Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Dětský tábor – jeho výhody a nevýhody. Přihlásit dítě, nebo ne?

Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
dětský tábor
Dětský tábor zvažuje řada rodičů. Je to však dobrý nápad? (zdroj foto: www.pixabay.com)

24. 09. 2020

Budování samostatnosti

Možná si také vzpomínáte na to, jak jste byli v dětství na táboře. Zatímco běžné dny zůstávají v naší mysli stále stejné a ubíhají, na zážitky z tábora se nikdy nezapomíná. A to ať byly dobré, nebo špatné.

Jedno je jisté – ať jsou vaše osobní zkušenosti jakékoliv, měli byste na ně zapomenout a dobře se podívat na človíčka, co si zrovna hraje v dětském pokoji. Je zralý na to, aby si obhájil svou osobu? Bude samostatný a spokojený? Podíváme se letním táborům na zoubek.

Pro menší zvolte příměstský tábor

Než se rozhodnete, zda vaše dítě na dětský tábor poslat, zvažte jeho věk. Děti mladší 7 let by na pobytové tábory neměly vůbec jezdit. Nepříjemné situace jak v kolektivu, tak v rámci odloučení od rodiny, by na nich mohly mít nepříjemné dopady.

Pokud nemáte možnost hlídání, využijte příměstské tábory, kde jsou děti od rána do odpoledne a na večer se sejdete v pohodlí domova, kde vám dítě povypráví moře nových zážitků, aniž by přišlo o teplo domova. Je to skvělý způsob, jak dítěti napomoci se osamostatnit. Zatímco přes den bude prožívat první úspěchy i nezdary, večer bude mít jistotu vaší bezpečné náruče.

U koho počkat s rozhodnutím

Máte dítě, kterému bylo 7 let, ale nepatří zrovna mezi milovníky kolektivu? Je spíše introvertní povahy a nepatří mezi třídní trhače, kterých je všude až příliš? V tom případě se hodí ještě nějaký ten rok počkat.

„Nikdy nezapomenu, jak mě rodiče poslali v 8 letech na 14 dnů na dětský tábor. Ten tlak kolektivu na mě byl tak silný, že jsem to neustála a začala jsem se v noci pomočovat. Problém z tábora se u mě odbourával následné dva roky. Bylo to strašné.

Dnes jsem sama sebou, ale kdybych se mohla vrátit zpátky, nikdy bych na tábor v tak nízkém věku nejela,“ uvádí jednatřicetiletá Erika. Ta dnes působí jako úspěšná účetní, ale dodnes preferuje menší kolektiv.

K TÉMATUDěti a sport. Které vlastnosti buduje a proč je tak důležitý právě v dětství?

Také byste měli dobře promyslet, zda na tábor pošlete dítě, které nikdy nespalo mimo domov. Vaše dítko ještě nespalo u příbuzných nebo u kamaráda? V tom případě ještě raději počkejte, a přes rok se snažte, abyste mu dopřáli novou zkušenost.

Čí je to přání?

Ruku na srdce. Mnoho z nás si myslí, že dětský tábor je skvělá věc. Možná se ale nedíváte na přání svého potomka, který to vnímá jinak. Nedalo by se to zařídit spíše tak, že by pobýval týden u kamaráda, a až budete mít dovolenou vy, bude zase jejich dítě u vás?

Možná že takto si užijí mnohem více legrace, než při vyumělkovaných hrách a dravém kolektivu dětí od 7 do 15 let. Zkuste se podívat, jak to vidí vaše dítě.

Kdy neváhat a poslat dítě hned

Máte doma dítě s neutuchající energií, které miluje kolektiv? Jste si jistí, že občasná facka nebo bolístka ho jen zocelí a bude potřebná jako sůl v chlebu? V tom případě neváhejte ani chvíli. Vaše dítě se naučí překonat samo sebe, objeví v sobě skrytou sílu a odvahu, a na vlastní zkušenost si dokáže, že něco zvládne samo, bez vaší pomoci.

Zuby nemusí být dokonale očištěné, vlasy nebudou perfektní a oblečení nebude jako ze žurnálu, ale zážitků bude tolik, že na ně bude vzpomínat po celý svůj život.

Poslední (nebo spíše první) věc, kterou je třeba vzít v potaz, je zdravotní stav vašeho dítěte. Má bezlepkovou dietu nebo jej trápí alergie? Poraďte se s vedoucím táboru, zda bude vyhověno jeho požadavkům, a nebojte se jej poslat mezi vrstevníky.

Dokáže si, že i přes svůj handicap se obejde bez vaší dobře míněné pomoci. Jeho sebedůvěra vzroste, když vám pak doma bude povídat o tom, jak to dokázalo samo.

K TÉMATUPéče o stárnoucí rodiče. Jak si ji usnadnit? Co byste určitě neměly opomenout?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kroužky pro děti jsou fajn, ale dítě se potřebuje i nudit nebo být s rodinou. Střídání koníčků je také v pořádku

Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.
Letadlem, autem, autobusem nebo třeba vlakem? To je jedna z otázek, kterou si pokládáme v okamžiku, kdy se chystáme do dovolenkového ráje. Pokud však hodláte vyrazit do populárních destinací, kam se dostanete vzduchem i po souši, povíme vám, proč je právě auto ideální volba.
Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.

Nepřehlédněte

S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek