Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Chyby rodičů ve výchově dětí. Jsou vám některé blízké?

Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
chyby rodičů
Jak rodiče chybují při výchově svých dětí? (zdroj foto: www.123rf.com)

10. 12. 2020

Často si člověk říká, že se chová jako jeho rodič, i když by dřív řekl, že se to nikdy nemůže stát. Dítě zkrátka i prvotní postoj ihned změní a dá se očekávat, že při výchově udělá člověk nejeden přešlap. Rodiče se však podle odborníků dopouští závažnějších a méně závažných přestupků. Jaké jsou ty nejhorší chyby rodičů?

Rodiče si nedělají na děti čas 

Žijeme v době, kdy je kariéra pro mnohé na prvním místě. I proto si rodinu zakládají až na přelomu třicátého roku života. Je v pořádku, když si do vzniku rodiny nebo po narození dítěte budujete své jméno a snažíte se pyšnit se skvělou kariérou, ale nikdy by to nemělo být na úkor samotného dítěte. A bohužel to se dnes stává velmi často.  

Dalo by se říct, že upřednostňování kariéry (či koníčků a zálib) před vlastním dítětem je nešvar, který se mezi námi rozmohl. Bohužel tento nešvar má negativní vliv především na dítě, pro které je velice důležitý čas, jenž mohou se svým rodičem strávit. Proto posuňte dítě na první příčku žebříčku priorit a snažte se mu věnovat alespoň chvilku během dne naplno. 

Až příliš mnoho úplatků 

Dej mi chvilku pokoj, dostaneš lízátko. Nedělej to, za odměnu pak dostaneš čokoládu. To jsou klasické věty, které představují uplácení. Rodiče uplácení uplatňují v mnoha chvílích v životě. Například své dítě uplácí ve chvíli, kdy si nechce uklidit pokojíček nebo například při výše zmíněných situacích.

Někdy není uplácení na škodu (když není jiné východisko ze situace), ale až příliš časté uplácení se může vymstít. Dítě si totiž na uplácení zvykne a nebude samo vykonávat nic, pokud mu za to něco nedáte. Díky častému uplácení nikdy nebude dítě poslušné na veřejnosti nebo si nikdy nebude samo uklízet pokojíček, aniž by mu za to nenáležela nějaká odměna.  

K TÉMATU  Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

Když partneři nejsou za jedno 

Velkou chybou při výchově dětí je, když partneři (tedy rodiče dítěte) nejsou za jedno. V praxi to znamená tak, že zatímco maminka něco zakáže, tatínek to vzápětí povolí. A když potom ještě následuje trest od maminky, která to zakázala, dítěti se rázem v hlavě udělá jeden velký zmatek.  

K tomuto dochází většinou v případech, kdy rodiče žijí odděleně, kdy jsou rozvedení. Dítě pendluje od jednoho rodiče ke druhému a u každého je povoleno a zakázáno něco jiného. V takovém případě by si rodiče dítěte měli společně sednout a probrat to, jak budou přistupovat k výchově dítěte.  

Až příliš mnoho vzteku 

Děti umí každého rodiče pořádně potrápit. Možná i kvůli představě, že bude člověk každý den s nervy na pokraji, se řada lidí vzdává možnosti být rodičem. Jenže rodičovství není tak špatné, pokud se naučíte svůj vztek ovládat. Ostatně ovládat svůj vztek, který pramení z neposlušnosti dětí, je um, který by si měl osvojit každý rodič.

Až příliš časté výbuchy vzteku vedou jenom ke strachu dítěte, kvůli kterému by si k rodiči mohl vypěstovat odpor. V ideálním případě by každý rodič měl počítat do deseti v klidné části domu, vztek během počítání vyprchá a situace se pak náhle bude jevit světlejší, než jak vypadala poprvé. 

Až příliš vysoká očekávání 

Můj syn bude profesionální hokejista. Moje dcera bude dobře placená houslistka, jejíž představení si budou objednávat po celé republice. Rodiče mají bohužel velice přehnaná a až příliš vysoká očekávání. A když se dítě vzepře a rozhodne se nevykonávat danou činnost, rodiče to jenom rozzuří a následuje trest.

Na děti by se však nemělo tlačit a neměly by se zbytečně stresovat. Každé si nakonec najde to, co ho bude bavit a naplňovat, jen rodiče musí být možnostem otevření. 

K TÉMATU  Naučné aplikace pro děti spojí jejich zájem o smartphony s něčím užitečným. Budou bavit děti i vás!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Po dlouhém období samoty jsem si našla přítele, můj život začal být zase o něco šťastnější. Všechno nám klapalo a vypadalo to nadějně. Byli jsme spolu spokojení a pomalu začínali přemýšlet nad společným rodinným životem. Tak jsem se rozhodla, že by Petra mohla poznat i má matka, abych zjistila, co na něj říká ona. Zpočátku vše vypadalo dobře, ale to, co se stalo pak, mě strašlivě zasáhlo.
Se správnou pozorností věnovanou detailům a barvám, které si vyberete, může boho vypadat super elegantně. Místnosti s tlumenou nebo neutrální základní paletou s několika divokými vzory jsou často naprosto ohromující a vypadají neuvěřitelně elegantně! Ať už se vydáte jakoukoli cestou, interiéry boho jsou ideální pro dosažení tohoto útulného a příjemného pocitu.

Nepřehlédněte

V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek