Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Nedostatek spánku: co se děje s naším tělem?

Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
nedostatek spánku
Co s námi dělá nedostatek spánku? (foto: 123RF)

25. 06. 2021

Nedostatek spánku – můžete to na sobě pocítit vlastně kdykoliv. Situací, kdy spánek není dostačující, může být celá řada. Někomu se obtížně usíná, pokud je ve stresu. Někdy spíme méně prostě kvůli množství práce, kterou potřebujeme udělat. Jindy máme zdravotní potíže, které spánku brání.

Počet prospaných hodin třeba nemusí vypadat úplně děsivě, ale pokud se budete během noci desetkrát budit, jistě si po ránu nebudete připadat odpočatí – byť z postele vylezete kolem deváté. Novopečení rodiče by o nedostatku spánku také mohli vyprávět.

Prč je spánek tak důležitý?

Spánek je naší přirozenou fyziologickou potřebou a je pro naše tělo nepostradatelný. Odborníci doporučují šest až osm hodin kvalitního spánku k tomu, aby byl člověk schopný v pořádku fungovat. Spánek zajišťuje odpočinek svalům, ale i veškerým orgánům v těle. Dýchání je při něm pomalejší, snižuje se krevní tlak. Mozek zpracování zážitky z uplynulého dne, zdají se nám obvykle sny.

Následky nedostatku spánku

Pokud máme dlouhodobější nedostatek spánku, činnost našeho mozku je přes den odlišná. Obtížněji se do něj ukládají nové informace. Je horší spolupráce jednotlivých částí mozku mezi sebou navzájem. Jakoby některá centra upadala v průběhu dne do jakéhosi mikrospánku. Dochází k poruchám pozornosti, obtížněji se soustředíme. Častěji na sobě můžeme sledovat, že nám odbíhají myšlenky.

Můžete být výrazně nervóznější, podrážděnější. Snadněji pak člověka přepadají úzkostné myšlenky a chmurná nálada. Častěji se objevuje bolest hlavy. V těle dochází k narušení rovnováhy, je rozhozený metabolismus, mění se hladiny jednotlivých vylučovaných hormonů – především jde o množství růstového a stresového hormonu.

Nedostatek spánku má vliv i na naše stravování. Při nevyspání máte tendenci upřednostňovat energeticky velmi bohatá jídla. Není pak divu, že po nějaké době můžete zaznamenat nárůst své váhy.

K TÉMATU  Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Zvýšené riziko vzniku vážných nemocí

Při nedostatku spánku je u nás větší riziko vzniku některých onemocnění. Již byla zmíněná tendence k vzrůstu hmotnosti. Častěji tento stav může dospět až k obezitě, ke které se opět přidružují další onemocnění. Je větší riziko vzniku cukrovky, srdečního infarktu i mrtvice. Někdy se udává, že kvalita spánku má vliv i na propuknutí určitých druhů rakovinného bujení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?

3 možné důvody, díky kterým máte špatný spánek

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tahle kočka si užívá víkendový relax a v klidu sleduje video s ptáky na chytrém zařízení. Rušit se od lenošení ale rozhodně nenechá a svůj oblíbený tablet jen tak nepustí.
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.
Celým jménem Jenna Marie Ortega se narodila 27. září 2002 v Kalifornii. Mladé herečce je teprve dvacet let, ale ve světě šoubyznysu se pohybuje už od dětství. Přesto, že již deset let se věnuje herectví, až s natočením televizního seriálu Wednesday, který se stal obrovským hitem, se z ní stala hvězda první kategorie. Za roli získala dokonce nominaci na Zlatý glóbus. Tajemnou Wednesday se ale málem vůbec nestala. Dokázali byste si v této roli ale představit někoho jiného?
Konopí seté, latinsky cannabis sativa, je bylinou, chcete-li rostlinou, která má na naše tělo blahodárné účinky a používá se v alternativní medicíně k tlumení bolesti, léčbě neurologických onemocnění nebo zeleného zákalu. A vhodné je i na kašel. Proto se na něj teď podíváme z té lepší stránky.
Čtvrtek bude podle astrologie dnem určeným zkráslujícím procedurám. Věnovat péči pokožce se vám dvakrát vyplatí. Kromě toho se ale držte v klidu. Čtvrtek nebude příznivý den na hádky a snadno k nim dojde.
Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.
Ložnice je místo pro váš odpočinek, relax a spánek. Zařiďte si ji v jednotném stylu a obklopte se nábytkem podle vašeho gusta. Udělejte si ložnici snů.
Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
Navzdory tomu, že dnešní možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než kdykoli jindy, stále více tuzemáků dává přednost pobytu na vlastní chalupě. Proč nad zahraniční exotikou vyhrává letní dovolená v našich krajích na celé čáře?

Výběr článků

Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
Jaro se pomalu přelévá do léta, a tak začínají lidé řešit, jak budou vypadat v plavkách. Ať už u českých řek, rybníků či bazénů, nebo někde u moře. A přiznejme si, že po roce všemožných protiepidemických opatření, zavřených tělocvičen a fit center nebo zákazu lyžování je ve formě jen málokdo. Proto byste mohla ocenit cvičení pro zpevnění zadečku, která zaručeně fungují.
Co navodí Štědrovečerní náladu více než vánoční dekorace? Tyhle překrásné kousky si jednoduše vyrobíte doma a výsledek je úžasný. Hodí se i jako dárek!

Nepřehlédněte

Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.
Když jsem se zamilovala do Jáchyma, po čase mi prozradil, že má dceru. Ta žije s matkou a jejich rozchod nezvládá. A mě si zařadila na seznam lidí, které nebude mít už z principu ráda. Dcera je prostě nejvíc.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek