Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

4 mýty o akné a jídle, kterým podle vědy můžete přestat věřit

Kolují všude a někdy je těžké vyfiltrovat, co je pravda a co je pouhá spekulace. Mýty jsou zkrátka nedílnou součástí nejen internetového dění, a na pár takových se spolu podíváme. Přesněji na tvrzení o jídlech, která zhoršují a podporují tvorbu akné, a přitom tomu tak ve skutečnosti není.
myty
O akné v souvislosti s konkrétními potravinami kolují různé mýty, ale teď je spolu vyvrátíme.

30. 03. 2023

30. 03. 2023

Akné už po mnoho let patří k častému zánětlivému kožnímu onemocnění, které postihuje kohokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. Pokud na něj trpíte i vy, jistě jste přemýšleli, co udělat pro to, abyste zabránili vyskakování pupínků a trochu si při tom nepříjemném boji ulevili.

K akné a jeho zhoršování přispívá řada faktorů – od hormonálních změn, genetiky, životního prostředí až po vedlejší účinky léků. Nejlepší je samozřejmě léčba u dermatologa, ovšem v rámci vlastní iniciativy zpravidla hledáme skulinky, jak akné vyléčit podomácku a mnohdy při tom narazíme i na nepodložené mýty, které například radí, jakému jídlu se vyhýbat. A právě tento článek boří ty nejčastější mýty ohledně akné a jídla.

Mýtus č.1: Čokoláda zhoršuje akné

Teď můžete vydechnout úlevou, protože podle výzkumů se vážně nemusíte vzdát čokolády, abyste se vyhnuli akné. Je ale důležité rozlišovat mezi čokoládou a čokoládou. Zatímco jedna menší studie, u které ale nebylo dostatek vzorků, tvrdila, že čokoláda akné zhoršuje, výzkum Trust Source souvislost mezi konzumací čokolády a akné neprokázal. Tedy, pokud mluvíme o kakau a bobech.

čokoláda
Kvalitní čokoládu si dopřejte. Opatrnosti je třeba dbát na čokolády plné cukru.

Určité riziko je ale v přísadách, protože některé čokolády obsahují přemíru cukru. Bylo totiž prokázané, že vysoký příjem rafinovaných cukrů skutečně přispívá k akné a zhoršuje jeho projevy, navíc cukr podle všeho podporuje rozvoj zánětu. Zpátky ale k čokoládě. Pokud si vyberete hořkou a ideálně bez obsahu cukru, žádný strach, vyhýbat se jí určitě nemusíte.

Mýtus č.2: Za akné mohou mléčné výrobky

Dlouho se vedou spory o tom, že konzumace mléčných výrobků stojí za výskytem akné. Pořád je to ale mýtus, který i přes početné studie nikdy nebyl prokázaný. „Zvažuje se, že určité druhy mléčných výrobků mohou přispívat k akné. To je pravděpodobně způsobeno mléčnými výrobky zvyšujícími sekreci inzulínu a IGF-1, což může vést ke zvýšeným hladinám androgenních hormonů a produkci kožního mazu,“ řekla Jillian Greaves, integrační a funkční dietoložka.

K TÉMATU  Co všechno lze vyrobit z formy na led? Překrásně vypadající dezerty! V hlavní roli je tu čokoláda!

Celkem bylo provedeno 14 observačních studií, a kupříkladu jedna zjistila, že pití jedné sklenice mléka denně bylo spojeno s vyšším výskytem akné, zatímco pití 2-6 sklenic nikoliv, což je podivné už samo o sobě. Ačkoliv intolerance není zcela vyloučená, podle odborníků je to ale velmi individuální, takže se mléku nemusíte vyhýbat jen proto, že jste to někde zaslechli.

Mýtus č.3: Konzumace mastných jídel může způsobit akné

Pokud je akné důsledkem nadprodukce oleje v mazových žlázách, pak konzumace mastných potravin musí akné zvyšovat, že? Není to tak jednoduché, ovšem tento mýtus stále přetrvává. Z jednoho výzkumu dokonce vyplynulo, že až 71 % lidí s akné uvedlo, že si myslí, že právě mastná a smažená jídla jsou viníkem akné.

akné
Pupínky a hrbolky mají různé příčiny.

Pravdou je, že podobný výzkum nikdy nebyl proveden, tudíž není prokázané, že mastná a smažená jídla jsou příčinou akné. „Jídlo samo o sobě je zřídkakdy příčinou samotného akné, ale některé potraviny mohou zesilovat základní dynamiku, jako jsou problémy s krevním cukrem, záněty nebo střevní nerovnováha, které způsobují akné na hlubší úrovni,“ upřesnila lékařka Greaves. Pokud se tedy nebudete mastným jídlem přejídat a ve své stravě zvýšíte spíše příjem zdravých tuků, nějakého zhřešení se bát nemusíte. Takže si klidně hamburger s hranolky dejte.

Upozornění: Pokud budete jíst mastná jídla rukama a poté se dotknete obličeje, olej z jídla vám může ucpat póry a přispět ke zhoršení akné. Než se dotknete obličeje, nezapomeňte si proto pečlivě umýt ruce.

Mýtus č.4: Na akné zabírá vynechání lepku

I když se vás internet bude pokoušet přesvědčit o tom, že je lepek škodlivý z hlediska akné, pravdou však je, že nic takového nikdy nebylo prokázané, a pokud to není nezbytné z důvodu celiakie, není rozumné dodržovat bezlepkovou dietu jakožto prevenci proti akné.

K TÉMATU  Rychlý a snadný čokoládový dort s vanilkovým krémem, který vás překvapí

Avšak dobré podotknout, že samotná celiakie může souviset s rozvojem ekzému. „Dlouhodobá, a ne strategická dietní omezení mohou mít za následek stres a nedostatek živin, které by mohly akné zhoršit,“ tvrdí doktorka Greaves. Navíc vyhýbání se lepku bez lékařského důvodu může vést k nedostatku živin, obsedantním myšlenkám na jídlo a poruchám příjmu potravy, jako je ortorexie nervosa (obsesivní se zabývání zdravým stravováním). Takže pokud chcete podpořit čistou pleť, zapomeňte na módní diety a zaměřte se na vytvoření vyváženého stravovacího režimu, který zahrnuje všechna jídla a skupiny potravin, které máte rádi.

Rady na závěr

Zatímco čokoláda, mléčné výrobky, lepek a smažená jídla nemusí mít přímý vliv na vaše akné, podle doktorky Greavese je třeba zvážit některé dietní faktory. „Nevyvážená hladina cukru v krvi je spojená s akné,“ upřesnila specialistka. „Zaměřte se na vyvážení hladiny cukru v krvi tím, že budete jíst každých 3–5 hodin a zaměřte se na dostatek bílkovin, zdravých tuků, škrobů bohatých na vlákninu a neškrobovou zeleninu.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co si počít, když vám život znepříjemňuje hormonální akné?

Akné v těhotenství jako častý problém. Co konkrétně zabírá?

Zdroje článku:
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/acne-and-diet-myths
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Poslechněte si deset hlasů z britské verze talentové show The Voice 2019, které naprosto uchvátily diváky a šokovaly porotu. To je zpěv!
Japonští šéfkuchaři vědí, jak zacházet s nožem. Zákazníci restaurace obvykle nevidí, jak vypadá taková práce v rukou profesionála. Řezání, krájení nebo sekání, správný šéfkuchař dokáže s ostrou čepelí doslova kouzlit. Krájet maso, ovoce i zeleninu zvládají tihle šéfkuchaři s chirurgickou přesností a je radost se jim dívat pod ruce.
Život ve světě showbusinessu s sebou nese mnohem více každodenních výzev, než si dokážeme představit. Které slavné páry odolávají pozlátku v podobě shánění nového a mladšího partnera každý rok, a místo toho drží stále při sobě? Zde jsou zahraniční i české páry, které dělají instituci manželství tu nejlepší reklamu.
Následujete každoroční trendy předních designérů z Česka i celého světa? Pak se letos budete divit. Stříbrné barvě totiž odzvonilo. Co ji nahradí?
Někdy se začnou velmi brzy objevovat jisté známky, které nám napoví, že je něco v nepořádku.
Kuchyňský kout je plný nejrůznějších spotřebičů, bez kterých bychom se při vaření prakticky neobešli. V případě, že vám chybí mikrovlnná trouba, pojďme si prozradit, jak ji vybrat. I tento společník se vybírá na základě několika kritérií.
I když se nacházíme v druhé polovině roku 2020 a i když se už začíná mluvit o trendech příštího roku, pozastavme se nad tím, co se nosí právě letos. Stravte tak poslední měsíce roku v nejstylovějších modelech, které jsou aktuálně in.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Ucpal se vám odpad a hledáte nejlepší způsob jeho čištění? Dáme vám rychlé tipy na čištění "po domácku" a poradíme, na koho se obrátit.
Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.

Výběr článků

Dnes dáváme přednost sedací soupravě, ale pokud nám to prostor dovolí, proč si nedopřát klasiku? Křeslo v obývacím pokoji je pohodlné a zamilujete si ho! Ušáky, relaxační, rozkládací, moderní i elegantní nebo kožená klasika, vyberte si podle stylu vašeho interiéru.
Tu a tam asi každá z nás vypadá unaveně. Stačí probdělá noc, delší flám nebo nějaký zdravotní problém, který nám nedá spát, a ráno na nás vykoukne v zrcadle nepěkný odraz a v něm unavená pleť vyžadující okamžitou vzpruhu.
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.

Nepřehlédněte

Motat se v kruhu a dělat stále stejné chyby je lidské. Jenže tím výrazně ubližujeme nejen naší psychice, ale i zdravotnímu stavu.
Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek