Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Chyby rodičů ve výchově dětí. Jsou vám některé blízké?

Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
chyby rodičů
Jak rodiče chybují při výchově svých dětí? (zdroj foto: www.123rf.com)

10. 12. 2020

Často si člověk říká, že se chová jako jeho rodič, i když by dřív řekl, že se to nikdy nemůže stát. Dítě zkrátka i prvotní postoj ihned změní a dá se očekávat, že při výchově udělá člověk nejeden přešlap. Rodiče se však podle odborníků dopouští závažnějších a méně závažných přestupků. Jaké jsou ty nejhorší chyby rodičů?

Rodiče si nedělají na děti čas 

Žijeme v době, kdy je kariéra pro mnohé na prvním místě. I proto si rodinu zakládají až na přelomu třicátého roku života. Je v pořádku, když si do vzniku rodiny nebo po narození dítěte budujete své jméno a snažíte se pyšnit se skvělou kariérou, ale nikdy by to nemělo být na úkor samotného dítěte. A bohužel to se dnes stává velmi často.  

Dalo by se říct, že upřednostňování kariéry (či koníčků a zálib) před vlastním dítětem je nešvar, který se mezi námi rozmohl. Bohužel tento nešvar má negativní vliv především na dítě, pro které je velice důležitý čas, jenž mohou se svým rodičem strávit. Proto posuňte dítě na první příčku žebříčku priorit a snažte se mu věnovat alespoň chvilku během dne naplno. 

Až příliš mnoho úplatků 

Dej mi chvilku pokoj, dostaneš lízátko. Nedělej to, za odměnu pak dostaneš čokoládu. To jsou klasické věty, které představují uplácení. Rodiče uplácení uplatňují v mnoha chvílích v životě. Například své dítě uplácí ve chvíli, kdy si nechce uklidit pokojíček nebo například při výše zmíněných situacích.

Někdy není uplácení na škodu (když není jiné východisko ze situace), ale až příliš časté uplácení se může vymstít. Dítě si totiž na uplácení zvykne a nebude samo vykonávat nic, pokud mu za to něco nedáte. Díky častému uplácení nikdy nebude dítě poslušné na veřejnosti nebo si nikdy nebude samo uklízet pokojíček, aniž by mu za to nenáležela nějaká odměna.  

K TÉMATU  Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Jaká jídla jíst, abychom dosáhli před nimi té nejlepší prevence?

Když partneři nejsou za jedno 

Velkou chybou při výchově dětí je, když partneři (tedy rodiče dítěte) nejsou za jedno. V praxi to znamená tak, že zatímco maminka něco zakáže, tatínek to vzápětí povolí. A když potom ještě následuje trest od maminky, která to zakázala, dítěti se rázem v hlavě udělá jeden velký zmatek.  

K tomuto dochází většinou v případech, kdy rodiče žijí odděleně, kdy jsou rozvedení. Dítě pendluje od jednoho rodiče ke druhému a u každého je povoleno a zakázáno něco jiného. V takovém případě by si rodiče dítěte měli společně sednout a probrat to, jak budou přistupovat k výchově dítěte.  

Až příliš mnoho vzteku 

Děti umí každého rodiče pořádně potrápit. Možná i kvůli představě, že bude člověk každý den s nervy na pokraji, se řada lidí vzdává možnosti být rodičem. Jenže rodičovství není tak špatné, pokud se naučíte svůj vztek ovládat. Ostatně ovládat svůj vztek, který pramení z neposlušnosti dětí, je um, který by si měl osvojit každý rodič.

Až příliš časté výbuchy vzteku vedou jenom ke strachu dítěte, kvůli kterému by si k rodiči mohl vypěstovat odpor. V ideálním případě by každý rodič měl počítat do deseti v klidné části domu, vztek během počítání vyprchá a situace se pak náhle bude jevit světlejší, než jak vypadala poprvé. 

Až příliš vysoká očekávání 

Můj syn bude profesionální hokejista. Moje dcera bude dobře placená houslistka, jejíž představení si budou objednávat po celé republice. Rodiče mají bohužel velice přehnaná a až příliš vysoká očekávání. A když se dítě vzepře a rozhodne se nevykonávat danou činnost, rodiče to jenom rozzuří a následuje trest.

Na děti by se však nemělo tlačit a neměly by se zbytečně stresovat. Každé si nakonec najde to, co ho bude bavit a naplňovat, jen rodiče musí být možnostem otevření. 

K TÉMATU  Tip na výlet 2019: Jurský park můžete skutečně navštívit! Vodní atrakce na Floridě je velké lákadlo. Podívejte se na celou projížďku!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce jsou především o odpočinku a zpomalení. Kdo ale říká, že je musíte celé proležet u televize s horou jídla? To vám samozřejmě nikdo nebere, ale i vy sami se budete cítit lépe, pokud se občas zvednete a uděláte něco pro své zdraví. Podle cvičení ve vánočním duchu vám to půjde samo!
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.
Tu a tam asi každá z nás vypadá unaveně. Stačí probdělá noc, delší flám nebo nějaký zdravotní problém, který nám nedá spát, a ráno na nás vykoukne v zrcadle nepěkný odraz a v něm unavená pleť vyžadující okamžitou vzpruhu.
Barva bot o vás hodně prozradí a v případě lodiček to platí dvojnásob. Vyberte si barvu podle svého vkusu a osobnosti a doplňte svůj outfit chytře a vkusně. Lodičky jsou klasické dámské boty, kterými nikdy žádný model nepokazíte. Můžete je brát na slavnostní příležitosti k róbám, ale využijete je i v casual módě. Ženy v byznysu je také ocení ke kostýmkům nebo do práce na jednání. Lodičky jsou kouzelně ženské, proto se vyplatí mít jich víc párů. Jaké barvy by neměly chybět ve vašm obetníku objevíte v tomto článku.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Schyluje se u vás k milníku v podobě čtyřicátých narozenin? Těšte se na to, že konečně odhodíte stud a začněte si to v posteli pořádně užívat. Co dalšího vás čeká a co s tím má společného smartphone? Bude hrát s vámi nebo proti vám?
Survivor 2023 se po více než 70 dnech blíží do finále. Než se tak stane, pojďme si připomenout, komu se těsně před nosem zavřely dveře.
Seriál She-Hulk: Neuvěřitelná právnička vznikl ve světoznámém studiu Marvel. Odtud pochází věhlasné snímky, jakou jsou Avengers, Thor, Strážci Galaxie, Captain America, Iron Man, Captain Marvel, Black Widow a mnohé další. Stejně jako tyto všechny uvedené tituly, i seriál She-Hulk nabral u fanoušků na oblíbenosti. Máte-li rádi Marvelovky, sci-fi a komedie o superhrdinech, tento seriál ve vás pravděpodobně získá dalšího fanouška.
Představte si nezapomenutelný únik od každodenního shonu a vydáte se s celou rodinou na dobrodružnou jarní dovolenou. V našem článku "Jarní prázdniny! Kam na jarní prázdniny s celou rodinou?" vám přinášíme inspirativní tipy na rodinné výlety a aktivity. Od přírodních krás až po kouzelná města, pojďte s námi objevit zajímavá místa, která poskytnou všem členům rodiny nezapomenutelné zážitky. Vyzvěte svou rodinu k dobrodružství a společně objevujte nové obzory v tomto jarním období. Kam se vydáte vy?
Když se dva partneři rozhodnou nastoupit společnou cestu, je to vždy dojemný okamžik. Tohle svatební video ale patří určitě mezi ty nejdojemnější!
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?

Výběr článků

Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Šišky borovice mohou posloužit jako dekorace i samotné. S tímto návodem ale z šišek vytvoříte miniaturní vánoční stromečky. Ideální bude zapojit do jejich výroby celou rodinu. Co říkáte, nejsou krásné?
Upřímně, matky jsou opravdové hrdinky, které zvládají nekonečný kolotoč povinností. V našem nejnovějším článku se zaměřujeme na příběh jedné takové matky, která je na všechno sama – od každodenních povinností po přípravy na vánoce. Její děti zlobí, nechtějí do školy, a ona si uvědomuje, že potřebuje odpočinek. Co se stane, když se rozhodne strávit víkend v luxusním rezortu? Přečtěte si náš článek, který nahlíží do světa této matky, plný nečekaných zvratů, humorných momentů a možná i inspirace pro všechny, kdo znají výzvy mateřství.

Nepřehlédněte

Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek