Suchý povrch substrátu ne vždy značí, že rostlina potřebuje vodu
Příliš vody pokojovkám škodí, to už tedy víme. Jenže jak poznáte, že je rostlina přelitá? Někdy to není vůbec jednoduché. Ke všemu, když máte rostlinu umístěnou ve vysokém květináči a na půdu, do níž je zasazená, nevidíte. Pak se snadno může stát, že rostlina chřadne, listy žloutnou, a vy nevíte, co s tím. Dokonce se může stát, že na svrchní část půdy sáhnete a ta je vyschlá. Přece není možné, aby byla přelitá. Možné to ale skutečně je.
Než každou rostlinu zalijete, nestačí jen osahat vrchní část půdy. Správně byste měli strčit prst alespoň jeden až jeden a půl centimetru do substrátu. Je-li půda proschlá i v této části, pak rostlina potřebuje zalít, pokud je vlhká, pak zalévat nepotřebuje.
Ještě nemusí být nic ztraceno
Rostlina chřadne tím, že kořeny napadla hniloba. A toho už se většinou nezbavíte ani přesazením rostliny. Přesto můžete zkusit ji zachránit.
Nejprve vylijte z květináče přebytečnou vodu a pak rostlinu umístěte na teplejší místo a také tam, kde je dostatek slunečního světla a kde můžete zajistit dostatečné proudění vzduchu. Tak se voda ze substrátu odpaří poměrně rychle. Zároveň ale neumisťujte rostlinky do průvanu ani na radiátor.
Drenážní vrstva je základ každého úspěšného pěstování
Jakmile vám začnou žloutnout listy, je nutné rostlinu přesadit.
- Vyndejte ji z květináče a z kořenů odstraňte promáčenou zeminu.
- Nechte rostlinu přes noc v teple oschnout, aby kořeny nezačaly uhnívat. Pokud ale rostlinu ze substrátu vyndáte a kořeny již plesniví, nejlepší bude si pořídit rostlinu novou.
- Druhý den rostlinu umístěte do nového, propustného substrátu a na dno dejte drenážní vrstvu, ideálně keramzit. Květináč ovšem musí mít i dostatečný odtok vody. Jestliže nemáte jiný květináč než ten, v kterém byla rostlina původně, pak ho musíte pořádně vymýt a nechat proschnout.
Co rostlina, to jiný způsob zalévání
Bojíte se, že rostlinu znovu přelijete? Pak k zalévání použijte spíše rozprašovač. Každá rostlina ale potřebuje jiný typ zálivky. Sukulenty si například libují spíše v suchu než ve vlhku. Naopak jiné rostliny by měly mít substrát spíše vlhký než suchý. Nejlepší je kupovat si rostliny od malých pěstitelů, kteří vám zároveň poradí, jak je správně zalévat, kdy je přesazovat nebo jak je množit.
Co dělat, když jedete na dovolenou?
Prodloužený víkend pokojovky přežijí bez jakýchkoliv problémů. Ale co když jedete na dovolenou na jeden či dva týdny? Samozřejmě můžete poprosit sousedku, aby vám chodila květiny zalévat, ale pak se může klidně stát, že je přelije, aby jim jakože dopřála, a až se vrátíte domů, zachráníte sotva jednu. Raději se proto spoléhejte jenom sami na sebe.
Před odjezdem na dovolenou je nejlepší nechat rostliny takzvaně vyhladovět. Čím více živin v substrátu rostliny mají, tím rychleji rostou. Vy ale před odjezdem na dovolenou potřebujete docílit přesného opaku. Ve vašem vlastním zájmu je, aby rostliny během vaší dovolené rostly co nejpomaleji. Tak jim bude stačit i méně zálivky. Rostliny ani nehnojte. Pokud přihnojení potřebují, pak s tím raději počkejte až po návratu.
Rostlinky dejte do koupelny nebo do ložnice
V den odjezdu rostliny zalijte o něco více, než je obvykle zaléváte. Ale ne zase tolik, aby jim hrozilo uhnití. Odjíždíte-li jen na týden, pak jim jinou péči věnovat nemusíte.
V případě, že odjíždíte na čtrnáct dní, pak doma zatemněte, tedy zatáhněte žaluzie nebo závěsy, případně rostliny umístěte tak, aby na ně nedopadalo přímé sluneční světlo. Dále byste je měli umístit do chládku, a ne tam, kde může být v letních měsících třeba i třicet stupňů. A myslete i na dostatečnou vlhkost. Nejideálnější místností pro přechodné bydliště květin je například koupelna bez okna. Pokojovky klidně umístěte do vany, do níž napustíte trochu vody. Případně můžete rostlinu zasazenou v obalu s odtokem zabalit do vlhkých hadrů. Také můžete květiny přechovávat v místnosti, jež je orientována na sever nebo východ.
Pořiďte si samozavlažovací truhlík
U již vzrostlých rostlin můžete substrát pokrýt lehce navlhčeným novinovým papírem. Případně si můžete pořídit takzvané samozavlažovací truhlíky, které mají zásobník s vodou. Odtud si ji rostliny přitahují pomocí svých kořenů. Voda se k nim dostane prostřednictvím zavlažovacích knotů nebo vzlínajícími dutinami. Na českém trhu je seženete za pár set korun, ale mohou vám prokázat skutečně velkou službu.
Existují samozavlažovací květináče kulaté i hranaté, vysoké i nízké, květináče do interiérů i exteriérů. Některé mají i pojízdná kolečka pro snadnější manipulaci. Do zásobníku doléváte vodu jednou za tři dny, záleží na jeho objemu.
Život vám usnadní i chytré aplikace do mobilního telefonu
Přemýšlíte nad tím, jak zlepšit svým rostlinám život a zároveň si chcete zjednodušit péči o rostliny? V tom případě si do svého chytrého mobilního telefonu nainstalujte aplikaci, která vám pomůže v tom, aby se u vás rostlinkám dařilo co nejlépe. Skvělou aplikací je například Planta, která vám poradí se vším, co se pokojových rostlin týká. Samozřejmě v angličtině. Zároveň vás upozorní na to, kdy rostliny zalévat, mlžit, hnojit nebo přesazovat. A také si do aplikace můžete zaznamenávat, jak vaše rostlinka roste. Je však dostupná pouze pro systémy iOS.
Za vyzkoušení stojí i aplikace PictureThis, která je zdarma. Pomůže vám například odhalit, jestli je daná rostlina, kterou doma máte, nebo kterou si chcete pořídit, bezpečná pro děti nebo vaše domácí mazlíčky. Také identifikuje nemocnou rostlinu a zároveň vám poradí, jak dát rostlinu rychle do pořádku. PictureThis je aplikace, která má více než 30 milionů uživatelů. Je dostupná na zařízení iOS a Android. I v tomto případě vás aplikace provede veškerou péčí o rostlinku. Upozorní vás, když je třeba rostlinu zalít, kdy je nutné ji pohnojit a kdy třeba přesadit. Můžete se spojit i s dalšími uživateli a vyměňovat si své postřehy a získávat nové tipy pro pěstování pokojovek. Je možné přidávat fotky a procházet i další profily milovníků pokojovek.
Populární českou aplikací je Neleň pro zeleň, kterou ocení jak pěstitelé pokojovek, tak i zahrádkáři. Pomáhá vám rozpoznávat různé rostliny, poradí vám, jak je pěstovat, množit a rovněž poskytuje mnoho dalších užitečných informací.
Nebojte se pěstovat vlastní pokojovky. Zvládne to úplně každý, vždy si ale musíte o rostlinkách zjistit, jakou péči potřebují. Bezhlavé zalévání ještě nikdy žádné pokojovce neprospělo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?
6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů