Úterý , 04. 10. 2022

František

Chcete zažít tradiční svatbu na Bali? Co byste měly vědět, než se tam pojedete vdát? Jaké jsou tam zvyky a proč se ženy unášely?

Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.

Jak to chodí o svatbě na Bali? Svatební specialistka Lenka Smrčková nedávno na jedné takové svatbě přímo byla a přinesla nám informace přímo z terénu. Vyzpovídala pro nás také balijského průvodce Gede Aria.

Svatební tradice na Bali

Na úvod pár základních informací, ať máte přehled. Na Bali jsou v součastné době známé tři druhy svateb. První dvě patří mezi méně obvyklé díky modernizaci a globalizaci. Stejně jako v České republice byla v polovině 19. století důležitá dohoda mezi rodinami, i na Bali byla situace stejná. Říkalo se jí „svatba na vyžádání“. V případě, že se syn zamiloval do dívky, která ho nechtěla, mužská část rodiny dívku unesla. Následně začalo vyjednávání, usmiřování rodin. Tohoto úkolu se zhostil vyjednávač. Snažil se o dohodu mezi rodinami. Tato možnost je v součastné době nezákonná. Je to trestný čin. Třetím typem svatby je ten, který známe i u nás. Snoubenci spolu chodí a domluví se, že se vezmou. V minulosti měli mnohem větší slovo rodiče, kteří určili, koho si syn nebo dcera vezme. To už dnes naštěstí tolik neplatí. Ani na Bali.

Přípravy před svatbou – focení

Jednou z tradic na Bali je předsvatební focení.  To máte možnost vidět díky fotografiím v galerii. Koná se většinou jeden až dva měsíce před svatbou. Fotografie se používají na pozvánku. Následně pak týdny probíhají modlidby v rodině i ve vesnici. Rodina nevěsty se modlí k bohu a žádá, aby mohla dívka žít v jiné rodině.

Balijský průvodce Gede Aria odpovídá na otázky…

Jak dlouho trvá svatba?

Svatba na Bali běžně trvá  jeden den. Přípravy má na starosti rodina a vše probíhá již od brzkého rána. V osm hodin pak přijdou hosté. Kdy bude obřad, záleží na oddávajícím. Obvyklá hodina je mezi desátou a dvanáctou. Samotný obřad trvá zpravidla hodinu. Ve svatební den vyzvednou nevěstu, odvezou do chrámu ženicha a dostanou požehnání. Každá rodina má totiž u svého obydlí chrám (jde o stavbu podobnou naší kapličce, materiál je z místních zdrojů. Bohaté rodiny mají chrám o poznání větší než ty chudší). Pak se pozve rodina, zabijí se zvířata a připraví se hostina.

K TÉMATU  Svatba za hranicemi: co je nutné vyřídit a na co se připravit?

Kolik hostů je běžně na svatbě?

Na balijské svatbě bývá kolem 200 osob. Bohaté rodiny mají klidně od 500- 2000 hostů. Požehnání se dává doma. Katolíci a pravoslavní mají svatbu v kostele. Hinduisté mají obřad doma.

Jaký bývá věk snoubenců?

Co se věku budoucích novomanželů – minimum u ženy je 20 let, u muže 25 let. Před 17. rokem by to byl velký problém. Zajímavostí je, že na Bali neexistuje život na tzv. psí knížku. Každý pár musí mít registraci. Tak to tu prostě chodí.

Jaké jsou svatební dary?

Tradičně se přinese třeba 2 kila rýže, vejce. Ostatní dárky jsou podobné jako u nás.

Kolik průměrně stojí svatba?

Náklady jsou relativní. Vždy záleží na tom, jak velká je rodinná a kooperativní společnost (Banjar), kde žijí. Cena pro běžné lidi je kolem 4000 eur. Měna na Bali je Indonéská rupie. Přibližně 1 euro/ 15.000 rupií, pokud byste si to chtěly přepočítat.:)

Jaké je typické jídlo na svatbách?

U nás je kuchyně na svatbách zásadní záležitostí. A jak je to na Bali? Vždy záleží na tom, kde se svatba koná. Většina svatebních hostin je odrazem společnosti, ve které budoucí novomanželé žijí. Každá vesnice má svoje specifické jídlo, tím se od sebe liší. V mé vesnici (říká průvodce Gede Aria) je to megibing. Znamená to, že jíme společně. V praxi to vypadá tak, že se utvoří kruh šesti osob, kdy se dá doprostřed velký talíř s napařenou rýží a specialitou zvanou Lawar. Je to směs kokosu, masa a různých druhů koření.

Ostatní zajímavosti

  • Na Bali může mít muž až 4 ženy. Je zde povolena polygamie.
  • Na svatbě se podává Arak, nápoj podobný vodce. Alkohol je zde jinak hodně limitovaný.
  • Průměrný plat na Bali 3-4 milióny rupií.
  • Dům stojí kolem 8 biliónů rupií, proto většina mladých rodin žije dohromady s rodiči, často i s prarodiči.
  • Školní docházka je 6 dnů v týdnu.
K TÉMATU  Jak ušetřit za svatbu? Přinášíme vám 9 tipů

Za odpovědi děkujeme průvodci Gede Ariovi a svatební specialistce Lence Smrčkové.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.
Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
Módní průmysl zažívá boom v mnoha ohledech. Na scénu se vrací devadesátkové trendy, mini střihy jsou po letech znovu v popředí a geometrické tvary na vrcholu. A právě u posledního zmíněného se pozastavíme. Pokud totiž chcete oživit své outfity, proč nezačít právě u vzorovaných modelů, které rozzáří váš šatník?
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek