Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Chyby rodičů ve výchově dětí. Jsou vám některé blízké?

Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
chyby rodičů
Jak rodiče chybují při výchově svých dětí? (zdroj foto: www.123rf.com)

10. 12. 2020

Často si člověk říká, že se chová jako jeho rodič, i když by dřív řekl, že se to nikdy nemůže stát. Dítě zkrátka i prvotní postoj ihned změní a dá se očekávat, že při výchově udělá člověk nejeden přešlap. Rodiče se však podle odborníků dopouští závažnějších a méně závažných přestupků. Jaké jsou ty nejhorší chyby rodičů?

Rodiče si nedělají na děti čas 

Žijeme v době, kdy je kariéra pro mnohé na prvním místě. I proto si rodinu zakládají až na přelomu třicátého roku života. Je v pořádku, když si do vzniku rodiny nebo po narození dítěte budujete své jméno a snažíte se pyšnit se skvělou kariérou, ale nikdy by to nemělo být na úkor samotného dítěte. A bohužel to se dnes stává velmi často.  

Dalo by se říct, že upřednostňování kariéry (či koníčků a zálib) před vlastním dítětem je nešvar, který se mezi námi rozmohl. Bohužel tento nešvar má negativní vliv především na dítě, pro které je velice důležitý čas, jenž mohou se svým rodičem strávit. Proto posuňte dítě na první příčku žebříčku priorit a snažte se mu věnovat alespoň chvilku během dne naplno. 

Až příliš mnoho úplatků 

Dej mi chvilku pokoj, dostaneš lízátko. Nedělej to, za odměnu pak dostaneš čokoládu. To jsou klasické věty, které představují uplácení. Rodiče uplácení uplatňují v mnoha chvílích v životě. Například své dítě uplácí ve chvíli, kdy si nechce uklidit pokojíček nebo například při výše zmíněných situacích.

Někdy není uplácení na škodu (když není jiné východisko ze situace), ale až příliš časté uplácení se může vymstít. Dítě si totiž na uplácení zvykne a nebude samo vykonávat nic, pokud mu za to něco nedáte. Díky častému uplácení nikdy nebude dítě poslušné na veřejnosti nebo si nikdy nebude samo uklízet pokojíček, aniž by mu za to nenáležela nějaká odměna.  

K TÉMATUDítě po maturitě. Jak dlouho máte jako rodič vyživovací povinnost

Když partneři nejsou za jedno 

Velkou chybou při výchově dětí je, když partneři (tedy rodiče dítěte) nejsou za jedno. V praxi to znamená tak, že zatímco maminka něco zakáže, tatínek to vzápětí povolí. A když potom ještě následuje trest od maminky, která to zakázala, dítěti se rázem v hlavě udělá jeden velký zmatek.  

K tomuto dochází většinou v případech, kdy rodiče žijí odděleně, kdy jsou rozvedení. Dítě pendluje od jednoho rodiče ke druhému a u každého je povoleno a zakázáno něco jiného. V takovém případě by si rodiče dítěte měli společně sednout a probrat to, jak budou přistupovat k výchově dítěte.  

Až příliš mnoho vzteku 

Děti umí každého rodiče pořádně potrápit. Možná i kvůli představě, že bude člověk každý den s nervy na pokraji, se řada lidí vzdává možnosti být rodičem. Jenže rodičovství není tak špatné, pokud se naučíte svůj vztek ovládat. Ostatně ovládat svůj vztek, který pramení z neposlušnosti dětí, je um, který by si měl osvojit každý rodič.

Až příliš časté výbuchy vzteku vedou jenom ke strachu dítěte, kvůli kterému by si k rodiči mohl vypěstovat odpor. V ideálním případě by každý rodič měl počítat do deseti v klidné části domu, vztek během počítání vyprchá a situace se pak náhle bude jevit světlejší, než jak vypadala poprvé. 

Až příliš vysoká očekávání 

Můj syn bude profesionální hokejista. Moje dcera bude dobře placená houslistka, jejíž představení si budou objednávat po celé republice. Rodiče mají bohužel velice přehnaná a až příliš vysoká očekávání. A když se dítě vzepře a rozhodne se nevykonávat danou činnost, rodiče to jenom rozzuří a následuje trest.

Na děti by se však nemělo tlačit a neměly by se zbytečně stresovat. Každé si nakonec najde to, co ho bude bavit a naplňovat, jen rodiče musí být možnostem otevření. 

K TÉMATUTchyně aneb jak si ji vychovat, aby vám zobala z ruky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Co vyrazit na hory? Vyhlášená lyžařská destinace Méribel ve francouzských Alpách patří mezi ty nejluxusnější. Tahle překrásná horská chata je k pronájmu! Celých 330 m² a 3 patra, kde je 6 ložnic, prostorný obývací pokoj s panoramatickým oknem nebo vlastní kuchyně. Dole najdete krytý bazén a k dispozici je i sauna. Navíc dodávka s řidičem. Stejně ohromující jako vzhled a interiér chaty je i ceník služeb. Tohle zkrátka něco stojí.

Nepřehlédněte

Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek