Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Svatba za hranicemi: co je nutné vyřídit a na co se připravit?

Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
svatba za hranicemi
Na co si dát pozor u svatby za hranicemi? (foto: 123RF)

30. 09. 2021

Pokud se chcete vzít, musíte obejít několik úřadů. Není to zkrátka jako v Las Vegas, kde se můžete vzít i opilí a bez svých svědků. Nějaké prvotní přípravě po stránce administrativy se zkrátka nevyhnete, ať už se chcete brát v tuzemsku nebo v zahraničí. My se však podívejme pod pokličku zahraniční veselky. V čem tedy svatba za hranicemi vězí a co si pohlídat?

Vezměte si s sebou několik dokladů 

Jen si to představte – krásný svatební oblouk se tyčí na bílé pláži těsně před mořem. Nebo stojíte na útesu, vlasy vám jemně čechrá vítr a šumějící moře vám dělá tu nejkrásnější zvukovou kulisu. No, svatba v zahraničí je zkrátka zážitkem, ale aby k ní vůbec mohlo dojít, nesmíte si zapomenout sbalit několik dokumentů.  

K nepostradatelným patří rodní listy, potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství (vydává zpravidla matrika případně česká ambasáda), také jsou potřebné kopie pasu s fotkou. Pokud už za sebou manželství máte, musíte mít s sebou i potvrzení o rozvodu či úmrtí list bývalého partnera, respektive dřívější oddací list. 

Stvrzeno apostilou 

Máte všechny potřebné dokumenty na jedné hromádce? Pak je zapotřebí je nechat stvrdit apostilou. Jedná se o doložku, která prokáže jak ověření podpisu, tak otisk razítka pro potřeby použití dokument v zahraničí. Apostilu nezískáte na poště jako ověření podpisu, ale na Ministerstvu zahraničí.  

Pamatujte ale na jedno – apostila platí pouze ve státech, které jsou součástí Haagské úmluvy. 

Nemáte apostilu? 

Pokud nemáte možnost apostilu získat nebo se zkrátka vyskytl jiný důvod toho, že ji nemáte, můžete si dokumenty nechat ověřit dvakrát. Východiskem je takzvaná superlegalizace dokumentu, což je jinými slovy dvojí ověření. Opět si pro něj můžete zajít na Ministerstvo zahraničí, případně si lze zajít na tuzemský zastupitelský úřad země, do které se chystáte.  

K TÉMATUChcete se vdát ještě tohle léto, bez dlouhé přípravy. Nic vám nebrání. Máme pro vás řešení, jak to zvládnout

Co se může hodit 

Konstatujeme ale, že požadavky zemí se liší. Zatímco některá země si vystačí s výše uvedenými dokumenty, jiná potřebuje i potvrzení z imigračního úřadu. Důvodem je potvrzení toho, že partneři jsou v zemi legálně.  

V každém případě je dobré přijet do země dřív, nejpozději dva dny před svatbou. Je totiž vaší povinností se nahlásit na příslušném úřadě a dohodnout si detaily svatby.  

Jak je to se svědky? 

Na koho nezapomeňte jsou svědkové svatby. Buďto si je můžete “přivézt” s sebou, nebo můžete požádat tamější obyvatele. Je však důležité, abyste od náhodných svědků získali jejich osobní údaje. České matriky je mohou zpětně vyžadovat a po ukončení svatby by se mohlo stát, že už dva ochotné lidi nikdy nepotkáte.  

A co předmanželská smlouva? 

Pasažérem na palubě letadla bude mimo jiné i předmanželská smlouva. Tedy alespoň prohlášení o skutečnosti, že existuje, respektive že jste ji uvedeného data a na uvedeném místě podepsali. Pokud se berete v zahraničí, je však důležité, abyste prohlášení měli přeloženo do angličtiny. Jinak vám nebude co platné.  

Kde může proběhnout svatba v zahraničí? 

Vzít se lze na mnoha místech světa. Nejčastěji se však lidé uchylují na Seychely nebo na Mauricius. Především proto, že po příjezdu do Česka nebudete muset obřad opakovat znovu. Oddací list s apostilou bohatě stačí. Jinak je tomu ale v případě Malediv, kam se také jezdí poměrně často. I když ale bude váš obřad naprosto pohádkový, v tuzemsku svůj sňatek zlegalizujte. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svatba nebo život na psí knížku? Záleží na tom, jak moc se chcete (od)vázat

Nejhranější písničky na svatbách. Co je pravě in a co si samy nevěsty nejčastěji přejí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
Drží vás stále novoroční předsevzetí? Jste stále odhodlaní zhubnout povánoční kilogramy nebo jste se rozhodli zhubnout nezávisle na tom, že je začátek roku, který se obvykle v duchu plnění novoročních předsevzetí nese? Možná vás trápí, že kilogramy nejdou dolů tak rychle, jak byste očekávali. Na vině může být pomalé spalování. To naštěstí lze podpořit, a to spalovači tuků. Tedy opravdu se jedná o něco, co funguje? Nebo jsou to jenom dobře propagované produkty slibující nám štíhlou a sexy postavu?
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.

Nepřehlédněte

Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek