Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Nedostatek spánku: co se děje s naším tělem?

Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
nedostatek spánku
Co s námi dělá nedostatek spánku? (foto: 123RF)

25. 06. 2021

Nedostatek spánku – můžete to na sobě pocítit vlastně kdykoliv. Situací, kdy spánek není dostačující, může být celá řada. Někomu se obtížně usíná, pokud je ve stresu. Někdy spíme méně prostě kvůli množství práce, kterou potřebujeme udělat. Jindy máme zdravotní potíže, které spánku brání.

Počet prospaných hodin třeba nemusí vypadat úplně děsivě, ale pokud se budete během noci desetkrát budit, jistě si po ránu nebudete připadat odpočatí – byť z postele vylezete kolem deváté. Novopečení rodiče by o nedostatku spánku také mohli vyprávět.

Prč je spánek tak důležitý?

Spánek je naší přirozenou fyziologickou potřebou a je pro naše tělo nepostradatelný. Odborníci doporučují šest až osm hodin kvalitního spánku k tomu, aby byl člověk schopný v pořádku fungovat. Spánek zajišťuje odpočinek svalům, ale i veškerým orgánům v těle. Dýchání je při něm pomalejší, snižuje se krevní tlak. Mozek zpracování zážitky z uplynulého dne, zdají se nám obvykle sny.

Následky nedostatku spánku

Pokud máme dlouhodobější nedostatek spánku, činnost našeho mozku je přes den odlišná. Obtížněji se do něj ukládají nové informace. Je horší spolupráce jednotlivých částí mozku mezi sebou navzájem. Jakoby některá centra upadala v průběhu dne do jakéhosi mikrospánku. Dochází k poruchám pozornosti, obtížněji se soustředíme. Častěji na sobě můžeme sledovat, že nám odbíhají myšlenky.

Můžete být výrazně nervóznější, podrážděnější. Snadněji pak člověka přepadají úzkostné myšlenky a chmurná nálada. Častěji se objevuje bolest hlavy. V těle dochází k narušení rovnováhy, je rozhozený metabolismus, mění se hladiny jednotlivých vylučovaných hormonů – především jde o množství růstového a stresového hormonu.

Nedostatek spánku má vliv i na naše stravování. Při nevyspání máte tendenci upřednostňovat energeticky velmi bohatá jídla. Není pak divu, že po nějaké době můžete zaznamenat nárůst své váhy.

K TÉMATU  Na jaké nepříjemné změny v těhotenství se musíte připravit?

Zvýšené riziko vzniku vážných nemocí

Při nedostatku spánku je u nás větší riziko vzniku některých onemocnění. Již byla zmíněná tendence k vzrůstu hmotnosti. Častěji tento stav může dospět až k obezitě, ke které se opět přidružují další onemocnění. Je větší riziko vzniku cukrovky, srdečního infarktu i mrtvice. Někdy se udává, že kvalita spánku má vliv i na propuknutí určitých druhů rakovinného bujení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?

3 možné důvody, díky kterým máte špatný spánek

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Minulý týden jsme si zasoutěžili o dvoje krásná sluchátka. Dnes už známe vítězky naší soutěže. Kdo měl štěstí a krásná sluchátka Trust Norma do nás dostane?
Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
První rande, to máte sevřené hrdlo a trému. Někdo se začne o druhé pohlaví zajímat později, ale tenhle malý Casanova ještě nosí dudlík a pleny!
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Po kom je to dítě tak divoké? Udělala jsem někde chybu při výchově? Nebo jsou to prostě geny?
Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!

Výběr článků

Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.
Podle žebříčku Forbes vydělalo celkově 100 nejlépe placených hvězd světa v minulém roce celých 6,1 miliardy dolarů. Z toho deset nejlépe placených hereček na světě v minulém roce vydělalo dohromady 254 milionů dolarů. Jde o závratné částky, které zaujmou mnohé milovníky filmového průmyslu. Pojďme se blíže podívat na to, jaké herečky v minulém roce vydělaly nejvíce.
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.

Nepřehlédněte

Barva bot o vás hodně prozradí a v případě lodiček to platí dvojnásob. Vyberte si barvu podle svého vkusu a osobnosti a doplňte svůj outfit chytře a vkusně. Lodičky jsou klasické dámské boty, kterými nikdy žádný model nepokazíte. Můžete je brát na slavnostní příležitosti k róbám, ale využijete je i v casual módě. Ženy v byznysu je také ocení ke kostýmkům nebo do práce na jednání. Lodičky jsou kouzelně ženské, proto se vyplatí mít jich víc párů. Jaké barvy by neměly chybět ve vašm obetníku objevíte v tomto článku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek