Středa , 29. 11. 2023

Zina

Zahradničení vám prospěje po fyzické i duševní stránce…

Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.
zahradničení
Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček.

23. 10. 2023

23. 10. 2023

1. Lepší nálada

Už jste se někdy po práci na zahradě cítili šťastnější? Většina lidí ano. Když si uděláte čas na zahradničení, může se snížit vaše úzkost a můžete se začít cítit méně depresivní. Zahradničení je také forma cvičení, která vám může být prospěšná, protože pomáhá uvolňovat endorfiny – hormony, které pomáhají lidem cítit se spokojeně a uvolněně. Vaši náladu zlepší také přímý kontakt se slunečním zářením.

2. Zahradničení přináší lepší kvalitu života

Zjednodušte si život. Ano, jednoduché věci činí život mnohem krásnějším, než si myslíte, a zahradničení je jednou z nich. Zahrada je nejlepší místo, kde si můžete všímat maličkostí, které jsou tak důležité.

3. Snížení hladiny stresu

Jde o skvělý odbourávač stresu. Může vám pomoci zotavit se ze stresujících událostí, které se ve vašem životě objevují. Během práce na zahradě se výrazně snižuje hladina kortizolu, známého stresového hormonu.

4. Podpoříte všímavost

Jde o jednu z nejlepších forem meditace, která vás udrží šťastnými. Jednou z výhod zahradničení je to, že věnujete plnou pozornost danému úkolu. Díky tomu zapomenete na čas a užíváte si přítomnost.

5. Lepší imunitní systém

Jste jako vaše rostliny, potřebujete sluneční světlo. Vaše rostliny využívají sluneční světlo k výrobě potravy procesem fotosyntézy. Vaše pokožka funguje stejným způsobem tím, že při práci na zahradě absorbuje vitamín D. Vitamin D může pomoci vašemu tělu absorbovat vápník. Pomáhá udržovat vaše kosti silné a imunitní systém zdravý.

6. Spalujete kalorie

Práce na zahradě je formou cvičení a to platí zejména, pokud máte velkou zahradu. Jednoduché zahradničení na hodinu denně může pomoci spálit až 330 kalorií. Může být ideálním cvičením i pro někoho, kdo preferuje cvičení s nízkou intenzitou.

K TÉMATU  Muškáty se záplavou květů? Víme, jak na to

7. Silnější kosti

Jak stárnete, vaše kosti jsou křehčí a slabší. Vaše tělesné hladiny vitaminu D a vápníku začnou klesat. Tehdy vaše tělo vyžaduje více vápníku a vitamínu D. Pravidelné zahradničení může pomoci získat maximální množství vitamínu D, které udrží vaše kosti zdravé.

8. Pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi

Zahradničení je dobré cvičení pro diabetické pacienty, protože pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Cvičení a dieta mohou dramaticky snížit rozvoj diabetu 2. typu u osob s rizikem onemocnění. Je prospěšné pro celou rodinu, může být osamělou činností nebo příležitostí, jak se spojit se svými blízkými. Sdílet radost ze zahradničení s blízkými je skvělý nápad. Pomůže hlavně dětem, včasný kontakt s nečistotami je spojen s řadou zdravotních výhod, včetně snížení alergií a autoimunitních poruch.

9. Pomáhá snižovat krevní tlak

Vysoký krevní tlak je běžná porucha, která postihuje mnoho lidí. Čím více času strávíte se svými rostlinami, budete se cítit uvolněněji a může to pomoci snížit arteriální stres. Zahradničení funguje také jako cvičení s nízkou intenzitou, které pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a udržuje vaše srdce zdravé.

10. Může pomoci s ochranou mozku

Pravidelné zahradničení zlepšuje nervové růstové faktory v mozku – předpokládá se, že to souvisí s pamětí. Často se doporučuje jako součást léčby pro lidi s demencí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 způsobů, jak naplno využít dešťovou vodu v rodinném domě

Jak připravit zahradu na zimu a jaké práce na podzim nesmíte vynechat?

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přírodní kosmetika je vyrobena výhradně z přírodních ingrediencí – živočišného, rostlinného nebo minerálního původu přísně stanoveným postupem. Je založena na vysoké koncentraci rostlinných či bylinných olejů a extraktů a má své nesporné benefity. Jak přírodní kosmetiku vybrat? Inspirujte se našimi 6 tipy!
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.
Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?

Nepřehlédněte

V dnešní době máme spoustu pomocníků, o kterých si generace před námi mohly nechat jen zdát. Vysávají za nás roboti, praní prádla přenecháváme pračce, máme také myčku, tudíž nemusíme špinavé nádobí mít ručně. V mnoha ohledech, jak se zdá, máme vše vlastně jednodušší. Proč ale paradoxně i tak nemáme čas a nejsme tak šťastní a v klidu, jak bychom měli být?
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek