Čtvrtek , 10. 07. 2025

Libuše a Amálie

Proč příliš péče pokojovkám škodí aneb jak zahubit rostliny láskou

Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.
pokojovkám škodí
Víme, že své kytičky milujete, ale milujte je s mírou.

13. 10. 2022

Suchý povrch substrátu ne vždy značí, že rostlina potřebuje vodu

Příliš vody pokojovkám škodí, to už tedy víme. Jenže jak poznáte, že je rostlina přelitá? Někdy to není vůbec jednoduché. Ke všemu, když máte rostlinu umístěnou ve vysokém květináči a na půdu, do níž je zasazená, nevidíte. Pak se snadno může stát, že rostlina chřadne, listy žloutnou, a vy nevíte, co s tím. Dokonce se může stát, že na svrchní část půdy sáhnete a ta je vyschlá. Přece není možné, aby byla přelitá. Možné to ale skutečně je.

Než každou rostlinu zalijete, nestačí jen osahat vrchní část půdy. Správně byste měli strčit prst alespoň jeden až jeden a půl centimetru do substrátu. Je-li půda proschlá i v této části, pak rostlina potřebuje zalít, pokud je vlhká, pak zalévat nepotřebuje.

Ještě nemusí být nic ztraceno

Rostlina chřadne tím, že kořeny napadla hniloba. A toho už se většinou nezbavíte ani přesazením rostliny. Přesto můžete zkusit ji zachránit.

Nejprve vylijte z květináče přebytečnou vodu a pak rostlinu umístěte na teplejší místo a také tam, kde je dostatek slunečního světla a kde můžete zajistit dostatečné proudění vzduchu. Tak se voda ze substrátu odpaří poměrně rychle. Zároveň ale neumisťujte rostlinky do průvanu ani na radiátor.

Drenážní vrstva je základ každého úspěšného pěstování

Jakmile vám začnou žloutnout listy, je nutné rostlinu přesadit.

  1. Vyndejte ji z květináče a z kořenů odstraňte promáčenou zeminu.
  2. Nechte rostlinu přes noc v teple oschnout, aby kořeny nezačaly uhnívat. Pokud ale rostlinu ze substrátu vyndáte a kořeny již plesniví, nejlepší bude si pořídit rostlinu novou.
  3. Druhý den rostlinu umístěte do nového, propustného substrátu a na dno dejte drenážní vrstvu, ideálně keramzit. Květináč ovšem musí mít i dostatečný odtok vody. Jestliže nemáte jiný květináč než ten, v kterém byla rostlina původně, pak ho musíte pořádně vymýt a nechat proschnout.

Co rostlina, to jiný způsob zalévání

Bojíte se, že rostlinu znovu přelijete? Pak k zalévání použijte spíše rozprašovač. Každá rostlina ale potřebuje jiný typ zálivky. Sukulenty si například libují spíše v suchu než ve vlhku. Naopak jiné rostliny by měly mít substrát spíše vlhký než suchý. Nejlepší je kupovat si rostliny od malých pěstitelů, kteří vám zároveň poradí, jak je správně zalévat, kdy je přesazovat nebo jak je množit.

K TÉMATU  Umyvadlo na desku. Povznese vaši koupelnu a dodá jí originální vzhled!
zálivka
U zalévání platí spíš pravidlo, že méně je více.

Co dělat, když jedete na dovolenou?

Prodloužený víkend pokojovky přežijí bez jakýchkoliv problémů. Ale co když jedete na dovolenou na jeden či dva týdny? Samozřejmě můžete poprosit sousedku, aby vám chodila květiny zalévat, ale pak se může klidně stát, že je přelije, aby jim jakože dopřála, a až se vrátíte domů, zachráníte sotva jednu. Raději se proto spoléhejte jenom sami na sebe.

Před odjezdem na dovolenou je nejlepší nechat rostliny takzvaně vyhladovět. Čím více živin v substrátu rostliny mají, tím rychleji rostou. Vy ale před odjezdem na dovolenou potřebujete docílit přesného opaku. Ve vašem vlastním zájmu je, aby rostliny během vaší dovolené rostly co nejpomaleji. Tak jim bude stačit i méně zálivky. Rostliny ani nehnojte. Pokud přihnojení potřebují, pak s tím raději počkejte až po návratu.

Rostlinky dejte do koupelny nebo do ložnice

V den odjezdu rostliny zalijte o něco více, než je obvykle zaléváte. Ale ne zase tolik, aby jim hrozilo uhnití. Odjíždíte-li jen na týden, pak jim jinou péči věnovat nemusíte.

interiér
Chcete mít domov plný květin? Pak si dávejte pozor na to, co pokojovkám škodí.

V případě, že odjíždíte na čtrnáct dní, pak doma zatemněte, tedy zatáhněte žaluzie nebo závěsy, případně rostliny umístěte tak, aby na ně nedopadalo přímé sluneční světlo. Dále byste je měli umístit do chládku, a ne tam, kde může být v letních měsících třeba i třicet stupňů. A myslete i na dostatečnou vlhkost. Nejideálnější místností pro přechodné bydliště květin je například koupelna bez okna. Pokojovky klidně umístěte do vany, do níž napustíte trochu vody. Případně můžete rostlinu zasazenou v obalu s odtokem zabalit do vlhkých hadrů. Také můžete květiny přechovávat v místnosti, jež je orientována na sever nebo východ.

Pořiďte si samozavlažovací truhlík

U již vzrostlých rostlin můžete substrát pokrýt lehce navlhčeným novinovým papírem. Případně si můžete pořídit takzvané samozavlažovací truhlíky, které mají zásobník s vodou. Odtud si ji rostliny přitahují pomocí svých kořenů. Voda se k nim dostane prostřednictvím zavlažovacích knotů nebo vzlínajícími dutinami.  Na českém trhu je seženete za pár set korun, ale mohou vám prokázat skutečně velkou službu.

K TÉMATU  Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Existují samozavlažovací květináče kulaté i hranaté, vysoké i nízké, květináče do interiérů i exteriérů. Některé mají i pojízdná kolečka pro snadnější manipulaci. Do zásobníku doléváte vodu jednou za tři dny, záleží na jeho objemu.

Život vám usnadní i chytré aplikace do mobilního telefonu

Přemýšlíte nad tím, jak zlepšit svým rostlinám život a zároveň si chcete zjednodušit péči o rostliny? V tom případě si do svého chytrého mobilního telefonu nainstalujte aplikaci, která vám pomůže v tom, aby se u vás rostlinkám dařilo co nejlépe. Skvělou aplikací je například Planta, která vám poradí se vším, co se pokojových rostlin týká. Samozřejmě v angličtině. Zároveň vás upozorní na to, kdy rostliny zalévat, mlžit, hnojit nebo přesazovat. A také si do aplikace můžete zaznamenávat, jak vaše rostlinka roste. Je však dostupná pouze pro systémy iOS.

sukuletn
Třeba takové sukulenty vyžadují zálivku jen minimálně.

Za vyzkoušení stojí i aplikace PictureThis, která je zdarma. Pomůže vám například odhalit, jestli je daná rostlina, kterou doma máte, nebo kterou si chcete pořídit, bezpečná pro děti nebo vaše domácí mazlíčky. Také identifikuje nemocnou rostlinu a zároveň vám poradí, jak dát rostlinu rychle do pořádku. PictureThis je aplikace, která má více než 30 milionů uživatelů. Je dostupná na zařízení iOS a Android. I v tomto případě vás aplikace provede veškerou péčí o rostlinku. Upozorní vás, když je třeba rostlinu zalít, kdy je nutné ji pohnojit a kdy třeba přesadit. Můžete se spojit i s dalšími uživateli a vyměňovat si své postřehy a získávat nové tipy pro pěstování pokojovek. Je možné přidávat fotky a procházet i další profily milovníků pokojovek.

Populární českou aplikací je Neleň pro zeleň, kterou ocení jak pěstitelé pokojovek, tak i zahrádkáři. Pomáhá vám rozpoznávat různé rostliny, poradí vám, jak je pěstovat, množit a rovněž poskytuje mnoho dalších užitečných informací.

Nebojte se pěstovat vlastní pokojovky. Zvládne to úplně každý, vždy si ale musíte o rostlinkách zjistit, jakou péči potřebují. Bezhlavé zalévání ještě nikdy žádné pokojovce neprospělo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Zdroje článku:
www.living.cz, www.tchiboblog.cz, www.dumazahrada.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tento DIY návod ukáže, jak jednoduché je vyrobit vlastní dámské psaníčko. Jako základ postačí kus kůže/umělé kůže, případně starší batoh nebo kabelka. Pak už potřebujeme jen nůžky, tavnou pistoli a nějaký kus tkaniny na vnitřek psaníčka. Výsledek překvapí!
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Nestíháte vařit a připravovat si svačiny do práce? Často saháte po polotovarech nebo se stravujete u stánků s rychlým občerstvením, protože si myslíte, že vám to ušetří čas? Možná ano, ale určitě to nešetří vaši peněženku, nehledě na to, že se pak stravujete hodně nezdravě. A chcete s tím něco udělat?
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.
Vlasy jsou pro ženy velice důležité. Zakládáme si na nich, bereme je jako pýchu, o kterou je potřeba se neustále starat. Někdy, i přes veškerou péči, se nevyhneme zničení a roztřepeným konečkům. Jak proti nim bojovat?
Bezchybný výkon předvedla malá Angelica Hale při zpěvu písně Girl on Fire. Takový hlasový projev jí mohou závidět profesionální zpěváci a porota americké talentové soutěže nevěřila svým uším. Právem si tak Angelica vysloužila okamžitý postup do finále. Takto čistý projev je u desetileté dívky skutečně ohromující. Užijte si to!
Smutná zpráva postihla českou divadelní scénu, když ve věku 59 let zemřel vynikající herec Norbert Lichý. Tuto smutnou zprávu dnes zveřejnilo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, kde umělec působil dlouhá léta. Lichý, který loni v prosinci oslavil devětapadesáté narozeniny, byl váženým držitelem několika prestižních ocenění a zanechal nezaměnitelnou stopu v srdcích diváků.
Ranní sex rozhodně má něco do sebe. Většina z nás se mu ale vyhýbá a to je velká škoda. Věděli jste, že sex po ránu má podobné účinky jako třeba ranní káva?
Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?

Výběr článků

Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.

Nepřehlédněte

Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
Retro je v módě, nejen v nábytku. Ale sedací soupravy se navíc objevují s jedním důležitým prvkem, a tím jsou kulaté tvary. Letos jsou in zaoblené sedačky! Co na ně říkáte?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek