Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Jak na odpočinek s malým nespavcem

Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.
odpočinek
Jak na uspání miminka, aby maminka nesla dřív než miminko?

21. 08. 2023

21. 08. 2023

Nicméně je rozdíl, zdali si svůj spánek rozloží na několik několikahodinových úseků nebo na několik desítek pár-minutových. Pokud i Vás stále drží Vaše miminko v šachu tím, že odmítá odpočinek déle než pár minut, podívejte se, jak si i s takto rychlodobíjecím děťátkem uchovat zdravý rozum a udržet energii.

Když dítěti stačí k fungování energie z vesmíru a nutně potřebujeme odpočinek…

V animované pohádce Kung-fu panda říká tygřici, že legendárnímu dračímu bojovníkovi prý stačí k vyžití rosa z rostliny ginka a energie vesmíru. Zdá se to až neskutečné, ale některým dětem snad stačí ještě méně. Místo osvěžujícího dlouhého spánku preferují „desetiminutovky“, které jim dostačují na doplnění sil. Jenomže, co si budeme povídat, tělo dospělých takto nefunguje. Vyčerpání si dříve nebo později vybere svou daň a Vy budete méně ostražitá, Vaše nálada bude jako na horské dráze a čas s miminkem, který by Vám měl přinášet radost, Vás bude pomalu ale jistě trávit…

Jenomže jak si odpočinout s velmi živým děťátkem? Předně – o spánku se tak úplně mluvit nedá. Když totiž Vaše dítě bude na krátkodobých vlnách spánku fungovat dlouhodobě, může se stát, že pro Vás nebude tak snadné vypnout. Ať chcete nebo ne, Vaše tělo je nastavené na Vaše dítě, a pokud podvědomě Vaše tělo ví, že spánek, ke kterému se uložil Váš malý čipera, nebude dlouhý, zůstane raději rovnou ve stavu pohotovosti.

To ale samozřejmě není z dlouhodobého hlediska udržitelné. Jak si zajistit dlouhý spánek či Vašemu dítěti upravit spací režim, se v tomto článku nedočtete, nicméně zde najdete alespoň pár rad, jak si do určité míry odpočinout.

“Spěte, když spí miminko…”? Stačí odpočívat

Toto obecné doporučení – “spěte, když spí Vaše dítě” – zní sice krásně v teorii, ale jeho uplatnění v praxi není tak snadné. A obzvlášť, když se jedná o nespavé miminko. Nicméně – i nespavec si musí někdy odpočinout, i kdyby to bylo jen na pár desítek minut. Je jasné, že za tak krátkou dobu se nedá vyspat do růžova, nicméně v boji s únavou se počítá nejen každá minuta – i každá sekunda je dobrá.

K TÉMATU  Jak naučit dítě samostatnosti? Přestaňte se chovat jako rodiče a dejte dětem zodpovědnost! Zkuste to a uvidíte, co se doma změní!

Jakmile tedy zavře oči miminko, zavřete si je také. Nemusíte spát, nemusíte se ani snažit usnout, stačí, když budete relaxovat. V klidu dýchejte, snažte si vyčistit mysl a nepočítejte minuty, které Vaše dítě spí. Pokud Vaše dítě usnulo u kojení, nezvedejte se od něj, odpočívejte společně s ním. Některá miminka se vzbudí rychleji, jakmile je „odložíte“ či ponecháte samotné. I jen Vaše vůně na něj může působit uklidňujícím dojmem a ono tak bude spát alespoň o chvilinku déle.

Odpočívat lze i v případě, že Vám miminko usne v kočárku po cestě z krámu. Nespěchejte, nemusíte s ním naběhat kilometry. Posaďte se na nejbližší lavičku a užijte si chvíli pomyslného volna, kdy dítě nevyžaduje Vaši pozornost. Uvidíte, že i těchto pár chvil může působit osvěžujícím dojmem.

Uspořte energii jinde

Hodnotový žebříček dostane s příchodem miminka velkou ránu. V tuto chvíli není důležitějšího než miminko. Jenomže starost o miminko vyžaduje fungující maminku, což se o autopilotovi, který řídí Vaše vyčerpané tělo, rozhodně říci nedá. Ať už se tedy na Vašich dalších příčkách nachází cokoliv, pomyslně si to škrtněte. S nespavým dítětem se hodnoty smrskávají jen na dvě nutnosti, a to jste Vy a dítě. Spořte svou energii, jak jen to jde – drahocenné jouly, které můžete uspořit, najdete třeba v těchto činnostech:

  • Vaření – pokud máte tu možnost, jídlo si můžete několikrát do týdně objednat. O podobný servis lze také požádat tchýni nebo maminku. Pokud to pro Vás nepřipadá v úvahu, zkuste si navařit víc a nadbytek zamrazit, případně vydržet několik dní na stejném.
  • Uklízení – uklízejte po troškách, nepřehánějte to, protože s miminkem se stejně prázdné místo po odneseném talíři vmžiku zaplní vyměněnou plenou, dudlíkem nebo lahví s čajem.
  • Hraní s dítětem – nejde o to, že byste děťátko celý den šidily na své pozornosti, ale malé miminko vydrží třeba dvacet minut pod puštěným kolotočem nad postýlkou, starší bude bavit pobíhat nebo plazit se ve vymezeném prostoru. Ne ke každé činnosti Vás Vaše dítě potřebuje na 100 %. Spát sice nemůžete, ale alespoň můžete vypnout, omezit pohyb, šetřit energii. Lehněte si k dítěti, buďte s ním, ale na pár chvil si dovolte „koukat do blba“.
K TÉMATU  Dávkování CBD oleje a kdy ho brát

Nesčítejte, neodečítejte – zkrátka nic nepočítejte

Závěrem bych si ještě dovolila základní radu pro maminky s nespavými miminky. Čas je relativní, tudíž nemá smysl se ho snažit nějak počítat. Zaměřte se na přítomný okamžik, z hodin vyndejte baterie, nic si nezapisujte. Pro nespavé děti nejsou žádná pravidla, tudíž i když Vám dítě spalo teď, nemůžete si jako maminka se spavým miminkem říct, že další spánek ho čeká za dvě hodiny. Do té doby Vy totiž můžete se svým děťátkem mít třeba další dvě pěti- nebo desetiminutovky za sebou. Stejně tak v noci – nedívejte se na hodiny, nepočítejte, kolikrát jste vstávala. Nehraje to žádnou roli. A věřte, že čísla Vás mohou unavit mnohem více, než dvě noci bez spánku.

A nezapomínejte, že všechno s dítětem je jenom dočasné. Třeba je to poslední den, kdy Vám přes den odmítá spinkat. Třeba je to naposledy, co se v noci probudilo osmkrát. Nikdy nevíte, kdy ho jeho nespavost dožene, případně dozraje jeho spací režim a všechno dostane jiný rozměr.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Dopřejte si víkend jen sama pro sebe a naplánujte si domácí wellness

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!

Nepřehlédněte

Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek