Domů » Krása a móda » Pokožka a pleť » Co způsobuje lupy a jak proti nim bojovat? Zatočte s běžným problémem
Krása a móda Pokožka a pleť

Co způsobuje lupy a jak proti nim bojovat? Zatočte s běžným problémem

co způsobuje lupy
Lupy jsou častým problémem. (zdroj foto: 123rf.com)
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?

Co způsobuje lupy?

Co způsobuej lupy? Malassezia zvyšuje růst kožních buněk, a tyto buňky navíc odumírají a odlupují se. Lupy se mohou také zhoršit, když jste ve stresu nebo jste nemocní. Studené a suché zimy jsou také spouštěčem tohoto nepříjemného problému. Svou roli také hraje strava, protože nedostatek vitaminu B nebo zinku může vést k oslabení pokožky.

Čím déle oddalujete mytí vlasů, tím více se vaše pokožka hlavy stává jemnější, sušší, a tím pádem náchylnější k tvorbě lupů.

Časté mytí vlasů na druhou stranu může také vysušit pokožku hlavy a vést k lupům, takže je to všechno o nalezení rovnováhy, která udržuje vaše vlasy a pokožku hlavy hydratované a bez lupů.

Existují nějaké rizikové faktory pro vznik lupů?

Ačkoli každý může být náchylný k lupům, ve skutečnosti se objevuje častěji u mužů než u žen. Začíná to již v pubertě a může pokračovat až do dospělosti. Mít mastnou pokožku hlavy a vlasy může také zvýšit šance na tento stav.

Lupy a jejich příznaky

Jedním z hlavních příznaků lupů je svědění pokožky hlavy. Toto je obvykle první známka, a poté budou následovat viditelné vločky odumřelé kůže. Mohou se také objevit červené mastné skvrny a také pocit mravenčení na pokožce. Můžete také pociťovat suchost, napětí nebo podráždění na hlavě.

Můžete také zaznamenat lupiny v obočí, ochlupení na hrudi, v oblasti třísel a v podpaží.

Jaké jsou nejlepší domácí léky na lupy?

Existuje také několik věcí, které můžete udělat samy, pokud to speciální šampony nerozřezávají. Pokud vyzkoušíte domácí léky po dobu dvou týdnů nebo déle, aniž byste pociťovaly jakékoli změny, měly byste vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Použijte zelený čaj

Zkombinujte zelený čaj, mátový esenciální olej a bílý ocet a masírujte jím po dobu pěti minut pokožku hlavy. Poté jej opláchněte šamponem a kondicionérem bez obsahu síranů. Zelený čaj a máta peprná obsahují antioxidanty a mají antimikrobiální vlastnosti, které podporují zdravou pokožku hlavy, a také upravují vaše vlasy, aby nebyly tak suché nebo podrážděné.

Použijte jablečný ocet

Ocet zřeďte stejným dílem vody – a tuto směs použijte jako náhradu šamponu. Jablečný ocet může zabíjet houby, které způsobují lupy a poskytuje úlevu od svědění.

Dopřejte si masáž kokosovým olejem

Zkombinujte pět až 10 kapek oleje z čajovníku s 5 lžícemi kokosového oleje. Směs naneste na pokožku hlavy v noci, a poté ji ráno opláchněte. Pokud vás tlačí čas, nechte ji 30 minut působit, a poté ji opláchněte. Kokosový olej také bojuje proti houbám, což může pomoci eliminovat lupy. Olej z čajovníku vám pomůže vrátit lesk vašim vlasům.

Použijte citronovou šťávu

Vmasírujte 2 lžíce citronové šťávy na pokožku hlavy a nechte ji minutu působit. Poté smíchejte 1 lžičku citronové šťávy a 1 šálek vody a vlasy si tímto roztokem opláchněte. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, opakujte to před každým mytím vlasů.

Čerstvá citronová šťáva obsahuje kyseliny, které opět pomáhají rozkládat houby, co mohou způsobovat lupy. A hlavně, nemá v sobě ani tvrdé chemikálie, které by mohly poškodit pokožku hlavy.

Použijte jedlou sodu

Navlhčete si vlasy a nasypte si 1 lžící jedlé sody na pokožku hlavy. Nechejte minutu působit a důkladně omyjte šamponem. Jedlá soda bojuje proti nadměrně aktivním houbám a může pomoci odlupovat pokožku na pokožce hlavy, aniž by ji dráždila. Soda také nasaje přebytečný olej.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je arganový olej skutečným zázrakem pro vaše vlasy? Zatočí s lupy a urychluje růst

Proč se nám neustále mastí vlasy? Na vině může být časté umývání

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">