Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Dětský tábor – jeho výhody a nevýhody. Přihlásit dítě, nebo ne?

Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
dětský tábor
Dětský tábor zvažuje řada rodičů. Je to však dobrý nápad? (zdroj foto: www.pixabay.com)

24. 09. 2020

Budování samostatnosti

Možná si také vzpomínáte na to, jak jste byli v dětství na táboře. Zatímco běžné dny zůstávají v naší mysli stále stejné a ubíhají, na zážitky z tábora se nikdy nezapomíná. A to ať byly dobré, nebo špatné.

Jedno je jisté – ať jsou vaše osobní zkušenosti jakékoliv, měli byste na ně zapomenout a dobře se podívat na človíčka, co si zrovna hraje v dětském pokoji. Je zralý na to, aby si obhájil svou osobu? Bude samostatný a spokojený? Podíváme se letním táborům na zoubek.

Pro menší zvolte příměstský tábor

Než se rozhodnete, zda vaše dítě na dětský tábor poslat, zvažte jeho věk. Děti mladší 7 let by na pobytové tábory neměly vůbec jezdit. Nepříjemné situace jak v kolektivu, tak v rámci odloučení od rodiny, by na nich mohly mít nepříjemné dopady.

Pokud nemáte možnost hlídání, využijte příměstské tábory, kde jsou děti od rána do odpoledne a na večer se sejdete v pohodlí domova, kde vám dítě povypráví moře nových zážitků, aniž by přišlo o teplo domova. Je to skvělý způsob, jak dítěti napomoci se osamostatnit. Zatímco přes den bude prožívat první úspěchy i nezdary, večer bude mít jistotu vaší bezpečné náruče.

U koho počkat s rozhodnutím

Máte dítě, kterému bylo 7 let, ale nepatří zrovna mezi milovníky kolektivu? Je spíše introvertní povahy a nepatří mezi třídní trhače, kterých je všude až příliš? V tom případě se hodí ještě nějaký ten rok počkat.

„Nikdy nezapomenu, jak mě rodiče poslali v 8 letech na 14 dnů na dětský tábor. Ten tlak kolektivu na mě byl tak silný, že jsem to neustála a začala jsem se v noci pomočovat. Problém z tábora se u mě odbourával následné dva roky. Bylo to strašné.

Dnes jsem sama sebou, ale kdybych se mohla vrátit zpátky, nikdy bych na tábor v tak nízkém věku nejela,“ uvádí jednatřicetiletá Erika. Ta dnes působí jako úspěšná účetní, ale dodnes preferuje menší kolektiv.

K TÉMATU  Desetiletá dívka zpívá jako anděl. Angelica Hale ohromila porotu americké talentové soutěže

Také byste měli dobře promyslet, zda na tábor pošlete dítě, které nikdy nespalo mimo domov. Vaše dítko ještě nespalo u příbuzných nebo u kamaráda? V tom případě ještě raději počkejte, a přes rok se snažte, abyste mu dopřáli novou zkušenost.

Čí je to přání?

Ruku na srdce. Mnoho z nás si myslí, že dětský tábor je skvělá věc. Možná se ale nedíváte na přání svého potomka, který to vnímá jinak. Nedalo by se to zařídit spíše tak, že by pobýval týden u kamaráda, a až budete mít dovolenou vy, bude zase jejich dítě u vás?

Možná že takto si užijí mnohem více legrace, než při vyumělkovaných hrách a dravém kolektivu dětí od 7 do 15 let. Zkuste se podívat, jak to vidí vaše dítě.

Kdy neváhat a poslat dítě hned

Máte doma dítě s neutuchající energií, které miluje kolektiv? Jste si jistí, že občasná facka nebo bolístka ho jen zocelí a bude potřebná jako sůl v chlebu? V tom případě neváhejte ani chvíli. Vaše dítě se naučí překonat samo sebe, objeví v sobě skrytou sílu a odvahu, a na vlastní zkušenost si dokáže, že něco zvládne samo, bez vaší pomoci.

Zuby nemusí být dokonale očištěné, vlasy nebudou perfektní a oblečení nebude jako ze žurnálu, ale zážitků bude tolik, že na ně bude vzpomínat po celý svůj život.

Poslední (nebo spíše první) věc, kterou je třeba vzít v potaz, je zdravotní stav vašeho dítěte. Má bezlepkovou dietu nebo jej trápí alergie? Poraďte se s vedoucím táboru, zda bude vyhověno jeho požadavkům, a nebojte se jej poslat mezi vrstevníky.

Dokáže si, že i přes svůj handicap se obejde bez vaší dobře míněné pomoci. Jeho sebedůvěra vzroste, když vám pak doma bude povídat o tom, jak to dokázalo samo.

K TÉMATU  Chcete si pořídit malé kotě? Víte, jak se o něj nejlépe postarat? Dejte na rady odborníka!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kroužky pro děti jsou fajn, ale dítě se potřebuje i nudit nebo být s rodinou. Střídání koníčků je také v pořádku

Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek