Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat

Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
lupy nebo seborea
Jsou to lupy nebo seborea? (foto: 123rf.com)

16. 03. 2021

O seboree: 

Lupy nebo seborea? Seborea je onemocnění, které dokáže být poměrně zákeřné. Podle posledních statistik tímto kožním onemocněním trpí zhruba padesát procent středoevropské populace a možná i vy jste pacientem.  

Pokud mluvíme o seboree, mluvíme o zánětlivém onemocnění, za nímž obvykle stojí kvasinkoví infekce. Bohužel původ onemocnění nelze odhalit zcela, nýbrž jenom částečně. Postiženy však bývají prakticky všechny věkové generace bez rozdílu pohlaví. Bohužel i kojenci jsou rizikovou skupinou.  

Kde se seborea vyskytuje 

Kdyby se seborea rozšířila na dlaních nebo chodidlech, bylo by zjevné, o jaké onemocnění se jedná. Jenže pakliže se dostane nemoc na pokožku hlavy, váháte, jestli se nejedná o klasické lupy.  

Jaké jsou příznaky seborey? 

Seborea neboli také seboroická dermatitida připomíná právě lupy, a to alespoň z počátku. K dalším příznakům patří také zarudlost, opuchlost, někdy kůže zbarvená dožluta. Zpravidla se tato nemoc vyskytuje v zimních měsících, ovšem není to přímo podmínkou. Podle lékařů je však v teplých měsících nemoc spíše na ústupu.  

Jak se léčí seborea? 

K léčbě seboroické dermatitidy přistupujte prakticky stejně jako k lupům. Taky si pořiďte účinný šampon, který s tímto nepříjemným dermatologickým problémem bojuje. Šampony by měly mít mnoho přírodních složek, případně se však poraďte s odborníky, kteří jistě doporučí konkrétní produkty, jež jsou ozkoušené.  

O lupech: 

Co se týče lupů, tvoří se zásadně na hlavě. Mluvíme konkrétně o nadměrném množství odumřelých částí kůže. V porovnání se seboreou se jedná o poměrně nezávažné onemocnění, které je však jen velice nepříjemné. Kousky kůže se totiž odlupují od hlavy, poté odpadávají a ulpí na nejoblíbenější halence či kabátě.

Jelikož jsou lupy taktéž problémem prakticky všech generací bez rozdílu pohlaví, je třeba zjistit o této kožní nemoci více.  

Jaké jsou příznaky lupů? 

Jak již bylo zmíněno, pokud mluvíme o lupech, mluvíme o odumřelých částech kůže, které se odloupávají a odpadávají. Lupy se objevují zásadně na hlavě, ale jenom na některých místech, která mohou svědit. Tak tomu bylo ostatně i v případě seborey.  

K TÉMATUZubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Za lupy však většinou můžeme sami. Lupy se vyskytují nejčastěji tehdy, kdy používáme nevhodnou vlasovou kosmetiku, kterou navíc nedostatečně oplachujeme. Nebo možná vlasy až příliš často kartáčujeme nebo je často myjeme. Za lupy však může stát i nesprávný jídelníček nebo chybějící vitaminy či suchá pokožka hlavy.  

Jak se lupy léčí? 

Lupy nebo seborea? V případě léčbě je to prakticky jedno. V obou případech se totiž nejdříve zasahuje s pomocí kosmetických produktů, jež jsou určeny přímo na daný problém. Na lupy dnes dokonce neexistuje jen šampon, ale také kondicionér, který má pokožku hlavy uklidňovat a hydratovat.  

Případně je dobré vyzbrojit se také bylinkami. Na lupy nejvíce působí rozmarýn, ze kterého si stačí vyrobit odvar, kterým pak přelijete vlasy. Nebo také se při léčbě využívají homeopatika Po těch však sáhněte až ve chvíli, kdy jsou šupiny kůže velké a kdy společně s šupinami padají také vlasy. Takto závažnou formu lupů většinou doprovází i svědění nebo nesnesitelné pálení. 

Pokud by lupy nemizely, zamiřte ke svému dermatologovi, který předepíše léky určené k léčbě tohoto kožního problému. Nejčastěji se předepisují antimykotika.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co způsobuje lupy a jak proti nim bojovat? Zatočte s běžným problémem

Proč je arganový olej skutečným zázrakem pro vaše vlasy? Zatočí s lupy a urychluje růst

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaro se pomalu přelévá do léta, a tak začínají lidé řešit, jak budou vypadat v plavkách. Ať už u českých řek, rybníků či bazénů, nebo někde u moře. A přiznejme si, že po roce všemožných protiepidemických opatření, zavřených tělocvičen a fit center nebo zákazu lyžování je ve formě jen málokdo. Proto byste mohla ocenit cvičení pro zpevnění zadečku, která zaručeně fungují.
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.

Nepřehlédněte

Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek