Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Svatba za hranicemi: co je nutné vyřídit a na co se připravit?

Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
svatba za hranicemi
Na co si dát pozor u svatby za hranicemi? (foto: 123RF)

30. 09. 2021

Pokud se chcete vzít, musíte obejít několik úřadů. Není to zkrátka jako v Las Vegas, kde se můžete vzít i opilí a bez svých svědků. Nějaké prvotní přípravě po stránce administrativy se zkrátka nevyhnete, ať už se chcete brát v tuzemsku nebo v zahraničí. My se však podívejme pod pokličku zahraniční veselky. V čem tedy svatba za hranicemi vězí a co si pohlídat?

Vezměte si s sebou několik dokladů 

Jen si to představte – krásný svatební oblouk se tyčí na bílé pláži těsně před mořem. Nebo stojíte na útesu, vlasy vám jemně čechrá vítr a šumějící moře vám dělá tu nejkrásnější zvukovou kulisu. No, svatba v zahraničí je zkrátka zážitkem, ale aby k ní vůbec mohlo dojít, nesmíte si zapomenout sbalit několik dokumentů.  

K nepostradatelným patří rodní listy, potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství (vydává zpravidla matrika případně česká ambasáda), také jsou potřebné kopie pasu s fotkou. Pokud už za sebou manželství máte, musíte mít s sebou i potvrzení o rozvodu či úmrtí list bývalého partnera, respektive dřívější oddací list. 

Stvrzeno apostilou 

Máte všechny potřebné dokumenty na jedné hromádce? Pak je zapotřebí je nechat stvrdit apostilou. Jedná se o doložku, která prokáže jak ověření podpisu, tak otisk razítka pro potřeby použití dokument v zahraničí. Apostilu nezískáte na poště jako ověření podpisu, ale na Ministerstvu zahraničí.  

Pamatujte ale na jedno – apostila platí pouze ve státech, které jsou součástí Haagské úmluvy. 

Nemáte apostilu? 

Pokud nemáte možnost apostilu získat nebo se zkrátka vyskytl jiný důvod toho, že ji nemáte, můžete si dokumenty nechat ověřit dvakrát. Východiskem je takzvaná superlegalizace dokumentu, což je jinými slovy dvojí ověření. Opět si pro něj můžete zajít na Ministerstvo zahraničí, případně si lze zajít na tuzemský zastupitelský úřad země, do které se chystáte.  

K TÉMATU  Svatební oznámení: Jak na něj krok za krokem

Co se může hodit 

Konstatujeme ale, že požadavky zemí se liší. Zatímco některá země si vystačí s výše uvedenými dokumenty, jiná potřebuje i potvrzení z imigračního úřadu. Důvodem je potvrzení toho, že partneři jsou v zemi legálně.  

V každém případě je dobré přijet do země dřív, nejpozději dva dny před svatbou. Je totiž vaší povinností se nahlásit na příslušném úřadě a dohodnout si detaily svatby.  

Jak je to se svědky? 

Na koho nezapomeňte jsou svědkové svatby. Buďto si je můžete “přivézt” s sebou, nebo můžete požádat tamější obyvatele. Je však důležité, abyste od náhodných svědků získali jejich osobní údaje. České matriky je mohou zpětně vyžadovat a po ukončení svatby by se mohlo stát, že už dva ochotné lidi nikdy nepotkáte.  

A co předmanželská smlouva? 

Pasažérem na palubě letadla bude mimo jiné i předmanželská smlouva. Tedy alespoň prohlášení o skutečnosti, že existuje, respektive že jste ji uvedeného data a na uvedeném místě podepsali. Pokud se berete v zahraničí, je však důležité, abyste prohlášení měli přeloženo do angličtiny. Jinak vám nebude co platné.  

Kde může proběhnout svatba v zahraničí? 

Vzít se lze na mnoha místech světa. Nejčastěji se však lidé uchylují na Seychely nebo na Mauricius. Především proto, že po příjezdu do Česka nebudete muset obřad opakovat znovu. Oddací list s apostilou bohatě stačí. Jinak je tomu ale v případě Malediv, kam se také jezdí poměrně často. I když ale bude váš obřad naprosto pohádkový, v tuzemsku svůj sňatek zlegalizujte. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svatba nebo život na psí knížku? Záleží na tom, jak moc se chcete (od)vázat

Nejhranější písničky na svatbách. Co je pravě in a co si samy nevěsty nejčastěji přejí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte za sebou složité vztahové patálie s muži? V tom případě se někdy může stát, že na ně na nějakou dobu doslova zanevřete. Zkrátka a dobře už si nepřejete žádné další potíže, a tak se mužskému pokolení snažíte co nejvíce vyhýbat. Někdy se tak může stát, že z nedostatku fyzické lásky zatoužíte po ženě. Není na tom nic špatného a zkušenosti se stejným pohlavím uvádí v anonymních průzkumech celé řady žen i mužů.
Říká se, že střepy přinášejí štěstí. Ještě větší radost vám však udělá, když se žádné sklo nerozbije. Někdy je proto lepší nechat broušený křišťál ve skříni. Takové akce jsou třeba zahradní oslava, piknik s kamarádkami nebo silvestrovský večírek.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.

Nepřehlédněte

Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek