Úterý , 09. 08. 2022

Soběslav

Netvarovat ani nestříhat! Pokojové květiny vyžadují v zimě jinou péči. Co dělat, aby měly ideální podmínky a mohly jste se z nich těšit?

Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Pokojové květiny v zimě
zdroj: 123RF.com

06. 02. 2019

Zálivka nesmí být častá a studená

V zimě jsou zálivkové intervaly delší. Půda v květináči může být i krátce suchá. Květiny nikdy nezaléváme studenou vodou. Ideální je voda stejné nebo o něco nižší teploty, než je teplota bytu. Udržujte si konvičku stále plnou vody, jednak je odstátá lepší, vyprchá chlor, a zároveň se vyrovná její teplota. Vlhkost lze dodat květinám rosením, odpařovačem, nebo třeba mlhovací fontánkou, umístěnou v blízkosti květin. Ale pozor – některé květiny s plstnatými listy, jako jsou například africké fialky, to nemají rády. Pokud byste je rosili, listy by mohla napadnout houbová choroba.

Květiny také můžete postavit na misku s vodou vyplněnou keramzitem nebo oblázky. Její kořeny nebudou přímo ve vodě, a tak nebudou uhnívat, ale voda se bude odpařovat do okolí. Tento způsob se mi osvědčil u orchidejí, zatímco mlžení během zimních měsíců jim vůbec neprospělo.

Netvarovat ani nestříhat!

V zimě se nedoporučuje pokojové květiny tvarovat. Pokud květina kvete, odstraňujte uvadlé květy a větší řez nechte na březen. Výjimku tvoří ibišek, který odborníci doporučují seříznout v období prosinec – leden, aby rostlina postupně znovu obrostla a vytvořila hodně poupat.

Chce to více světla

Jestliže máte rostliny rozmístěné po bytě, přestěhujte je blíž ke světlu. S každým metrem vzrůstá intenzita světla o polovinu. Když jsou na okenním parapetu, vytáhněte přes den žaluzie. Jestliže je několik dní zataženo, můžete jim přisvítit zářivkami s denním světlem. Většinou jsou označeny jako DAYLIGHT.

I květiny v interiéru potřebují dýchat

Také v zimě potřebují rostliny čerstvý vzduch. Větráme ale rychle. Nemá smysl nechávat otevřenou ventilaci, aby vám do bytu delší dobu proudil studený vzduch. Zvláště v mrazech je třeba otevřít okno dokořán a nechat je otevřené maximálně 10 minut. Květiny by však neměly být přímo u otevřeného okna. Buď vyberte okno vzdálené od květin, nebo je po dobu větrání přemístěte.

K TÉMATUSkleněný dům je rarita. Jen odvážlivci si dopřejí takhle netradiční, ale stylové bydlení

Málo hnojit a poté přesadit

Hnojení stačí od prosince do konce února tak jednou za 3-4 týdny. Některé květiny, například africké fialky, nemusíte po tuto dobu hnojit vůbec. Spíš naplánujte jejich přesazení. Nejvhodnějším obdobím je časné jaro, resp. doba od poloviny února do konce března. Po přesazení do nové země je hnojte až za měsíc. Ze země si v prvním období načerpají živin dostatek.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek