Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Ekologické svatby: trend roku 2020. Manuál nejen pro budoucí nevěsty

I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.
Ekologické svatby
Ekologické svatby

Šetřit přírodu – to jsou slova, která jsou v posledních letech hodně moderní. A ano, naše planeta si určitě naši pozornost v tom dobrém slova smyslu zaslouží. A tento trend se postupně propašoval i do oblasti svateb. Jestli se zrovna chystáte na veselku v příštím roce, může se vám náš eko-friendly svatební manuál bude hodit. Kde začít?

Místo a koncept svatby

Jednou z nejdůležitějších věcí před plánováním svatby je určení místa konání. Tam začněte. Od toho se všechno odehrává. U ekologické svatby jde o místo a celkový koncept svatby dvojnásob. Můžete se dokonce zasnít. Skvělým místem nemusí být pouze zámecká zahrada, ale třeba starobylé stavení, kde je zachován původní styl budovy. Pro účely konání ekologické svatby je takové stavení či usedlost, kterou upraví profesionálové velmi citlivě a v souladu s přírodou, přímo geniální. Tak co, už víte kde?

Jak uvažovat o místě konání

Jak jsme si vysvětlili výše, je nadmíru důležité, kde se námi vybraný objekt nachází. Podle svatební poradkyně Lenky Smrčkové, která se na ekologické svatby specializuje, je dobré, aby byl co nejblíže k bydlišti nevěsty, ale zároveň nebyl příliš vzdálený od míst, odkud dorazí většina hostů. Bavíme se o ekologické svatbě, a tak je dobré vyhnout se i zbytečnému přejíždění z místa na místo. Můžete ale také zvolit společnou autobusovou dopravu. Bude to určitě netradiční a nezapomenutelné. „Ideální pro novomanžele i hosty je místo, kde můžete mít svatbu připravenou na klíč. Vhodné je mít obřad, hostinu i ubytování na stejném místě ( případně něco z toho může být i v těsné blízkosti tohoto místa, odkud zvládnou všichni dojít pěšky),“ radí specialistka. Ekologická svatba představuje úspory všeho druhu – tedy nejen času, ale i peněz nebo třeba uhlíkové stopy, kterou vytváří dopravní prostředky. Buďte tedy důslední do posledního detailu.

Dodavatelé a jejich výběr

Většina nevěst se následně po výběru místa poohlíží po dodavatelích. Stejně jako v předchozím bodu, je i zde výhodou, když jsou dodavatelé z okolí místa konání svatby. Podstatou této myšlenky je oslovení dodavatelů působících v dané lokalitě.

Květiny

Pokud jde například o květinový servis, vyberte si dodavatele, kteří si květiny sami pěstují. Někteří vám zhotoví květinovou vazbu a dokonce i rádi vyzdobí celé místo. Jindy si musíte květiny samy nasbírat a vazbu zhotovit. Ale ani to není k zahození. Jde přece o vaši svatbu a tvorba květinových vazeb je velmi tvůrčí činnost. Může se zapojit celá rodina nebo další svatebčané. Budete mít společné zážitky, na které ještě po letech můžete vzpomínat. Někteří dodavatelé mají na svém poli, kde květiny pěstují, během roku i více než 100 druhů. Že nebude z čeho vybírat, se rozhodně bát nemusíte.

K TÉMATU  Jak šel čas s plavkami. Jaké plavky se budou nosit letos?

Pozn. redakce: Přestože v pěstování květin máme bohaté zkušenosti a této činnosti se u nás daří (hlavně v letních měsících), většina květin se dováží, a to z Nizozemí, Keni a Ekvádoru. Import květin do Česka stoupl za posledních 5 let o 50 procent. Finančně vyjádřeno je to 1,6 miliardy korun. Popravdě by se v letních měsících květiny nemusely dovážet vůbec, pokud by požadavky klientů nebyly tak vysoké, často opravdu zbytečně. Příkladem za všechny je fakt, že řada nevěst si například přeje pivoňky v měsících, kdy už u nás nekvetou. Sehnat se dají, ale logicky pouze ze zahraničí.

Svatební hostina

Pro svatební hostinu na ekologické svatbě je rovněž třeba zvolit vhodný catering. Eko-friendly styl zahrnuje používání keramických nebo skleněných talířů. Na jednorázové předměty rovnou při takové svatbě zapomeňte, stejně jako na plastové doplňky. Do popularity se dostává jednorázové nádobí z palmových listů, které už brzy bude podle odbornice k dostání i u nás. Je to určitě zajímavá volba. Ostatně jako slaměná brčka. Nápad na jejich používání je výborný a rychle se šíří mezi uživatele.

Eko svatební šaty

Další položkou, kterou bychom mohli přispět k malé zátěži pro přírodu jsou svatební šaty. Krůčkem k šetrnému chování k přírodě jsou půjčovny svatebních šatů. Ale my v tuto chváli nechceme dělat krůček, nýbrž velké a znatelné kroky. Takže se před výběrem šatů z půjčovny, nezapomeňte zamyslet i nad tím, z jaké jsou látky. Chcete-li být opravdu trendy a dodržet všechny zásady ekosvatby, přednost by měly mít přírodní materiály.

Dřevěné prstýnky slaví boom

Ano, vážně. Žádný kov, ale dřevo. Právě dřevěné svatební prstýnky začínají být ve světě velice populární. „Pokud chcete zůstat u zlatých, doporučuji donést zlatníkovi staré prsteny nebo náušnice. Zlatník použije staré zlato na zhotovení nových prstenů, doporučuje zajímavou variantu Lenka Smrčková.

K TÉMATU  Trendy bydlení na podzim 2019. Moderní, klasický, přírodní a kreativní design interiéru

Oznámení

Při volbě oznámení můžeme zvolit internet. Zhotovíte si svatební webové stránky a veškeré informace poskytnete tam. Pokud budete chtít tištěné, tak lze použít recyklovatelný papír.

Zdobení a balónky

Jednou z nejoblíbenějších forem zdobení svatebního místa jsou balónky všeho druhu. Většina nevěst je musí mít nejenom na výzdobu, ale i následně pro vypouštění s přáním. I při ekologické formě svatby si balónky můžete dopřát, ale… Na trhu jsou k dostání varianty vyrobené z kaučuku a kompostovatelné. Ani v jejich případě požadavky na ochranu přírody ovšem na sto procent nesplníte. Jak to? Nerozkládají se totiž ve vodě. Pokud se rozhodnete vypustit je do vzduchu, v případě ochrany životního prostředí dostanete spíše palec dolů. Můžete si ale vypouštění balónků odpustit. Jestli máte přání, napište ho jednoduše na papír spolu s dalšími kamarády, vložte do skleněné láhve a získáte krásnou vzpomínku na váš svatební den. Ušetřit můžete zejména u dekorací, lze si je také vypůjčit. Při troše úsilí objevíte řadu půjčoven dekorací různých stylů. Stačí si jen vybrat.

Na rýži zapomeňte

Za zmínku určitě stojí vypouštění konfetů, které se zpravidla provádí po ukončení obřadu. Hodně oblíbená je rýže, od které byste ale měly upustit. Proč? Málokdo v této chvíli myslí na ptáky, pro které je rýže velice nebezpečná. Dobrou a zároveň krásnou volbou jsou sušené květy nebo čerstvé lístky. Takhle lze jmenovat položku po položce a vždycky najdete nějakou tu střední nebo zlatou cestu, která je šetrná k přírodě. Pokud si nevíte rady, obraťte se na svatební specialisty, kteří jsou v eko-svatbách kovaní. Budete se jen divit, co všechno lze a jak.

A na závěr cíl…

Třeba vás článek přinutí k zamyšlení nad tím, jak připravíte a hlavně prožijete svou vlastní svatbu. Jestli nelze něco změnit, vynechat, vylepšit. Každý z nás může přispět k lepší budoucnosti svojí i všech. Vykročit k ní bychom měli zároveň s vykročením do společného života s naším milovaným partnerem. Nezapomínejte na to, že jak se budete chovat k přírodě, tak se ona bude chovat k nám.

Krásnou svatbu všem….

Lenka Smrčková
www.ekologickesvatby.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.

Nepřehlédněte

Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek