Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Chyby rodičů ve výchově dětí. Jsou vám některé blízké?

Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
chyby rodičů
Jak rodiče chybují při výchově svých dětí? (zdroj foto: www.123rf.com)

10. 12. 2020

Často si člověk říká, že se chová jako jeho rodič, i když by dřív řekl, že se to nikdy nemůže stát. Dítě zkrátka i prvotní postoj ihned změní a dá se očekávat, že při výchově udělá člověk nejeden přešlap. Rodiče se však podle odborníků dopouští závažnějších a méně závažných přestupků. Jaké jsou ty nejhorší chyby rodičů?

Rodiče si nedělají na děti čas 

Žijeme v době, kdy je kariéra pro mnohé na prvním místě. I proto si rodinu zakládají až na přelomu třicátého roku života. Je v pořádku, když si do vzniku rodiny nebo po narození dítěte budujete své jméno a snažíte se pyšnit se skvělou kariérou, ale nikdy by to nemělo být na úkor samotného dítěte. A bohužel to se dnes stává velmi často.  

Dalo by se říct, že upřednostňování kariéry (či koníčků a zálib) před vlastním dítětem je nešvar, který se mezi námi rozmohl. Bohužel tento nešvar má negativní vliv především na dítě, pro které je velice důležitý čas, jenž mohou se svým rodičem strávit. Proto posuňte dítě na první příčku žebříčku priorit a snažte se mu věnovat alespoň chvilku během dne naplno. 

Až příliš mnoho úplatků 

Dej mi chvilku pokoj, dostaneš lízátko. Nedělej to, za odměnu pak dostaneš čokoládu. To jsou klasické věty, které představují uplácení. Rodiče uplácení uplatňují v mnoha chvílích v životě. Například své dítě uplácí ve chvíli, kdy si nechce uklidit pokojíček nebo například při výše zmíněných situacích.

Někdy není uplácení na škodu (když není jiné východisko ze situace), ale až příliš časté uplácení se může vymstít. Dítě si totiž na uplácení zvykne a nebude samo vykonávat nic, pokud mu za to něco nedáte. Díky častému uplácení nikdy nebude dítě poslušné na veřejnosti nebo si nikdy nebude samo uklízet pokojíček, aniž by mu za to nenáležela nějaká odměna.  

K TÉMATU  Nechte děti o prázdninách v klidu. Místo opakování učiva by si měly hrát

Když partneři nejsou za jedno 

Velkou chybou při výchově dětí je, když partneři (tedy rodiče dítěte) nejsou za jedno. V praxi to znamená tak, že zatímco maminka něco zakáže, tatínek to vzápětí povolí. A když potom ještě následuje trest od maminky, která to zakázala, dítěti se rázem v hlavě udělá jeden velký zmatek.  

K tomuto dochází většinou v případech, kdy rodiče žijí odděleně, kdy jsou rozvedení. Dítě pendluje od jednoho rodiče ke druhému a u každého je povoleno a zakázáno něco jiného. V takovém případě by si rodiče dítěte měli společně sednout a probrat to, jak budou přistupovat k výchově dítěte.  

Až příliš mnoho vzteku 

Děti umí každého rodiče pořádně potrápit. Možná i kvůli představě, že bude člověk každý den s nervy na pokraji, se řada lidí vzdává možnosti být rodičem. Jenže rodičovství není tak špatné, pokud se naučíte svůj vztek ovládat. Ostatně ovládat svůj vztek, který pramení z neposlušnosti dětí, je um, který by si měl osvojit každý rodič.

Až příliš časté výbuchy vzteku vedou jenom ke strachu dítěte, kvůli kterému by si k rodiči mohl vypěstovat odpor. V ideálním případě by každý rodič měl počítat do deseti v klidné části domu, vztek během počítání vyprchá a situace se pak náhle bude jevit světlejší, než jak vypadala poprvé. 

Až příliš vysoká očekávání 

Můj syn bude profesionální hokejista. Moje dcera bude dobře placená houslistka, jejíž představení si budou objednávat po celé republice. Rodiče mají bohužel velice přehnaná a až příliš vysoká očekávání. A když se dítě vzepře a rozhodne se nevykonávat danou činnost, rodiče to jenom rozzuří a následuje trest.

Na děti by se však nemělo tlačit a neměly by se zbytečně stresovat. Každé si nakonec najde to, co ho bude bavit a naplňovat, jen rodiče musí být možnostem otevření. 

K TÉMATU  Syndrom prázdného hnízda - jak se cítíme po odchodu dětí z domu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.

Nepřehlédněte

O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek