Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
tinnitus
Pacienty s tinnitem trápí neustálé zvonění, hučení a šumění v uších.

02. 06. 2022

Tinnitus se projevuje pískáním, zvoněním nebo šumem v uších. Nebo kombinací všeho najednou. Příčin může mít mnoho, možná jde o poslouchání příliš hlasité hudby nebo mluveného slova, někteří lékaři se shodují v tom, že zdroj musíme hledat v každodenním stresu a nezdravém životním stylu nebo ušním zánětu.

Akutní nebo chronický

Tinnitus rozdělujeme do dvou kategorií a to podle toho, jestli jde o dočasný projev, anebo chronický, který trvá déle než půl roku nebo rok. Lidé, kteří tinnitem trpí, hledají pomoc u praktického lékaře, na ORL, neurologii a dokonce také na stomatologii, neboť mají podezření na poškození spánkového kloubu. Najdou-li lékaři příčinu ve špatném postavení páteře, pak je nutné okamžitě začít s rehabilitací se zkušeným fyzioterapeutem. Většinou ale nejde odhalit příčinu tak snadno.

Jaké jsou jeho projevy?

Pacienti tinnitus popisují jako hlasité šumění v uchu nebo v obou uších naráz, jako pískání, zvonění s nižší, nebo vyšší intenzitou. Někdy se pacientům zdá, že slyší zvuk, jako když je zapnutý počítač nebo lednice.

Nejhorší jsou pro ně chvíle, kdy se ocitnou v naprostém tichu. Tehdy je i tichý tinnitus velmi nepříjemný a neumožňuje lidem spát. Proto se snaží usínat při zapnuté televizi nebo se sluchátky v uších, dělají všechno možné, jen aby ten otravný zvuk přehlušili. Pro takové lidi je i velmi náročné se soustředit. Po pár měsících života s tinnitem si ale zvyknou, neboť jak se říká – člověk si zvykne i na smrt. Rozhodně to ale není život, který by chtěl někdo z nás žít. Každý, kdo tinnitem trpí, se ho chce zbavit. Každý si přeje alespoň ještě jednou v životě slyšet ticho.

Jak se ho zbavit? Stále nevíme

Pravdou ovšem je, že žádná spolehlivá metoda, jak se ho zbavit, v současné době ještě neexistuje. Dá se však zmírnit, ovšem až poté, co lékař vyloučí jakékoliv ušní onemocnění. Obvyklá léčba probíhá za pomoci speciálních léků, jež obnovují a zlepšují krevní cirkulaci v mozku.

K TÉMATURecepty ze šeříku: hitem letošní sezóny je šeříkový sirup. Přidáváme i další skvělé recepty z redakce

Ne každému ale léky pomohou, proto přecházejí na TRT terapii, která představuje zatím jedinou oficiální léčbu tinnitu. V rámci této metody je cílem, aby si pacient na neustálý zvuk v uchu zvykl a snížil nebo si spíš otupil jeho vnímání. Jakmile se vám povede zvuk ignorovat, pak můžete žít relativně plnohodnotným způsobem života.

Metody, které dokážou tinnitus zmírnit

Kromě TRT terapie můžete vyzkoušet i laserovou terapii za pomoci nízkovýkonného laseru. Avšak jen zhruba dvacet procent pacientů, kteří tuto formu léčby podstoupí, se tinnitu zbaví úplně.

Poslední možností je takzvaná infuzní terapie, jejímž cílem je dodat smyslovým buňkám více kyslíku a výživných látek. Infuzní terapie spočívá v podávání kortikoidů a vazoaktivních léků. Terapie však většinou zabírá pouze v akutním stadiu tinnitu, jenž má příčinu v prodělaném zvukovém traumatu (například výstřel z pistole nebo jiný hlasitý zvuk v naší blízkosti) či po ztrátě sluchu.

Čemu se vyhnout?

Zůstává však faktem, že každý větší stres, úzkosti, deprese a emočně vypjaté situace zvuk v uchu zesilují, proto je lepší zůstávat za každých okolností v klidu a nenervovat se. To je ale mnohdy téměř nemožné a pacienti se proto učí tomuto sebeovládání dlouhé roky.

Vyzkoušejte i samoléčbu

Oficiální léčbu lze ale podpořit také samoléčbou, která spočívá například v tom, že se budete vyhýbat alkoholu, kofeinu a glutamátům, které jsou nejčastěji obsaženy například v jídlech podávaných v čínských bistrech, zejména v sójové omáčce a dalších dochucovadlech. Pacientům pomáhají i takzvané terapeutické nahrávky, které najdete volně k použití na internetu. Pomůže vám také uklidňující, relaxační hudba s delta vlnami nebo bílým šumem.

Bylinka, která pomáhá

Mnozí pacienti se spoléhají i na bylinky. Jednou z těch nejúčinnějších proti tinnitu je ginkgo biloba, která rozšiřuje mozkové cévy. Bylinku lze užívat ve formě volně prodejných tablet (seženete je v každé lékárně nebo ve vybraných drogeriích) či ve formě extraktu. Každý den užíváte 4 ml bylinného extraktu, ne však déle než tři měsíce.

Tinnitus postihuje zejména mladé lidi mezi dvacátým až pětatřicátým rokem života. Odhaduje se, že v Česku se v současnosti s tinnitem léčí šest set až sedm set tisíc lidí. A to není vůbec málo. Proto se snažte žít každý den tak, abyste se tomuto projevu moderních chorob vyvarovali.

K TÉMATUNapjaté svalstvo nebo rýma? Masáže, které vám skutečně pomohou

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dávkování CBD oleje a kdy ho brát

Superpotraviny nejsou drahé. Které si můžete dopřát za pár korun?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dřevo je dokonalý materiál, který přidává rovnováhu, útulnost a eleganci prakticky do každého interiéru, a to jak v moderním, tak klasickém stylu. Po staletí se používá jako základní stavební materiál nábytku, přestože bývá teď často nahrazováno imitacemi. Vraťte se ke kořenům a sáhněte po kusu dřeva v jeho ryzí podobě. Využít část kmene stromu jako konferenční stolek je velice netradiční nápad, výsledek je ale jedinečný.
Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.

Nepřehlédněte

Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek