Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Kořenová zelenina, kterou zvládne vypěstovat i naprostý začátečník

Doba zahradničení, mnoha lidmi tolik oblíbený ruch týkající se zahrádky a všeho okolo. Láká vás představa vlastní zeleniny, ale nemáte dostatek zkušeností? Nevadí! Poradíme vám, jaká kořenová zelenina je vhodná i pro začátečníky.
kořenová zelenina
Čerstvá zelenina z vlastní zahrádky chutná nejlépe.

23. 05. 2022

Mrkev

Jedním z nejspolehlivějších druhů zeleniny je mrkev. Ta, o které určitě i vám babička povídala, jak je dobrá na oči, a proto musíte snít ještě další dvě vesele oranžová kolečka. Bude si bude libovat v hlinité, dobře odvodněné a lehce písčité půdě. Vyžaduje pravidelné zalévání a vlhkost zeminy. Za trochu vaší pozornosti se vám ale tahle kořenová zelenina náležitě odmění.

mrkev
Mrkev je nenáročná kořenová zelenina, která nepotřebuje mnoho pozornosti.

TIP: Mrkev má drobná semínka, proto je můžete vysévat hustě. Počítejte s tím, že mrkev budete muset protrhat až povyroste.

Ředkvičky

Pokud nemáte s pěstováním žádné zkušenosti, a přesto si letos chcete zahrát na nadšeného zahrádkáře, pak vám doporučujeme pěstovat ředkvičky. I tahle nenáročná kořenová zelenina je totiž vhodná pro ty, kteří ještě nikdy nedrželi v ruce rýč nebo se nehrabali v hlíně. Má mnoho odrůd, které se liší velikostí, barvou a chutí. Je to mrazuvzdorná zelenina a roste velmi rychle. Rostliny ředkvičky dozrávají asi za 20-22 dní.

Červená řepa

Červená řepa je oblíbená do salátů. Určitě oceníte nejen její chuť, ale především příznivý vliv na pokožku, kterou udržuje zdravou. O důvod navíc, proč ji pěstovat na své zahrádce, co říkáte? Navíc při pravidelném užívání zvyšuje množství hemoglobinu v těle, což není na škodu. Bude se jí dařit v hlinité, lehce písčité půdě.

TIP: Semínka pokládejte do řádků vzdálených od sebe cca 20-25 centimetrů a mezi semínky nechávejte alespoň 10 centimetrů.

řepa
Pokud nemáte s pěstováním zkušenosti, můžete začít zasazením červené řepy.

Celer

Věděli jste, že celer používali už ve starém Egyptě, kde byl dokonce braný jako lék? Dříve se mu říkalo miřík. Pro nás je klasikou celer bulvový, který k růstu nepotřebuje kdovíjak náročné podmínky.

TIP: Vysetá semínka celeru zahrňte zeminou a dbejte na to, aby měla dostatečný přísun vláhy. Celeru se také daří tam, kde je světlo.

Pokud se celeru něco nelíbí, pak je to přítomnost jiné kořenové zeleniny, naopak ale ocení, když bude mít poblíž cibuli, protože odežene pochmurnatky.

K TÉMATU  Vyberte si stylový koš na prádlo. Jednoduše uschová všechno špinavé, co čeká na praní, a doplní vzhled vaší koupelny

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pravidla pro pěstování paprik. Pyšněte se letos bohatou úrodou!

Jak na zahradě vypěstovat dokonalý zelený trávník? Máme trik přímo od zahradníka

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Letošní podzimní móda je opravdu pestrá a barevná. Vedou úplety, pláštěnky, kožené kabáty, umělé kožešiny, svetry, šaty a sukně, včetně asymetrických.
Ach, ti komáři! Letošní rok je na ně obzvlášť bohatý. Koupit si v obchodě repelent je jednoduché, máte široký výběr. A co takhle vyrobit si ho doma? Přírodní repelent vás spolehlivě ochrání nejen před komáry, ale i klíšťaty a dalším hmyzem. Přitom se obejdete bez chemikálií a získáte ochranu i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.
Slýcháme, že dodržování pravidelného pitného režimu je důležité hlavně v létě. Ale to je omyl, pitný režim by se měl dodržovat i teď na podzim a místo sladkých čajů bychom měli sáhnout spíše bylinných anebo – a to je ještě lepší po čisté vodě.
Blíženci jsou třetím znamením zvěrokruhu (22.5. - 21.6.), kterému vládne planeta Merkur. Jedná se o vzdušné znamení, pro něž je charakteristická upovídanost, zvídavost a přemýšlivost. A co dalšího? Jak Blíženci obvykle přistupují k životu, lásce, kariéře?
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Moderní i retro radiátory - dnes mohou mít topná tělesa i ty nejdivočejší tvary. Retro se opět vrací do módy. Čemu dáte přednost?
Často nás trápí už od kolébky. Není ale žádnou výjimkou, že se objeví až v dospělosti. Jeho projevy jsou různorodé, ale pokaždé nepříjemné. Naštěstí se dá s atopickým ekzémem úspěšně bojovat.
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.

Výběr článků

Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Když mi kamarád Milan, co vlastní autoškolu, dával vědět, že se sejdeme na kafe, byla jsem nadšená. Přeci jen se konečně začínají uvolňovat pomalu koronavirová opatření, a proto jsme se sešli na zahrádce jedné příjemné kavárny. To ještě netušil, že nadhodím téma motorka!
Vodní atrakce, nazvaná River Adventure, vás přenese mezi dinosaury. Jurský park na Floridě projedete na loďce, ze které budete netrpělivě vyhlížet na břehy a hledat pravěké tvory!

Nepřehlédněte

Někdo si o Vánocích libuje v koledách a tradičních českých svátečních písničkách, někdo se zase nemůže nabažit zahraniční tvorby. Hudba zkrátka v předvánočním období nesmí scházet, a to zejména při pečení cukroví, balení dárků, strojení stromečku či zdobení bytu. A pro příznivce vánoční hudby tu máme výběr nestárnoucích songů, u kterých se během zimních svátků vyplatí otočit volume doprava.
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek