Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Ekologické svatby: trend roku 2020. Manuál nejen pro budoucí nevěsty

I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.
Ekologické svatby
Ekologické svatby

Šetřit přírodu – to jsou slova, která jsou v posledních letech hodně moderní. A ano, naše planeta si určitě naši pozornost v tom dobrém slova smyslu zaslouží. A tento trend se postupně propašoval i do oblasti svateb. Jestli se zrovna chystáte na veselku v příštím roce, může se vám náš eko-friendly svatební manuál bude hodit. Kde začít?

Místo a koncept svatby

Jednou z nejdůležitějších věcí před plánováním svatby je určení místa konání. Tam začněte. Od toho se všechno odehrává. U ekologické svatby jde o místo a celkový koncept svatby dvojnásob. Můžete se dokonce zasnít. Skvělým místem nemusí být pouze zámecká zahrada, ale třeba starobylé stavení, kde je zachován původní styl budovy. Pro účely konání ekologické svatby je takové stavení či usedlost, kterou upraví profesionálové velmi citlivě a v souladu s přírodou, přímo geniální. Tak co, už víte kde?

Jak uvažovat o místě konání

Jak jsme si vysvětlili výše, je nadmíru důležité, kde se námi vybraný objekt nachází. Podle svatební poradkyně Lenky Smrčkové, která se na ekologické svatby specializuje, je dobré, aby byl co nejblíže k bydlišti nevěsty, ale zároveň nebyl příliš vzdálený od míst, odkud dorazí většina hostů. Bavíme se o ekologické svatbě, a tak je dobré vyhnout se i zbytečnému přejíždění z místa na místo. Můžete ale také zvolit společnou autobusovou dopravu. Bude to určitě netradiční a nezapomenutelné. “Ideální pro novomanžele i hosty je místo, kde můžete mít svatbu připravenou na klíč. Vhodné je mít obřad, hostinu i ubytování na stejném místě ( případně něco z toho může být i v těsné blízkosti tohoto místa, odkud zvládnou všichni dojít pěšky),” radí specialistka. Ekologická svatba představuje úspory všeho druhu – tedy nejen času, ale i peněz nebo třeba uhlíkové stopy, kterou vytváří dopravní prostředky. Buďte tedy důslední do posledního detailu.

Dodavatelé a jejich výběr

Většina nevěst se následně po výběru místa poohlíží po dodavatelích. Stejně jako v předchozím bodu, je i zde výhodou, když jsou dodavatelé z okolí místa konání svatby. Podstatou této myšlenky je oslovení dodavatelů působících v dané lokalitě.

Květiny

Pokud jde například o květinový servis, vyberte si dodavatele, kteří si květiny sami pěstují. Někteří vám zhotoví květinovou vazbu a dokonce i rádi vyzdobí celé místo. Jindy si musíte květiny samy nasbírat a vazbu zhotovit. Ale ani to není k zahození. Jde přece o vaši svatbu a tvorba květinových vazeb je velmi tvůrčí činnost. Může se zapojit celá rodina nebo další svatebčané. Budete mít společné zážitky, na které ještě po letech můžete vzpomínat. Někteří dodavatelé mají na svém poli, kde květiny pěstují, během roku i více než 100 druhů. Že nebude z čeho vybírat, se rozhodně bát nemusíte.

K TÉMATU  Jaké vitamíny a doplňky pomáhají v boji proti suché pokožce?

Pozn. redakce: Přestože v pěstování květin máme bohaté zkušenosti a této činnosti se u nás daří (hlavně v letních měsících), většina květin se dováží, a to z Nizozemí, Keni a Ekvádoru. Import květin do Česka stoupl za posledních 5 let o 50 procent. Finančně vyjádřeno je to 1,6 miliardy korun. Popravdě by se v letních měsících květiny nemusely dovážet vůbec, pokud by požadavky klientů nebyly tak vysoké, často opravdu zbytečně. Příkladem za všechny je fakt, že řada nevěst si například přeje pivoňky v měsících, kdy už u nás nekvetou. Sehnat se dají, ale logicky pouze ze zahraničí.

Svatební hostina

Pro svatební hostinu na ekologické svatbě je rovněž třeba zvolit vhodný catering. Eko-friendly styl zahrnuje používání keramických nebo skleněných talířů. Na jednorázové předměty rovnou při takové svatbě zapomeňte, stejně jako na plastové doplňky. Do popularity se dostává jednorázové nádobí z palmových listů, které už brzy bude podle odbornice k dostání i u nás. Je to určitě zajímavá volba. Ostatně jako slaměná brčka. Nápad na jejich používání je výborný a rychle se šíří mezi uživatele.

Eko svatební šaty

Další položkou, kterou bychom mohli přispět k malé zátěži pro přírodu jsou svatební šaty. Krůčkem k šetrnému chování k přírodě jsou půjčovny svatebních šatů. Ale my v tuto chváli nechceme dělat krůček, nýbrž velké a znatelné kroky. Takže se před výběrem šatů z půjčovny, nezapomeňte zamyslet i nad tím, z jaké jsou látky. Chcete-li být opravdu trendy a dodržet všechny zásady ekosvatby, přednost by měly mít přírodní materiály.

Dřevěné prstýnky slaví boom

Ano, vážně. Žádný kov, ale dřevo. Právě dřevěné svatební prstýnky začínají být ve světě velice populární. “Pokud chcete zůstat u zlatých, doporučuji donést zlatníkovi staré prsteny nebo náušnice. Zlatník použije staré zlato na zhotovení nových prstenů, doporučuje zajímavou variantu Lenka Smrčková.

K TÉMATU  Zima se blíží. Co si obout v dešti a v mrazu a jaké zimní boty jsou trendy

Oznámení

Při volbě oznámení můžeme zvolit internet. Zhotovíte si svatební webové stránky a veškeré informace poskytnete tam. Pokud budete chtít tištěné, tak lze použít recyklovatelný papír.

Zdobení a balónky

Jednou z nejoblíbenějších forem zdobení svatebního místa jsou balónky všeho druhu. Většina nevěst je musí mít nejenom na výzdobu, ale i následně pro vypouštění s přáním. I při ekologické formě svatby si balónky můžete dopřát, ale… Na trhu jsou k dostání varianty vyrobené z kaučuku a kompostovatelné. Ani v jejich případě požadavky na ochranu přírody ovšem na sto procent nesplníte. Jak to? Nerozkládají se totiž ve vodě. Pokud se rozhodnete vypustit je do vzduchu, v případě ochrany životního prostředí dostanete spíše palec dolů. Můžete si ale vypouštění balónků odpustit. Jestli máte přání, napište ho jednoduše na papír spolu s dalšími kamarády, vložte do skleněné láhve a získáte krásnou vzpomínku na váš svatební den. Ušetřit můžete zejména u dekorací, lze si je také vypůjčit. Při troše úsilí objevíte řadu půjčoven dekorací různých stylů. Stačí si jen vybrat.

Na rýži zapomeňte

Za zmínku určitě stojí vypouštění konfetů, které se zpravidla provádí po ukončení obřadu. Hodně oblíbená je rýže, od které byste ale měly upustit. Proč? Málokdo v této chvíli myslí na ptáky, pro které je rýže velice nebezpečná. Dobrou a zároveň krásnou volbou jsou sušené květy nebo čerstvé lístky. Takhle lze jmenovat položku po položce a vždycky najdete nějakou tu střední nebo zlatou cestu, která je šetrná k přírodě. Pokud si nevíte rady, obraťte se na svatební specialisty, kteří jsou v eko-svatbách kovaní. Budete se jen divit, co všechno lze a jak.

A na závěr cíl…

Třeba vás článek přinutí k zamyšlení nad tím, jak připravíte a hlavně prožijete svou vlastní svatbu. Jestli nelze něco změnit, vynechat, vylepšit. Každý z nás může přispět k lepší budoucnosti svojí i všech. Vykročit k ní bychom měli zároveň s vykročením do společného života s naším milovaným partnerem. Nezapomínejte na to, že jak se budete chovat k přírodě, tak se ona bude chovat k nám.

Krásnou svatbu všem….

Lenka Smrčková
www.ekologickesvatby.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.

Nepřehlédněte

Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.
Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek