Domů » Rodina » Velký přehled: Finanční změny, které přináší rok 2021
Rodina Životní styl

Velký přehled: Finanční změny, které přináší rok 2021

finanční změny 2021
Co se s novým rokem změnilo ve světě financí? (foto: 123rf)
Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.

Zrušení superhrubé mzdy 

Rok 2021 a velké finanční změny – i tak si ten letošní rok budeme pamatovat. Předně stojí za zmínění to nejdůležitější, a sice zrušení superhrubé mzdy. Tento návrh ležel ve sněmovně už nějaký ten pátek, ovšem nikdy se k tomu nikdo neměl. S příchodem koronavirové krize a doby, ve které bychom jako stát měli spíše šetřit, se však návrh začal zamlouvat a prošel.  

Je sice pozitivní, že si díky zrušení superhrubé mzdy přijdeme na více peněz, ovšem je otázkou, zdali tento návrh nemohl ještě chvíli ve sněmovně ležet. Je to však jen otázka spekulací, nyní se tak můžeme radovat z toho, že se nám na výplatní pásce objevuje o něco více peněz, než bylo zvykem.  

Ruku v ruce se zrušením superhrubé mzdy je také navýšení základní slevy na poplatníka a také změna limitu pro daňový bonus na děti. Toto všechno vede k nárustu čisté mzdy v letošním roce.  

Paušální daň pro drobné živnostníky 

Finanční změny 2021 se však netýkají jenom zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, ale také osob samostatně výdělečně činných. Právě ty mohly během letošního ledna využít možnosti registrovat se k paušální dani.

O tomto opatření se mluvilo déle, nyní došlo k poměrně rychlému realizování. Paušální daň byla stanovena na 5489 korun, které budou OSVČ každý měsíc platit. Součástí částky je však nejen daň z příjmů, ale také zálohy na sociální a zdravotní.  

S paušální daní tak naprosto odpadá povinnost podávat přehledy sociální a zdravotní pojišťovně, dále pak nutnost podávat daňové přiznání. Možnosti však mohli využít jenom živnostníci s obratem do jednoho milionu korun.  

Stravenkový paušál 

Mezi hlavní finanční novinky letošního roku se zařadil také stravenkový paušál. Od prvního lednového dne letošního roku mohou zaměstnanci dostávat místo stravenek klasické peníze. Jedná se o naprosto revoluční změnu, která zaměstnavatelům umožní poskytovat nejen závodní stravování a stravenky, ale také daňově zvýhodněný příspěvek na stravování ve vyplácené mzdě.  

Stravenkový paušál je osvobozen od daně a pojistného. Využít ho mohou i zaměstnanci, kteří doposud stravenky ani závodní stravování neměli.  

Zvýšení důchodů 

Stejně jako vloni, i letos se senioři dočkají navýšených důchodů. Pravidelně dochází ke zvyšování dvou složek každého důchodu. Zvyšují se o inflaci a také o polovinu růstu reálných mezd. Letos se základní výměra stejná pro všechny typy důchodů zvýší o šedesát korun, procentní výměr pak o víc jak sedm procent.  

Británie – odchod z EU 

Mezi finanční změny lze zařadit také odchod Velké Británie z Evropské unie. Brexit, o kterém se během loňského roku tak mluvilo, se naplnil a Velká Británie tak z Evropské unie odešla. S tím se však pojí i řada příplatků za služby nebo balíky, které se z VB posílají.

Pokud jste do nynějška objednávali z Velké Británie, nyní můžete být překvapeni nemalým poštovným. Tak pozor na to.  

Další změny, které nás mohou přímo ovlivnit 

Do nového roku jsme však nevstoupili jenom s hromadou finančních změn, ale vešli jsme do něj také s koronavirem na krku. Očekává se, že letos na jaře se krize, kterou nový typ onemocnění přinese, ukáže v celé své kráse a je jenom otázkou, jak moc nás ovlivní nebo kdo z krize vyjde jako vítěz.  

V každém případě stojí za podotknutí ještě jedna změna, která na nás může mít přímý vliv. Je jím nový prezident Spojených států amerických. Ke konci ledna se jmenovala nová hlava světové velmoci. Očekává se, že vztah mezi Evropskou unií a USA by se s demokratem v čelem měl zlepšit.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tipy na mobilní aplikace, které pomohou se správou financí

Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Tereza Čierniková

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře