Úterý , 29. 11. 2022

Zina

Sofie Švejdová: K malování prsty ji přivedlo rytí záhonů na chalupě

Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?
Sofie Švejdová
Sofie Švejdová patří k nejvýraznějším talentům mladé umělecké generace.

30. 09. 2022

Sofie Švejdová je výtvarná umělkyně, která se věnuje abstraktní a expresivní malbě. V jejím repertoáru ale narazíme i na kresby a akvarel. Vystudovala Střední uměleckou školu designu v Praze a účastnila se také stáže na Royal Academy of Fine Arts v Antverpách. Roku 2014 ukončila své vysokoškolské studium na pražské UMPRUM. Už o čtyři roky později zaujala svými obrazy na veletrhu umění VOLTA v New Yorku. Tím se zapsala do povědomí na české, ale i světové umělecké scéně.

Sofie Švejdová
Kdo je Sofie Švejdová?

Proč se vydala na uměleckou dráhu?

Pojďme se ale ještě vrátit na začátek. Co Sofii Švejdovou vůbec vedlo k tomu, aby šla studovat umění? Jak sama říká, zpočátku byl důvod jasný – toužila se vzdálit z rodičovského dohledu a získat větší svobodu. Dva roky na to jí byl přidělen individuální studijní plán a vlastní ateliér.

Během studia se Sofie věnovala tvorbě obrazů i kreseb, ale mimo to také experimentovala se sochařstvím a instalacemi. Z velké části její tvorbu ovlivnily televizní seriály. To byl také jeden z impulsů, který její díla posunul do zcela abstraktní roviny.

Kde se vzalo malování prsty? Na vině je covid a pobyt na chalupě

Momentálně se Sofie Švejdová věnuje tvorbě velkoformátových maleb. Co ji ale odlišuje od konkurence a čím jsou její díla jiná? Zhruba před rokem zcela zanevřela na použití klasických technik a nyní maluje pouze s použitím svých vlastních prstů. Co ji k tomu vedlo?

malby
Asi před rokem zahodila štětce a začala malovat vlastníma rukama.

Tento nápad se jí v hlavě zrodil úplnou náhodou. V době, kdy vytvářela obrazy na výstavu s názvem Skleník, která se konala v pražské Karpuchina Gallery, se kvůli covidové situaci nacházela na chalupě. Kromě malby se věnovala také rytí záhonů, a to ji inspirovalo k tomu, že zkusí zahodit štětec a začne doslova tvořit rukama. Tak vznikl inspirativní projekt, díky kterému se Sofie Švejdová dostala do širšího povědomí a vymanila se z davu.

K TÉMATU  Blanka Matragi: Život mezi princeznami

Umění pro všechny

Ceny jejích maleb se pohybují v řádu desetitisíců i stovek tisíců korun českých. Protože se Sofie věnuje také malbě olejem a na menší plátna, může si její díla pořídit i střední třída. Ta vyšší samozřejmě sáhne po velkoformátových abstrakcích, za které jejich budoucí majitelé zaplatí okolo 150 tisíc korun českých. Při vytváření cen se umělkyně inspirovala od Jiřího Švestky, majitele a zakladatele pražské galerie, která byla založena v roce 1995 a jednalo se o jednu z prvních soukromých galerií v zemi.

Malby musíte spatřit na vlastní oči

Kromě toho, že kupce jejích děl osloví již samotný netradiční styl maleb skrze sociální síť, často je to právě až osobní setkání s autorkou a spatření děl na vlastní oči, které nakonec rozhodne o úspěšném obchodu. I podle Sofie Švejdové je důležité, aby uchazeči o koupi jejích obrazů viděli malbu naživo. Energie a další věci, které jsou pro jednotlivá díla typické, totiž nelze předat pomocí fotografie.

Obava z ustrnutí a vrchol kariéry

I přesto, že umělecký svět je technikou malování prsty a výslednými díly unesen, sama autorka to za svůj vrchol kariéry rozhodně nepovažuje. Ten podle ní totiž nastane až ve chvíli, kdy umře. Do té doby má strach zejména z ustrnutí. Když ji lidé začnou moc chválit, bere to jako impulz k tomu, že je načase zkusit něco jiného, nového a neokoukaného.

malba
Jedna z maleb z její dílny.

Pokud jste doposud o Sofii Švejdové a její tvorbě neslyšeli, můžete si být jisti tím, že teď o ní nečtete naposled. Jestliže chcete její díla vidět na vlastní oči, můžete na začátku října podniknout výlet do Barcelony a zúčastnit se její výstavy. Popřípadě se můžete vydat do Českých Budějovic, kde je až do 9. října 2022 k vidění její výstava Redflag.

K TÉMATU  Pohádková sídla. Kdo ze světových celebrit má nejdražší domov?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Gina Lollobrigida: Zastíněná kráska, která zavrhla vlastního syna

Pouliční malby: oživuje tohle umění ulice města nebo je to vandalismus?

Zdroje článku:
forbes.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?

Nepřehlédněte

Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek