Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Nechte děti o prázdninách v klidu. Místo opakování učiva by si měly hrát

Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Nechte děti o prázdninách v klidu. Místo opakování učiva by si měly hrát
zdroj: 123RF.com

15. 08. 2019

Odpočinek je potřeba, opakování učiva ne

Psychologové se jednoznačně shodují, že pro děti s normálním prospěchem není učení o prázdninách nutné. Děti by měly o prázdninách pocítit změnu denního režimu. Měly by mít čas na své zájmy, koníčky, hodně spát a nezabývat se učením.

Nejhorší je, když rodiče nakoupí na konci školního roku cvičné sešity a dají dítěti úkol, ať bude, kde bude, každý den vyplnit jednu stranu,“ shodují se psychologové.

Někteří ambiciózní a velmi aktivní rodiče mají pocit, že dítě nemůže jen tak lelkovat doma. A zařídí mu od začátku do konce prázdnin bohatý program. Po rodinné dovolené následují třeba jazykové tábory, odborné kroužky, sportovní soustředění. A dítě se na konci prázdnin vrátí fyzicky i psychicky unavené. Neustálá pozornost tohoto typu totiž dítě zahltí množstvím vjemů a informací, které nezvládne zpracovat. Vlastně mu tak naplánují pokračování školního roku.

Nechte děti, ať se nudí. Jejich mozek pracuje mnohem více

Nuda znamená, že dítě nemá co dělat. A to je občas dobře. Musí si totiž samo najít činnost, která ho bude bavit a vyplní jeho volný čas. Znám děti, které si vezmou na chalupě pár dřívek a celý den kolem nich běhají, aby sestavily obyčejnou lavičku. Dodnes nám jedna taková o křivých nohách trčí na terase. Při takové činnosti mozek pracuje daleko víc, než když dělá věci nařízené a organizované. Musí totiž samo vymýšlet, kombinovat, tvořit.

Neplánujte jim činnosti od rána do večera. Nechte je, ať si samy vymyslí, co chtějí dělat. Nenařizujte jim, jakou knihu mají číst a kolik toho mají denně přečíst. Zkuste jim ale nějakou zajímavou knihu dát. Třeba se do ní začtou samy, ze zájmu, a ne z nutnosti vašeho příkazu.

K TÉMATU  Doteky léčí, buďte laskaví. Kdo a proč si je od vás rozhodně zaslouží?

Doučování jen pro pětkaře, ostatním stačí prázdninová škola

V srpnu by se měli začít průběžnému učení věnovat děti, které mají z některého předmětu nedostatečnou a čekají je opravné zkoušky. Ostatním stačí jeden až dva týdny před začátkem školního roku „prázdninová škola“. Využijte jazykových slovních her, deskových her, doplňovaček, matematických hádanek a dalších zábavných způsobů, z nichž děti v podstatě ani nepoznají, že si opakují učivo.

Dejte jim změřit zeď, která se bude natírat a spočítat plochu, abyste věděli, kolik koupit barvy. Na zahradě se mohou naučit přírodopis, na vodě fyzikální pravidla, na výletech po Česku i v zahraničí zeměpis. Připravte jim honbu za pokladem a po cestě dejte úkoly, které musí splnit. Například naučit se básničku, zazpívat písničku. Odborníci garantují, že takto získané znalosti se uchovají mnohem více, než ty nabiflované z učebnic.

Návraty z prázdnin raději dřív, než později

Není ideální, když se dítě vrátí v neděli pozdě večer domů a ráno vstává do školy. Psychologové doporučují, aby se děti vracely z prázdnin několik dnů před koncem srpna. Těch pár dnů slouží k tomu, aby se prázdninový režim pomalu změnil v běžný denní režim školního roku. Dítě se připraví na školu tím, že si například uklidí svůj pracovní koutek, vyčistí batoh, zkontroluje penál a s rodiči dokoupí nové potřeby. Školní rok pak začne bez stresu, přirozeně a nenásilně. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
Lidem, kteří jsou narozeni v období od 21. ledna do 20. února patří znamení Vodnáře. Vodnáři jsou velmi silní ale i tvrdohlaví, hlavně jsou ale kreativní. Vodnář je vzdušným znamením a lidé v tomto znamení od narození milují originalitu i netradiční životní styl. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? A co můžete čekat od žen a mužů, kteří se narodili v tomto znamení? Podívejte se na podrobnou charakteristiku.
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.
Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek