Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Chyby rodičů ve výchově dětí. Jsou vám některé blízké?

Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
chyby rodičů
Jak rodiče chybují při výchově svých dětí? (zdroj foto: www.123rf.com)

10. 12. 2020

Často si člověk říká, že se chová jako jeho rodič, i když by dřív řekl, že se to nikdy nemůže stát. Dítě zkrátka i prvotní postoj ihned změní a dá se očekávat, že při výchově udělá člověk nejeden přešlap. Rodiče se však podle odborníků dopouští závažnějších a méně závažných přestupků. Jaké jsou ty nejhorší chyby rodičů?

Rodiče si nedělají na děti čas 

Žijeme v době, kdy je kariéra pro mnohé na prvním místě. I proto si rodinu zakládají až na přelomu třicátého roku života. Je v pořádku, když si do vzniku rodiny nebo po narození dítěte budujete své jméno a snažíte se pyšnit se skvělou kariérou, ale nikdy by to nemělo být na úkor samotného dítěte. A bohužel to se dnes stává velmi často.  

Dalo by se říct, že upřednostňování kariéry (či koníčků a zálib) před vlastním dítětem je nešvar, který se mezi námi rozmohl. Bohužel tento nešvar má negativní vliv především na dítě, pro které je velice důležitý čas, jenž mohou se svým rodičem strávit. Proto posuňte dítě na první příčku žebříčku priorit a snažte se mu věnovat alespoň chvilku během dne naplno. 

Až příliš mnoho úplatků 

Dej mi chvilku pokoj, dostaneš lízátko. Nedělej to, za odměnu pak dostaneš čokoládu. To jsou klasické věty, které představují uplácení. Rodiče uplácení uplatňují v mnoha chvílích v životě. Například své dítě uplácí ve chvíli, kdy si nechce uklidit pokojíček nebo například při výše zmíněných situacích.

Někdy není uplácení na škodu (když není jiné východisko ze situace), ale až příliš časté uplácení se může vymstít. Dítě si totiž na uplácení zvykne a nebude samo vykonávat nic, pokud mu za to něco nedáte. Díky častému uplácení nikdy nebude dítě poslušné na veřejnosti nebo si nikdy nebude samo uklízet pokojíček, aniž by mu za to nenáležela nějaká odměna.  

K TÉMATU  Lékárnička na dovolenou. Lepší být připraven, než překvapen

Když partneři nejsou za jedno 

Velkou chybou při výchově dětí je, když partneři (tedy rodiče dítěte) nejsou za jedno. V praxi to znamená tak, že zatímco maminka něco zakáže, tatínek to vzápětí povolí. A když potom ještě následuje trest od maminky, která to zakázala, dítěti se rázem v hlavě udělá jeden velký zmatek.  

K tomuto dochází většinou v případech, kdy rodiče žijí odděleně, kdy jsou rozvedení. Dítě pendluje od jednoho rodiče ke druhému a u každého je povoleno a zakázáno něco jiného. V takovém případě by si rodiče dítěte měli společně sednout a probrat to, jak budou přistupovat k výchově dítěte.  

Až příliš mnoho vzteku 

Děti umí každého rodiče pořádně potrápit. Možná i kvůli představě, že bude člověk každý den s nervy na pokraji, se řada lidí vzdává možnosti být rodičem. Jenže rodičovství není tak špatné, pokud se naučíte svůj vztek ovládat. Ostatně ovládat svůj vztek, který pramení z neposlušnosti dětí, je um, který by si měl osvojit každý rodič.

Až příliš časté výbuchy vzteku vedou jenom ke strachu dítěte, kvůli kterému by si k rodiči mohl vypěstovat odpor. V ideálním případě by každý rodič měl počítat do deseti v klidné části domu, vztek během počítání vyprchá a situace se pak náhle bude jevit světlejší, než jak vypadala poprvé. 

Až příliš vysoká očekávání 

Můj syn bude profesionální hokejista. Moje dcera bude dobře placená houslistka, jejíž představení si budou objednávat po celé republice. Rodiče mají bohužel velice přehnaná a až příliš vysoká očekávání. A když se dítě vzepře a rozhodne se nevykonávat danou činnost, rodiče to jenom rozzuří a následuje trest.

Na děti by se však nemělo tlačit a neměly by se zbytečně stresovat. Každé si nakonec najde to, co ho bude bavit a naplňovat, jen rodiče musí být možnostem otevření. 

K TÉMATU  Jana (22): Vím, čím se moje malá sestra živí. Jak vysvětlit, že dělá chybu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?

Nepřehlédněte

„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek