Pondělí , 15. 07. 2024

Jindřich

Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
tinnitus
Pacienty s tinnitem trápí neustálé zvonění, hučení a šumění v uších.

02. 06. 2022

Tinnitus se projevuje pískáním, zvoněním nebo šumem v uších. Nebo kombinací všeho najednou. Příčin může mít mnoho, možná jde o poslouchání příliš hlasité hudby nebo mluveného slova, někteří lékaři se shodují v tom, že zdroj musíme hledat v každodenním stresu a nezdravém životním stylu nebo ušním zánětu.

Akutní nebo chronický

Tinnitus rozdělujeme do dvou kategorií a to podle toho, jestli jde o dočasný projev, anebo chronický, který trvá déle než půl roku nebo rok. Lidé, kteří tinnitem trpí, hledají pomoc u praktického lékaře, na ORL, neurologii a dokonce také na stomatologii, neboť mají podezření na poškození spánkového kloubu. Najdou-li lékaři příčinu ve špatném postavení páteře, pak je nutné okamžitě začít s rehabilitací se zkušeným fyzioterapeutem. Většinou ale nejde odhalit příčinu tak snadno.

Jaké jsou jeho projevy?

Pacienti tinnitus popisují jako hlasité šumění v uchu nebo v obou uších naráz, jako pískání, zvonění s nižší, nebo vyšší intenzitou. Někdy se pacientům zdá, že slyší zvuk, jako když je zapnutý počítač nebo lednice.

Nejhorší jsou pro ně chvíle, kdy se ocitnou v naprostém tichu. Tehdy je i tichý tinnitus velmi nepříjemný a neumožňuje lidem spát. Proto se snaží usínat při zapnuté televizi nebo se sluchátky v uších, dělají všechno možné, jen aby ten otravný zvuk přehlušili. Pro takové lidi je i velmi náročné se soustředit. Po pár měsících života s tinnitem si ale zvyknou, neboť jak se říká – člověk si zvykne i na smrt. Rozhodně to ale není život, který by chtěl někdo z nás žít. Každý, kdo tinnitem trpí, se ho chce zbavit. Každý si přeje alespoň ještě jednou v životě slyšet ticho.

Jak se ho zbavit? Stále nevíme

Pravdou ovšem je, že žádná spolehlivá metoda, jak se ho zbavit, v současné době ještě neexistuje. Dá se však zmírnit, ovšem až poté, co lékař vyloučí jakékoliv ušní onemocnění. Obvyklá léčba probíhá za pomoci speciálních léků, jež obnovují a zlepšují krevní cirkulaci v mozku.

K TÉMATU  Vyhrajte přípravky pro psychickou i fyzickou pohodu!

Ne každému ale léky pomohou, proto přecházejí na TRT terapii, která představuje zatím jedinou oficiální léčbu tinnitu. V rámci této metody je cílem, aby si pacient na neustálý zvuk v uchu zvykl a snížil nebo si spíš otupil jeho vnímání. Jakmile se vám povede zvuk ignorovat, pak můžete žít relativně plnohodnotným způsobem života.

Metody, které dokážou tinnitus zmírnit

Kromě TRT terapie můžete vyzkoušet i laserovou terapii za pomoci nízkovýkonného laseru. Avšak jen zhruba dvacet procent pacientů, kteří tuto formu léčby podstoupí, se tinnitu zbaví úplně.

Poslední možností je takzvaná infuzní terapie, jejímž cílem je dodat smyslovým buňkám více kyslíku a výživných látek. Infuzní terapie spočívá v podávání kortikoidů a vazoaktivních léků. Terapie však většinou zabírá pouze v akutním stadiu tinnitu, jenž má příčinu v prodělaném zvukovém traumatu (například výstřel z pistole nebo jiný hlasitý zvuk v naší blízkosti) či po ztrátě sluchu.

Čemu se vyhnout?

Zůstává však faktem, že každý větší stres, úzkosti, deprese a emočně vypjaté situace zvuk v uchu zesilují, proto je lepší zůstávat za každých okolností v klidu a nenervovat se. To je ale mnohdy téměř nemožné a pacienti se proto učí tomuto sebeovládání dlouhé roky.

Vyzkoušejte i samoléčbu

Oficiální léčbu lze ale podpořit také samoléčbou, která spočívá například v tom, že se budete vyhýbat alkoholu, kofeinu a glutamátům, které jsou nejčastěji obsaženy například v jídlech podávaných v čínských bistrech, zejména v sójové omáčce a dalších dochucovadlech. Pacientům pomáhají i takzvané terapeutické nahrávky, které najdete volně k použití na internetu. Pomůže vám také uklidňující, relaxační hudba s delta vlnami nebo bílým šumem.

Bylinka, která pomáhá

Mnozí pacienti se spoléhají i na bylinky. Jednou z těch nejúčinnějších proti tinnitu je ginkgo biloba, která rozšiřuje mozkové cévy. Bylinku lze užívat ve formě volně prodejných tablet (seženete je v každé lékárně nebo ve vybraných drogeriích) či ve formě extraktu. Každý den užíváte 4 ml bylinného extraktu, ne však déle než tři měsíce.

Tinnitus postihuje zejména mladé lidi mezi dvacátým až pětatřicátým rokem života. Odhaduje se, že v Česku se v současnosti s tinnitem léčí šest set až sedm set tisíc lidí. A to není vůbec málo. Proto se snažte žít každý den tak, abyste se tomuto projevu moderních chorob vyvarovali.

K TÉMATU  Digitální svět a sociální sítě zcela narušují naše soustředění a způsobují stres

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dávkování CBD oleje a kdy ho brát

Superpotraviny nejsou drahé. Které si můžete dopřát za pár korun?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Možná jste zůstali neplánovaně doma a už nevíte, jak svým dětem a sobě zpestřit nucený pobyt v karanténě. Staré koníčky i nové zájmy čekají na znovuobjevení.
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Blíží se pracovní pohovor a chcete na něm opravdu uspět? Zakládat byste si měli především na dobrém prvním dojmu, který je v případě pohovoru nadmíru důležitý. A ten je tvořen také tím, co máte na sobě.
Přečtěte si příběh ženy, která si uvědomila, že ke svému muži již nechová žádné hluboké city. Stali se přáteli a jejich milenecký vztah šel do ústraní.
Den matek je významný svátek, který se slaví po celém světě a představuje ideální příležitost vyjádřit vděk a lásku matkám. Přinášíme vám několik tipů, jak tento den strávit a udělat ho pro vaši matku speciálním.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Také milujete pěvecké soutěže? A rády si poslechnete nějaký ten starý hit v podání neznámého umělce? Tady je výběr nejtěžších písní, které zazněly v The Voice. Husí kůži zažijete u každé písně.

Výběr článků

Ložnice je místo pro váš odpočinek, relax a spánek. Zařiďte si ji v jednotném stylu a obklopte se nábytkem podle vašeho gusta. Udělejte si ložnici snů.
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
Určitě jste i v zimě potkávaly spoustu lidí v teniskách. Již několik let je to módní obuv pro všechny příležitosti. A právě přicházející teplé období nám dovolí více využít přednosti této pohodlné obuvi.

Nepřehlédněte

Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek