Středa , 29. 03. 2023

Taťána

Nedostatek spánku: co se děje s naším tělem?

Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
nedostatek spánku
Co s námi dělá nedostatek spánku? (foto: 123RF)

25. 06. 2021

Nedostatek spánku – můžete to na sobě pocítit vlastně kdykoliv. Situací, kdy spánek není dostačující, může být celá řada. Někomu se obtížně usíná, pokud je ve stresu. Někdy spíme méně prostě kvůli množství práce, kterou potřebujeme udělat. Jindy máme zdravotní potíže, které spánku brání.

Počet prospaných hodin třeba nemusí vypadat úplně děsivě, ale pokud se budete během noci desetkrát budit, jistě si po ránu nebudete připadat odpočatí – byť z postele vylezete kolem deváté. Novopečení rodiče by o nedostatku spánku také mohli vyprávět.

Prč je spánek tak důležitý?

Spánek je naší přirozenou fyziologickou potřebou a je pro naše tělo nepostradatelný. Odborníci doporučují šest až osm hodin kvalitního spánku k tomu, aby byl člověk schopný v pořádku fungovat. Spánek zajišťuje odpočinek svalům, ale i veškerým orgánům v těle. Dýchání je při něm pomalejší, snižuje se krevní tlak. Mozek zpracování zážitky z uplynulého dne, zdají se nám obvykle sny.

Následky nedostatku spánku

Pokud máme dlouhodobější nedostatek spánku, činnost našeho mozku je přes den odlišná. Obtížněji se do něj ukládají nové informace. Je horší spolupráce jednotlivých částí mozku mezi sebou navzájem. Jakoby některá centra upadala v průběhu dne do jakéhosi mikrospánku. Dochází k poruchám pozornosti, obtížněji se soustředíme. Častěji na sobě můžeme sledovat, že nám odbíhají myšlenky.

Můžete být výrazně nervóznější, podrážděnější. Snadněji pak člověka přepadají úzkostné myšlenky a chmurná nálada. Častěji se objevuje bolest hlavy. V těle dochází k narušení rovnováhy, je rozhozený metabolismus, mění se hladiny jednotlivých vylučovaných hormonů – především jde o množství růstového a stresového hormonu.

Nedostatek spánku má vliv i na naše stravování. Při nevyspání máte tendenci upřednostňovat energeticky velmi bohatá jídla. Není pak divu, že po nějaké době můžete zaznamenat nárůst své váhy.

K TÉMATU  ASMR: Zvuky, které vás přivedou do stavu blaženosti

Zvýšené riziko vzniku vážných nemocí

Při nedostatku spánku je u nás větší riziko vzniku některých onemocnění. Již byla zmíněná tendence k vzrůstu hmotnosti. Častěji tento stav může dospět až k obezitě, ke které se opět přidružují další onemocnění. Je větší riziko vzniku cukrovky, srdečního infarktu i mrtvice. Někdy se udává, že kvalita spánku má vliv i na propuknutí určitých druhů rakovinného bujení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?

3 možné důvody, díky kterým máte špatný spánek

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Módní trendy se mění jako na běžícím pásu, což statně potvrzují i všichni módní stylisté. Ti v současné době radí jedno – nebojte se kožených modelů, ty s námi ještě nějaký ten pátek zůstanou. A ostatně mají pravdu - kůže opravdu dominuje letošnímu podzimu a bylo by mylné se domnívat, že zanedlouho odejde z módy. Zatím to vypadá, že s námi zůstane až do podzimu nadcházejícího. 
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
V každé domácnosti nechybí alespoň jedny nástěnné hodiny. Co takhle zvolit nějaké obří, které se stanou dominantou vašeho interiéru? Retro styl je pořád v oblibě, tak se inspirujte překrásnými kousky. Dřevo, jeho imitace nebo design starých nádražních hodin navozují příjemnou atmosféru. Hodí se prakticky kamkoli, do ložnice, kuchyně nebo obývacího pokoje. Nejenom, že ukazují čas. Jsou zároveň krásným doplňkem vašeho interiéru.
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Co vyrazit na hory? Vyhlášená lyžařská destinace Méribel ve francouzských Alpách patří mezi ty nejluxusnější. Tahle překrásná horská chata je k pronájmu! Celých 330 m² a 3 patra, kde je 6 ložnic, prostorný obývací pokoj s panoramatickým oknem nebo vlastní kuchyně. Dole najdete krytý bazén a k dispozici je i sauna. Navíc dodávka s řidičem. Stejně ohromující jako vzhled a interiér chaty je i ceník služeb. Tohle zkrátka něco stojí.
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!

Nepřehlédněte

Spousta lidí je se svým životem nespokojená. Někomu se nelíbí postava, jinému nos, další si stěžuje na vztah, který prožívá. Proto se většina z nás ubírá k brouzdání na Instagramu, který je doslova zahlcen perfektními fotografiemi života jiných lidí. Mnoho influencerů se ale tomuto „trendu sociálních sítí“ snaží postavit a ukazují také pravou realitu než tu vysněnou. Jednou z takových influencerek je Bree Lenehan.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek