Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Zahradničení vám prospěje po fyzické i duševní stránce…

Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.
zahradničení
Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček.

23. 10. 2023

23. 10. 2023

1. Lepší nálada

Už jste se někdy po práci na zahradě cítili šťastnější? Většina lidí ano. Když si uděláte čas na zahradničení, může se snížit vaše úzkost a můžete se začít cítit méně depresivní. Zahradničení je také forma cvičení, která vám může být prospěšná, protože pomáhá uvolňovat endorfiny – hormony, které pomáhají lidem cítit se spokojeně a uvolněně. Vaši náladu zlepší také přímý kontakt se slunečním zářením.

2. Zahradničení přináší lepší kvalitu života

Zjednodušte si život. Ano, jednoduché věci činí život mnohem krásnějším, než si myslíte, a zahradničení je jednou z nich. Zahrada je nejlepší místo, kde si můžete všímat maličkostí, které jsou tak důležité.

3. Snížení hladiny stresu

Jde o skvělý odbourávač stresu. Může vám pomoci zotavit se ze stresujících událostí, které se ve vašem životě objevují. Během práce na zahradě se výrazně snižuje hladina kortizolu, známého stresového hormonu.

4. Podpoříte všímavost

Jde o jednu z nejlepších forem meditace, která vás udrží šťastnými. Jednou z výhod zahradničení je to, že věnujete plnou pozornost danému úkolu. Díky tomu zapomenete na čas a užíváte si přítomnost.

5. Lepší imunitní systém

Jste jako vaše rostliny, potřebujete sluneční světlo. Vaše rostliny využívají sluneční světlo k výrobě potravy procesem fotosyntézy. Vaše pokožka funguje stejným způsobem tím, že při práci na zahradě absorbuje vitamín D. Vitamin D může pomoci vašemu tělu absorbovat vápník. Pomáhá udržovat vaše kosti silné a imunitní systém zdravý.

6. Spalujete kalorie

Práce na zahradě je formou cvičení a to platí zejména, pokud máte velkou zahradu. Jednoduché zahradničení na hodinu denně může pomoci spálit až 330 kalorií. Může být ideálním cvičením i pro někoho, kdo preferuje cvičení s nízkou intenzitou.

K TÉMATU  Co s nepoužitými léčivy?

7. Silnější kosti

Jak stárnete, vaše kosti jsou křehčí a slabší. Vaše tělesné hladiny vitaminu D a vápníku začnou klesat. Tehdy vaše tělo vyžaduje více vápníku a vitamínu D. Pravidelné zahradničení může pomoci získat maximální množství vitamínu D, které udrží vaše kosti zdravé.

8. Pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi

Zahradničení je dobré cvičení pro diabetické pacienty, protože pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Cvičení a dieta mohou dramaticky snížit rozvoj diabetu 2. typu u osob s rizikem onemocnění. Je prospěšné pro celou rodinu, může být osamělou činností nebo příležitostí, jak se spojit se svými blízkými. Sdílet radost ze zahradničení s blízkými je skvělý nápad. Pomůže hlavně dětem, včasný kontakt s nečistotami je spojen s řadou zdravotních výhod, včetně snížení alergií a autoimunitních poruch.

9. Pomáhá snižovat krevní tlak

Vysoký krevní tlak je běžná porucha, která postihuje mnoho lidí. Čím více času strávíte se svými rostlinami, budete se cítit uvolněněji a může to pomoci snížit arteriální stres. Zahradničení funguje také jako cvičení s nízkou intenzitou, které pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a udržuje vaše srdce zdravé.

10. Může pomoci s ochranou mozku

Pravidelné zahradničení zlepšuje nervové růstové faktory v mozku – předpokládá se, že to souvisí s pamětí. Často se doporučuje jako součást léčby pro lidi s demencí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 způsobů, jak naplno využít dešťovou vodu v rodinném domě

Jak připravit zahradu na zimu a jaké práce na podzim nesmíte vynechat?

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
Už jste někdy zkoušeli vydržet co nejdéle bez mrknutí? Předpokládáme, že tento úkol je pro mnohé velmi obtížný, protože udržet oči bez mrknutí není jen tak. Prozradíme vám skutečné důvody toho, proč člověk mrká.
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Záleží nám na tom, jak se cítíme. Chceme vypadat stylově a šik za všech okolností a občas kvůli tomu děláme i věci, které nám ve skutečnosti tak úplně neprospívají. Nevěříte? Pokud nosíte brýle, nejspíš právě teď nastal čas na přehodnocení některých vašich návyků.
Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
Vzácný pohled na odvážnou Jitku Čvančarovou! Herečka a vášnivá příznivkyně otužování se nechala vidět ve zcela nečekaném světle při svém novoročním dobrodružství na vrcholu Sněžky. Jaký je příběh za touto odvážnou fotografií a co na ni říkají fanoušci?
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Vlasy představují pomyslnou korunku krásy. Péče o ně je velmi důležitá. Zjistěte, jaké chyby ničí vaše vlasy.

Výběr článků

Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?
V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.

Nepřehlédněte

Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek