉMATU  10 termálních míst, kde se vykoupete i v zimě

Vliv fází měsíce na člověka

Nový měsíc

Nový měsíc ovlivňuje většinu lidí negativně. Stáváme se podrážděnějšími, agresivnějšími. Cítíme také apatii ke všemu. Nový měsíc má ale pozitivní vliv na děti: jsou méně nemocné a stávají se aktivnější. Během tohoto období plánujte a stanovujte cíle. Formulujte je a pište. Nepracujte příliš tvrdě ani se nestresujte.

Rostoucí měsíc

Rostoucí měsíc má pozitivní vliv na ženy. Cítíme příval energie a touhu přijímat vše tady a teď. Nálada je radostná, lehká. Během tohoto období můžete začít plnit cíle. Podepisujte smlouvy, choďte do posilovny, je také důležité dbát na příjem vitamínů. Tělo totiž musí nejen vydávat, ale přijímat.

Úplněk

Zvyšuje se emocionalita a častěji se u lidí, převážně u mužů, projevuje agresivita. Proto je důležité si co nejvíce vyčistit mysl: meditovat, tančit, navštívit psychologa. Doporučujeme nedělat nic, co by představovalo riziko pro zdraví: nepřekračujte během jízdy rychlost, nepijte alkohol, nepřetěžujte se prací.

Ubývající měsíc

V toto období je pro tělo typická snížená citlivost. Tělo zpomalí, reakce se trochu zabrzdí. Je čas dokončit nedokončené podnikání a provést inventuru: v práci, rodinném životě, v projektech. Je důležité ovládat své emoce. Raději nezačínejte s ničím důležitým.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?

Nepřehlédněte

V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek