Pondělí , 04. 07. 2022

Prokop

Dobré vztahy s rodiči potřebují hlavně teenageři. Jak být pro ně přítelem?

S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Vztahy s rodiči
Vztahy s rodiči mohou být problematické. (zdroj foto: www.123rf.com)

Nejdůležitější je podpora

Pro teenagery je jejich rodina a především rodiče zdrojem péče a emoční podpory. Rodina poskytuje teenagerům praktickou, finanční i materiální pomoc, a to oni velmi oceňují. I když se to mnohdy nezdá, většina teenagerů chce stále trávit čas se svou rodinou, sdílet s nimi nápady, myšlenky, mít dobré vztahy s rodiči a celkově se bavit.

U dospívajících je normální, že bývají náladoví nebo se zdají být nekomunikativní, ale i přes to všechno vás stále potřebují. Neustále vás milují a potřebují, abyste byli součástí jejich životů, i když jejich postoj, chování či řeč těla mohou nasvědčovat o opaku.

Proč vás vaše dospívající dítě potřebuje

Mladí lidé si často nejsou jistí, kam vlastně patří nebo kdo jsou a během dospívání se na to snaží přijít. Proto je důležitá vzájemná podpora.

Během těchto těžkých časů je vaše rodina pro dítě stále bezpečnou a emocionální základnou, kde se cítí být milované a přijímané bez ohledu na to, co se děje se zbytkem jeho života. Vaše rodina mu pomáhá budovat a podporovat sebevědomí, sebedůvěru, optimismus a jeho vlastní identitu.

Když vaše rodina stanoví pravidla, hranice a standardy chování, dáte tím svému dítěti pocit soudržnosti a předvídatelnosti.

Svojí péčí chráníte

Věřte tomu nebo ne, vaše životní zkušenosti a znalosti mohou být pro vaše dítě skutečně užitečné, jen zkrátka nechce, abyste to věděli. Podporující a blízké rodinné vztahy chrání vaše dítě před riziky jako je alkohol, užívání drog či deprese. Vaše podpora a zájem o to, co dítě ve škole dělá, může zvýšit jeho touhu po vysokoškolském vzdělávání.

Silné vztahy s rodiči pomáhají vést k tomu, že vaše dítě vyroste v ohleduplného a pečlivého člověka.

Tipy na budování vztahů s teenagery

Rodinná jídla

Pravidelná rodinná jídla jsou skvělou příležitostí pro to, abyste si popovídali. Povzbuďte všechny v rodině, aby řekli během jídla něco zajímavého, ale zároveň nikoho nenuťte, když se mu nebude chtít mluvit. Jídlo je také mnohem příjemnější bez zapnutého televizoru a bez přítomnosti telefonů.

K TÉMATU11 geniálních vychytávek, které udělají jednodušší život maminkám s malými dětmi

Rodinné výlety

Zkuste si vyhradit čas na zábavné rodinné výlety – všichni se můžete prostřídat při výběru aktivit. Pohodovou dovolenou nebo pěkně strávený víkend pryč spolu jako rodina může také vybudovat soudržnost a posílit vztahy. Nechte volnou ruku vaším dospívajícím při výběru aktivit a uvidíte, jak si to společně všichni užijete.

Jeden na jednoho

Strávit čas s vaším dítětem pouze ve dvou vám dává šanci se s ním více spojit a užít si vzájemnou společnost. Je to výborná příležitost pro sdílení myšlenek a pocitů. Domluvte se s vaším manželem či partnerem a snažte se dítětem strávit čas každý zvlášť. Budete překvapeni, jak se vaše vztahy zlepší.

Oslavte úspěchy vašeho dítěte

Oslava jeho úspěchů, sdílení jeho zklamání a podpora jeho koníčků pomáhá dítěti vědět, že se o něj zajímáte. Nemusíte to nijak přehánět nebo pro to dělat něco extrémního. Jen mu ukažte svůj zájem o něj a jeho zájmy.

Rodinné tradice

Rodinné tradice, rutiny a rituály pomohou vám a vašemu dítěti vyčlenit váš společný, pravidelný, speciální čas. Dohodněte se na dni a hodině a každý týden v tento den pořádejte například společnou filmovou noc, uvařte si oblíbené jídlo, zahrajte si deskovou hru nebo se jděte společně večer projít.

Domácí povinnosti

Dohodnuté domácí práce dodávají dětem a dospívajícím pocit, že významně přispívají do rodinného života. Mohou to být práce jako úklid pokoje, nákup nebo pomoc mladším či starším členům rodiny.

Rodinná pravidla

Dohodnutá pravidla a omezení dávají teenagerům pocit bezpečí, rodinné struktury a předvídatelnosti. Pomáhají si vašemu dítěti uvědomit a znát, jaká pravidla a standardy platí pro vaší rodinu a co se stane při jejich porušení či posunutí jejich hranic.

Rodinná sezení

Rodinné schůzky pomáhají vyřešit problémy. Dávají každému šanci a prostor být vyslechnut, ale také být důležitou součástí při jejich řešení.

K TÉMATUDěti by neměly jíst houby! Vysvětlíme proč

Mimořádná podpora

Pokud máte pocit, že vaše rodina nekomunikuje tak, jak by měla a čelíte závažnějším rodinným problémům, nebojte se zajít za rodinným poradcem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

Pokoj pro teenagery aneb jak ho zařídit efektivně a s pomocí dětí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.

Nepřehlédněte

Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek