Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Dobré vztahy s rodiči potřebují hlavně teenageři. Jak být pro ně přítelem?

S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Vztahy s rodiči
Vztahy s rodiči mohou být problematické. (zdroj foto: www.123rf.com)

Nejdůležitější je podpora

Pro teenagery je jejich rodina a především rodiče zdrojem péče a emoční podpory. Rodina poskytuje teenagerům praktickou, finanční i materiální pomoc, a to oni velmi oceňují. I když se to mnohdy nezdá, většina teenagerů chce stále trávit čas se svou rodinou, sdílet s nimi nápady, myšlenky, mít dobré vztahy s rodiči a celkově se bavit.

U dospívajících je normální, že bývají náladoví nebo se zdají být nekomunikativní, ale i přes to všechno vás stále potřebují. Neustále vás milují a potřebují, abyste byli součástí jejich životů, i když jejich postoj, chování či řeč těla mohou nasvědčovat o opaku.

Proč vás vaše dospívající dítě potřebuje

Mladí lidé si často nejsou jistí, kam vlastně patří nebo kdo jsou a během dospívání se na to snaží přijít. Proto je důležitá vzájemná podpora.

Během těchto těžkých časů je vaše rodina pro dítě stále bezpečnou a emocionální základnou, kde se cítí být milované a přijímané bez ohledu na to, co se děje se zbytkem jeho života. Vaše rodina mu pomáhá budovat a podporovat sebevědomí, sebedůvěru, optimismus a jeho vlastní identitu.

Když vaše rodina stanoví pravidla, hranice a standardy chování, dáte tím svému dítěti pocit soudržnosti a předvídatelnosti.

Svojí péčí chráníte

Věřte tomu nebo ne, vaše životní zkušenosti a znalosti mohou být pro vaše dítě skutečně užitečné, jen zkrátka nechce, abyste to věděli. Podporující a blízké rodinné vztahy chrání vaše dítě před riziky jako je alkohol, užívání drog či deprese. Vaše podpora a zájem o to, co dítě ve škole dělá, může zvýšit jeho touhu po vysokoškolském vzdělávání.

Silné vztahy s rodiči pomáhají vést k tomu, že vaše dítě vyroste v ohleduplného a pečlivého člověka.

Tipy na budování vztahů s teenagery

Rodinná jídla

Pravidelná rodinná jídla jsou skvělou příležitostí pro to, abyste si popovídali. Povzbuďte všechny v rodině, aby řekli během jídla něco zajímavého, ale zároveň nikoho nenuťte, když se mu nebude chtít mluvit. Jídlo je také mnohem příjemnější bez zapnutého televizoru a bez přítomnosti telefonů.

K TÉMATU  10 komplimentů, které muži nechtějí od svých partnerek slyšet

Rodinné výlety

Zkuste si vyhradit čas na zábavné rodinné výlety – všichni se můžete prostřídat při výběru aktivit. Pohodovou dovolenou nebo pěkně strávený víkend pryč spolu jako rodina může také vybudovat soudržnost a posílit vztahy. Nechte volnou ruku vaším dospívajícím při výběru aktivit a uvidíte, jak si to společně všichni užijete.

Jeden na jednoho

Strávit čas s vaším dítětem pouze ve dvou vám dává šanci se s ním více spojit a užít si vzájemnou společnost. Je to výborná příležitost pro sdílení myšlenek a pocitů. Domluvte se s vaším manželem či partnerem a snažte se dítětem strávit čas každý zvlášť. Budete překvapeni, jak se vaše vztahy zlepší.

Oslavte úspěchy vašeho dítěte

Oslava jeho úspěchů, sdílení jeho zklamání a podpora jeho koníčků pomáhá dítěti vědět, že se o něj zajímáte. Nemusíte to nijak přehánět nebo pro to dělat něco extrémního. Jen mu ukažte svůj zájem o něj a jeho zájmy.

Rodinné tradice

Rodinné tradice, rutiny a rituály pomohou vám a vašemu dítěti vyčlenit váš společný, pravidelný, speciální čas. Dohodněte se na dni a hodině a každý týden v tento den pořádejte například společnou filmovou noc, uvařte si oblíbené jídlo, zahrajte si deskovou hru nebo se jděte společně večer projít.

Domácí povinnosti

Dohodnuté domácí práce dodávají dětem a dospívajícím pocit, že významně přispívají do rodinného života. Mohou to být práce jako úklid pokoje, nákup nebo pomoc mladším či starším členům rodiny.

Rodinná pravidla

Dohodnutá pravidla a omezení dávají teenagerům pocit bezpečí, rodinné struktury a předvídatelnosti. Pomáhají si vašemu dítěti uvědomit a znát, jaká pravidla a standardy platí pro vaší rodinu a co se stane při jejich porušení či posunutí jejich hranic.

Rodinná sezení

Rodinné schůzky pomáhají vyřešit problémy. Dávají každému šanci a prostor být vyslechnut, ale také být důležitou součástí při jejich řešení.

K TÉMATU  Jak zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci?

Mimořádná podpora

Pokud máte pocit, že vaše rodina nekomunikuje tak, jak by měla a čelíte závažnějším rodinným problémům, nebojte se zajít za rodinným poradcem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

Pokoj pro teenagery aneb jak ho zařídit efektivně a s pomocí dětí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.
Kdo by je neznal. Kdo by je nemiloval. Pouze 4 chlapci a tolik slávy. 4 hezouni a každá fanynka v devadesátých letech šla při jejich vystoupení do kolen. Dívčí dětské pokoje, polepené plakáty této hudební skupiny, davové šílenství, obsazené první příčky hitparád devadesátých let, to vše je skupina čtyř českých chlapců – Lunetic.
Uznávaný a oblíbený šéfkuchař, porotce soutěže MasterChef, odborník přes gastronomii, tím vším se po profesní stránce může Přemek Forejt pyšnit. O to větší šok je jeho spolupráce s nejoblíbenějším fast foodovým řetězcem McDonald's.
Taky se vás dotkla koronavirová krize po finanční stránce? V tom případě pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak rodinný rozpočet trochu “nakopnout”. Naštěstí lze vykonávat rovnou několik prací z domova, pro kterou se rozhodnete vy?
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Zdá se, že pánové mají v případě těchto krásek velkou smůlu. V jejich srdci je totiž místo pouze a jen pro ženy. Které ze slavných dam otevřeně přiznaly, že patří mezi lesbičky?
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Tento týden se můžeme těšit na významné planetární události. Slunce nadále pobývá ve znamení Raka, což klade důraz na rodinné vztahy a emocionální pohodu. Důležitou změnou je retrográdní pohyb Saturnu, který nás povede k přehodnocení našich cílů a závazků. Přečtěte si, jaké vlivy očekávat pro vaše znamení a co vám hvězdy připravily na tento týden.
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Jak zabalit vánoční dárek? Použít vánoční papír, nebo si ho nechat zabalit od profesionálů? Nebude pak obal dražší než vlastní dárek? Doma vyrobený obal může povýšit vánoční dárek o třídu výš. Navíc to bude jedinečný originál. Tak se do toho pusťte.
Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?

Výběr článků

Právě ložnice bývá místem, kde ukládáme většinu svého oblečení a jiných drobností, tedy pokud nemáte šatnu. Z toho důvodu je důležité dát si při výběru šatní skříně záležet, aby vyhovovala vašim potřebám. Další úložný prostor navíc můžete přidat díky komodě, která se skvěle hodí nejen do ložnice.
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.

Nepřehlédněte

Viber, jedna z předních světových aplikací pro zasílání zpráv, se spojila s útulkem Bouchalka, který pomáhá psům, kteří čekají na nové majitele nebo kteří se ztatili. Viber nedávno představil lokalizovaný balíček samolepek určený právě pro milovníky psů a pokud i vy chcete přispět pejskům v Bouchalce.
Aktuální trendy bydlení pro podzim 2019, které představil Hornbach. Pokud hledáte inspiraci na nové nápady pro váš interiér, stačí si vybrat svůj styl.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek