Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Velký přehled: Finanční změny, které přináší rok 2021

Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
finanční změny 2021
Co se s novým rokem změnilo ve světě financí? (foto: 123rf)

23. 02. 2021

Zrušení superhrubé mzdy 

Rok 2021 a velké finanční změny – i tak si ten letošní rok budeme pamatovat. Předně stojí za zmínění to nejdůležitější, a sice zrušení superhrubé mzdy. Tento návrh ležel ve sněmovně už nějaký ten pátek, ovšem nikdy se k tomu nikdo neměl. S příchodem koronavirové krize a doby, ve které bychom jako stát měli spíše šetřit, se však návrh začal zamlouvat a prošel.  

Je sice pozitivní, že si díky zrušení superhrubé mzdy přijdeme na více peněz, ovšem je otázkou, zdali tento návrh nemohl ještě chvíli ve sněmovně ležet. Je to však jen otázka spekulací, nyní se tak můžeme radovat z toho, že se nám na výplatní pásce objevuje o něco více peněz, než bylo zvykem.  

Ruku v ruce se zrušením superhrubé mzdy je také navýšení základní slevy na poplatníka a také změna limitu pro daňový bonus na děti. Toto všechno vede k nárustu čisté mzdy v letošním roce.  

Paušální daň pro drobné živnostníky 

Finanční změny 2021 se však netýkají jenom zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, ale také osob samostatně výdělečně činných. Právě ty mohly během letošního ledna využít možnosti registrovat se k paušální dani.

O tomto opatření se mluvilo déle, nyní došlo k poměrně rychlému realizování. Paušální daň byla stanovena na 5489 korun, které budou OSVČ každý měsíc platit. Součástí částky je však nejen daň z příjmů, ale také zálohy na sociální a zdravotní.  

S paušální daní tak naprosto odpadá povinnost podávat přehledy sociální a zdravotní pojišťovně, dále pak nutnost podávat daňové přiznání. Možnosti však mohli využít jenom živnostníci s obratem do jednoho milionu korun.  

Stravenkový paušál 

Mezi hlavní finanční novinky letošního roku se zařadil také stravenkový paušál. Od prvního lednového dne letošního roku mohou zaměstnanci dostávat místo stravenek klasické peníze. Jedná se o naprosto revoluční změnu, která zaměstnavatelům umožní poskytovat nejen závodní stravování a stravenky, ale také daňově zvýhodněný příspěvek na stravování ve vyplácené mzdě.  

K TÉMATU  Úklid jako cesta k duševní pohodě. Zlepší vám náladu, soustředění i soužití s partnerem

Stravenkový paušál je osvobozen od daně a pojistného. Využít ho mohou i zaměstnanci, kteří doposud stravenky ani závodní stravování neměli.  

Zvýšení důchodů 

Stejně jako vloni, i letos se senioři dočkají navýšených důchodů. Pravidelně dochází ke zvyšování dvou složek každého důchodu. Zvyšují se o inflaci a také o polovinu růstu reálných mezd. Letos se základní výměra stejná pro všechny typy důchodů zvýší o šedesát korun, procentní výměr pak o víc jak sedm procent.  

Británie – odchod z EU 

Mezi finanční změny lze zařadit také odchod Velké Británie z Evropské unie. Brexit, o kterém se během loňského roku tak mluvilo, se naplnil a Velká Británie tak z Evropské unie odešla. S tím se však pojí i řada příplatků za služby nebo balíky, které se z VB posílají.

Pokud jste do nynějška objednávali z Velké Británie, nyní můžete být překvapeni nemalým poštovným. Tak pozor na to.  

Další změny, které nás mohou přímo ovlivnit 

Do nového roku jsme však nevstoupili jenom s hromadou finančních změn, ale vešli jsme do něj také s koronavirem na krku. Očekává se, že letos na jaře se krize, kterou nový typ onemocnění přinese, ukáže v celé své kráse a je jenom otázkou, jak moc nás ovlivní nebo kdo z krize vyjde jako vítěz.  

V každém případě stojí za podotknutí ještě jedna změna, která na nás může mít přímý vliv. Je jím nový prezident Spojených států amerických. Ke konci ledna se jmenovala nová hlava světové velmoci. Očekává se, že vztah mezi Evropskou unií a USA by se s demokratem v čelem měl zlepšit.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tipy na mobilní aplikace, které pomohou se správou financí

Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
Do pračky se dává především prací prášek a aviváž. Napadlo vás někdy, že byste do ní dali i něco jiného?
Zítra se bude rozhodovat o vaší budoucnosti. V práci i v soukromí. V neděli se Luna přiblíží hvězdě Albaldach. Co to znamená pro vás? Astroložka Naďa Šmídová přináší další horoskop krásy a duševního zdraví na tento víkend. Co všechno se dá očekávat?
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Produkty s nakousnutým jablíčkem patří dlouhodobě k hitům. To ostatně prokazuje i fakt, že společnost Apple stojí na bedně v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. A pravděpodobně se ještě nějaký ten pátek mezi první trojkou udrží. Přináší totiž neustále nové a nové produkty, které jsou s obrovským zájmem a nadšením kupovány. Vezměme si takové Apple Watch – to je produkt budoucnosti, nemyslíte? Jen hrstka lidí však ví o všech věcech, které hodinky umí a ovládají.
Police nebo knihovny se dají koupit, ale dost možná toužíte po nějakém originálu, který se tvarem přizpůsobí vaší myšlence. Nebojte se experimentovat a inspirujte se nevšedními poličkami, které jsou vedle své účelnosti samy o sobě stylovým doplňkem interiéru. Za vším tady ale stojí nejdůležitější prvek, kterým je milované dřevo.
Co si pro nás dnes hvězdy připravily? Zásadní je, že co dnes vyslovíte, stane se skutečností! Nevěříte? I přání mají energii. A každá energie se počítá. Dávejte si proto pozor, co říkáte a co při tom cítíte. Kromě toho šetřete své nohy. Co ještě dalšího?
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!
Lidem, kteří jsou narozeni v období od 21. ledna do 20. února patří znamení Vodnáře. Vodnáři jsou velmi silní ale i tvrdohlaví, hlavně jsou ale kreativní. Vodnář je vzdušným znamením a lidé v tomto znamení od narození milují originalitu i netradiční životní styl. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? A co můžete čekat od žen a mužů, kteří se narodili v tomto znamení? Podívejte se na podrobnou charakteristiku.
Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?

Výběr článků

Jednoduché vychytávky, jak vypadat krásně, splní účel na 100 %. Jak rychle vyrobit kudrliny a udělat vaše vlasy krásně zářivé? Jak dokonale vybělit zuby pro perfektní úsměv nebo vyčistit pleť?
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.

Nepřehlédněte

Udržitelná móda již není jen trendem, ale nezbytností. Naučte se, jak skloubit lásku k módním trendům s odpovědným přístupem k životnímu prostředí, a to vše s elegancí a stylem.
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek