Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Sofie Švejdová: K malování prsty ji přivedlo rytí záhonů na chalupě

Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?
Sofie Švejdová
Sofie Švejdová patří k nejvýraznějším talentům mladé umělecké generace.

30. 09. 2022

Sofie Švejdová je výtvarná umělkyně, která se věnuje abstraktní a expresivní malbě. V jejím repertoáru ale narazíme i na kresby a akvarel. Vystudovala Střední uměleckou školu designu v Praze a účastnila se také stáže na Royal Academy of Fine Arts v Antverpách. Roku 2014 ukončila své vysokoškolské studium na pražské UMPRUM. Už o čtyři roky později zaujala svými obrazy na veletrhu umění VOLTA v New Yorku. Tím se zapsala do povědomí na české, ale i světové umělecké scéně.

Sofie Švejdová
Kdo je Sofie Švejdová?

Proč se vydala na uměleckou dráhu?

Pojďme se ale ještě vrátit na začátek. Co Sofii Švejdovou vůbec vedlo k tomu, aby šla studovat umění? Jak sama říká, zpočátku byl důvod jasný – toužila se vzdálit z rodičovského dohledu a získat větší svobodu. Dva roky na to jí byl přidělen individuální studijní plán a vlastní ateliér.

Během studia se Sofie věnovala tvorbě obrazů i kreseb, ale mimo to také experimentovala se sochařstvím a instalacemi. Z velké části její tvorbu ovlivnily televizní seriály. To byl také jeden z impulsů, který její díla posunul do zcela abstraktní roviny.

Kde se vzalo malování prsty? Na vině je covid a pobyt na chalupě

Momentálně se Sofie Švejdová věnuje tvorbě velkoformátových maleb. Co ji ale odlišuje od konkurence a čím jsou její díla jiná? Zhruba před rokem zcela zanevřela na použití klasických technik a nyní maluje pouze s použitím svých vlastních prstů. Co ji k tomu vedlo?

malby
Asi před rokem zahodila štětce a začala malovat vlastníma rukama.

Tento nápad se jí v hlavě zrodil úplnou náhodou. V době, kdy vytvářela obrazy na výstavu s názvem Skleník, která se konala v pražské Karpuchina Gallery, se kvůli covidové situaci nacházela na chalupě. Kromě malby se věnovala také rytí záhonů, a to ji inspirovalo k tomu, že zkusí zahodit štětec a začne doslova tvořit rukama. Tak vznikl inspirativní projekt, díky kterému se Sofie Švejdová dostala do širšího povědomí a vymanila se z davu.

K TÉMATU  Tipy, jak přirozeně zvětšit a prodloužit vaše řasy

Umění pro všechny

Ceny jejích maleb se pohybují v řádu desetitisíců i stovek tisíců korun českých. Protože se Sofie věnuje také malbě olejem a na menší plátna, může si její díla pořídit i střední třída. Ta vyšší samozřejmě sáhne po velkoformátových abstrakcích, za které jejich budoucí majitelé zaplatí okolo 150 tisíc korun českých. Při vytváření cen se umělkyně inspirovala od Jiřího Švestky, majitele a zakladatele pražské galerie, která byla založena v roce 1995 a jednalo se o jednu z prvních soukromých galerií v zemi.

Malby musíte spatřit na vlastní oči

Kromě toho, že kupce jejích děl osloví již samotný netradiční styl maleb skrze sociální síť, často je to právě až osobní setkání s autorkou a spatření děl na vlastní oči, které nakonec rozhodne o úspěšném obchodu. I podle Sofie Švejdové je důležité, aby uchazeči o koupi jejích obrazů viděli malbu naživo. Energie a další věci, které jsou pro jednotlivá díla typické, totiž nelze předat pomocí fotografie.

Obava z ustrnutí a vrchol kariéry

I přesto, že umělecký svět je technikou malování prsty a výslednými díly unesen, sama autorka to za svůj vrchol kariéry rozhodně nepovažuje. Ten podle ní totiž nastane až ve chvíli, kdy umře. Do té doby má strach zejména z ustrnutí. Když ji lidé začnou moc chválit, bere to jako impulz k tomu, že je načase zkusit něco jiného, nového a neokoukaného.

malba
Jedna z maleb z její dílny.

Pokud jste doposud o Sofii Švejdové a její tvorbě neslyšeli, můžete si být jisti tím, že teď o ní nečtete naposled. Jestliže chcete její díla vidět na vlastní oči, můžete na začátku října podniknout výlet do Barcelony a zúčastnit se její výstavy. Popřípadě se můžete vydat do Českých Budějovic, kde je až do 9. října 2022 k vidění její výstava Redflag.

K TÉMATU  Volný čas. Jak v domácím prostředí naložit s prázdnem tak, abyste se nesežrali?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Gina Lollobrigida: Zastíněná kráska, která zavrhla vlastního syna

Pouliční malby: oživuje tohle umění ulice města nebo je to vandalismus?

Zdroje článku:
forbes.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Trend na TikToku #lazygirljob mění stojaté vody kariéry. A za vším hledejme influencerku Gabrielle Judge. Ne všichni, ale s tímhle trendem souhlasí a hlavně starší generace mluví o rozmazlenosti dnešní generace. Ale jak se ukazuje, ženy, které se daly na cestu a vystoupily z karierního kolotoče si umí své rozhodnutí hravě obhájit!
Během akce Beach for Disney Sand Magic 2018 vyrostly na pláži nizozemského Oostende obrovské skulptury z písku. Oslavily tak 90 let od vzniku Mickey Mouse, ikonické postavičky studia Disney. Díla z písku představují jednotlivé pohádky, ale dominantou je kouzelný hrad, který má společnost v logu.
Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Léto nepochybně patří k vůbec nejoblíbenějšímu období, které většina z nás vždy netrpělivě vyhlíží. Ostatně není nic lepšího, než si užívat sluneční paprsky, hodit opalovačku a vyblbnout se v prohřáté vodě. Jenže co když pohodovou idylku naruší příchod menstruace?
Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Vlasy představují pomyslnou korunku krásy. Péče o ně je velmi důležitá. Zjistěte, jaké chyby ničí vaše vlasy.
Vaše kamarádky mají děti nebo setrvávají ve vztazích, které jsou naprosto nefunkční. A vy přemýšlíte, proč je vlastně člověk ve vztahu, když být sám taky není k zahození. Pojďme si to shrnout a podívat se na výhody single života.

Výběr článků

Začalo jaro, a s ním přichází i chuť na grilování. Posedět na zahradě u stolu je jedna věc, ale venkovní kuchyně nabídne jedinečnou atmosféru a stane se centrem posezení pro teplé víkendy nebo večery. Prohlédněte si galerii a inspirujte se!
Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.

Nepřehlédněte

Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Mnohokrát jste se těšili na chvíli, kdy spolu konečně budete trávit více času. A když ta situace nečekaně nastala, místo společného tvoření, her a zkrášlování bytu se jen hádáte?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek