Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Nechte děti o prázdninách v klidu. Místo opakování učiva by si měly hrát

Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Nechte děti o prázdninách v klidu. Místo opakování učiva by si měly hrát
zdroj: 123RF.com

15. 08. 2019

Odpočinek je potřeba, opakování učiva ne

Psychologové se jednoznačně shodují, že pro děti s normálním prospěchem není učení o prázdninách nutné. Děti by měly o prázdninách pocítit změnu denního režimu. Měly by mít čas na své zájmy, koníčky, hodně spát a nezabývat se učením.

Nejhorší je, když rodiče nakoupí na konci školního roku cvičné sešity a dají dítěti úkol, ať bude, kde bude, každý den vyplnit jednu stranu,“ shodují se psychologové.

Někteří ambiciózní a velmi aktivní rodiče mají pocit, že dítě nemůže jen tak lelkovat doma. A zařídí mu od začátku do konce prázdnin bohatý program. Po rodinné dovolené následují třeba jazykové tábory, odborné kroužky, sportovní soustředění. A dítě se na konci prázdnin vrátí fyzicky i psychicky unavené. Neustálá pozornost tohoto typu totiž dítě zahltí množstvím vjemů a informací, které nezvládne zpracovat. Vlastně mu tak naplánují pokračování školního roku.

Nechte děti, ať se nudí. Jejich mozek pracuje mnohem více

Nuda znamená, že dítě nemá co dělat. A to je občas dobře. Musí si totiž samo najít činnost, která ho bude bavit a vyplní jeho volný čas. Znám děti, které si vezmou na chalupě pár dřívek a celý den kolem nich běhají, aby sestavily obyčejnou lavičku. Dodnes nám jedna taková o křivých nohách trčí na terase. Při takové činnosti mozek pracuje daleko víc, než když dělá věci nařízené a organizované. Musí totiž samo vymýšlet, kombinovat, tvořit.

Neplánujte jim činnosti od rána do večera. Nechte je, ať si samy vymyslí, co chtějí dělat. Nenařizujte jim, jakou knihu mají číst a kolik toho mají denně přečíst. Zkuste jim ale nějakou zajímavou knihu dát. Třeba se do ní začtou samy, ze zájmu, a ne z nutnosti vašeho příkazu.

K TÉMATU  Umělá výživa u kojenců. Jak postupovat při výběru?

Doučování jen pro pětkaře, ostatním stačí prázdninová škola

V srpnu by se měli začít průběžnému učení věnovat děti, které mají z některého předmětu nedostatečnou a čekají je opravné zkoušky. Ostatním stačí jeden až dva týdny před začátkem školního roku “prázdninová škola”. Využijte jazykových slovních her, deskových her, doplňovaček, matematických hádanek a dalších zábavných způsobů, z nichž děti v podstatě ani nepoznají, že si opakují učivo.

Dejte jim změřit zeď, která se bude natírat a spočítat plochu, abyste věděli, kolik koupit barvy. Na zahradě se mohou naučit přírodopis, na vodě fyzikální pravidla, na výletech po Česku i v zahraničí zeměpis. Připravte jim honbu za pokladem a po cestě dejte úkoly, které musí splnit. Například naučit se básničku, zazpívat písničku. Odborníci garantují, že takto získané znalosti se uchovají mnohem více, než ty nabiflované z učebnic.

Návraty z prázdnin raději dřív, než později

Není ideální, když se dítě vrátí v neděli pozdě večer domů a ráno vstává do školy. Psychologové doporučují, aby se děti vracely z prázdnin několik dnů před koncem srpna. Těch pár dnů slouží k tomu, aby se prázdninový režim pomalu změnil v běžný denní režim školního roku. Dítě se připraví na školu tím, že si například uklidí svůj pracovní koutek, vyčistí batoh, zkontroluje penál a s rodiči dokoupí nové potřeby. Školní rok pak začne bez stresu, přirozeně a nenásilně. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Většina žen chce okouzlit své okolí perfektním vzhledem a dobře zvoleným módním outfitem. Z toho důvodu zpravidla volí kousky, které jim sice zaručí vyladěný vzhled, ovšem na úkor jejich zdraví. A možná k takovýmto ženám patříte i vy. Pojďte se proto podívat na několik špatných módních návyků, které neprospívají vašemu zdraví, a zjistěte, jak najít přijatelný kompromis.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?

Nepřehlédněte

Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek