Čtvrtek , 25. 07. 2024

Jakub

Jak důkladně uklidit byt, aby vás o Vánocích žádná návštěva nezaskočila nepřipravené

Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
uklidit
Zejména před vánočními svátky se snažíme uklidit celý byt.

12. 12. 2022

Vánoce jsou zpravidla jedním z období roku, kdy se snažíme uklidit celý byt. Jednak proto, že tu pravou rodinnou pohodu a atmosféru navodí právě čisté bydlení, druhak proto, že chcete být připravené na každou čekanou i nečekanou návštěvu.

Příprava je základ

Je sice skvělé, když si najdete během dne aspoň hodinu na to, abyste uklidili svou domácnost, ale daleko lepší je, když si na uklízení vyhradíte času dostatek, nejen chvilku. Aby vám uklízení šlo od ruky, musíte mít na vašem denním to-do listu jenom tento jeden bod. Nebudete mít tendenci utíkat k dalším věcem, stejně tak nebudete cítit žádný nátlak a uklidit byt nakonec bude efektivnější a rychlejší, než s čím jste reálně počítali.

Začněte v koupelně 

Stejně jako v každém jiném dni, i v tomto případě platí, že byste měli začít tou nejhorší místností v domě. Zpravidla se jedná o koupelnu, kterou prakticky nikdo nechce drhnout od vodního kamene nebo plísní, jež vznikly ve sprchovém koutu.  

Společně s koupelnou udělejte rovnou i toaletu. I když je v porovnání s vanou nebo sprchovým koutem daleko menší, je to také něco, do čeho se nám zrovna nechce. Pravidelný úklid toalety je však stejně důležitý jako úklid domácnosti jako celku, navíc to nevyžaduje nic než čistící přípravek a hadřík namočený v jarové nebo mýdlové vodě. 

Následně pokračujte od místnosti k místnosti, končit budete chodbou, která nevyžaduje nic jiného než vytření, případně vysátí nepořádku a vyleštění zrcadla.  

Vždycky odshora dolů 

Důkladné uklízení nemusí nutně znamenat dlouhé uklízení. Pokud budete k této činnosti přistupovat maximálně svědomitě a logicky, můžete tím výrazně snížit dobu uklízecích prací na minimum. Například pamatujte na jeden trik – vždycky uklízejte odshora dolů. Začínat podlahami je stejně nesmyslné, jako jíst k snídani oběd. Nakonec se k tomu stejně budete muset vrátit.  

K TÉMATU  Překvapené děti v podmořském světě! Delfíni, tuleni nebo rejnok a jejich vzájemná reakce s malými návštěvníky akvária

Jistě nám dá každá žena v domácnosti nebo hospodyňka za pravdu, když řekneme, že během uklízení se stejně všechno smetává na zem. Prach, drobky či jiné nečistoty pak v závěrečné fázi vysávání a vytírání uklidíme. Nedává však smysl pouštět se do tohoto kroku ze všeho nejdřív.

Nezapomínáme na čištění skel

Zatím však byla řeč o typických radách a tipech, kterými se řídit při uklízení domácnosti jako celku. Doposud jsme si však neprozradili, jak uklidit byt skutečně důkladně, aby nás prakticky nikdo nikdy nemohl osočit, že v našem příbytku panují nečistota a nepořádek.

Tou první věcí, která odhaluje, zdali jste při úklidu dostatečně důkladní či nikoliv, je sklo čili skleničky, poháry, misky a další. Zejména po neustálém mytí v myčce se mohou na sklenicích nacházet zašlé skvrny, které naštěstí pomocí namočené čisté utěrky nebo látky velmi snadno utřete a posléze suchou alternativou dokonale vyleštíte. Až budete servírovat šampaňské na přípitek, vyleštěné sklo je základ.

úklid
Vyleštěné sklo je základ každého svátečního úklidu.

Stará ponožka na zašlé žaluzie 

Aby bylo uklizeno skutečně dokonale, svou pozornost byste měli upnout také na tradiční žaluzie. Ty se nachází prakticky v každé domácnosti čili prakticky každá domácnost se při úklidu snaží otřít zrnka prachu. A jelikož jsou žaluzie velmi „křehké”, není to tak snadné.  

Pomyslnou pomocnou ruku však podává obyčejná stará ponožka, kterou stačí trochu vymáchat v octu a můžete s její pomocí odstranit nečistoty ze zatemňovacího řešení.

Na mastnotu platí pudr 

Dámy jistě potvrdí, že vždy, když chtějí zamaskovat své mastné čelo nebo jinou část těla, automaticky sahají po pudru. Jenže už je bohužel nenapadne, aby pomocí pudru také zamaskovaly i jiné nečistoty či jinou mastnotu nacházející se v domácnosti.  

K TÉMATU  Novoluní ze včerejška: Odhalte, co vám přinese a kam zaměřit své úsilí

Mluvíme například o mastnotě prádla, kterou velmi snadno pomocí pudru napravíte. Váš sváteční ubrus a prostírání velmi pravděpodobně podobnou nehodu v podobě mastné skvrny utrpěly. Po krátkém působení pudru je ale stačí vyprat a je po problému. Řeč samozřejmě není o pudru na obličej, vhodný je například dětský zásyp.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Úklid ve skříni. Udělejte si pořádek, přišel čas svetrů a kabátů

Zdroje článku:
https://carujeme.cz/20-tipu-na-domacnost/, https://native.seznamzpravy.cz/jak-rychle-uklidit-byt/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Slouží k oddělení záhonu, trávníku, chodníčků, ale i jiných ploch. Zahradní obruby a obrubníky mají rozličné tvary i materiály. Betonové se používají nejčastěji, ať už jako klasický obrubník nebo oblíbená palisáda. Obruby ale mohou být i dřevěné, případně plastové imitace jak dřeva, tak kamene. Který vyhovuje vaší zahradě?
Vysoký cholesterol představuje závažný rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Pokud se někdo potýká s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, je mu doporučeno jeho hladinu snížit.
Rak je čtvrtým znamením horoskopu, které začíná vládnout 21. června a 22. července ho dále střídá Lev. Ale nepředbíhejme. Jedná se o vodní znamení, které je, jak název napovídá, reprezentováno rakem.
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Znáte ten okamžik, kdy přecházíte do nového roku a cítíte, že v příběhu vašeho vztahu se otevírá nová kapitola? V našem článku o vztahových cílech pro nový rok se pustíme do tohoto neznámého, plného možností. Společně s vámi budeme kreslit příběh plný rozvoje, propojení a nových zážitků. Jak plánovat a posouvat váš vztah o level výše? To vám prozradíme skrze inspirativní příběhy a psychologické nástroje, které vám pomohou budovat pevný a vzájemně obohacující vztah.
Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
Společnost Pantone sestavuje každý rok aktuální paletu barev. Vždy dvanáct výrazných odstínů a čtyři neutrální barvy. Z těch výrazných se vybere barva roku, kterou je letos 19-4052 Classic Blue. Klasická modrá je skvělá, protože sluší prakticky všem. Kde najde uplatnění v interiéru a jaký kousek v šatníku bude nejvíc trendy?
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Natáčet zpravodajství naživo umožní zachytit nečekané situace. Chybu udělají samotní komentátoři, ale často se do záběru dostane skutečné překvapení. Výsledek většinou pobaví, zvlášť, když se reportáž povede odvysílat přímo v hlavních zprávách.
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.

Výběr článků

Najednou zasvítí sluníčko do oken, venku rozkvetou keře a hned vám svět připadá mnohem veselejší. Jaro už je tady, a to nejen teplotami venku. Velikonoce jsou za necelý měsíc, a tak je ten správný čas vnést jarní náladu také do vašeho domova.
Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.
Trochu zpomalit čas? To dnes díky mnoha kosmetickým vychytávkám opravdu lze. Jednou z nich je i vychvalovaná kyselina hyaluronová, kterou však nemusíte používat jenom jako součást krémů. Jaké jsou další možnosti?

Nepřehlédněte

Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Chcete-li být sebevědomé bytosti, které mají vlastní názor a umí asertivně jednat, bude dobré, když se zaměříte na vlastní intuici. Ta lze trénovat na více úrovních. Pokud jste tímto tématem nepolíbení, nezoufejte. Na následujících řádcích si totiž povíme vše podstatné o tom, co má na rozvoj intuice vliv. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi. Co je to intuice a proč se vyplatí jí naslouchat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek