Středa , 29. 03. 2023

Taťána

Co způsobuje lupy a jak proti nim bojovat? Zatočte s běžným problémem

Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?
co způsobuje lupy
Lupy jsou častým problémem. (zdroj foto: 123rf.com)

19. 02. 2021

Co způsobuje lupy?

Co způsobuej lupy? Malassezia zvyšuje růst kožních buněk, a tyto buňky navíc odumírají a odlupují se. Lupy se mohou také zhoršit, když jste ve stresu nebo jste nemocní. Studené a suché zimy jsou také spouštěčem tohoto nepříjemného problému. Svou roli také hraje strava, protože nedostatek vitaminu B nebo zinku může vést k oslabení pokožky.

Čím déle oddalujete mytí vlasů, tím více se vaše pokožka hlavy stává jemnější, sušší, a tím pádem náchylnější k tvorbě lupů.

Časté mytí vlasů na druhou stranu může také vysušit pokožku hlavy a vést k lupům, takže je to všechno o nalezení rovnováhy, která udržuje vaše vlasy a pokožku hlavy hydratované a bez lupů.

Existují nějaké rizikové faktory pro vznik lupů?

Ačkoli každý může být náchylný k lupům, ve skutečnosti se objevuje častěji u mužů než u žen. Začíná to již v pubertě a může pokračovat až do dospělosti. Mít mastnou pokožku hlavy a vlasy může také zvýšit šance na tento stav.

Lupy a jejich příznaky

Jedním z hlavních příznaků lupů je svědění pokožky hlavy. Toto je obvykle první známka, a poté budou následovat viditelné vločky odumřelé kůže. Mohou se také objevit červené mastné skvrny a také pocit mravenčení na pokožce. Můžete také pociťovat suchost, napětí nebo podráždění na hlavě.

Můžete také zaznamenat lupiny v obočí, ochlupení na hrudi, v oblasti třísel a v podpaží.

Jaké jsou nejlepší domácí léky na lupy?

Existuje také několik věcí, které můžete udělat samy, pokud to speciální šampony nerozřezávají. Pokud vyzkoušíte domácí léky po dobu dvou týdnů nebo déle, aniž byste pociťovaly jakékoli změny, měly byste vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Použijte zelený čaj

Zkombinujte zelený čaj, mátový esenciální olej a bílý ocet a masírujte jím po dobu pěti minut pokožku hlavy. Poté jej opláchněte šamponem a kondicionérem bez obsahu síranů. Zelený čaj a máta peprná obsahují antioxidanty a mají antimikrobiální vlastnosti, které podporují zdravou pokožku hlavy, a také upravují vaše vlasy, aby nebyly tak suché nebo podrážděné.

K TÉMATU  Svatební šaty 2019: barevné, overal i tutu sukně. V zahraničí se nevěsty odvážou víc. Víme, co se letos nosí

Použijte jablečný ocet

Ocet zřeďte stejným dílem vody – a tuto směs použijte jako náhradu šamponu. Jablečný ocet může zabíjet houby, které způsobují lupy a poskytuje úlevu od svědění.

Dopřejte si masáž kokosovým olejem

Zkombinujte pět až 10 kapek oleje z čajovníku s 5 lžícemi kokosového oleje. Směs naneste na pokožku hlavy v noci, a poté ji ráno opláchněte. Pokud vás tlačí čas, nechte ji 30 minut působit, a poté ji opláchněte. Kokosový olej také bojuje proti houbám, což může pomoci eliminovat lupy. Olej z čajovníku vám pomůže vrátit lesk vašim vlasům.

Použijte citronovou šťávu

Vmasírujte 2 lžíce citronové šťávy na pokožku hlavy a nechte ji minutu působit. Poté smíchejte 1 lžičku citronové šťávy a 1 šálek vody a vlasy si tímto roztokem opláchněte. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, opakujte to před každým mytím vlasů.

Čerstvá citronová šťáva obsahuje kyseliny, které opět pomáhají rozkládat houby, co mohou způsobovat lupy. A hlavně, nemá v sobě ani tvrdé chemikálie, které by mohly poškodit pokožku hlavy.

Použijte jedlou sodu

Navlhčete si vlasy a nasypte si 1 lžící jedlé sody na pokožku hlavy. Nechejte minutu působit a důkladně omyjte šamponem. Jedlá soda bojuje proti nadměrně aktivním houbám a může pomoci odlupovat pokožku na pokožce hlavy, aniž by ji dráždila. Soda také nasaje přebytečný olej.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je arganový olej skutečným zázrakem pro vaše vlasy? Zatočí s lupy a urychluje růst

Proč se nám neustále mastí vlasy? Na vině může být časté umývání

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?

Nepřehlédněte

Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Všechny módní přehlídky jaro/léto 2023 jsou nyní za námi. Zaznamenali jsme je a vytáhli jsme klíčové jarní módní trendy v oblasti dámských teplákových souprav, na které byste se letos měly zaměřit. A zatímco návrháři zůstali věrni svému osobnímu stylu, objevilo se několik společných klíčových kousků, od kterých očekáváme, že budou pronikat z kolekcí přímo na trh a do našich šatníků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek