Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Velký přehled: Finanční změny, které přináší rok 2021

Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
finanční změny 2021
Co se s novým rokem změnilo ve světě financí? (foto: 123rf)

23. 02. 2021

Zrušení superhrubé mzdy 

Rok 2021 a velké finanční změny – i tak si ten letošní rok budeme pamatovat. Předně stojí za zmínění to nejdůležitější, a sice zrušení superhrubé mzdy. Tento návrh ležel ve sněmovně už nějaký ten pátek, ovšem nikdy se k tomu nikdo neměl. S příchodem koronavirové krize a doby, ve které bychom jako stát měli spíše šetřit, se však návrh začal zamlouvat a prošel.  

Je sice pozitivní, že si díky zrušení superhrubé mzdy přijdeme na více peněz, ovšem je otázkou, zdali tento návrh nemohl ještě chvíli ve sněmovně ležet. Je to však jen otázka spekulací, nyní se tak můžeme radovat z toho, že se nám na výplatní pásce objevuje o něco více peněz, než bylo zvykem.  

Ruku v ruce se zrušením superhrubé mzdy je také navýšení základní slevy na poplatníka a také změna limitu pro daňový bonus na děti. Toto všechno vede k nárustu čisté mzdy v letošním roce.  

Paušální daň pro drobné živnostníky 

Finanční změny 2021 se však netýkají jenom zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, ale také osob samostatně výdělečně činných. Právě ty mohly během letošního ledna využít možnosti registrovat se k paušální dani.

O tomto opatření se mluvilo déle, nyní došlo k poměrně rychlému realizování. Paušální daň byla stanovena na 5489 korun, které budou OSVČ každý měsíc platit. Součástí částky je však nejen daň z příjmů, ale také zálohy na sociální a zdravotní.  

S paušální daní tak naprosto odpadá povinnost podávat přehledy sociální a zdravotní pojišťovně, dále pak nutnost podávat daňové přiznání. Možnosti však mohli využít jenom živnostníci s obratem do jednoho milionu korun.  

Stravenkový paušál 

Mezi hlavní finanční novinky letošního roku se zařadil také stravenkový paušál. Od prvního lednového dne letošního roku mohou zaměstnanci dostávat místo stravenek klasické peníze. Jedná se o naprosto revoluční změnu, která zaměstnavatelům umožní poskytovat nejen závodní stravování a stravenky, ale také daňově zvýhodněný příspěvek na stravování ve vyplácené mzdě.  

K TÉMATU  Afrodiziaka v jídle. Je to mýtus nebo umí potraviny probudit vášeň?

Stravenkový paušál je osvobozen od daně a pojistného. Využít ho mohou i zaměstnanci, kteří doposud stravenky ani závodní stravování neměli.  

Zvýšení důchodů 

Stejně jako vloni, i letos se senioři dočkají navýšených důchodů. Pravidelně dochází ke zvyšování dvou složek každého důchodu. Zvyšují se o inflaci a také o polovinu růstu reálných mezd. Letos se základní výměra stejná pro všechny typy důchodů zvýší o šedesát korun, procentní výměr pak o víc jak sedm procent.  

Británie – odchod z EU 

Mezi finanční změny lze zařadit také odchod Velké Británie z Evropské unie. Brexit, o kterém se během loňského roku tak mluvilo, se naplnil a Velká Británie tak z Evropské unie odešla. S tím se však pojí i řada příplatků za služby nebo balíky, které se z VB posílají.

Pokud jste do nynějška objednávali z Velké Británie, nyní můžete být překvapeni nemalým poštovným. Tak pozor na to.  

Další změny, které nás mohou přímo ovlivnit 

Do nového roku jsme však nevstoupili jenom s hromadou finančních změn, ale vešli jsme do něj také s koronavirem na krku. Očekává se, že letos na jaře se krize, kterou nový typ onemocnění přinese, ukáže v celé své kráse a je jenom otázkou, jak moc nás ovlivní nebo kdo z krize vyjde jako vítěz.  

V každém případě stojí za podotknutí ještě jedna změna, která na nás může mít přímý vliv. Je jím nový prezident Spojených států amerických. Ke konci ledna se jmenovala nová hlava světové velmoci. Očekává se, že vztah mezi Evropskou unií a USA by se s demokratem v čelem měl zlepšit.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tipy na mobilní aplikace, které pomohou se správou financí

Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Patříte k těm, kteří se rochní v mystičnu i všelijakých záhadách a občas vás přepadne myšlenka, jak skvělé by bylo vidět do minulosti i budoucnosti? Pak jste možná někdy uvažovali nad tím, že by nemuselo být úplně špatné naučit se vykládat karty – ať sobě nebo ostatním. A protože pro podzim se ezoterická atmosféra hodí víc než kdy jindy, nachystali jsme pro vás pár tipů, jak se nacítit na výklad karet.
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...

Nepřehlédněte

Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek