Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Kořenová zelenina, kterou zvládne vypěstovat i naprostý začátečník

Doba zahradničení, mnoha lidmi tolik oblíbený ruch týkající se zahrádky a všeho okolo. Láká vás představa vlastní zeleniny, ale nemáte dostatek zkušeností? Nevadí! Poradíme vám, jaká kořenová zelenina je vhodná i pro začátečníky.
kořenová zelenina
Čerstvá zelenina z vlastní zahrádky chutná nejlépe.

23. 05. 2022

Mrkev

Jedním z nejspolehlivějších druhů zeleniny je mrkev. Ta, o které určitě i vám babička povídala, jak je dobrá na oči, a proto musíte snít ještě další dvě vesele oranžová kolečka. Bude si bude libovat v hlinité, dobře odvodněné a lehce písčité půdě. Vyžaduje pravidelné zalévání a vlhkost zeminy. Za trochu vaší pozornosti se vám ale tahle kořenová zelenina náležitě odmění.

mrkev
Mrkev je nenáročná kořenová zelenina, která nepotřebuje mnoho pozornosti.

TIP: Mrkev má drobná semínka, proto je můžete vysévat hustě. Počítejte s tím, že mrkev budete muset protrhat až povyroste.

Ředkvičky

Pokud nemáte s pěstováním žádné zkušenosti, a přesto si letos chcete zahrát na nadšeného zahrádkáře, pak vám doporučujeme pěstovat ředkvičky. I tahle nenáročná kořenová zelenina je totiž vhodná pro ty, kteří ještě nikdy nedrželi v ruce rýč nebo se nehrabali v hlíně. Má mnoho odrůd, které se liší velikostí, barvou a chutí. Je to mrazuvzdorná zelenina a roste velmi rychle. Rostliny ředkvičky dozrávají asi za 20-22 dní.

Červená řepa

Červená řepa je oblíbená do salátů. Určitě oceníte nejen její chuť, ale především příznivý vliv na pokožku, kterou udržuje zdravou. O důvod navíc, proč ji pěstovat na své zahrádce, co říkáte? Navíc při pravidelném užívání zvyšuje množství hemoglobinu v těle, což není na škodu. Bude se jí dařit v hlinité, lehce písčité půdě.

TIP: Semínka pokládejte do řádků vzdálených od sebe cca 20-25 centimetrů a mezi semínky nechávejte alespoň 10 centimetrů.

řepa
Pokud nemáte s pěstováním zkušenosti, můžete začít zasazením červené řepy.

Celer

Věděli jste, že celer používali už ve starém Egyptě, kde byl dokonce braný jako lék? Dříve se mu říkalo miřík. Pro nás je klasikou celer bulvový, který k růstu nepotřebuje kdovíjak náročné podmínky.

TIP: Vysetá semínka celeru zahrňte zeminou a dbejte na to, aby měla dostatečný přísun vláhy. Celeru se také daří tam, kde je světlo.

Pokud se celeru něco nelíbí, pak je to přítomnost jiné kořenové zeleniny, naopak ale ocení, když bude mít poblíž cibuli, protože odežene pochmurnatky.

K TÉMATU  Vánoční interiér na všechny způsoby. Hřejivá domácí atmosféra svátků může mít různé podoby

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pravidla pro pěstování paprik. Pyšněte se letos bohatou úrodou!

Jak na zahradě vypěstovat dokonalý zelený trávník? Máme trik přímo od zahradníka

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek