Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
tinnitus
Pacienty s tinnitem trápí neustálé zvonění, hučení a šumění v uších.

02. 06. 2022

Tinnitus se projevuje pískáním, zvoněním nebo šumem v uších. Nebo kombinací všeho najednou. Příčin může mít mnoho, možná jde o poslouchání příliš hlasité hudby nebo mluveného slova, někteří lékaři se shodují v tom, že zdroj musíme hledat v každodenním stresu a nezdravém životním stylu nebo ušním zánětu.

Akutní nebo chronický

Tinnitus rozdělujeme do dvou kategorií a to podle toho, jestli jde o dočasný projev, anebo chronický, který trvá déle než půl roku nebo rok. Lidé, kteří tinnitem trpí, hledají pomoc u praktického lékaře, na ORL, neurologii a dokonce také na stomatologii, neboť mají podezření na poškození spánkového kloubu. Najdou-li lékaři příčinu ve špatném postavení páteře, pak je nutné okamžitě začít s rehabilitací se zkušeným fyzioterapeutem. Většinou ale nejde odhalit příčinu tak snadno.

Jaké jsou jeho projevy?

Pacienti tinnitus popisují jako hlasité šumění v uchu nebo v obou uších naráz, jako pískání, zvonění s nižší, nebo vyšší intenzitou. Někdy se pacientům zdá, že slyší zvuk, jako když je zapnutý počítač nebo lednice.

Nejhorší jsou pro ně chvíle, kdy se ocitnou v naprostém tichu. Tehdy je i tichý tinnitus velmi nepříjemný a neumožňuje lidem spát. Proto se snaží usínat při zapnuté televizi nebo se sluchátky v uších, dělají všechno možné, jen aby ten otravný zvuk přehlušili. Pro takové lidi je i velmi náročné se soustředit. Po pár měsících života s tinnitem si ale zvyknou, neboť jak se říká – člověk si zvykne i na smrt. Rozhodně to ale není život, který by chtěl někdo z nás žít. Každý, kdo tinnitem trpí, se ho chce zbavit. Každý si přeje alespoň ještě jednou v životě slyšet ticho.

Jak se ho zbavit? Stále nevíme

Pravdou ovšem je, že žádná spolehlivá metoda, jak se ho zbavit, v současné době ještě neexistuje. Dá se však zmírnit, ovšem až poté, co lékař vyloučí jakékoliv ušní onemocnění. Obvyklá léčba probíhá za pomoci speciálních léků, jež obnovují a zlepšují krevní cirkulaci v mozku.

K TÉMATU  Stres je častou příčinou bolestí v zádech. Co změnit a jak se jich zbavit

Ne každému ale léky pomohou, proto přecházejí na TRT terapii, která představuje zatím jedinou oficiální léčbu tinnitu. V rámci této metody je cílem, aby si pacient na neustálý zvuk v uchu zvykl a snížil nebo si spíš otupil jeho vnímání. Jakmile se vám povede zvuk ignorovat, pak můžete žít relativně plnohodnotným způsobem života.

Metody, které dokážou tinnitus zmírnit

Kromě TRT terapie můžete vyzkoušet i laserovou terapii za pomoci nízkovýkonného laseru. Avšak jen zhruba dvacet procent pacientů, kteří tuto formu léčby podstoupí, se tinnitu zbaví úplně.

Poslední možností je takzvaná infuzní terapie, jejímž cílem je dodat smyslovým buňkám více kyslíku a výživných látek. Infuzní terapie spočívá v podávání kortikoidů a vazoaktivních léků. Terapie však většinou zabírá pouze v akutním stadiu tinnitu, jenž má příčinu v prodělaném zvukovém traumatu (například výstřel z pistole nebo jiný hlasitý zvuk v naší blízkosti) či po ztrátě sluchu.

Čemu se vyhnout?

Zůstává však faktem, že každý větší stres, úzkosti, deprese a emočně vypjaté situace zvuk v uchu zesilují, proto je lepší zůstávat za každých okolností v klidu a nenervovat se. To je ale mnohdy téměř nemožné a pacienti se proto učí tomuto sebeovládání dlouhé roky.

Vyzkoušejte i samoléčbu

Oficiální léčbu lze ale podpořit také samoléčbou, která spočívá například v tom, že se budete vyhýbat alkoholu, kofeinu a glutamátům, které jsou nejčastěji obsaženy například v jídlech podávaných v čínských bistrech, zejména v sójové omáčce a dalších dochucovadlech. Pacientům pomáhají i takzvané terapeutické nahrávky, které najdete volně k použití na internetu. Pomůže vám také uklidňující, relaxační hudba s delta vlnami nebo bílým šumem.

Bylinka, která pomáhá

Mnozí pacienti se spoléhají i na bylinky. Jednou z těch nejúčinnějších proti tinnitu je ginkgo biloba, která rozšiřuje mozkové cévy. Bylinku lze užívat ve formě volně prodejných tablet (seženete je v každé lékárně nebo ve vybraných drogeriích) či ve formě extraktu. Každý den užíváte 4 ml bylinného extraktu, ne však déle než tři měsíce.

Tinnitus postihuje zejména mladé lidi mezi dvacátým až pětatřicátým rokem života. Odhaduje se, že v Česku se v současnosti s tinnitem léčí šest set až sedm set tisíc lidí. A to není vůbec málo. Proto se snažte žít každý den tak, abyste se tomuto projevu moderních chorob vyvarovali.

K TÉMATU  Původ origami: kde se vzalo a proč je tak oblíbené?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dávkování CBD oleje a kdy ho brát

Superpotraviny nejsou drahé. Které si můžete dopřát za pár korun?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Nepřehlédněte

Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek