Sobota , 18. 05. 2024

Aneta

Chcete zažít tradiční svatbu na Bali? Co byste měly vědět, než se tam pojedete vdát? Jaké jsou tam zvyky a proč se ženy unášely?

Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.

Jak to chodí o svatbě na Bali? Svatební specialistka Lenka Smrčková nedávno na jedné takové svatbě přímo byla a přinesla nám informace přímo z terénu. Vyzpovídala pro nás také balijského průvodce Gede Aria.

Svatební tradice na Bali

Na úvod pár základních informací, ať máte přehled. Na Bali jsou v součastné době známé tři druhy svateb. První dvě patří mezi méně obvyklé díky modernizaci a globalizaci. Stejně jako v České republice byla v polovině 19. století důležitá dohoda mezi rodinami, i na Bali byla situace stejná. Říkalo se jí „svatba na vyžádání“. V případě, že se syn zamiloval do dívky, která ho nechtěla, mužská část rodiny dívku unesla. Následně začalo vyjednávání, usmiřování rodin. Tohoto úkolu se zhostil vyjednávač. Snažil se o dohodu mezi rodinami. Tato možnost je v součastné době nezákonná. Je to trestný čin. Třetím typem svatby je ten, který známe i u nás. Snoubenci spolu chodí a domluví se, že se vezmou. V minulosti měli mnohem větší slovo rodiče, kteří určili, koho si syn nebo dcera vezme. To už dnes naštěstí tolik neplatí. Ani na Bali.

Přípravy před svatbou – focení

Jednou z tradic na Bali je předsvatební focení.  To máte možnost vidět díky fotografiím v galerii. Koná se většinou jeden až dva měsíce před svatbou. Fotografie se používají na pozvánku. Následně pak týdny probíhají modlidby v rodině i ve vesnici. Rodina nevěsty se modlí k bohu a žádá, aby mohla dívka žít v jiné rodině.

Balijský průvodce Gede Aria odpovídá na otázky…

Jak dlouho trvá svatba?

Svatba na Bali běžně trvá  jeden den. Přípravy má na starosti rodina a vše probíhá již od brzkého rána. V osm hodin pak přijdou hosté. Kdy bude obřad, záleží na oddávajícím. Obvyklá hodina je mezi desátou a dvanáctou. Samotný obřad trvá zpravidla hodinu. Ve svatební den vyzvednou nevěstu, odvezou do chrámu ženicha a dostanou požehnání. Každá rodina má totiž u svého obydlí chrám (jde o stavbu podobnou naší kapličce, materiál je z místních zdrojů. Bohaté rodiny mají chrám o poznání větší než ty chudší). Pak se pozve rodina, zabijí se zvířata a připraví se hostina.

K TÉMATU  Eva (23): Je to ten pravý? Den před svatbou si nejsem jistá

Kolik hostů je běžně na svatbě?

Na balijské svatbě bývá kolem 200 osob. Bohaté rodiny mají klidně od 500- 2000 hostů. Požehnání se dává doma. Katolíci a pravoslavní mají svatbu v kostele. Hinduisté mají obřad doma.

Jaký bývá věk snoubenců?

Co se věku budoucích novomanželů – minimum u ženy je 20 let, u muže 25 let. Před 17. rokem by to byl velký problém. Zajímavostí je, že na Bali neexistuje život na tzv. psí knížku. Každý pár musí mít registraci. Tak to tu prostě chodí.

Jaké jsou svatební dary?

Tradičně se přinese třeba 2 kila rýže, vejce. Ostatní dárky jsou podobné jako u nás.

Kolik průměrně stojí svatba?

Náklady jsou relativní. Vždy záleží na tom, jak velká je rodinná a kooperativní společnost (Banjar), kde žijí. Cena pro běžné lidi je kolem 4000 eur. Měna na Bali je Indonéská rupie. Přibližně 1 euro/ 15.000 rupií, pokud byste si to chtěly přepočítat.:)

Jaké je typické jídlo na svatbách?

U nás je kuchyně na svatbách zásadní záležitostí. A jak je to na Bali? Vždy záleží na tom, kde se svatba koná. Většina svatebních hostin je odrazem společnosti, ve které budoucí novomanželé žijí. Každá vesnice má svoje specifické jídlo, tím se od sebe liší. V mé vesnici (říká průvodce Gede Aria) je to megibing. Znamená to, že jíme společně. V praxi to vypadá tak, že se utvoří kruh šesti osob, kdy se dá doprostřed velký talíř s napařenou rýží a specialitou zvanou Lawar. Je to směs kokosu, masa a různých druhů koření.

Ostatní zajímavosti

  • Na Bali může mít muž až 4 ženy. Je zde povolena polygamie.
  • Na svatbě se podává Arak, nápoj podobný vodce. Alkohol je zde jinak hodně limitovaný.
  • Průměrný plat na Bali 3-4 milióny rupií.
  • Dům stojí kolem 8 biliónů rupií, proto většina mladých rodin žije dohromady s rodiči, často i s prarodiči.
  • Školní docházka je 6 dnů v týdnu.
K TÉMATU  Svatební šaty 2019: barevné, overal i tutu sukně. V zahraničí se nevěsty odvážou víc. Víme, co se letos nosí

Za odpovědi děkujeme průvodci Gede Ariovi a svatební specialistce Lence Smrčkové.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Čeká nás opravdu studený víkend. Co přinese napoví astroložka Naďa Šmídová. V sobotu se hlídejte při komunikaci, a v neděli si nezapomeňte pěkně odpočinout. Co dalšího prozradil horoskop krásy a duševního zdraví?
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
Kruhy pod očima jsou věčný problém žen. A jelikož umí snížit sebevědomí, protože vzhled kvůli němu není dokonalý, nabízí se otázka, jak problém řešit. Zprvu je nutné si uvědomit, co za potíží vlastně stojí.
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Než se stali slavnými, tak mnoho z nejbohatších a nejuznávanějších osobností světa nemělo peníze. A někteří z nich nebyli pouze chudí, byli doslova bezdomovci.
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
Milujete nakupování a ještě více milujete nakupování za super nízké ceny? V tom případě jste tady správně a určitě byste si neměli nechat ujít následující řádky! Pro všechny shopaholiky, kteří neodolají rozšiřování své sbírky o nové bezva kousky, jsme sepsali celkem 4 tipy na skvělé outlety, v nichž nakoupíte luxusní oblečení, boty i doplňky za parádně nízké ceny!
Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Osmadvacetiletá Zoraya ter Beeková, která bojuje s těžkými depresemi a hraniční poruchou osobnosti, se rozhodla pro eutanazii. Přes svůj mladý věk a fyzické zdraví jí lékaři sdělili, že její psychický stav se již nezlepší. Podle Daily Mail podstoupí tento krok již na začátku května.

Výběr článků

Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
V tuhle chvíli nejvíc letí dřevěné nebo laminátové podlahy, ale i parkety, a imitace dřeva. Položit můžete i lino, které se tváří jako dřevo, to je nejlevnější varianta. Tmavší barvy dominují. Prohlédněte si galerii.

Nepřehlédněte

Trápí vás povadlá pleť? Ráda byste zase vypadala o pár let mladší, ale nechcete se dát na milost plastickým chirurgům? Je tu i jiné řešení, které jsme pro vás testovali: Galvanická žehlička od Nu Skin.
Odhodláváte se začít cvičit? V tom případě by vám mohly pomoci ty správné aplikace, s nimiž bude pohyb mnohem jednodušší a zábavnější. Proč? Protože v nich uvidíte své výkony, pokrok, kterého jste dosáhli a také se můžete porovnávat s ostatními.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek