Středa , 29. 11. 2023

Zina

Dobré vztahy s rodiči potřebují hlavně teenageři. Jak být pro ně přítelem?

S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Vztahy s rodiči
Vztahy s rodiči mohou být problematické. (zdroj foto: www.123rf.com)

Nejdůležitější je podpora

Pro teenagery je jejich rodina a především rodiče zdrojem péče a emoční podpory. Rodina poskytuje teenagerům praktickou, finanční i materiální pomoc, a to oni velmi oceňují. I když se to mnohdy nezdá, většina teenagerů chce stále trávit čas se svou rodinou, sdílet s nimi nápady, myšlenky, mít dobré vztahy s rodiči a celkově se bavit.

U dospívajících je normální, že bývají náladoví nebo se zdají být nekomunikativní, ale i přes to všechno vás stále potřebují. Neustále vás milují a potřebují, abyste byli součástí jejich životů, i když jejich postoj, chování či řeč těla mohou nasvědčovat o opaku.

Proč vás vaše dospívající dítě potřebuje

Mladí lidé si často nejsou jistí, kam vlastně patří nebo kdo jsou a během dospívání se na to snaží přijít. Proto je důležitá vzájemná podpora.

Během těchto těžkých časů je vaše rodina pro dítě stále bezpečnou a emocionální základnou, kde se cítí být milované a přijímané bez ohledu na to, co se děje se zbytkem jeho života. Vaše rodina mu pomáhá budovat a podporovat sebevědomí, sebedůvěru, optimismus a jeho vlastní identitu.

Když vaše rodina stanoví pravidla, hranice a standardy chování, dáte tím svému dítěti pocit soudržnosti a předvídatelnosti.

Svojí péčí chráníte

Věřte tomu nebo ne, vaše životní zkušenosti a znalosti mohou být pro vaše dítě skutečně užitečné, jen zkrátka nechce, abyste to věděli. Podporující a blízké rodinné vztahy chrání vaše dítě před riziky jako je alkohol, užívání drog či deprese. Vaše podpora a zájem o to, co dítě ve škole dělá, může zvýšit jeho touhu po vysokoškolském vzdělávání.

Silné vztahy s rodiči pomáhají vést k tomu, že vaše dítě vyroste v ohleduplného a pečlivého člověka.

Tipy na budování vztahů s teenagery

Rodinná jídla

Pravidelná rodinná jídla jsou skvělou příležitostí pro to, abyste si popovídali. Povzbuďte všechny v rodině, aby řekli během jídla něco zajímavého, ale zároveň nikoho nenuťte, když se mu nebude chtít mluvit. Jídlo je také mnohem příjemnější bez zapnutého televizoru a bez přítomnosti telefonů.

K TÉMATU  Domácnost bez chlapa. Jaké to má výhody, které byste měly ocenit? Není všechno tak černé, jak to vypadá. Užívejte si to!

Rodinné výlety

Zkuste si vyhradit čas na zábavné rodinné výlety – všichni se můžete prostřídat při výběru aktivit. Pohodovou dovolenou nebo pěkně strávený víkend pryč spolu jako rodina může také vybudovat soudržnost a posílit vztahy. Nechte volnou ruku vaším dospívajícím při výběru aktivit a uvidíte, jak si to společně všichni užijete.

Jeden na jednoho

Strávit čas s vaším dítětem pouze ve dvou vám dává šanci se s ním více spojit a užít si vzájemnou společnost. Je to výborná příležitost pro sdílení myšlenek a pocitů. Domluvte se s vaším manželem či partnerem a snažte se dítětem strávit čas každý zvlášť. Budete překvapeni, jak se vaše vztahy zlepší.

Oslavte úspěchy vašeho dítěte

Oslava jeho úspěchů, sdílení jeho zklamání a podpora jeho koníčků pomáhá dítěti vědět, že se o něj zajímáte. Nemusíte to nijak přehánět nebo pro to dělat něco extrémního. Jen mu ukažte svůj zájem o něj a jeho zájmy.

Rodinné tradice

Rodinné tradice, rutiny a rituály pomohou vám a vašemu dítěti vyčlenit váš společný, pravidelný, speciální čas. Dohodněte se na dni a hodině a každý týden v tento den pořádejte například společnou filmovou noc, uvařte si oblíbené jídlo, zahrajte si deskovou hru nebo se jděte společně večer projít.

Domácí povinnosti

Dohodnuté domácí práce dodávají dětem a dospívajícím pocit, že významně přispívají do rodinného života. Mohou to být práce jako úklid pokoje, nákup nebo pomoc mladším či starším členům rodiny.

Rodinná pravidla

Dohodnutá pravidla a omezení dávají teenagerům pocit bezpečí, rodinné struktury a předvídatelnosti. Pomáhají si vašemu dítěti uvědomit a znát, jaká pravidla a standardy platí pro vaší rodinu a co se stane při jejich porušení či posunutí jejich hranic.

Rodinná sezení

Rodinné schůzky pomáhají vyřešit problémy. Dávají každému šanci a prostor být vyslechnut, ale také být důležitou součástí při jejich řešení.

K TÉMATU  Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

Mimořádná podpora

Pokud máte pocit, že vaše rodina nekomunikuje tak, jak by měla a čelíte závažnějším rodinným problémům, nebojte se zajít za rodinným poradcem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

Pokoj pro teenagery aneb jak ho zařídit efektivně a s pomocí dětí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.
Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.

Nepřehlédněte

Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek