Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Velký přehled: Finanční změny, které přináší rok 2021

Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
finanční změny 2021
Co se s novým rokem změnilo ve světě financí? (foto: 123rf)

23. 02. 2021

Zrušení superhrubé mzdy 

Rok 2021 a velké finanční změny – i tak si ten letošní rok budeme pamatovat. Předně stojí za zmínění to nejdůležitější, a sice zrušení superhrubé mzdy. Tento návrh ležel ve sněmovně už nějaký ten pátek, ovšem nikdy se k tomu nikdo neměl. S příchodem koronavirové krize a doby, ve které bychom jako stát měli spíše šetřit, se však návrh začal zamlouvat a prošel.  

Je sice pozitivní, že si díky zrušení superhrubé mzdy přijdeme na více peněz, ovšem je otázkou, zdali tento návrh nemohl ještě chvíli ve sněmovně ležet. Je to však jen otázka spekulací, nyní se tak můžeme radovat z toho, že se nám na výplatní pásce objevuje o něco více peněz, než bylo zvykem.  

Ruku v ruce se zrušením superhrubé mzdy je také navýšení základní slevy na poplatníka a také změna limitu pro daňový bonus na děti. Toto všechno vede k nárustu čisté mzdy v letošním roce.  

Paušální daň pro drobné živnostníky 

Finanční změny 2021 se však netýkají jenom zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, ale také osob samostatně výdělečně činných. Právě ty mohly během letošního ledna využít možnosti registrovat se k paušální dani.

O tomto opatření se mluvilo déle, nyní došlo k poměrně rychlému realizování. Paušální daň byla stanovena na 5489 korun, které budou OSVČ každý měsíc platit. Součástí částky je však nejen daň z příjmů, ale také zálohy na sociální a zdravotní.  

S paušální daní tak naprosto odpadá povinnost podávat přehledy sociální a zdravotní pojišťovně, dále pak nutnost podávat daňové přiznání. Možnosti však mohli využít jenom živnostníci s obratem do jednoho milionu korun.  

Stravenkový paušál 

Mezi hlavní finanční novinky letošního roku se zařadil také stravenkový paušál. Od prvního lednového dne letošního roku mohou zaměstnanci dostávat místo stravenek klasické peníze. Jedná se o naprosto revoluční změnu, která zaměstnavatelům umožní poskytovat nejen závodní stravování a stravenky, ale také daňově zvýhodněný příspěvek na stravování ve vyplácené mzdě.  

K TÉMATU  Testujeme nejpopulárnější dietu v Evropě. Viktor ji zkouší s 16 kilogramy nadváhy. FOTO

Stravenkový paušál je osvobozen od daně a pojistného. Využít ho mohou i zaměstnanci, kteří doposud stravenky ani závodní stravování neměli.  

Zvýšení důchodů 

Stejně jako vloni, i letos se senioři dočkají navýšených důchodů. Pravidelně dochází ke zvyšování dvou složek každého důchodu. Zvyšují se o inflaci a také o polovinu růstu reálných mezd. Letos se základní výměra stejná pro všechny typy důchodů zvýší o šedesát korun, procentní výměr pak o víc jak sedm procent.  

Británie – odchod z EU 

Mezi finanční změny lze zařadit také odchod Velké Británie z Evropské unie. Brexit, o kterém se během loňského roku tak mluvilo, se naplnil a Velká Británie tak z Evropské unie odešla. S tím se však pojí i řada příplatků za služby nebo balíky, které se z VB posílají.

Pokud jste do nynějška objednávali z Velké Británie, nyní můžete být překvapeni nemalým poštovným. Tak pozor na to.  

Další změny, které nás mohou přímo ovlivnit 

Do nového roku jsme však nevstoupili jenom s hromadou finančních změn, ale vešli jsme do něj také s koronavirem na krku. Očekává se, že letos na jaře se krize, kterou nový typ onemocnění přinese, ukáže v celé své kráse a je jenom otázkou, jak moc nás ovlivní nebo kdo z krize vyjde jako vítěz.  

V každém případě stojí za podotknutí ještě jedna změna, která na nás může mít přímý vliv. Je jím nový prezident Spojených států amerických. Ke konci ledna se jmenovala nová hlava světové velmoci. Očekává se, že vztah mezi Evropskou unií a USA by se s demokratem v čelem měl zlepšit.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tipy na mobilní aplikace, které pomohou se správou financí

Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
Máte rádi, když je každá vaše dovolená tak trochu jiná? Co kdyby vaše příští dny volna byly ve znamení luxusu a dobrodružství? Vydejte se na plavbu jachtou s kapitánem po překrásném Jaderském moři. Objevíte krásy chorvatského pobřeží a ostrovů ze zcela jiného úhlu. Takováto dovolená nemusí být ani extrémně předražená, jak si mnozí myslí. Domluvte se s přáteli a náklady za pronájem jachty si rozdělte.
Zrovna teď je ten správný čas začít chodit do sauny. Proč? Sauna totiž umí zlepšit imunitu, a zabránit tak častému onemocnění. V neposlední řadě vám také dovede vylepšit psychiku!
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
Téměř každá žena se chce líbit. Minimálně sobě, některé i svému partnerovi. Co to pro ni znamená? Mít zejména pěkně upravené vlasy, případně nehty, obličej s jemným make-upem a oblečení, které podtrhne její osobité kouzlo. Problémem je, že spousta žen vůbec netuší, jaký je jejich styl oblékání. A tak různě experimentují – a není to prostě ono.
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Ano, i v českých supermarketech už najdete exotické ovoce z druhého konce světa, které vám připadá tak všední jako jablka z vaší zahrady. Ale ujišťujeme vás, že stále ještě existují druhy, o kterých jste možná neslyšeli. Které to jsou?
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Léto je nejkrásnější období v roce. A přináší s sebou také zážitky, na které se nezapomíná. Jaké jsou výhody letního flirtu, a proč by jej měl alespoň jednou za život zkusit každý z nás? Letní románek je prostě nezapomenutelný!
Být matkou je jedinečnou cestou plnou radosti, ale i výzev. V našem článku "Podpora a komunita pro matky" se zaměříme na sílu spojení a sdílení mezi matkami. Prozkoumáme různé způsoby, jak mohou matky najít podporu ve svém okolí, a jaký přínos může mít aktivní zapojení do komunitních sítí. Přineseme příběhy, tipy a zkušenosti, které mohou pomoci vytvořit síť solidarity mezi matkami v různých životních situacích. Přijměte naši pozvánku do světa, kde sdílení zkušeností posiluje a vytváří pevné pouto mezi matkami, a kde vzniká bezpečné a podporující prostředí pro všechny, kdo mají to nejcennější – své děti.

Výběr článků

Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.

Nepřehlédněte

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Cílem lymfodrenáže je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Postup je nutno znát a bezpodmínečně respektovat, a tak patří jen do rukou zkušených odborníků. Nesmí způsobit žádné bolestivé pocity, nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek