Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Africká fialka: Roztomilost na parapetu, která vás nic nestojí 

Po příchodu do nejedné české domácnosti uvidíte na okenním parapetu africkou fialku – skromnou, elegantní, hezky zbarvenou pokojovou rostlinu. Je ideální trefou pro každého nenáročného pěstitele. Sama toho nevyžaduje mnoho a vydrží krásná po celý rok.
africká fialka
Africká fialka bude roztomilou ozdobou vašeho parapetu.

14. 11. 2022

Až z daleké Ameriky

Věděli jste, že africká fialka byla vůbec poprvé úspěšně vypěstovaná v Americe? I když je označovaná za „africkou”, jméno není tak úplně pravdivé. Dnes je však oblíbená po celém světě, převážně v Evropě.

Zatímco původně se jednalo pouze o jeden pěstovaný druh, časem už si pěstitelé mohli vybírat z nepřeberného množství variací. S plynoucími léty vznikla řada barevných kombinací (bezmála dvanáct tisíc kultivarů), které se od sebe liší například svými listy, typem růstu nebo květem. Některé fialky mají květy jednoduché, jiné plnokvěté. Jindy se rostliny pyšní pestrými, někdy zkadeřenými listy. Vždy se však jedná o dlouhotrvající krásu, která ozdobí každý okenní parapet.

Jak pěstovat africké fialky?

Jak už bylo zmíněné, africké fialky nepatří k náročným pokojovým rostlinám, naopak. Jsou velmi nenáročné, vyžadují toho málo.

  • Klíčem k jejich úspěšnému a bezproblémovému růstu je především dostatek světla. Pozor si dejte na sluneční paprsky, které by měly být v ideálním případě rozptýlené, nikoliv přímé, aby nedošlo k popálení fialky.
  • Co se týče teplot, africké fialce se nejlépe daří v místnostech o 18-24 °C. V zimě si pohlídejte, aby teploty neklesly pod 15 °C. 
  • V době vegetace fialky nezapomínáme hnojit.
  • Substrát by měl být dobře propustný, lehký. Vhodný je takový, který bude mít příměs vermikulitu.  
africká fialka
Pozor na přímé světlo, mohlo by rostlinku popálit.

Jak zalévat africkou fialku?

Velký pozor si dejte hlavně na zálivku, která by měla být vždy pouze do podtácku pod květináčem. Její chlupaté listy totiž nemají rády rosení, mohlo by dojít k jejich uhynutí. Vlhký vzduch obecně však na škodu není. Africká fialka ho ráda a podpoříme jím její kvetení. Využívejte proto odpařovače, případně zvlhčovače vzduchu nebo takzvané mlhovací fontánky.

Co se týče zalévání, africká fialka má v lásce vlažnou, odstátou nebo případně převařenou vodu. Studené vodě příliš neholduje a nemusí na ni reagovat nejlépe.

K TÉMATU  Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Listy jsou vaším nejlepším ukazatelem

Patříte mezi začínající pěstitele a nejste si jistí tím, jestli se o rostlinku dobře staráte? Nejvěrnějším pomocníkem jsou listy, které prozradí, jestli se africká fialka nachází na správném místě. Umístit byste ji měli na východním nebo severovýchodním okně, kde je rozptýlené světlo či polostín.

To, že je pokojová rostlina spokojená, znamená, že jsou listy rovné. Pokud jsou výrazně ohnuté směrem dolů, jakoby smutné, potřebuje květina vícero světla. Jestliže jsou ohnuté směrem nahotu, slunce je spíše na škodu a vyžaduje raději polostín.

africká fialka
Africká fialka má nádherné a voňavé květy po celý rok.

Když fialka prosí o první pomoc

I když se jedná o nenáročnou pokojovou rostlinou, platí, že i africká fialka může v mnoha chvílích volat o pomoc. Špatná zálivka nebo špatné umístění může způsobit její nespokojenost. Pokud se objeví například hnědé skvrny na listech, vyplývá to z popálení listů přímým sluníčkem. Tedy v tom nejlepším případě, proto změňte stanoviště a postižené listy ustřihněte.

Jestliže není na vině sluníčko, bohužel se rostlina potýká s virovým onemocněním. Padlé listy odstraňte a na nějakou domu omezte nejen zalévání, ale také hnojení. Doporučuje se také hodně větrat, případně použít i nutný chemický postřik, pokud chcete pokojovku zachránit.

Mezi vůbec nejčastější onemocnění fialek patří takzvaná plíseň šedá. Pokud ji na listech africké fialky rozeznáte, víte, co máte dělat. Odstranit napadené listy, omezit zálivku i hnojení, také hodně větrat, případně použít zmiňovaný postřik, který by se zaručil o její uzdravení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele

Proč příliš péče pokojovkám škodí aneb jak zahubit rostliny láskou

Zdroje článku:
https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/africka-fialka-pestovani-30000228.html, https://www.ireceptar.cz/zahrada/kdyz-vime-jak-na-ni-pokvete-africka-fialka-po-cely-rok.html
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek