Pondělí , 15. 07. 2024

Jindřich

Alergie na slunce? Jak poznáte, že jí máte? A co se s ní dá dělat?

Není radno si s ní zahrávat, protože vám může pořádně znepříjemnit život. Někteří lidé ji bohužel ale ignorují a pak si také nesou následky. Co je alergie na slunce, jak se projevuje a co se s ní dá dělat? Sluneční alergii nebagatelizujte a snažte se nad ní vyzrát co nejrychleji.
Alergie
Muž a alergie na sluníčko

15. 08. 2023

Mokvající puchýře nejsou vůbec nic příjemného

Sluneční alergie, které se odborně říká Polymorfní světelná erupce, je přehnanou reakcí imunitního systému na slunění. Stačí si poležet na slunci jeden den a máte jasno v tom, jestli budete mít krásnou nebo zkaženou dovolenou. Mezi nejčastější příznaky tohoto typu alergie patří zejména mokvající puchýře, svědivá a zarudlá pokožka, kopřivka a to především na rukou, hrudníku a zádech. Nejvíce jsou touto nemocí ohroženy ženy a to ve věku mezi dvaceti až čtyřiceti lety s velmi světlou a citlivou kůží.

Typy alergií

Slunečních alergií ovšem existuje více, většinou se ale projevují stejně. Kromě již míněné polymorfní světelné erupce se můžete setkat také s:

  • Malorka akné – způsobuje ho nejenom sluneční záření, ale i některé látky, které se přidávají do kosmetiky, zejména emulgátory nebo konzervanty (takovým přípravkům by se proto měli vyhýbat zejména lidé, kteří trpí na akné).
  • Fotoalergická reakce – to znamená, že jste si dříve nanesli na tělo nebo jste zkonzumovali látku, která v kombinaci s UV zářením vyvolala alergickou reakci; o fototoxické reakci mluvíme ve chvíli, kdy jde o látky rostlinného původu; u fotoalergenní reakce jde o látky chemického původu; vyrážku a další nepříjemnosti tak mohou vyvolat například třezalka, bolševník, pampeliška nebo sedmikráska; pokud jde o chemické látky, pak je dobré vědět, že alergickou reakci v kombinaci se sluncem způsobují antibiotika, chemoterapeutika, vybraná diuretika, psychofarmaka, cytostatika nebo hormonální antikoncepce či léky na snížení krevního tlaku.

Prevence proti vyrážkám

Máte-li sluneční alergii i vy, neznamená to, že se navždycky musíte vyhýbat sluníčku, je však nutné začít tím, že kůži na něj začnete zvykat velice, velice pomalu a to nejlépe v ranních a brzkých dopoledních hodinách a následně až po páté nebo šesté večer, kdy už sluneční paprsky nemají takovou intenzitu. Dále je také důležité nepobývat na slunci dlouhé hodiny, ale nejlépe jenom pár minut a pak se jít schovat zase někam do stínu.

K TÉMATU  Srovnání olejů v kuchyni. Který je nejlepší?

Rovněž je nutné používat opalovací krém s UV faktorem 30 nebo ještě lépe 50. Je dobré se natírat každé dvě až tři hodiny znovu a častěji v případě, že se mezitím chodíte koupat do moře či do bazénu.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Zkusit můžete také doplňky stravy v podobě betakarotenu, vitamínu E a C a také lykopenu. Ty vám dopomohou ke zdravějšímu opalování. Zároveň ovšem musíte dodržovat zdravý životní styl. Jezte zdravě, vyváženě a přijímejte dostatek antioxidantů. Najdete je například v třešních, jahodách, malinách, rajčatech, brokolici, červeném zelí nebo lněných semínkách. Právě antioxidanty pomáhají úspěšně bojovat proti takzvaným volný radikálům. Volné radikály totiž poškozují buňky v těle, čímž mohou způsobit řadu nejrůznějších onemocnění.

Jak funguje fototerapie?

Pokud vám lékaři diagnostikují skutečně těžkou formu sluneční alergie, ale vy přesto chcete být opálení, pak můžete vyzkoušet fototerapii. Léčebná kúra probíhá za pomoci UV lampy. Díky ní svou pokožku ‘otužujete’ slunečními paprsky a tím zmírníte i projevy sluneční alergie. Tato terapie ovšem musí probíhat za odborného dohledu. Taktéž při ní ale nesmíte používat deodoranty nebo parfémy, neboť si tím způsobíte jen další vážné komplikace.

První pomoc při projevech alergie

A co když už se u vás alergie projevila? V tom případě přichází na řadu první pomoc, která spočívá hlavně ve studených obkladech, jež si přikládáte na postižená místa. Následně byste měli co nejdříve navštívit dermatologa, který vám potvrdí nebo naopak vyvrátí, že se jedná o sluneční alergii. Jestliže ale sluneční alergii potvrdí, je dobré na vyrážku a puchýřky používat zásypy a tekuté pudry, které mají protisvědivý účinek. Taktéž vám pomůže i Fenistil gel nebo je dobré použít i přípravky obsahující kortikoidy, ty vám však musí předepsat váš ošetřující lékař. Některé přípravky s opravdu malým množstvím kortikoidů jsou ovšem volně dostupné téměř v každé lékárně. Vysvětlíte-li lékárníkovi či lékárnici svůj problém, poradí vám nejvhodnější produkt.

K TÉMATU  Lékárnička na dovolenou. Lepší být připraven, než překvapen

V další fázi si můžete puchýřky pomazávat bílým jogurtem nebo tvarohem, tak vás nebudou svědit. Nezapomeňte dodržovat pitný režim a svému tělu také dodejte vápník, selen a zinek.

Jarní detoxikace

Někteří lékaři doporučují svým pacientům, aby si vždy na jaře dopřáli detoxikaci organismu. Tím posílíte svou imunitu a možná se i vyhnete sluneční alergii. Obvykle se k tomuto účelu doporučují bylinky jako kopřiva, aloe vera, zelený ječmen a také strava bohatá na vlákninu a mléčné výrobky či kvašené zelí, které přirozeně podporují živost střevního mikrobiomu. Denně byste pak měli vypít alespoň 2,5 až 3 litry čisté a neslazené vody. Než se ovšem k tomuto detoxikačnímu procesu uchýlíte, měli byste ho probrat se svým ošetřujícím lékařem nebo výživovým poradcem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zaměřeno na znaménka: Nechte své pihy zkouknout nejmodernější metodou

Zdravé opálení aneb dovolená bez starostí

Zdroje článku:
www.benu.cz, www.nzip.cz, zdravi.euro.cz,
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Chladné počasí už je tady, tak kde se zahřát, abyste zároveň udělaly něco pro své zdraví a kondici? Hot jóga nebo-li cvičení ve 42 stupních by mohlo být přesně ono. Příjemně vyhřátá místnost v kombinaci s jógou. Zkusily jsme, jaké to je!
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Nakupování dárků přes internet roku od roku roste. Co nesmíte přehlédnout, aby vše proběhlo hladce a hlavně včas? Dodržujte následující rady!
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
Mnoho z nás se dlouho vyhýbalo nošení bílých tenisek. A důvod je jasný – prostě se velice rychle zašpiní. Nicméně ať chceme, nebo ne, bílé tenisky jsou prostě IN, a tak se rychlostí světla dostaly do botníku prakticky každé z nás.
S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?
Šestý den Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se nesl ve znamení hudební kapely Tata Bojs. V KVIFF.TV Parku proběhl rozhovor se členy kapely, který vedl Čestmír Strakatý. Následovalo představení kapely v Domě ČT a premiéra dokumentu tata_bojs.doc v Puppu. Den zakončili koncertem. Kromě toho se návštěvníci festivalu mohli těšit na vystoupení Pam Rabbit a Dana Bárty, parkurovou show týmu IN MOTION, debaty s filmovými tvůrci a projekce soutěžních filmů.
I malé dítko dokáže zařídit pořádné trapasy. Přesvědčte se sama!
Česká republika nabízí mnoho krásných míst pro letní dovolenou. Ať už hledáte relaxaci u vody, aktivní turistiku v horách, nebo objevování historických památek, najdete zde něco pro každého. V tomto článku vám představíme nejzajímavější destinace pro letní dovolenou v ČR, které zahrnují Lipno, Český Krumlov, Krkonoše, Moravský kras, Lednicko-valtický areál, Pálavu, České Švýcarsko a Máchovo jezero. Připravte se na letní dobrodružství plné nezapomenutelných zážitků.
Lidem, kteří jsou narozeni v období od 21. ledna do 20. února patří znamení Vodnáře. Vodnáři jsou velmi silní ale i tvrdohlaví, hlavně jsou ale kreativní. Vodnář je vzdušným znamením a lidé v tomto znamení od narození milují originalitu i netradiční životní styl. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? A co můžete čekat od žen a mužů, kteří se narodili v tomto znamení? Podívejte se na podrobnou charakteristiku.

Výběr článků

Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.
Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.

Nepřehlédněte

Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek