Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Anglický styl bydlení: prim hrají masivní zrcadla i krb

Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
anglický styl bydlení
Zařiďte si domácnost do anglického stylu. (foto: 123RF)

16. 04. 2021

Bydlení v anglickém stylu stejně jako skandinávské bydlení či jiné styly mají svá pravidla. Velmi často se zaměňuje s vintage stylem nebo se stylem Provence, ale jsou zde jisté odlišnosti. Anglický styl bydlení navazuje na tradiční styl Velké Británie a dalších zemí, jež jsou tímto státem ovlivnění. Snoubí se zde elegance a nadčasovost, člověk si dokonce může připadat jako ve starožitnictví, když v takové domácnosti chvilku pobude.  

Dřevo je alfou, omegou 

Ať už se vám na anglickém stylu bydlení líbí právě ono zmiňované snoubení elegance a nadčasovosti nebo notná dávka luxusu, která z interiéru sálá, ptáte se, co by v domácnosti nemělo chybět. Alfou i omegou anglického bydlení je dřevo, které může být v kombinaci s dalšími přírodními materiály, jako je sklo nebo mramor.  

Při výběru nábytku svou pozornost upněte na kusy z masivního, tmavého dřeva. Vhodnou volbou je ořech, mahagon nebo sekvoje či dub. Sedací nábytek by měl být potažen různými textiliemi (nebojte se vzorů, to se Angličanům líbí). Pohovky pak jen doplňte zdobnými polštáři.  

Nezapomínejte na konferenční stolky a odkládací stolky. Jedná se nejen o praktické, ale také estetické prvky, které dozdobí porcelánové bytové doplňky nebo nádobí či honosné svícny, které mohou být jak z mědi nebo jiného kovu, tak ze dřeva.  

Vzory i na stěnách 

Již bylo zmíněno, že Angličané si na vzory potrpí. Mají to zkrátka rádi, i když to mnohým lidem může přijít jako jeden velký kýč. Proto je umísťují i na stěny. Zatímco v mnoha domácnostech zůstávají stěny bez povšimnutí, na anglickém venkově se na zdi lepí textilní tapety nejčastěji s květinovým vzorem. Samozřejmě tento motiv není podmínkou, ale používá se nejčastěji (daleko víc než klasická matná malba).  

K TÉMATU  Staré silonky do koše nepatří: 8 způsobů, jak jim dát nový účel

Aby toho nebylo málo, do oken se věší mohutné sametové závěsy, které můžete znát z královských sídel nebo ze zámků, kde nějakou dobu pobývali hrabata. 

Krb je dominantou hlavní místnosti 

Za hlavní místnost se většinou považuje obývací pokoj, jehož součástí by měl být krb. Jedná se o typický prvek anglických interiérů, který by neměl být jen na parádu – měl by být plně funkční, aby z obývacího pokoje udělal ještě útulnější místo.  

Krb jakožto dominanta hlavní místnosti by neměla postrádat masivní dřevěnou římsu, na které se budou vyjímat bytové dekorace. Většinou se stává, že nad krbem visí obrovské zrcadlo opět s dřevěným rámem.  

Když už jsme u těch zrcadel… 

A když už jsme zmínili zrcadla, nějakou chvíli u nich zůstaňme. Tento dekorativní prvek se velmi často dává do menších bytových jednotek, jelikož umí opticky zvětšit interiér. V bydlení v anglickém stylu má však své místo z jiného důvodu.

V tomto případě je důležité, že opět mluvíme o jakémsi luxusním prvku, který má mít buď nevšední, honosný vzhled, nebo masivní dřevěný rám. Své místo má nejen v obývacím pokoji, ale také v jiných místnostech domu.  

Jde ruku v ruce s křišťálovým lustrem, který je pravděpodobně tím nejvíce kýčovitým prvkem anglicky zařízené domácnosti. Zatímco pro některé je to už moc, jiní se křišťálovému lustru nijak nebrání a s radostí ho instalují do obývacího pokoje nebo jídelny.  

A co vy, učarovalo vám anglické bydlení nebo patříte do skupiny, která se domnívá, že je to jeden velký kýč? A v jakém stylu byste si své bydlení zařídili vy? 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Skandinávský styl bydlení: Minimalismus skloubený s přírodou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?

Nepřehlédněte

Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek