Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

5 prací, na které je v dubnu na zahradě nejvyšší čas

I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
zahradě
Duben je nejvyšší čas se pustit do příprav na zahradě.

07. 04. 2023

1. Věnujte čas trávníku

Duben je rozhodně měsícem, kdy je potřeba na zahradě věnovat svůj čas trávníku. Pokud trávník ještě nemáte, je ideální čas na připravení půdy a jeho výsev.

Ani ti, kdo už trávník mají z předešlého roku by neměli zahálet. Trávník v dubnu potřebuje vaši péči, s provzdušněním trávníku vám může pomoci například vertikutátor. Nezapomeňte také všechny zatravněné plochy posekat.

2. Vysejte některé druhy zeleniny

Březen a duben jsou ideální měsíce pro výsev otužilých druhů zeleniny, které odolají ještě ranním mrazíkům. Co patří mezi takové druhy zeleniny? Například mrkev, petržel, salát, papriky nebo ředkvičky už mohou na záhonku najít své místo.

TIP: Zhruba v polovině dubna přichází vhodný čas také na výsadbu raných brambor. Do 10. dubna je také ideální období na výsadbu jarního česneku.

Až začne být trochu tepleji, můžete ven přesunout také cukety, rajčata nebo okurky, které si do té doby můžete předpěstovat v truhlících na teplejším místě.

hnojivo
Půdu je třeba také přihnojit.

3. Péče o ovocné stromy

Pokud si chcete v létě vychutnávat meruňky nebo švestky z vlastní zahrádky, je čas postarat se o ovocné stromy, hlavně jejich ošetření proti škůdcům, kteří se po studené zimě vrací do práce. V dubnu je také jedna z posledních vhodných možností na výsadbu nových ovocných stromů.

Nebojte se ani prořezávání stromů, i na to je v dubnu na zahradě prostor. Stejně tak vezměte zahradnické nůžky také na vinnou révu, maliny nebo rybíz.

4. Nezapomeňte na bylinky

V zahradě se věnujte také bylinkám, které v budoucnu můžete využít v kuchyni jako koření. Vysadit můžete tymián, koriandr, petržel, pažitku nebo třeba majoránku.

zahrada
Nezapomeňte na letničky a bylinky.

5. Vysejte letničky

I když letničky můžete mít už nějakou dobu vyseté, ani teď ještě není pozdě. Jakmile vzejdou, nezapomeňte je vyjednotit. Mezi vhodné letničky na záhon patří měsíček lékařský nebo černucha damašská, fialky, hledíky nebo astry. Záleží na vkusu každého z vás.

K TÉMATU  Jak připravit zahradu na zimu a jaké práce na podzim nesmíte vynechat?

Při výsadbě nezapomeňte na kvalitní substrát. Celkově byste na jaře neměli opominout doplnění živin půdě a vyčištění záhonů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Současný nouzový stav a karanténa mohou v rodině způsobit ponorkovou nemoc. Nenadálé přerušení kontaktů s přáteli, kolegy z práce, spolužáky, kamarády z klubu či fitka může způsobit, že vztahy v rodině začnou být značně napjaté.
Děti i domácí mazlíčci umí být roztomilí. Tihle prckové sice ještě nosí pleny, ale už mají doslova záchvat smíchu. A může za to pes! Slyšet dětský smích je rozhodně lepší, než křik. Možná se budete smát s nimi!
Během akce Beach for Disney Sand Magic 2018 vyrostly na pláži nizozemského Oostende obrovské skulptury z písku. Oslavily tak 90 let od vzniku Mickey Mouse, ikonické postavičky studia Disney. Díla z písku představují jednotlivé pohádky, ale dominantou je kouzelný hrad, který má společnost v logu.
Samoopalovací krémy, pěny nebo oleje jsou šikovnou věcičkou, kterou si nejedna z nás zamilovala. Důvod je prostý – jedná se o zdravější alternativu opalování, zajistí bronzový nádech mimo letní sezónu, a navíc dokážou dodat barvičku i těm, kterým není shůry dáno a poměrně složitě se opalují.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
Každý z nás má v sobě tři hlavní aspekty; vnitřní žena, vnitřní muž a vnitřní dítě. Máme-li všechny tři v rovnováze, žijeme harmonický život. Nemáme-li, začnou určité oblasti v našem životě skřípat.
Květen je lásky čas, to ví přece každý. Nemáte si v tomhle směru absolutně na co stěžovat? Ani nevíte, jakou máte kliku. Díky svému partnerskému štěstí se zřejmě dožijete požehnaného věku. A navíc se vám vyhnou deprese!
Úspěšným se člověk nerodí, úspěšným se stává. Je to pravda, anebo si to vymysleli jen lidé, aby si mezi sebou nezáviděli? Peníze, zdraví, hodnoty, štěstí, sláva. Ten, kdo má tohle všechno, je jistě úspěšný. I to, v jakém znamení horoskopu jsme se narodili, nám může mnohé napovědět.

Výběr článků

Dnes v pátek 9.2. nás čeká fascinující astrologický úkaz – Novoluní ve Vodnáři. Toto kosmické setkání slunce a měsíce přináší nejen nový začátek, ale také osvěžující energii a nové možnosti pro všechny znamení zvěrokruhu.
Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.

Nepřehlédněte

Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Mama Shelter přináší do Prahy oblíbenou koncepci food sharingu, nebo-li dělení se o různá jídla,  podle svého hesla, že sdílení je péče a podělit se znamená milovat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek