Domů » Rodina » Komiks, který vám otevře oči a způsobí u vás doma revoluci
Rodina

Komiks, který vám otevře oči a způsobí u vás doma revoluci

komiks
Kde se stala chyba? Proč leží všechno na bedrech ženy? Tento komiks vám otevře oči! (zdroj foto: a2larm.cz)
Pohodlně se usaďte a pojďte si projít komiks, který u vás doma způsobí změnu. Je váš protějšek vaším skutečným partnerem?

Jste oba na stejné lodi? Nebo je potřeba, aby se váš vztah ještě vyladil? Komiks francouzské umělkyně má za cíl zamyslet se nad dnešní situací přepracovaných žen.

Rovnoprávnost? Ani omylem!

Možná jste si všimli malé drobnůstky u vás v domácnosti – a to faktu, že se o veškeré plánování všeho stará v drtivé většině případů žena. Přitom toto plánování mělo své opodstatnění v dobách dávno minulých, kdy ženy měly na starost výchovu dětí a domácnost. Nechodily do práce.

Pohledem dnešní moderní společnosti, kdy žena i muž musí do práce, oba řídí auto, oba nakupují, oba přinášejí peníze do domácnosti – se starý model chování mužů v mnoha domácnostech prostě neshoduje s každodenní realitou. Výsledek?

Přepracované matky, které mají celou řadu zdravotních potíží způsobenou jednoduchým faktem – nemají čas samy na sebe. Nemají čas na nic. Neustále se starají o ostatní. Chod domácnosti zůstal na jejich bedrech. I přes to, že již dávno řídíme auta, chodíme do práce, nakupujeme a vyděláváme peníze.

Pojďme se podívat na komiks francouzské kreslířky Emmy, jejíž komiksový strip vysvětluje, proč není ničí povinností být „manažerkou“ celé domácnosti.

komiks
Komiks francouzské kreslířky Emmy může způsobit domácí revoluci. (zdroj foto: a2larm.cz)

Kde se stala chyba?

Za stav současné společnosti nemůže nikdo, a vlastně všichni. Prostě jedeme v zajetých kolejích, ze kterých se musí nejdříve prošlapat malá odbočka. Malý úspěch v podobě změny v jedné domácnosti způsobí, že se na podobnou cestu bude vydávat stále více rodin, až nakonec stará cesta úplně zanikne.

Nevychovávejme naše děti podle staletí starých modelů. Buďme k sobě upřímní a nalejme si čistého vína. Něco v našich domácnostech není zcela v pořádku. Máme jedinečnou možnost to změnit, aby naše děti přirozeně následovaly náš vzor. Partnerství je tehdy, kdy děláme vše společně. Tahat někoho za ručičku není partnerství, to je mateřství. A my, dospělé ženy, rozhodně nepotřebujeme našim partnerům dělat maminku.

Komiks, který vám pomůže ke změně

Komiks, který vše krásně a přátelsky vysvětluje, dokáže způsobit velkou změnu i ve vaší domácnosti. Pojďme změnit staré a nefunkční vzorce chování, které nám brání ve skutečném partnerském štěstí. Dopřejme našim dětem, aby žily ve funkční společnosti. Máme možnost změny, pojďme ji využít.

Díky tomu, že přestaneme být manažerkami veškerého chodu domácnosti, se v našem domově opět objeví spokojená žena. Vždyť kdyby partner bydlel sám, také by se o vše dokázal postarat, nemyslíte? Dělení práce je samozřejmé a opravdu není vhodné, abychom zastávaly všechny funkce zcela samy.

Komiks si přečtěte zde: https://a2larm.cz/2017/06/mela-jsi-mi-to-rict-feministicky-komix/

Tak co, milé dámy? Jak je to u vás doma? Je tam prostor pro malou změnu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Emancipace se obrátila proti ženám. Feminismus jim přímo škodí!

10 nejčastějších chlapských výmluv. Jak se s nimi vypořádat s grácií?

Michaela Romanová

komentáře

Klikněte pro napsání komentáře

Přidejte svůj názor

  • Tohle mě vážně dokáže rozesmát. Pro mě doma naprostý standard, s přítelem děláme vše společně, střídáme se ve všem a pomáháme si. Myslela jsem, že je to normální. No jo, jaký si to kdo udělá, takový to má.

  • Všichni moji bratři byli mámou už odmala pěkně cepováni a vedeni přesně tím směrem, jako je v komixu. A výsledek? Jsou sice v mnoha věcech zodpovědní a samostatní, ale žijí si spokojeně a šťastně sami bez rodin, aby tohle vše nemuseli řešit. Všechny domácí práce si dělají, kdy se jim zachce, rozhodně doma nemají stoprocentní pořádek, ale přesto se nedá říct, že by jejich domovy nebyly udržované.
    Myslím, že po desetitisících let evoluce jsme přeci jen biologicky nějak nastavení a přežili jsme tak úspěšně doteď. Jakmile se to pokusíme měnit, začneme vymírat (moji bratři mít děti zřejmě nebudou) a nahradí nás kultura s tradičnějším uspořádáním. Ono totiž vydělávání peněz, domácí práce a organizace domácnosti jsou všechno dohromady pořád náročné činnosti, i když se rozdělí na polovinu mezi oba dva partnery. Naopak rozdělení tak, aby se každý z partnerů nemusel zabývat jednou z těchto tří oblastí, psychicky ulehčí oběma a o fyzickou práci se podělí. A je potom jedno, kdo z nich zůstane doma s dětmi, a kdo se bude starat o obživu. Skutečnou emancipaci nevidím v tom, že se mužům naloží na záda ještě větší psychická zátěž (a ti pak místo toho raději úplně rezignují na to mít vůbec nějakou rodinu), ale že si partneři budou moct svobodně zvolit, jakou z “tradičních” osvědčených rolí budou hrát. A na závěr – pokud oba partneři nemají psychicky náročné zaměstnání a oba pracují někde “ve fabrice u pásu”, tak tyhle “emancipační” věci doma zpravidla vůbec nemají potřebu řešit a jsou spokojení. Proč asi?

  • komiks nic nevysvětluje, ukazuje nelogický přístup ženy. co je tak psychicky a organizačně náročného na tom říct manželovi, nakrm děti, vařím pro návštěvu? na to fakt nepotřebujete být manažerka. nebo ten stůl, omg.. to si fakt až při ukládání knížky do knihovny všimne, že má plný koš na prádlo, zelenina se válí na lince a došla hořčice? to je ukázkový příklad nesystematického přístupu, přece vím, jak často je třeba prát, nákup dám do lednice hned poté, co ho přinesu domů, a hořčici napíšu na seznam v okamžiku, kdy spotřebuji poslední dávku. chlapi si umí věci organizovat mnohem efektivněji než ženy, jenomže pokud něco chlap doma udělá sám od sebe, bude to zaručeně dle ženy špatně, protože ona si to představovala jinak. proto se chlapi ptají, co mají konkrétně udělat. a funguje to. když řeknete chlapovi, ať vyndá z myčky dětskou lahvičku, nemůžete očekávat, že vyndá cokoli jiného, protože on neví, že chcete, aby vyndal vše. to byste přeci řekla, ať uklidí nádobí z myčky. ženy nadávají na neschopnost mužů, ale skutečnost je taková, že neumí specifikovat požadavky a muž je z toho zmatený. a říct si o konkrétní pomoc v konkrétním čase není nic, co by bylo třeba půl dne vymýšlet.