Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Jak důkladně uklidit byt, aby vás o Vánocích žádná návštěva nezaskočila nepřipravené

Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
uklidit
Zejména před vánočními svátky se snažíme uklidit celý byt.

12. 12. 2022

Vánoce jsou zpravidla jedním z období roku, kdy se snažíme uklidit celý byt. Jednak proto, že tu pravou rodinnou pohodu a atmosféru navodí právě čisté bydlení, druhak proto, že chcete být připravené na každou čekanou i nečekanou návštěvu.

Příprava je základ

Je sice skvělé, když si najdete během dne aspoň hodinu na to, abyste uklidili svou domácnost, ale daleko lepší je, když si na uklízení vyhradíte času dostatek, nejen chvilku. Aby vám uklízení šlo od ruky, musíte mít na vašem denním to-do listu jenom tento jeden bod. Nebudete mít tendenci utíkat k dalším věcem, stejně tak nebudete cítit žádný nátlak a uklidit byt nakonec bude efektivnější a rychlejší, než s čím jste reálně počítali.

Začněte v koupelně 

Stejně jako v každém jiném dni, i v tomto případě platí, že byste měli začít tou nejhorší místností v domě. Zpravidla se jedná o koupelnu, kterou prakticky nikdo nechce drhnout od vodního kamene nebo plísní, jež vznikly ve sprchovém koutu.  

Společně s koupelnou udělejte rovnou i toaletu. I když je v porovnání s vanou nebo sprchovým koutem daleko menší, je to také něco, do čeho se nám zrovna nechce. Pravidelný úklid toalety je však stejně důležitý jako úklid domácnosti jako celku, navíc to nevyžaduje nic než čistící přípravek a hadřík namočený v jarové nebo mýdlové vodě. 

Následně pokračujte od místnosti k místnosti, končit budete chodbou, která nevyžaduje nic jiného než vytření, případně vysátí nepořádku a vyleštění zrcadla.  

Vždycky odshora dolů 

Důkladné uklízení nemusí nutně znamenat dlouhé uklízení. Pokud budete k této činnosti přistupovat maximálně svědomitě a logicky, můžete tím výrazně snížit dobu uklízecích prací na minimum. Například pamatujte na jeden trik – vždycky uklízejte odshora dolů. Začínat podlahami je stejně nesmyslné, jako jíst k snídani oběd. Nakonec se k tomu stejně budete muset vrátit.  

K TÉMATU  Amarylis - působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat

Jistě nám dá každá žena v domácnosti nebo hospodyňka za pravdu, když řekneme, že během uklízení se stejně všechno smetává na zem. Prach, drobky či jiné nečistoty pak v závěrečné fázi vysávání a vytírání uklidíme. Nedává však smysl pouštět se do tohoto kroku ze všeho nejdřív.

Nezapomínáme na čištění skel

Zatím však byla řeč o typických radách a tipech, kterými se řídit při uklízení domácnosti jako celku. Doposud jsme si však neprozradili, jak uklidit byt skutečně důkladně, aby nás prakticky nikdo nikdy nemohl osočit, že v našem příbytku panují nečistota a nepořádek.

Tou první věcí, která odhaluje, zdali jste při úklidu dostatečně důkladní či nikoliv, je sklo čili skleničky, poháry, misky a další. Zejména po neustálém mytí v myčce se mohou na sklenicích nacházet zašlé skvrny, které naštěstí pomocí namočené čisté utěrky nebo látky velmi snadno utřete a posléze suchou alternativou dokonale vyleštíte. Až budete servírovat šampaňské na přípitek, vyleštěné sklo je základ.

úklid
Vyleštěné sklo je základ každého svátečního úklidu.

Stará ponožka na zašlé žaluzie 

Aby bylo uklizeno skutečně dokonale, svou pozornost byste měli upnout také na tradiční žaluzie. Ty se nachází prakticky v každé domácnosti čili prakticky každá domácnost se při úklidu snaží otřít zrnka prachu. A jelikož jsou žaluzie velmi „křehké”, není to tak snadné.  

Pomyslnou pomocnou ruku však podává obyčejná stará ponožka, kterou stačí trochu vymáchat v octu a můžete s její pomocí odstranit nečistoty ze zatemňovacího řešení.

Na mastnotu platí pudr 

Dámy jistě potvrdí, že vždy, když chtějí zamaskovat své mastné čelo nebo jinou část těla, automaticky sahají po pudru. Jenže už je bohužel nenapadne, aby pomocí pudru také zamaskovaly i jiné nečistoty či jinou mastnotu nacházející se v domácnosti.  

K TÉMATU  Botníky: stylové, netradiční i nápadité. I praktický pomocník, bez kterého se předsíň neobejde, může mít krásný design i neotřelý styl!

Mluvíme například o mastnotě prádla, kterou velmi snadno pomocí pudru napravíte. Váš sváteční ubrus a prostírání velmi pravděpodobně podobnou nehodu v podobě mastné skvrny utrpěly. Po krátkém působení pudru je ale stačí vyprat a je po problému. Řeč samozřejmě není o pudru na obličej, vhodný je například dětský zásyp.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Úklid ve skříni. Udělejte si pořádek, přišel čas svetrů a kabátů

Zdroje článku:
https://carujeme.cz/20-tipu-na-domacnost/, https://native.seznamzpravy.cz/jak-rychle-uklidit-byt/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek