Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat

Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
lupy nebo seborea
Jsou to lupy nebo seborea? (foto: 123rf.com)

16. 03. 2021

O seboree: 

Lupy nebo seborea? Seborea je onemocnění, které dokáže být poměrně zákeřné. Podle posledních statistik tímto kožním onemocněním trpí zhruba padesát procent středoevropské populace a možná i vy jste pacientem.  

Pokud mluvíme o seboree, mluvíme o zánětlivém onemocnění, za nímž obvykle stojí kvasinkoví infekce. Bohužel původ onemocnění nelze odhalit zcela, nýbrž jenom částečně. Postiženy však bývají prakticky všechny věkové generace bez rozdílu pohlaví. Bohužel i kojenci jsou rizikovou skupinou.  

Kde se seborea vyskytuje 

Kdyby se seborea rozšířila na dlaních nebo chodidlech, bylo by zjevné, o jaké onemocnění se jedná. Jenže pakliže se dostane nemoc na pokožku hlavy, váháte, jestli se nejedná o klasické lupy.  

Jaké jsou příznaky seborey? 

Seborea neboli také seboroická dermatitida připomíná právě lupy, a to alespoň z počátku. K dalším příznakům patří také zarudlost, opuchlost, někdy kůže zbarvená dožluta. Zpravidla se tato nemoc vyskytuje v zimních měsících, ovšem není to přímo podmínkou. Podle lékařů je však v teplých měsících nemoc spíše na ústupu.  

Jak se léčí seborea? 

K léčbě seboroické dermatitidy přistupujte prakticky stejně jako k lupům. Taky si pořiďte účinný šampon, který s tímto nepříjemným dermatologickým problémem bojuje. Šampony by měly mít mnoho přírodních složek, případně se však poraďte s odborníky, kteří jistě doporučí konkrétní produkty, jež jsou ozkoušené.  

O lupech: 

Co se týče lupů, tvoří se zásadně na hlavě. Mluvíme konkrétně o nadměrném množství odumřelých částí kůže. V porovnání se seboreou se jedná o poměrně nezávažné onemocnění, které je však jen velice nepříjemné. Kousky kůže se totiž odlupují od hlavy, poté odpadávají a ulpí na nejoblíbenější halence či kabátě.

Jelikož jsou lupy taktéž problémem prakticky všech generací bez rozdílu pohlaví, je třeba zjistit o této kožní nemoci více.  

Jaké jsou příznaky lupů? 

Jak již bylo zmíněno, pokud mluvíme o lupech, mluvíme o odumřelých částech kůže, které se odloupávají a odpadávají. Lupy se objevují zásadně na hlavě, ale jenom na některých místech, která mohou svědit. Tak tomu bylo ostatně i v případě seborey.  

K TÉMATU  Nedostatek spánku: co se děje s naším tělem?

Za lupy však většinou můžeme sami. Lupy se vyskytují nejčastěji tehdy, kdy používáme nevhodnou vlasovou kosmetiku, kterou navíc nedostatečně oplachujeme. Nebo možná vlasy až příliš často kartáčujeme nebo je často myjeme. Za lupy však může stát i nesprávný jídelníček nebo chybějící vitaminy či suchá pokožka hlavy.  

Jak se lupy léčí? 

Lupy nebo seborea? V případě léčbě je to prakticky jedno. V obou případech se totiž nejdříve zasahuje s pomocí kosmetických produktů, jež jsou určeny přímo na daný problém. Na lupy dnes dokonce neexistuje jen šampon, ale také kondicionér, který má pokožku hlavy uklidňovat a hydratovat.  

Případně je dobré vyzbrojit se také bylinkami. Na lupy nejvíce působí rozmarýn, ze kterého si stačí vyrobit odvar, kterým pak přelijete vlasy. Nebo také se při léčbě využívají homeopatika Po těch však sáhněte až ve chvíli, kdy jsou šupiny kůže velké a kdy společně s šupinami padají také vlasy. Takto závažnou formu lupů většinou doprovází i svědění nebo nesnesitelné pálení. 

Pokud by lupy nemizely, zamiřte ke svému dermatologovi, který předepíše léky určené k léčbě tohoto kožního problému. Nejčastěji se předepisují antimykotika.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co způsobuje lupy a jak proti nim bojovat? Zatočte s běžným problémem

Proč je arganový olej skutečným zázrakem pro vaše vlasy? Zatočí s lupy a urychluje růst

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.

Nepřehlédněte

Chodníky a cestičky jsou oblíbenou součástí našich zahrad. Mohou být funkční a bezpečné, ale jejich úloha je také samozřejmě okrasná. Ze štěrku, z kamene nebo ze dřeva, na své zahradě si můžete naplánovat a vytvořit svůj vlastní originální chodníček. Výsledek potom působí pěkně útulně a kouzelně, jak se můžete přesvědčit v naší galerii. Nechte se inspirovat!
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek