Pátek , 02. 12. 2022

Blanka

Dobré vztahy s rodiči potřebují hlavně teenageři. Jak být pro ně přítelem?

S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Vztahy s rodiči
Vztahy s rodiči mohou být problematické. (zdroj foto: www.123rf.com)

Nejdůležitější je podpora

Pro teenagery je jejich rodina a především rodiče zdrojem péče a emoční podpory. Rodina poskytuje teenagerům praktickou, finanční i materiální pomoc, a to oni velmi oceňují. I když se to mnohdy nezdá, většina teenagerů chce stále trávit čas se svou rodinou, sdílet s nimi nápady, myšlenky, mít dobré vztahy s rodiči a celkově se bavit.

U dospívajících je normální, že bývají náladoví nebo se zdají být nekomunikativní, ale i přes to všechno vás stále potřebují. Neustále vás milují a potřebují, abyste byli součástí jejich životů, i když jejich postoj, chování či řeč těla mohou nasvědčovat o opaku.

Proč vás vaše dospívající dítě potřebuje

Mladí lidé si často nejsou jistí, kam vlastně patří nebo kdo jsou a během dospívání se na to snaží přijít. Proto je důležitá vzájemná podpora.

Během těchto těžkých časů je vaše rodina pro dítě stále bezpečnou a emocionální základnou, kde se cítí být milované a přijímané bez ohledu na to, co se děje se zbytkem jeho života. Vaše rodina mu pomáhá budovat a podporovat sebevědomí, sebedůvěru, optimismus a jeho vlastní identitu.

Když vaše rodina stanoví pravidla, hranice a standardy chování, dáte tím svému dítěti pocit soudržnosti a předvídatelnosti.

Svojí péčí chráníte

Věřte tomu nebo ne, vaše životní zkušenosti a znalosti mohou být pro vaše dítě skutečně užitečné, jen zkrátka nechce, abyste to věděli. Podporující a blízké rodinné vztahy chrání vaše dítě před riziky jako je alkohol, užívání drog či deprese. Vaše podpora a zájem o to, co dítě ve škole dělá, může zvýšit jeho touhu po vysokoškolském vzdělávání.

Silné vztahy s rodiči pomáhají vést k tomu, že vaše dítě vyroste v ohleduplného a pečlivého člověka.

Tipy na budování vztahů s teenagery

Rodinná jídla

Pravidelná rodinná jídla jsou skvělou příležitostí pro to, abyste si popovídali. Povzbuďte všechny v rodině, aby řekli během jídla něco zajímavého, ale zároveň nikoho nenuťte, když se mu nebude chtít mluvit. Jídlo je také mnohem příjemnější bez zapnutého televizoru a bez přítomnosti telefonů.

K TÉMATU  Co opravdu muži chtějí a po čem touží ve vztazích?

Rodinné výlety

Zkuste si vyhradit čas na zábavné rodinné výlety – všichni se můžete prostřídat při výběru aktivit. Pohodovou dovolenou nebo pěkně strávený víkend pryč spolu jako rodina může také vybudovat soudržnost a posílit vztahy. Nechte volnou ruku vaším dospívajícím při výběru aktivit a uvidíte, jak si to společně všichni užijete.

Jeden na jednoho

Strávit čas s vaším dítětem pouze ve dvou vám dává šanci se s ním více spojit a užít si vzájemnou společnost. Je to výborná příležitost pro sdílení myšlenek a pocitů. Domluvte se s vaším manželem či partnerem a snažte se dítětem strávit čas každý zvlášť. Budete překvapeni, jak se vaše vztahy zlepší.

Oslavte úspěchy vašeho dítěte

Oslava jeho úspěchů, sdílení jeho zklamání a podpora jeho koníčků pomáhá dítěti vědět, že se o něj zajímáte. Nemusíte to nijak přehánět nebo pro to dělat něco extrémního. Jen mu ukažte svůj zájem o něj a jeho zájmy.

Rodinné tradice

Rodinné tradice, rutiny a rituály pomohou vám a vašemu dítěti vyčlenit váš společný, pravidelný, speciální čas. Dohodněte se na dni a hodině a každý týden v tento den pořádejte například společnou filmovou noc, uvařte si oblíbené jídlo, zahrajte si deskovou hru nebo se jděte společně večer projít.

Domácí povinnosti

Dohodnuté domácí práce dodávají dětem a dospívajícím pocit, že významně přispívají do rodinného života. Mohou to být práce jako úklid pokoje, nákup nebo pomoc mladším či starším členům rodiny.

Rodinná pravidla

Dohodnutá pravidla a omezení dávají teenagerům pocit bezpečí, rodinné struktury a předvídatelnosti. Pomáhají si vašemu dítěti uvědomit a znát, jaká pravidla a standardy platí pro vaší rodinu a co se stane při jejich porušení či posunutí jejich hranic.

Rodinná sezení

Rodinné schůzky pomáhají vyřešit problémy. Dávají každému šanci a prostor být vyslechnut, ale také být důležitou součástí při jejich řešení.

K TÉMATU  Petra (46): Jsem outsider, rodina se mě zřekla. Vážně jsem tak špatná?

Mimořádná podpora

Pokud máte pocit, že vaše rodina nekomunikuje tak, jak by měla a čelíte závažnějším rodinným problémům, nebojte se zajít za rodinným poradcem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

Pokoj pro teenagery aneb jak ho zařídit efektivně a s pomocí dětí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rádi ji pijeme, i když víme, že to zrovna zdravé není. Že s její pomocí snadno sundáte žvýkačku z vlasů, to už asi všichni víme. Ale to zdaleka není všechno. Coca-cola vyčistí zašlé kachličky v koupelně, varnou konvici od usazenin nebo pánev s připáleným jídlem! To všechno bez zbytečného trápení a drhnutí. Také si s její pomocí můžete připravit colový dort. Podívejte na video!
Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!

Nepřehlédněte

Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek