Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Anglický styl bydlení: prim hrají masivní zrcadla i krb

Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
anglický styl bydlení
Zařiďte si domácnost do anglického stylu. (foto: 123RF)

16. 04. 2021

Bydlení v anglickém stylu stejně jako skandinávské bydlení či jiné styly mají svá pravidla. Velmi často se zaměňuje s vintage stylem nebo se stylem Provence, ale jsou zde jisté odlišnosti. Anglický styl bydlení navazuje na tradiční styl Velké Británie a dalších zemí, jež jsou tímto státem ovlivnění. Snoubí se zde elegance a nadčasovost, člověk si dokonce může připadat jako ve starožitnictví, když v takové domácnosti chvilku pobude.  

Dřevo je alfou, omegou 

Ať už se vám na anglickém stylu bydlení líbí právě ono zmiňované snoubení elegance a nadčasovosti nebo notná dávka luxusu, která z interiéru sálá, ptáte se, co by v domácnosti nemělo chybět. Alfou i omegou anglického bydlení je dřevo, které může být v kombinaci s dalšími přírodními materiály, jako je sklo nebo mramor.  

Při výběru nábytku svou pozornost upněte na kusy z masivního, tmavého dřeva. Vhodnou volbou je ořech, mahagon nebo sekvoje či dub. Sedací nábytek by měl být potažen různými textiliemi (nebojte se vzorů, to se Angličanům líbí). Pohovky pak jen doplňte zdobnými polštáři.  

Nezapomínejte na konferenční stolky a odkládací stolky. Jedná se nejen o praktické, ale také estetické prvky, které dozdobí porcelánové bytové doplňky nebo nádobí či honosné svícny, které mohou být jak z mědi nebo jiného kovu, tak ze dřeva.  

Vzory i na stěnách 

Již bylo zmíněno, že Angličané si na vzory potrpí. Mají to zkrátka rádi, i když to mnohým lidem může přijít jako jeden velký kýč. Proto je umísťují i na stěny. Zatímco v mnoha domácnostech zůstávají stěny bez povšimnutí, na anglickém venkově se na zdi lepí textilní tapety nejčastěji s květinovým vzorem. Samozřejmě tento motiv není podmínkou, ale používá se nejčastěji (daleko víc než klasická matná malba).  

K TÉMATU  Jak si z bytu či domu vytvořit harmonický domov. Deset tipů, které přinesou klid a vyváženost

Aby toho nebylo málo, do oken se věší mohutné sametové závěsy, které můžete znát z královských sídel nebo ze zámků, kde nějakou dobu pobývali hrabata. 

Krb je dominantou hlavní místnosti 

Za hlavní místnost se většinou považuje obývací pokoj, jehož součástí by měl být krb. Jedná se o typický prvek anglických interiérů, který by neměl být jen na parádu – měl by být plně funkční, aby z obývacího pokoje udělal ještě útulnější místo.  

Krb jakožto dominanta hlavní místnosti by neměla postrádat masivní dřevěnou římsu, na které se budou vyjímat bytové dekorace. Většinou se stává, že nad krbem visí obrovské zrcadlo opět s dřevěným rámem.  

Když už jsme u těch zrcadel… 

A když už jsme zmínili zrcadla, nějakou chvíli u nich zůstaňme. Tento dekorativní prvek se velmi často dává do menších bytových jednotek, jelikož umí opticky zvětšit interiér. V bydlení v anglickém stylu má však své místo z jiného důvodu.

V tomto případě je důležité, že opět mluvíme o jakémsi luxusním prvku, který má mít buď nevšední, honosný vzhled, nebo masivní dřevěný rám. Své místo má nejen v obývacím pokoji, ale také v jiných místnostech domu.  

Jde ruku v ruce s křišťálovým lustrem, který je pravděpodobně tím nejvíce kýčovitým prvkem anglicky zařízené domácnosti. Zatímco pro některé je to už moc, jiní se křišťálovému lustru nijak nebrání a s radostí ho instalují do obývacího pokoje nebo jídelny.  

A co vy, učarovalo vám anglické bydlení nebo patříte do skupiny, která se domnívá, že je to jeden velký kýč? A v jakém stylu byste si své bydlení zařídili vy? 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Skandinávský styl bydlení: Minimalismus skloubený s přírodou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek