Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

Africká fialka: Roztomilost na parapetu, která vás nic nestojí 

Po příchodu do nejedné české domácnosti uvidíte na okenním parapetu africkou fialku – skromnou, elegantní, hezky zbarvenou pokojovou rostlinu. Je ideální trefou pro každého nenáročného pěstitele. Sama toho nevyžaduje mnoho a vydrží krásná po celý rok.
africká fialka
Africká fialka bude roztomilou ozdobou vašeho parapetu.

14. 11. 2022

Až z daleké Ameriky

Věděli jste, že africká fialka byla vůbec poprvé úspěšně vypěstovaná v Americe? I když je označovaná za „africkou”, jméno není tak úplně pravdivé. Dnes je však oblíbená po celém světě, převážně v Evropě.

Zatímco původně se jednalo pouze o jeden pěstovaný druh, časem už si pěstitelé mohli vybírat z nepřeberného množství variací. S plynoucími léty vznikla řada barevných kombinací (bezmála dvanáct tisíc kultivarů), které se od sebe liší například svými listy, typem růstu nebo květem. Některé fialky mají květy jednoduché, jiné plnokvěté. Jindy se rostliny pyšní pestrými, někdy zkadeřenými listy. Vždy se však jedná o dlouhotrvající krásu, která ozdobí každý okenní parapet.

Jak pěstovat africké fialky?

Jak už bylo zmíněné, africké fialky nepatří k náročným pokojovým rostlinám, naopak. Jsou velmi nenáročné, vyžadují toho málo.

  • Klíčem k jejich úspěšnému a bezproblémovému růstu je především dostatek světla. Pozor si dejte na sluneční paprsky, které by měly být v ideálním případě rozptýlené, nikoliv přímé, aby nedošlo k popálení fialky.
  • Co se týče teplot, africké fialce se nejlépe daří v místnostech o 18-24 °C. V zimě si pohlídejte, aby teploty neklesly pod 15 °C. 
  • V době vegetace fialky nezapomínáme hnojit.
  • Substrát by měl být dobře propustný, lehký. Vhodný je takový, který bude mít příměs vermikulitu.  
africká fialka
Pozor na přímé světlo, mohlo by rostlinku popálit.

Jak zalévat africkou fialku?

Velký pozor si dejte hlavně na zálivku, která by měla být vždy pouze do podtácku pod květináčem. Její chlupaté listy totiž nemají rády rosení, mohlo by dojít k jejich uhynutí. Vlhký vzduch obecně však na škodu není. Africká fialka ho ráda a podpoříme jím její kvetení. Využívejte proto odpařovače, případně zvlhčovače vzduchu nebo takzvané mlhovací fontánky.

Co se týče zalévání, africká fialka má v lásce vlažnou, odstátou nebo případně převařenou vodu. Studené vodě příliš neholduje a nemusí na ni reagovat nejlépe.

K TÉMATU  Průvodce výběrem, kde využít kameny na zahradě

Listy jsou vaším nejlepším ukazatelem

Patříte mezi začínající pěstitele a nejste si jistí tím, jestli se o rostlinku dobře staráte? Nejvěrnějším pomocníkem jsou listy, které prozradí, jestli se africká fialka nachází na správném místě. Umístit byste ji měli na východním nebo severovýchodním okně, kde je rozptýlené světlo či polostín.

To, že je pokojová rostlina spokojená, znamená, že jsou listy rovné. Pokud jsou výrazně ohnuté směrem dolů, jakoby smutné, potřebuje květina vícero světla. Jestliže jsou ohnuté směrem nahotu, slunce je spíše na škodu a vyžaduje raději polostín.

africká fialka
Africká fialka má nádherné a voňavé květy po celý rok.

Když fialka prosí o první pomoc

I když se jedná o nenáročnou pokojovou rostlinou, platí, že i africká fialka může v mnoha chvílích volat o pomoc. Špatná zálivka nebo špatné umístění může způsobit její nespokojenost. Pokud se objeví například hnědé skvrny na listech, vyplývá to z popálení listů přímým sluníčkem. Tedy v tom nejlepším případě, proto změňte stanoviště a postižené listy ustřihněte.

Jestliže není na vině sluníčko, bohužel se rostlina potýká s virovým onemocněním. Padlé listy odstraňte a na nějakou domu omezte nejen zalévání, ale také hnojení. Doporučuje se také hodně větrat, případně použít i nutný chemický postřik, pokud chcete pokojovku zachránit.

Mezi vůbec nejčastější onemocnění fialek patří takzvaná plíseň šedá. Pokud ji na listech africké fialky rozeznáte, víte, co máte dělat. Odstranit napadené listy, omezit zálivku i hnojení, také hodně větrat, případně použít zmiňovaný postřik, který by se zaručil o její uzdravení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele

Proč příliš péče pokojovkám škodí aneb jak zahubit rostliny láskou

Zdroje článku:
https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/africka-fialka-pestovani-30000228.html, https://www.ireceptar.cz/zahrada/kdyz-vime-jak-na-ni-pokvete-africka-fialka-po-cely-rok.html
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Chcete-li jít s dobou, pořiďte si do vašeho šatníku alespoň jednu stylovou dámskou mikinu. Pokud netušíte, jaké kousky budou v letošní sezóně in, nemusíte zoufat. My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto se pojďte inspirovat společně s námi. Máme pro vás nejrůznější tipy na trendy kousky a dokonce vám prozradíme, jak je vkusně zakomponovat do letošního outfitu
Šaty a móda, to je nám ženám vlastní. Šaty, obzvláště ty svatební, jsou jistým odrazem nás samotných, proto se i při výběru často neubráníme emocím. Při výběru hraje roli mnoho faktorů. V den D chceme být všechny okouzlující. Jak tedy postupovat a co se vlastně letos nosí doma i v zahraničí?
Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
Ložnice - místo ničím nerušeného klidu. Také je to naše útočiště či oáza, kde můžeme odpočívat. Ať už je pro vás ložnice čímkoli, je důležité, aby vám byla sympatická a abyste se v ní cítili příjemně.
Před časem jsme se s partnerem rozhodli, že po svatbě a pořízení bytu bychom rádi měli miminko. To jsem ale netušila, jaké utrpení mě bude čekat.
Jste milovníkem sluníčka a už se těšíte, až budete ležet na pláži a necháte sluneční paprsky prohřívat vaši pokožku? A opravdu víte jak se správně opalovat?
Zajímá vás, co právě teď vaše dítě v děloze dělá? To se podle jeho stáří dá snadno zjistit. Kdy začíná vnímat hlasy i sladkosti, na kterých si pochutnáte? A jaký měsíc je pro něj velmi zásadní, protože poprvé otevře oči?
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
Dnes si připomínáme smutné dvacetileté výročí od odchodu legendární české herečky Heleny Růžičkové. Talentovaná umělkyně, která oslnila diváky svým hereckým projevem ve filmech i na divadelních prknech, zanechala nezapomenutelnou stopu v české kultuře. Připomínáme si její kariéru plnou úspěchů, ale také tajemné schopnosti předvídat nejen osud ostatních, ale i svůj vlastní. Článek nahlíží na její životní pouť, filmové triumfy a ukazuje i na dramatické okamžiky, které vedly k jejímu předčasnému rozloučení se světem.
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.

Výběr článků

Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?

Nepřehlédněte

Adidas, jeden z hlavních partnerů RunCzech, opět připravil exkluzivní kolekci triček k osmi závodům letošní běžecké série. Autorkou grafických návrhů triček je ilustrátorka, animátorka a digitální umělkyně Eliška Podzimková, jejíž projekt PLEŠOUNI chce adidas touto spoluprací podpořit.
Asi každý z nás má nějakou tu pojistku. A zatímco si lidé nechávají běžně pojistit svůj majetek, dům, automobil nebo zdraví, celebrity si velmi často nechávají pojistit konkrétní části svého těla a rozhodně netroškaří.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek