Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Svatba za hranicemi: co je nutné vyřídit a na co se připravit?

Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
svatba za hranicemi
Na co si dát pozor u svatby za hranicemi? (foto: 123RF)

30. 09. 2021

Pokud se chcete vzít, musíte obejít několik úřadů. Není to zkrátka jako v Las Vegas, kde se můžete vzít i opilí a bez svých svědků. Nějaké prvotní přípravě po stránce administrativy se zkrátka nevyhnete, ať už se chcete brát v tuzemsku nebo v zahraničí. My se však podívejme pod pokličku zahraniční veselky. V čem tedy svatba za hranicemi vězí a co si pohlídat?

Vezměte si s sebou několik dokladů 

Jen si to představte – krásný svatební oblouk se tyčí na bílé pláži těsně před mořem. Nebo stojíte na útesu, vlasy vám jemně čechrá vítr a šumějící moře vám dělá tu nejkrásnější zvukovou kulisu. No, svatba v zahraničí je zkrátka zážitkem, ale aby k ní vůbec mohlo dojít, nesmíte si zapomenout sbalit několik dokumentů.  

K nepostradatelným patří rodní listy, potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství (vydává zpravidla matrika případně česká ambasáda), také jsou potřebné kopie pasu s fotkou. Pokud už za sebou manželství máte, musíte mít s sebou i potvrzení o rozvodu či úmrtí list bývalého partnera, respektive dřívější oddací list. 

Stvrzeno apostilou 

Máte všechny potřebné dokumenty na jedné hromádce? Pak je zapotřebí je nechat stvrdit apostilou. Jedná se o doložku, která prokáže jak ověření podpisu, tak otisk razítka pro potřeby použití dokument v zahraničí. Apostilu nezískáte na poště jako ověření podpisu, ale na Ministerstvu zahraničí.  

Pamatujte ale na jedno – apostila platí pouze ve státech, které jsou součástí Haagské úmluvy. 

Nemáte apostilu? 

Pokud nemáte možnost apostilu získat nebo se zkrátka vyskytl jiný důvod toho, že ji nemáte, můžete si dokumenty nechat ověřit dvakrát. Východiskem je takzvaná superlegalizace dokumentu, což je jinými slovy dvojí ověření. Opět si pro něj můžete zajít na Ministerstvo zahraničí, případně si lze zajít na tuzemský zastupitelský úřad země, do které se chystáte.  

K TÉMATU  Hubnutí a pozitivní myšlení? Nesnažte se! Nikam to nevede

Co se může hodit 

Konstatujeme ale, že požadavky zemí se liší. Zatímco některá země si vystačí s výše uvedenými dokumenty, jiná potřebuje i potvrzení z imigračního úřadu. Důvodem je potvrzení toho, že partneři jsou v zemi legálně.  

V každém případě je dobré přijet do země dřív, nejpozději dva dny před svatbou. Je totiž vaší povinností se nahlásit na příslušném úřadě a dohodnout si detaily svatby.  

Jak je to se svědky? 

Na koho nezapomeňte jsou svědkové svatby. Buďto si je můžete “přivézt” s sebou, nebo můžete požádat tamější obyvatele. Je však důležité, abyste od náhodných svědků získali jejich osobní údaje. České matriky je mohou zpětně vyžadovat a po ukončení svatby by se mohlo stát, že už dva ochotné lidi nikdy nepotkáte.  

A co předmanželská smlouva? 

Pasažérem na palubě letadla bude mimo jiné i předmanželská smlouva. Tedy alespoň prohlášení o skutečnosti, že existuje, respektive že jste ji uvedeného data a na uvedeném místě podepsali. Pokud se berete v zahraničí, je však důležité, abyste prohlášení měli přeloženo do angličtiny. Jinak vám nebude co platné.  

Kde může proběhnout svatba v zahraničí? 

Vzít se lze na mnoha místech světa. Nejčastěji se však lidé uchylují na Seychely nebo na Mauricius. Především proto, že po příjezdu do Česka nebudete muset obřad opakovat znovu. Oddací list s apostilou bohatě stačí. Jinak je tomu ale v případě Malediv, kam se také jezdí poměrně často. I když ale bude váš obřad naprosto pohádkový, v tuzemsku svůj sňatek zlegalizujte. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svatba nebo život na psí knížku? Záleží na tom, jak moc se chcete (od)vázat

Nejhranější písničky na svatbách. Co je pravě in a co si samy nevěsty nejčastěji přejí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Rodičovská či mateřská dovolená bývají jedny z nejosamocenějších období, a to paradoxně i přesto, že žena či otec v podstatě nikdy sami ve skutečnosti nejsou.
Dopřejte svému partnerskému vztahu nové impulsy a uvidíte, že se na sebe budete opět těšit! Značka – máme tipy pro stydlíny i odvážné duše!
Firemní večírky, svatby, narozeninové oslavy nebo rande. Vybrat správné oblečení pro tu kterou příležitost, je samo o sobě dost obtížné.
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Barva bot o vás hodně prozradí a v případě lodiček to platí dvojnásob. Vyberte si barvu podle svého vkusu a osobnosti a doplňte svůj outfit chytře a vkusně. Lodičky jsou klasické dámské boty, kterými nikdy žádný model nepokazíte. Můžete je brát na slavnostní příležitosti k róbám, ale využijete je i v casual módě. Ženy v byznysu je také ocení ke kostýmkům nebo do práce na jednání. Lodičky jsou kouzelně ženské, proto se vyplatí mít jich víc párů. Jaké barvy by neměly chybět ve vašm obetníku objevíte v tomto článku.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Bodové osvětlení je oblíbené zejména v kuchyní nebo v obývacím pokoji. Může být zapuštěné, namontované na strop nebo směrové na koleji. Poslední jmenované má tu výhodu, že ho můžete namířit tam, kam potřebujete.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop krásy a duševního zdraví na nový pracovní týden. Nenechte se hned v pondělí zbytečně vytočit, a taky myslete na oslabenou imunitu, teploty pěkně padají dolů! Na co si dát pozor?
Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!

Výběr článků

Toaleta je jedním z nejdůležitějších zařízení ve vaší domácnosti. Přestože jsou toalety robustní a spolehlivé součásti vodovodního systému, málokdy se najde majitel domu nebo bytu, který nikdy nemá žádné problémy s toaletou. Ucpání je možná nejběžnějším problémem toalety, ale zdaleka ne jediným. Nádrž může například vydávat nejrůznější podivné zvuky nebo může nepřetržitě téct voda. Většinu problémů s toaletami naštěstí dokáže opravit instalatér, který si sám poradí.
Zboží z Německa a Německé potraviny - slova, která vyvolávají v mysli mnoha lidí asociace na vynikající kvalitu a špičkové produkty. Pro moderní ženy, které dbají na svůj životní styl a chtějí nakupovat inteligentně, je Německo vynikajícím zdrojem kvalitních výrobků a příležitostí k úsporám. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, jak se stát mistrkou nakupování a získat ty nejlepší produkty z Německa, aniž byste zbytečně utrácely.
Mluví se o tom hodně. Pozitivně i negativně. A my už se také rozhodly, že nasedneme na elektrooře. Výsledek je naprosto úžasný. I za dodržení stanovených pravidel jsme se staly královnami a užily si volnost, kterou cyklistika nabízí. Elektrokolo je prostě super!

Nepřehlédněte

Pod střechou každé domácnosti se dnes a denně odehrávají různé scénáře. A my můžeme jenom odhadovat, jakým problémům se v jednotlivých domech musí čelit. Pojďme to však vzít z trochu jiného, obecnějšího hlediska a prozraďme si, jaké problémy sužují českou společnost jako takovou.
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek