Pátek , 01. 12. 2023

Iva

5 prací, na které je v dubnu na zahradě nejvyšší čas

I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
zahradě
Duben je nejvyšší čas se pustit do příprav na zahradě.

07. 04. 2023

1. Věnujte čas trávníku

Duben je rozhodně měsícem, kdy je potřeba na zahradě věnovat svůj čas trávníku. Pokud trávník ještě nemáte, je ideální čas na připravení půdy a jeho výsev.

Ani ti, kdo už trávník mají z předešlého roku by neměli zahálet. Trávník v dubnu potřebuje vaši péči, s provzdušněním trávníku vám může pomoci například vertikutátor. Nezapomeňte také všechny zatravněné plochy posekat.

2. Vysejte některé druhy zeleniny

Březen a duben jsou ideální měsíce pro výsev otužilých druhů zeleniny, které odolají ještě ranním mrazíkům. Co patří mezi takové druhy zeleniny? Například mrkev, petržel, salát, papriky nebo ředkvičky už mohou na záhonku najít své místo.

TIP: Zhruba v polovině dubna přichází vhodný čas také na výsadbu raných brambor. Do 10. dubna je také ideální období na výsadbu jarního česneku.

Až začne být trochu tepleji, můžete ven přesunout také cukety, rajčata nebo okurky, které si do té doby můžete předpěstovat v truhlících na teplejším místě.

hnojivo
Půdu je třeba také přihnojit.

3. Péče o ovocné stromy

Pokud si chcete v létě vychutnávat meruňky nebo švestky z vlastní zahrádky, je čas postarat se o ovocné stromy, hlavně jejich ošetření proti škůdcům, kteří se po studené zimě vrací do práce. V dubnu je také jedna z posledních vhodných možností na výsadbu nových ovocných stromů.

Nebojte se ani prořezávání stromů, i na to je v dubnu na zahradě prostor. Stejně tak vezměte zahradnické nůžky také na vinnou révu, maliny nebo rybíz.

4. Nezapomeňte na bylinky

V zahradě se věnujte také bylinkám, které v budoucnu můžete využít v kuchyni jako koření. Vysadit můžete tymián, koriandr, petržel, pažitku nebo třeba majoránku.

zahrada
Nezapomeňte na letničky a bylinky.

5. Vysejte letničky

I když letničky můžete mít už nějakou dobu vyseté, ani teď ještě není pozdě. Jakmile vzejdou, nezapomeňte je vyjednotit. Mezi vhodné letničky na záhon patří měsíček lékařský nebo černucha damašská, fialky, hledíky nebo astry. Záleží na vkusu každého z vás.

K TÉMATU  Jak opravit toaletu

Při výsadbě nezapomeňte na kvalitní substrát. Celkově byste na jaře neměli opominout doplnění živin půdě a vyčištění záhonů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek