Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat

Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
lupy nebo seborea
Jsou to lupy nebo seborea? (foto: 123rf.com)

16. 03. 2021

O seboree: 

Lupy nebo seborea? Seborea je onemocnění, které dokáže být poměrně zákeřné. Podle posledních statistik tímto kožním onemocněním trpí zhruba padesát procent středoevropské populace a možná i vy jste pacientem.  

Pokud mluvíme o seboree, mluvíme o zánětlivém onemocnění, za nímž obvykle stojí kvasinkoví infekce. Bohužel původ onemocnění nelze odhalit zcela, nýbrž jenom částečně. Postiženy však bývají prakticky všechny věkové generace bez rozdílu pohlaví. Bohužel i kojenci jsou rizikovou skupinou.  

Kde se seborea vyskytuje 

Kdyby se seborea rozšířila na dlaních nebo chodidlech, bylo by zjevné, o jaké onemocnění se jedná. Jenže pakliže se dostane nemoc na pokožku hlavy, váháte, jestli se nejedná o klasické lupy.  

Jaké jsou příznaky seborey? 

Seborea neboli také seboroická dermatitida připomíná právě lupy, a to alespoň z počátku. K dalším příznakům patří také zarudlost, opuchlost, někdy kůže zbarvená dožluta. Zpravidla se tato nemoc vyskytuje v zimních měsících, ovšem není to přímo podmínkou. Podle lékařů je však v teplých měsících nemoc spíše na ústupu.  

Jak se léčí seborea? 

K léčbě seboroické dermatitidy přistupujte prakticky stejně jako k lupům. Taky si pořiďte účinný šampon, který s tímto nepříjemným dermatologickým problémem bojuje. Šampony by měly mít mnoho přírodních složek, případně se však poraďte s odborníky, kteří jistě doporučí konkrétní produkty, jež jsou ozkoušené.  

O lupech: 

Co se týče lupů, tvoří se zásadně na hlavě. Mluvíme konkrétně o nadměrném množství odumřelých částí kůže. V porovnání se seboreou se jedná o poměrně nezávažné onemocnění, které je však jen velice nepříjemné. Kousky kůže se totiž odlupují od hlavy, poté odpadávají a ulpí na nejoblíbenější halence či kabátě.

Jelikož jsou lupy taktéž problémem prakticky všech generací bez rozdílu pohlaví, je třeba zjistit o této kožní nemoci více.  

Jaké jsou příznaky lupů? 

Jak již bylo zmíněno, pokud mluvíme o lupech, mluvíme o odumřelých částech kůže, které se odloupávají a odpadávají. Lupy se objevují zásadně na hlavě, ale jenom na některých místech, která mohou svědit. Tak tomu bylo ostatně i v případě seborey.  

K TÉMATU  Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Za lupy však většinou můžeme sami. Lupy se vyskytují nejčastěji tehdy, kdy používáme nevhodnou vlasovou kosmetiku, kterou navíc nedostatečně oplachujeme. Nebo možná vlasy až příliš často kartáčujeme nebo je často myjeme. Za lupy však může stát i nesprávný jídelníček nebo chybějící vitaminy či suchá pokožka hlavy.  

Jak se lupy léčí? 

Lupy nebo seborea? V případě léčbě je to prakticky jedno. V obou případech se totiž nejdříve zasahuje s pomocí kosmetických produktů, jež jsou určeny přímo na daný problém. Na lupy dnes dokonce neexistuje jen šampon, ale také kondicionér, který má pokožku hlavy uklidňovat a hydratovat.  

Případně je dobré vyzbrojit se také bylinkami. Na lupy nejvíce působí rozmarýn, ze kterého si stačí vyrobit odvar, kterým pak přelijete vlasy. Nebo také se při léčbě využívají homeopatika Po těch však sáhněte až ve chvíli, kdy jsou šupiny kůže velké a kdy společně s šupinami padají také vlasy. Takto závažnou formu lupů většinou doprovází i svědění nebo nesnesitelné pálení. 

Pokud by lupy nemizely, zamiřte ke svému dermatologovi, který předepíše léky určené k léčbě tohoto kožního problému. Nejčastěji se předepisují antimykotika.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co způsobuje lupy a jak proti nim bojovat? Zatočte s běžným problémem

Proč je arganový olej skutečným zázrakem pro vaše vlasy? Zatočí s lupy a urychluje růst

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
K létu neodmyslitelně patří i veřejná koupaliště, hotely nebo wellness. Během relaxace u vody se ale mějte na pozoru. Odnést si totiž můžete hned několik nepříjemných problémů! Mykotické infekce, tedy dermatomykózy, nejsou zrovna přívětiví společníci.
Bojujete s přebytečnými kily? Už nevíte, co máte udělat, abyste se jich stoprocentně zbavili? Je načase vsadit veškerá esa v rukávu na hubnoucí potraviny, respektive na potraviny, po kterých se hubne.
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Jízda na koni je krásný a dynamický sport, který přitahuje miliony lidí po celém světě. Ať už jezdíme zábavně, rekreačně nebo soutěžně, je důležité mít správné vybavení, které nám umožní dosáhnout nejvyššího výkonu a zároveň nám poskytne pohodlí a bezpečí. Mezi jedno z nejdůležitějších vybavení patří bezpochyby rajtky, což jsou kalhoty speciálně navržené pro jezdce.
Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Na stůl o vánocích prostě patří. Adventní věnec je jedním ze základních prvků vánoční výzdoby. Tahle dekorace se stane vaší chloubou, když jí vyrobíte sama! Možná už v tom máte praxi, možná to zkusíte poprvé, ale v každém případě se můžete inspirovat. A pokud věnec vyrábět nechcete, alespoň si nějaký vyberete.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.
Kolují všude a někdy je těžké vyfiltrovat, co je pravda a co je pouhá spekulace. Mýty jsou zkrátka nedílnou součástí nejen internetového dění, a na pár takových se spolu podíváme. Přesněji na tvrzení o jídlech, která zhoršují a podporují tvorbu akné, a přitom tomu tak ve skutečnosti není.

Výběr článků

Chcete být trendy i na podzim, tak musíte mít odstín vlasů medový. Tato barva nejenže rozzáří vaše vlasy, ale také perfektně ladí s atmosférou sklonku roku. Zahalte se do medové!
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“

Nepřehlédněte

Co dnes velí hvězdy? Začněte hubnout nebo ozdravovat jídelníček. Dejte si také pozor na uši a krk a chraňte svá záda. Co ještě říkají pro dnešek hvězdy?
Máme po úplňku. Co vás nyní čeká o víkendu? Nahlédněte do našeho speciálního horoskopu krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek