Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Spotřeba vody v Česku: kolik aktuálně činí a jak s ní šetřit?

Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
spotřeba vody
Jaká je spotřeba vody v Česku podle aktuálních statistik? (Foto: 123RF)

08. 11. 2021

Z posledních statistik vyplývá, že Česká republika je doslova závislá na dodávce vody. Srážky totiž nejsou zrovna to, z čeho bychom se radovali dnes a denně, a to bohužel na doplnění spodních vod zkrátka nestačí. A jelikož musíme s podzemní vodou šetřit, vyplatí se užívat i tu srážkovou čili to je jeden ze způsobů, jak s vodou ušetřit. Tím ale samozřejmě nekončíme. 

Jaká je průměrná spotřeba v Česku? 

Než zmíníme další tipy a doporučení, jak šetřit s vodou, stojí za zmínku průměrná spotřeba vody u nás. Česká republika, i když se to možná na první pohled nezdá, patří k nejúspornějším státům Evropy. Nejméně hospodárná je Velká Británie, kde se s důležitou tekutinou zrovna dvakrát nešetří.  

Pokud však zůstaneme v tuzemsku, řekneme, že průměrná denní spotřeba vody rovná se stovce litrů na osobu. Zhruba pět až deset litrů slouží pro naše přežití, zbytek se “protočí” v koupelně či jinde v domácnosti.  

Kam mizí voda? 

Ze statistik a průzkumů vyplývá, že až sedmatřicet procent vody se ztrácí při sprchování se (respektive při koupání obecně). Pětadvacet procent vody spláchneme a dvanáct procent spotřebují domácí spotřebiče jménem pračky.  

Jisté úspory můžete dosáhnout už ve chvíli, kdy si pořídíte úsporné spotřebiče. Kupříkladu běžná toaleta při jednom spláchnutí spotřebuje kolem deseti litrů vody, moderní s takzvaným dvojitým splachováním maximálně šest litrů. A to je v konečném důsledku opravdu velký rozdíl.  

Myčka nebo mytí nádobí ve dřezu? 

V souvislosti s tímto lze uvést na pravou míru jeden dlouho sváděný boj, který vede myčka a dřez. Mezi lidmi je dlouho zajeté tvrzení, že myčka je úspornějším řešením než umývání nádobí ve dřezu. Nabízí se otázka, zdali je to opravdu pravda či nikoliv.  

Hlavní rozdíl tkví v umývání nádobí pod tekoucí vodou či ve dřezu s vodou napuštěnou. Pokud oplachujete nádobí pod tekoucí vodou, může vás to stát až dvacet litrů vody během krátké chvíle. A když takto budete omývat nádobí několikrát denně, rázem se spotřeba může vyšplhat až na sedmdesát, ne-li více litrů denně. Což není zrovna přijatelné a ekologické, nemyslíte? 

K TÉMATU  Léto je skoro za rohem. Koupání patří ke slunci a dovolené, stejně jako pády do vody ze všech úhlů

V porovnání s tím myčka spotřebuje na jeden mycí cyklus pouze deset až patnáct litrů vody. I když ji pustíte dvakrát během dne, stále se jedná o lepší alternativu. 

Tipy, jak šetřit vodou 

Pořízení zmiňovaného domácího spotřebiče však není jediný způsob, jak ušetřit vodou. Možností je daleko více. Osvojte si další tipy, díky kterým se váš rodinný rozpočet doslova nezapotí. 

  • Raději se sprchujte, než koupejte ve vaně (vana v porovnání se sprchou spotřebuje až o čtyři sta litrů vody za týden více). 
  • Pokud nejste majitelem myčky, myjte nádobí v napuštěném dřezu, a ne pod tekoucí vodou. Vyvarujete se tím velké spotřebě. 
  • Kontrolujte vodovodní těsnění a pravidelně ho vyměňujte. Člověk si neuvědomuje, kolik vody proteče zbůhdarma odpadem jenom v podobě kapek z nekvalitních kohoutků.  
  • Nenechávejte puštěnou vodu, pokud se holíte nebo si čistíte zuby. Opět mluvíme o protečených desítkách litrů, za které budete platit.  
  • Když se pustíte do uklízení, mějte po ruce kýbl s vodou a hadr si tedy nechoďte několikrát máchat pod pramen tekoucí vody.  
  • Investujte do úsporných řešení, jako jsou úsporné sprchové hlavice, pákové baterie nebo takzvané perlátory, které jsou opět úsporností samotnou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Jak efektivně vyčistit myčku a pračku? Poradíme vám

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.

Nepřehlédněte

Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek