Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Alergie na slunce? Jak poznáte, že jí máte? A co se s ní dá dělat?

Není radno si s ní zahrávat, protože vám může pořádně znepříjemnit život. Někteří lidé ji bohužel ale ignorují a pak si také nesou následky. Co je alergie na slunce, jak se projevuje a co se s ní dá dělat? Sluneční alergii nebagatelizujte a snažte se nad ní vyzrát co nejrychleji.
Alergie
Muž a alergie na sluníčko

15. 08. 2023

Mokvající puchýře nejsou vůbec nic příjemného

Sluneční alergie, které se odborně říká Polymorfní světelná erupce, je přehnanou reakcí imunitního systému na slunění. Stačí si poležet na slunci jeden den a máte jasno v tom, jestli budete mít krásnou nebo zkaženou dovolenou. Mezi nejčastější příznaky tohoto typu alergie patří zejména mokvající puchýře, svědivá a zarudlá pokožka, kopřivka a to především na rukou, hrudníku a zádech. Nejvíce jsou touto nemocí ohroženy ženy a to ve věku mezi dvaceti až čtyřiceti lety s velmi světlou a citlivou kůží.

Typy alergií

Slunečních alergií ovšem existuje více, většinou se ale projevují stejně. Kromě již míněné polymorfní světelné erupce se můžete setkat také s:

  • Malorka akné – způsobuje ho nejenom sluneční záření, ale i některé látky, které se přidávají do kosmetiky, zejména emulgátory nebo konzervanty (takovým přípravkům by se proto měli vyhýbat zejména lidé, kteří trpí na akné).
  • Fotoalergická reakce – to znamená, že jste si dříve nanesli na tělo nebo jste zkonzumovali látku, která v kombinaci s UV zářením vyvolala alergickou reakci; o fototoxické reakci mluvíme ve chvíli, kdy jde o látky rostlinného původu; u fotoalergenní reakce jde o látky chemického původu; vyrážku a další nepříjemnosti tak mohou vyvolat například třezalka, bolševník, pampeliška nebo sedmikráska; pokud jde o chemické látky, pak je dobré vědět, že alergickou reakci v kombinaci se sluncem způsobují antibiotika, chemoterapeutika, vybraná diuretika, psychofarmaka, cytostatika nebo hormonální antikoncepce či léky na snížení krevního tlaku.

Prevence proti vyrážkám

Máte-li sluneční alergii i vy, neznamená to, že se navždycky musíte vyhýbat sluníčku, je však nutné začít tím, že kůži na něj začnete zvykat velice, velice pomalu a to nejlépe v ranních a brzkých dopoledních hodinách a následně až po páté nebo šesté večer, kdy už sluneční paprsky nemají takovou intenzitu. Dále je také důležité nepobývat na slunci dlouhé hodiny, ale nejlépe jenom pár minut a pak se jít schovat zase někam do stínu.

K TÉMATU  Tréninkové video napoví, jak na sklapovačky. Tahle kočka vám předvede, že se nemusíte ani tolik nadřít!

Rovněž je nutné používat opalovací krém s UV faktorem 30 nebo ještě lépe 50. Je dobré se natírat každé dvě až tři hodiny znovu a častěji v případě, že se mezitím chodíte koupat do moře či do bazénu.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Zkusit můžete také doplňky stravy v podobě betakarotenu, vitamínu E a C a také lykopenu. Ty vám dopomohou ke zdravějšímu opalování. Zároveň ovšem musíte dodržovat zdravý životní styl. Jezte zdravě, vyváženě a přijímejte dostatek antioxidantů. Najdete je například v třešních, jahodách, malinách, rajčatech, brokolici, červeném zelí nebo lněných semínkách. Právě antioxidanty pomáhají úspěšně bojovat proti takzvaným volný radikálům. Volné radikály totiž poškozují buňky v těle, čímž mohou způsobit řadu nejrůznějších onemocnění.

Jak funguje fototerapie?

Pokud vám lékaři diagnostikují skutečně těžkou formu sluneční alergie, ale vy přesto chcete být opálení, pak můžete vyzkoušet fototerapii. Léčebná kúra probíhá za pomoci UV lampy. Díky ní svou pokožku ‘otužujete’ slunečními paprsky a tím zmírníte i projevy sluneční alergie. Tato terapie ovšem musí probíhat za odborného dohledu. Taktéž při ní ale nesmíte používat deodoranty nebo parfémy, neboť si tím způsobíte jen další vážné komplikace.

První pomoc při projevech alergie

A co když už se u vás alergie projevila? V tom případě přichází na řadu první pomoc, která spočívá hlavně ve studených obkladech, jež si přikládáte na postižená místa. Následně byste měli co nejdříve navštívit dermatologa, který vám potvrdí nebo naopak vyvrátí, že se jedná o sluneční alergii. Jestliže ale sluneční alergii potvrdí, je dobré na vyrážku a puchýřky používat zásypy a tekuté pudry, které mají protisvědivý účinek. Taktéž vám pomůže i Fenistil gel nebo je dobré použít i přípravky obsahující kortikoidy, ty vám však musí předepsat váš ošetřující lékař. Některé přípravky s opravdu malým množstvím kortikoidů jsou ovšem volně dostupné téměř v každé lékárně. Vysvětlíte-li lékárníkovi či lékárnici svůj problém, poradí vám nejvhodnější produkt.

K TÉMATU  Úžasné jednoduché účesy, které zvládnete za chviličku a rozhodně nezapadnete!

V další fázi si můžete puchýřky pomazávat bílým jogurtem nebo tvarohem, tak vás nebudou svědit. Nezapomeňte dodržovat pitný režim a svému tělu také dodejte vápník, selen a zinek.

Jarní detoxikace

Někteří lékaři doporučují svým pacientům, aby si vždy na jaře dopřáli detoxikaci organismu. Tím posílíte svou imunitu a možná se i vyhnete sluneční alergii. Obvykle se k tomuto účelu doporučují bylinky jako kopřiva, aloe vera, zelený ječmen a také strava bohatá na vlákninu a mléčné výrobky či kvašené zelí, které přirozeně podporují živost střevního mikrobiomu. Denně byste pak měli vypít alespoň 2,5 až 3 litry čisté a neslazené vody. Než se ovšem k tomuto detoxikačnímu procesu uchýlíte, měli byste ho probrat se svým ošetřujícím lékařem nebo výživovým poradcem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zaměřeno na znaménka: Nechte své pihy zkouknout nejmodernější metodou

Zdravé opálení aneb dovolená bez starostí

Zdroje článku:
www.benu.cz, www.nzip.cz, zdravi.euro.cz,
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.

Nepřehlédněte

Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek