Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Spotřeba vody v Česku: kolik aktuálně činí a jak s ní šetřit?

Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
spotřeba vody
Jaká je spotřeba vody v Česku podle aktuálních statistik? (Foto: 123RF)

08. 11. 2021

Z posledních statistik vyplývá, že Česká republika je doslova závislá na dodávce vody. Srážky totiž nejsou zrovna to, z čeho bychom se radovali dnes a denně, a to bohužel na doplnění spodních vod zkrátka nestačí. A jelikož musíme s podzemní vodou šetřit, vyplatí se užívat i tu srážkovou čili to je jeden ze způsobů, jak s vodou ušetřit. Tím ale samozřejmě nekončíme. 

Jaká je průměrná spotřeba v Česku? 

Než zmíníme další tipy a doporučení, jak šetřit s vodou, stojí za zmínku průměrná spotřeba vody u nás. Česká republika, i když se to možná na první pohled nezdá, patří k nejúspornějším státům Evropy. Nejméně hospodárná je Velká Británie, kde se s důležitou tekutinou zrovna dvakrát nešetří.  

Pokud však zůstaneme v tuzemsku, řekneme, že průměrná denní spotřeba vody rovná se stovce litrů na osobu. Zhruba pět až deset litrů slouží pro naše přežití, zbytek se “protočí” v koupelně či jinde v domácnosti.  

Kam mizí voda? 

Ze statistik a průzkumů vyplývá, že až sedmatřicet procent vody se ztrácí při sprchování se (respektive při koupání obecně). Pětadvacet procent vody spláchneme a dvanáct procent spotřebují domácí spotřebiče jménem pračky.  

Jisté úspory můžete dosáhnout už ve chvíli, kdy si pořídíte úsporné spotřebiče. Kupříkladu běžná toaleta při jednom spláchnutí spotřebuje kolem deseti litrů vody, moderní s takzvaným dvojitým splachováním maximálně šest litrů. A to je v konečném důsledku opravdu velký rozdíl.  

Myčka nebo mytí nádobí ve dřezu? 

V souvislosti s tímto lze uvést na pravou míru jeden dlouho sváděný boj, který vede myčka a dřez. Mezi lidmi je dlouho zajeté tvrzení, že myčka je úspornějším řešením než umývání nádobí ve dřezu. Nabízí se otázka, zdali je to opravdu pravda či nikoliv.  

Hlavní rozdíl tkví v umývání nádobí pod tekoucí vodou či ve dřezu s vodou napuštěnou. Pokud oplachujete nádobí pod tekoucí vodou, může vás to stát až dvacet litrů vody během krátké chvíle. A když takto budete omývat nádobí několikrát denně, rázem se spotřeba může vyšplhat až na sedmdesát, ne-li více litrů denně. Což není zrovna přijatelné a ekologické, nemyslíte? 

K TÉMATU  40 vychytávek pro každou příležitost! Jak udržet řezané květiny co nejdéle čerstvé? Jak šetrně vyndat z vlasů žvýkačku? Podívejte se!

V porovnání s tím myčka spotřebuje na jeden mycí cyklus pouze deset až patnáct litrů vody. I když ji pustíte dvakrát během dne, stále se jedná o lepší alternativu. 

Tipy, jak šetřit vodou 

Pořízení zmiňovaného domácího spotřebiče však není jediný způsob, jak ušetřit vodou. Možností je daleko více. Osvojte si další tipy, díky kterým se váš rodinný rozpočet doslova nezapotí. 

  • Raději se sprchujte, než koupejte ve vaně (vana v porovnání se sprchou spotřebuje až o čtyři sta litrů vody za týden více). 
  • Pokud nejste majitelem myčky, myjte nádobí v napuštěném dřezu, a ne pod tekoucí vodou. Vyvarujete se tím velké spotřebě. 
  • Kontrolujte vodovodní těsnění a pravidelně ho vyměňujte. Člověk si neuvědomuje, kolik vody proteče zbůhdarma odpadem jenom v podobě kapek z nekvalitních kohoutků.  
  • Nenechávejte puštěnou vodu, pokud se holíte nebo si čistíte zuby. Opět mluvíme o protečených desítkách litrů, za které budete platit.  
  • Když se pustíte do uklízení, mějte po ruce kýbl s vodou a hadr si tedy nechoďte několikrát máchat pod pramen tekoucí vody.  
  • Investujte do úsporných řešení, jako jsou úsporné sprchové hlavice, pákové baterie nebo takzvané perlátory, které jsou opět úsporností samotnou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Jak efektivně vyčistit myčku a pračku? Poradíme vám

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.

Nepřehlédněte

Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek