Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Dětský tábor – jeho výhody a nevýhody. Přihlásit dítě, nebo ne?

Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
dětský tábor
Dětský tábor zvažuje řada rodičů. Je to však dobrý nápad? (zdroj foto: www.pixabay.com)

24. 09. 2020

Budování samostatnosti

Možná si také vzpomínáte na to, jak jste byli v dětství na táboře. Zatímco běžné dny zůstávají v naší mysli stále stejné a ubíhají, na zážitky z tábora se nikdy nezapomíná. A to ať byly dobré, nebo špatné.

Jedno je jisté – ať jsou vaše osobní zkušenosti jakékoliv, měli byste na ně zapomenout a dobře se podívat na človíčka, co si zrovna hraje v dětském pokoji. Je zralý na to, aby si obhájil svou osobu? Bude samostatný a spokojený? Podíváme se letním táborům na zoubek.

Pro menší zvolte příměstský tábor

Než se rozhodnete, zda vaše dítě na dětský tábor poslat, zvažte jeho věk. Děti mladší 7 let by na pobytové tábory neměly vůbec jezdit. Nepříjemné situace jak v kolektivu, tak v rámci odloučení od rodiny, by na nich mohly mít nepříjemné dopady.

Pokud nemáte možnost hlídání, využijte příměstské tábory, kde jsou děti od rána do odpoledne a na večer se sejdete v pohodlí domova, kde vám dítě povypráví moře nových zážitků, aniž by přišlo o teplo domova. Je to skvělý způsob, jak dítěti napomoci se osamostatnit. Zatímco přes den bude prožívat první úspěchy i nezdary, večer bude mít jistotu vaší bezpečné náruče.

U koho počkat s rozhodnutím

Máte dítě, kterému bylo 7 let, ale nepatří zrovna mezi milovníky kolektivu? Je spíše introvertní povahy a nepatří mezi třídní trhače, kterých je všude až příliš? V tom případě se hodí ještě nějaký ten rok počkat.

„Nikdy nezapomenu, jak mě rodiče poslali v 8 letech na 14 dnů na dětský tábor. Ten tlak kolektivu na mě byl tak silný, že jsem to neustála a začala jsem se v noci pomočovat. Problém z tábora se u mě odbourával následné dva roky. Bylo to strašné.

Dnes jsem sama sebou, ale kdybych se mohla vrátit zpátky, nikdy bych na tábor v tak nízkém věku nejela,“ uvádí jednatřicetiletá Erika. Ta dnes působí jako úspěšná účetní, ale dodnes preferuje menší kolektiv.

K TÉMATU  Materiály, ve kterých vám v létě nebude horko

Také byste měli dobře promyslet, zda na tábor pošlete dítě, které nikdy nespalo mimo domov. Vaše dítko ještě nespalo u příbuzných nebo u kamaráda? V tom případě ještě raději počkejte, a přes rok se snažte, abyste mu dopřáli novou zkušenost.

Čí je to přání?

Ruku na srdce. Mnoho z nás si myslí, že dětský tábor je skvělá věc. Možná se ale nedíváte na přání svého potomka, který to vnímá jinak. Nedalo by se to zařídit spíše tak, že by pobýval týden u kamaráda, a až budete mít dovolenou vy, bude zase jejich dítě u vás?

Možná že takto si užijí mnohem více legrace, než při vyumělkovaných hrách a dravém kolektivu dětí od 7 do 15 let. Zkuste se podívat, jak to vidí vaše dítě.

Kdy neváhat a poslat dítě hned

Máte doma dítě s neutuchající energií, které miluje kolektiv? Jste si jistí, že občasná facka nebo bolístka ho jen zocelí a bude potřebná jako sůl v chlebu? V tom případě neváhejte ani chvíli. Vaše dítě se naučí překonat samo sebe, objeví v sobě skrytou sílu a odvahu, a na vlastní zkušenost si dokáže, že něco zvládne samo, bez vaší pomoci.

Zuby nemusí být dokonale očištěné, vlasy nebudou perfektní a oblečení nebude jako ze žurnálu, ale zážitků bude tolik, že na ně bude vzpomínat po celý svůj život.

Poslední (nebo spíše první) věc, kterou je třeba vzít v potaz, je zdravotní stav vašeho dítěte. Má bezlepkovou dietu nebo jej trápí alergie? Poraďte se s vedoucím táboru, zda bude vyhověno jeho požadavkům, a nebojte se jej poslat mezi vrstevníky.

Dokáže si, že i přes svůj handicap se obejde bez vaší dobře míněné pomoci. Jeho sebedůvěra vzroste, když vám pak doma bude povídat o tom, jak to dokázalo samo.

K TÉMATU  Nejlepší terasa v Praze opět otevřena. Užijte si tu svojí kávu nebo oblíbený drink s přáteli

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kroužky pro děti jsou fajn, ale dítě se potřebuje i nudit nebo být s rodinou. Střídání koníčků je také v pořádku

Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Pokud jste nadšený cestovatel, a soustavně pracující člověk, pak asi jako každý bojujete s omezenými dny na dovolenou. Jak ale najít kompromis - tedy cestovat, a přitom si neplácat v práci volno? Řešením mohou být víkendové pobyty a my jsme si pro tentokrát vybrali jedno lákavé místo – evropské lákadlo v podobě Londýna. Co navštívit v Londýně, když nemáte moc času?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek