Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Rozchod, smrt, nebo nemoc? Postavte se ke krizi správně a změňte si život k lepšímu

Rozvod, rozchod, nevěra, výpověď z práce, smrt blízké osoby, nemoc, to vše bychom mohli označit jako životní krize. A nejen to, důvodů životních krizí je mnoho. Životní krize potkají během života každého člověka a některým z nich se nelze vyhnout.
Životní krize
Z životní krize se může stát nový a lepší život. Přistupte k ní správně. Zdroj foto: 123RF.com

05. 03. 2020

05. 03. 2020

Jde o události, které člověka mohou paralyzovat do té míry, že krizi není schopen překonat. Jen málokdo si ale uvědomuje, že krize v sobě nese i určitý potenciál. Krize nás dokáže posunout dál, protože často představuje příležitost dělat věci jinak a lépe.

Životní krize. Kdy o ní mluvíme?

Vnímání krize je vysoce individuální záležitost. Co pro někoho znamená životní krizi, přejde jiný bez mrknutí oka. Záleží na psychické odolnosti člověka a na jeho schopnostech krize zvládat. O životní krizi hovoříme tehdy, když nastane nerovnováha mezi naším vnímáním problému a možnostmi jeho zvládání, které máme k dispozici. Krizi je natolik závažný psychický stav, že dlouhodobé setrvávání v krizové situaci může mít katastrofální důsledky v podobě sebevražedného jednání, závislosti na alkoholu, drogách.

Úzkost jako průvodní jev krizových situací

Úzkost, to je hlavní emoce, kterou v krizi prožíváme. Životní krizi vnímáme jako bezprostřední ohrožení naší identity, a proto se snažíme všemi dostupnými prostředky z krize uniknout, což v nás probouzí úzkost. Pokud ale všechny námi ověřené postupy a strategie selhaly, propadáme se do stále vyšší úzkosti, která nás může paralyzovat.

Jak zmírnit úzkost

V krizi pociťujeme prvotní šok, ochromení a neschopnost na aktuální situaci reagovat. Náhled na krizovou situaci umožní buď v krizi setrvat nebo se s ní vyrovnat. Zásadním krokem je zmírnit úzkost, která životní krize provází. Někdy stačí promluvit s přítelem, jindy je třeba vyhledat odbornou pomoc, ať už jde o psychologa, psychiatra či praktického lékaře. Čím déle budeme v krizi setrvávat, tím těžší bude se z krize dostat.

Krize vývojové versus krize situační

Na některé krize se lze připravit. Jde o životní krize, které přichází během života člověka jako zcela přirozená součást života. Jde o vývojové krize, které lze očekávat. Nástup do zaměstnání, svatba, narození dítěte, ale i smrt blízké osoby jsou životní události, se kterými člověk zkrátka musí počítat a tím pádem se na ně může připravit, i když na některé negativní události našeho života se zkrátka připravit nelze. Jiné jsou krize situační, které vznikají náhle a většinou nečekaně. Nemoc, úraz, nevěra, rozvod, náhlá smrt blízkého člověka patří mezi situační krize. Jejich nepředvídatelnost může o to více úzkosti přinášet.

K TÉMATU  Jak zvládnout stres v předvánoční době? Pusťte ho z hlavy! Co všechno udělat, abyste byly spokojené?

Jsem na dně

Každý z nás již během svého života některými krizemi prošel a dokázal se s nimi vyrovnat. Většina si dokáže pomoci sama, za pomoci rodiny a přátel. Krizi dokážeme zvládnout díky strategiím a postupům, které se nám již v minulosti osvědčily. Ocitneme-li se v krizi, je důležité položit si otázku: „Co mi v minulosti pomohlo se z podobné situace dostat?“ Důležité je zvážit, zda jsem krizi schopný zvládnout za podpory svých blízkých. Pokud ne, je vhodné obrátit se na odborníka, který doporučí další postup. Metodou první volby může být psychoterapie, ale i antidepresiva či léky na snížení úzkosti.

Tělo a duše jedno jsou

Co se stane, pokud v krizi setrváváme, aniž bychom se pokusili ji řešit? Odpověď je jednoduchá. Úzkostné stavy povedou k různým psychosomatickým projevům, které přejdou do chronicity a na světe je psychosomatické onemocnění. Úzkost se totiž neprojevuje jen na psychické úrovni, ale i na té fyzické. Bolesti hlavy, nespavost, celková únava, bolesti břicha, třes rukou, problémy se zažíváním, to vše s úzkostí a stresem souvisí, protože platí známé „tělo a duše jednou jsou“.

Životní krize jako příležitost k lepšímu

Ačkoliv to pro mnohé bude znít zvláštně, krize v sobě nese i něco pozitivního. Pokud právě krizi prožíváme, není zcela jednoduché onen potenciál v krizi objevit. Často si uvědomíme, co pozitivního krize přinesla, až když odezní. Můžeme si uvědomit, že nevěra byla jen důsledkem vztahu, který nefungoval. Vyhazov z práce byl příležitostí najít si mnohem lepší zaměstnání. Rozchod byl šancí najít si vztah, ve kterém jsme mnohem spokojenější než v původním.

Nemoc nás donutila zastavit se a zamyslet se nad životními hodnotami a zcela je přehodnotit. A tak bychom mohli pokračovat. U mnoha z těch, kteří se dokázali s životní krizi vyrovnat, dochází k uvědomění si toho, co je pro ně opravdu důležité. Dojde k přehodnocení jak životních hodnot, tak celého života. Někdy je životní krize přirovnávána také ke dnu, od kterého se můžeme odrazit a začít znovu a lépe.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Zdravé lesklé vlasy plné síly a vitality jsou ozdobou každé ženy. Dosáhnout tohoto stavu ale nemusí být vždy snadné. Jednou z nejčastějších chyb je, že svým vlasům věnují ženy péče až příliš. Neustálé mytí, česání, kulmování, fénování či žehlení vlasy zatěžuje a poškozuje. Pravidelná péče je samozřejmě důležitá, je však třeba přistupovat k ní z té správné strany. Jak tedy o vlasy správně pečovat?
Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek