Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
bylinky na spaní
Jak bylinky navodí spánek? (zdroj foto: 123rf.com)

30. 11. 2020

Kozlík lékařský

Kozlík patří mezi bylinky na spaní. Jedná se o vysokou bylinku s drobnými hustými kvítky bílé až narůžovělé barvy. Celou rostlinu snadno poznáte podle jejího charakteristického zápachu. Nejčastěji z ní využíváme oddenek s kořeny.

Tato bylinka má uklidňující účinky. Ne, že by vám stačilo užít kozlík a hned byste usnuli, ale dokáže vám usínání zjednodušit a zlepšit celkovou kvalitu spánku. Kromě toho pomáhá také při bolestech hlavy, křečích, nervozitě. Zlepšuje potíže se zrakem. Zmírňuje průběh silné menstruace nebo nepříjemné stavy během klimakteria.

Bylinku si můžete zakoupit sušenou. Pak stačí uvedené množství přelít horkou vodou a nechat chvilku louhovat. Ideální je vypít „čaj“ tak půl hodiny před plánovaným spánkem.

Meduňka lékařská

Přestože vás meduňka na první pohled nemusí ničím zvláštním upoutat, jakmile rozemnete její listy v ruce, ucítíte charakteristickou vůni. Může vám trochu připomínat aroma citrónu. A také patří mezi bylinky na spaní.

Čaj z listů meduňky vás příjemně uklidní, zlepšuje především nepříjemné noční probouzení. Zmírňuje psychické napětí, odbourává stres. Kromě toho má ale příznivý vliv na srdeční arytmii, zlepšuje zažívání, zmírňuje nevolnosti, bolest hlavy. Tiší záchvaty kašle u dětí i dospělých.

Bylinku si můžete zakoupit sušenou nebo si ji pěstovat doma v truhlíku. Před spaním si pak dopřejte nálev z meduňkových listů, klidně si ho oslaďte medem a vypijte teplý. Z hrnečku voňavého čaje před spaním se může snadno stát rituál na několik dalších let.

Třezalka tečkovaná

Můžete slyšet také označení čarovník nebo svatojánská bylinka. Třezalku poznáte podle výrazných žlutých až zlatavých květů. Najdete ji především na slunných místech středních a nižších poloh. Pokud si chcete třezalku sami nasbírat, dejte jen pozor, ať najdete opravdu třezalku tečkovanou. Existují i jiné druhy, ty však neobsahují potřebné účinné látky.

K TÉMATU  Soutěž: Chcete posílit svou imunitu zdraví prospěšnými vitamíny a minerály v podobě vyváženého mixu doplňků stravy?

Obvykle se sbírají květy s celou natí. Doma si pak můžete připravit odvar, olej nebo tinkturu.

Z medicínského hlediska jsou velmi důležité obsažené naftodiantrony, floroglucinoly a flavonoidy. Dále vaše zdraví podpoří xanthony, třísloviny a esenciální oleje. V lidovém léčitelství má třezalka své nezpochybnitelné místo již opravdu dlouho.

Opět působí na zkvalitnění vašeho spánku, celkově zklidňuje tělo, působí proti stresu a nervozitě. Zlepšuje ale i průběh nemocí jater a žlučníku, dvanácterníku, plic. Pomáhá při léčbě žaludečních vředů a onemocnění močových cest. Působí jako přírodní antibiotikum, léčí záněty v těle. Užívá se také zevně k ošetření ekzémů a otoků.

Heřmánek pravý

Lidově se označuje jako rumánek, marunka nebo kamilka. Vzhledem vám může trochu připomínat sedmikrásky nebo kopretiny. Rostlina dorůstá výšky až půl metru, má řídce rozmístěné listy a drobné květy. Poznávacím znakem je především kuželovité vyklenutí květního lůžka. Pokud ho rozlomíte, zjistíte, že je uvnitř duté.

Vůně bude všem zřejmě dobře známá. Nejčastěji se z heřmánku používá květ nebo celá kvetoucí nať. Někdy se pěstuje záměrně, mnohdy ho ale můžete najít na loukách, na polích, na mezích nebo často i jako plevel na polích.

Na váš spánek budou působit zejména uklidňující účinky heřmánku. Využít ho ale můžete i při trávicích potížích, při kašli, zánětech močových cest. Je možné ho využít ve formě odvaru, k zakoupení jsou různé masti, kloktadla, výplachy. Můžete si ho dát i do koupele. Jeho zevní působení pomáhá při hojení ran, při otocích.

Mateřídouška obecná

Svým vzhledem vám mateřídouška může připomínat tymián. Sbírá se celá nať rostliny v době plného květu. Charakteristická je pro ni mírně nahořklá chuť. Vaše zdraví však ocení obsažené silice, hořčiny, třísloviny a flavonoidy.

Mateřídouška má antibakteriální a uklidňující účinky. Usnadní vám především samotné usínání. Podporuje dobré fungování imunitního systému. Pomáhá při kašli a rýmě, ale i při zažívacích obtížích, zmírňuje menstruační bolesti. Má močopudné a detoxikační účinky. Pokud trpíte nespavostí, zkuste si dát pod hlavu polštářek naplněný mateřídouškou. Mateřídouškovou nať můžete také přelít horkou vodou. Po vyluhování čaj vypijte – ideálně hodinu před spánkem.

K TÉMATU  Které bylinky vám mohou pomoct při hubnutí? Dáme vám hned 6 tipů!

Pokud tedy trávíte část noci popocházením po bytě, čtením nebo převalováním se v posteli, zkuste sáhnout po některé z uvedených bylinek. Připravte si před spaním čaj, který zklidní napjaté nervy, a třeba pak bude vaše usínání snazší.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!

Nepřehlédněte

V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek