Domů » Životní styl » Zdraví » Nedostatek spánku: co se děje s naším tělem?
Zdraví

Nedostatek spánku: co se děje s naším tělem?

nedostatek spánku
Co s námi dělá nedostatek spánku? (foto: 123RF)
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Nedostatek spánku – můžete to na sobě pocítit vlastně kdykoliv. Situací, kdy spánek není dostačující, může být celá řada. Někomu se obtížně usíná, pokud je ve stresu. Někdy spíme méně prostě kvůli množství práce, kterou potřebujeme udělat. Jindy máme zdravotní potíže, které spánku brání.

Počet prospaných hodin třeba nemusí vypadat úplně děsivě, ale pokud se budete během noci desetkrát budit, jistě si po ránu nebudete připadat odpočatí – byť z postele vylezete kolem deváté. Novopečení rodiče by o nedostatku spánku také mohli vyprávět.

Prč je spánek tak důležitý?

Spánek je naší přirozenou fyziologickou potřebou a je pro naše tělo nepostradatelný. Odborníci doporučují šest až osm hodin kvalitního spánku k tomu, aby byl člověk schopný v pořádku fungovat. Spánek zajišťuje odpočinek svalům, ale i veškerým orgánům v těle. Dýchání je při něm pomalejší, snižuje se krevní tlak. Mozek zpracování zážitky z uplynulého dne, zdají se nám obvykle sny.

Následky nedostatku spánku

Pokud máme dlouhodobější nedostatek spánku, činnost našeho mozku je přes den odlišná. Obtížněji se do něj ukládají nové informace. Je horší spolupráce jednotlivých částí mozku mezi sebou navzájem. Jakoby některá centra upadala v průběhu dne do jakéhosi mikrospánku. Dochází k poruchám pozornosti, obtížněji se soustředíme. Častěji na sobě můžeme sledovat, že nám odbíhají myšlenky.

Můžete být výrazně nervóznější, podrážděnější. Snadněji pak člověka přepadají úzkostné myšlenky a chmurná nálada. Častěji se objevuje bolest hlavy. V těle dochází k narušení rovnováhy, je rozhozený metabolismus, mění se hladiny jednotlivých vylučovaných hormonů – především jde o množství růstového a stresového hormonu.

Nedostatek spánku má vliv i na naše stravování. Při nevyspání máte tendenci upřednostňovat energeticky velmi bohatá jídla. Není pak divu, že po nějaké době můžete zaznamenat nárůst své váhy.

Zvýšené riziko vzniku vážných nemocí

Při nedostatku spánku je u nás větší riziko vzniku některých onemocnění. Již byla zmíněná tendence k vzrůstu hmotnosti. Častěji tento stav může dospět až k obezitě, ke které se opět přidružují další onemocnění. Je větší riziko vzniku cukrovky, srdečního infarktu i mrtvice. Někdy se udává, že kvalita spánku má vliv i na propuknutí určitých druhů rakovinného bujení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?

3 možné důvody, díky kterým máte špatný spánek