Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Jak je na tom ČR s tříděním nápojových kartonů

Problematika nakládání s odpady je v naší společnosti důležitým tématem. Rostoucí objem produkovaného odpadu a jeho dopady na životní prostředí nás nutí hledat efektivní řešení, mezi které patří především třídění a recyklace. Jedním z často využívaných obalů, jehož recyklace je vysoce přínosná, jsou nápojové kartony.

29. 04. 2024

Proč třídit nápojové kartony?

Třídění nápojových kartonů přináší hned několik benefitů:

· Ochrana životního prostředí: nápojové kartony jsou takzvaný kompozitní materiál, protože jsou vyrobeny z několika vrstev materiálů – papír, plast a často i hliník. Díky jeho třídění a recyklací šetříme cenné zdroje, snižujeme znečištění ovzduší a vody a chráníme tak životní prostředí pro budoucí generace.

· Snížení potřeby skladování: skladování odpadu představuje značné zatížení pro životní prostředí. Tříděním a recyklací nápojových kartonů snižujeme objem odpadu, který končí zbytečně bez dalšího využití na skládkách.

· Výroba nových produktů: z recyklovaných nápojových kartonů lze vyrobit širokou škálu produktů, jako je toaletní papír, stavební materiály, nábytek a další. Víte, že stačí pouhých 30 000 nápojových kartonů k výrobě stavebních desek, ze kterých lze postavit rodinný dům?

Více než 70 % jejich obsahu tvoří kvalitní papír, což představuje významný potenciál pro recyklaci a udržitelnost.

Recyklací 1 tuny vytříděného papíru se dá ušetřit až 2 tuny dřeva, které by jinak bylo použito k výrobě nového papíru. Spoustu dalších informací a zajímavostí o třídění nápojových kartonů se dozvíte v přehledné infografice na Samosebou.cz.

Nápojových kartonů existuje víc typů

Přestože si to málokdo uvědomuje, není zde pouze jeden druh nápojového kartonu. Pro balení pasterovaných nápojů se používá neaseptický nápojový karton, označovaný C/PAP 81. Tento typ kartonu je vyroben z vrstvy papíru a plastu. Větší ochranu poskytuje nápojům aseptický nápojový karton, který poznáte podle značky C/PAP/ALU 84 nebo UHT. K jeho výrobě se kromě plastu a papíru používá také vrstva hliníku. Aseptické nápojové kartony najdete zejména u nepasterizovaných produktů.

Jak třídit nápojové kartony

Nápojové kartony není nutno před vhozením do příslušného kontejneru vymývat. Stačí je pouze důkladně vyprázdnit a sešlápnout. Sešlápnutím nápojového kartonu ušetříte místo v barevném kontejneru. Nápojové kartony patří do nádoby na tříděný odpad označené oranžovou samolepkou. V některých obcích je možné třídit nápojové kartony společně s jinými druhy odpadu v rámci tzv. multikomoditního sběru.

K TÉMATU  Intuice: jak ji rozvíjet a využívat pro zvýšení sebevědomí a osobní síly

Jak jsou na tom s tříděním odpadu Češi?

Češi si v třídění odpadu vedou nadprůměrně ve srovnání s evropskými standardy. Podle nejnovějších statistik v ČR třídí odpad 75 % lidí. Dobré výsledky dosahujeme i v třídění nápojových kartonů. V roce 2022 bylo v Česku vytříděno a předáno k dalšímu využití více než 4 500 tun obalů z nápojových kartonů. Toto úsilí mělo významný pozitivní dopad na životní prostředí, neboť díky recyklaci těchto kartonů nebylo do ovzduší vypuštěno přibližně 4 000 tun CO2 ekv. Tímto způsobem se podařilo snížit uhlíkovou stopu a přispět k ochraně kvality ovzduší a celkového stavu životního prostředí.

Třídění nápojových kartonů má smysl

Třídění nápojových kartonů je prvním a velmi důležitým krokem k jejich recyklaci. Zapojením se do třídění může tedy každý z nás přispět k udržitelnější budoucnosti. Není to přece tak těžké – kontejner s oranžovou samolepkou má většina z nás několik kroků od domova.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Bílý pomerian se v psím kadeřnictví změní z rozcuchaného psíka v roztomiloučkého medvídka. Zaručujeme vám, že až tohle uvidíte, budete si ho chtít pořídit domů. Tohle štěně má absolutně sladký pohled, který nenechá nikoho chladným. Roztomilost je jeho největší zbraň.
Když Karel Gott zemřel, byla to doslova národní tragédie. Mnoho lidí ukázalo velkou vlnu solidarity, která spočívala jak ve velkém množství vzkazů, které dostávala manželka Ivana.
My ženy každý den vyhlížíme návrat partnera, a tak trochu potají doufáme, že nás alespoň jednou za čas překvapí krásnou kytičkou. Květiny milujeme, jsou pro nás symbolem toho, že na nás tomu druhému záleží. Dřív pánové nosili domů květiny pravidelně, dnes je to jiné. Pánové, pokud jste sem tajně zabloudili a hledáte tip, jaké květiny mají ženy rády, čtěte dál!
Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Máme po úplňku. Co vás nyní čeká o víkendu? Nahlédněte do našeho speciálního horoskopu krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Nápoj původem z Jižní a Střední Ameriky je u nás považován za halucinogenní drogu. Ovšem američtí šamani na něj mají úplně jiný názor. Lidé proto neváhají utratit desetitisíce korun, aby podstoupili rituál, který jim má změnit celý život.
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  
Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.
V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.

Výběr článků

Přestože Vánoce jsou obdobím radosti a dávání, může být výběr vhodného dárku pro děti někdy komplikovaný. Dnešní článek na Dámské Lize upozorňuje na pasti nevhodných dárků pro nejmenší pod stromečkem. Od nesprávných hraček až po problematické trendy, prozkoumáváme, co by rodiče měli brát v úvahu při výběru dárků pro své ratolesti, aby byly nejen radostné, ale i bezpečné svátky
Jeho design je tak čistý a jednoduchý, že vypadá jako přepravní kontejner. Little Big House stojí na svahu hory Mount Wellington ve Fern Tree v Tasmánii. Projekt dokončený v roce 2010 a dokonce vyhrál ocenění v kategorii rezidencí a novostaveb. Jak se vám líbí?
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.

Nepřehlédněte

Poznala jste skvělého chlapa a všechno mezi vámi vypadá na dobré cestě. Už se scházíte nějaký ten pátek, je vám spolu dobře. Vy ale začínáte mít pochybnosti, jestli s vámi počítá do budoucna, nebo vás vnímá jen jako krátkodobý románek. Jak poznat, že mu jde o vážný vztah a nikoli o krátké povyražení?
Úplněk s námi pěkně zamává. Ale všechno špatné, pro něco dobré. To víme všechny. V úterý tak bude třeba vypustit páru. Večer se můžete dostat do pohody vodní terapií. Před čím se ještě v úterý chránit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek