Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře

Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
myčka
Myčka se vyplatí hned z několika důvodů. (foto: 123RF)

02. 02. 2022

I když mnoho lidí má stále řadu výhrad k tomuto domácímu spotřebiči, je pravda, že mluvíme o vynikajícím pomocníkovi, který šetří jak vodu, tak i energii. Nakonec ale vyhodnotíme, že myčka na nádobí prospívá jak životnímu prostředí, tak i nám, protože šetří čas, tím pádem i energii naši, nejen tu elektrickou.

Lze konstatovat, že se z myček na nádobí stal doslova trend. Aktuálně se na trhu najde modelů celá spousta. Zatímco některé se liší svou velikostí a spotřebou, jiné zase nabízenými programy nebo speciálními funkcemi, které z nich dělají nepostradatelnou součást vašeho domova. Ostatně toto všechno může mít při výběru myčky zásadní vliv.

Jak vybrat myčku na nádobí? 

Rozhoduje kapacita a velikost myčky 

I když je mnoho parametrů, které je nutné při výběru zvážit, nakonec jsou těmi hlavními kritérii kapacita a velikost myčky na nádobí. Velikosti se liší především svou šířkou (vyrábí se o šířce 45 a 60 centimetrů). Dále tím, kam má být myčka na nádobí umístěná. Existují volně stojící, vestavné nebo stolní myčky.

To, pro jakou se rozhodneme, se odvíjí od prostoru, jenž je pro myčku vymezený. A samozřejmě hraje roli i počet členů domácnosti. Pokud je nás v domácnosti víc, drobná stolní myčka nám bude prakticky k ničemu. Takže jestli máte početnou rodinu, široké modely jsou trefou do černého.

Jaká je spotřeba? 

Stejně jako při výběru jiných domácích spotřebičů, i v tomto případě hraje roli to, jak velká je spotřeba. Protože pokud se jedná o neúsporný domácí spotřebič, raději ho nechte v prodejně, protože by vám jenom nepříjemně zvyšoval energetickou náročnost domu. A při současných cenách elektřiny to za to nestojí.

Myčka na nádobí má být spíše úsporný člen domácnosti, proto musí oplývat jak nízkou spotřebou energie, tak nízkou spotřebou vody. Ty nejlepší mají energetický štítek A a vyšší, co se týče spotřeby vody – nejlepší a nejúspornější spotřebují na jeden mycí cyklus pouze 0,6-9 litrů vody.

myčka
Cena, hluk, spotřeba, už máte jasno? (foto: 123RF)

Dává o sobě myčka vědět? 

Neboli hlučnost – další důležitý parametr, který určitě zvažte, pokud přemýšlíte o koupi myčky. Při procházení nabídky se dívejte právě na ukazatel hlučnosti, protože ten má vliv na vaši budoucí spokojenost. Pokud bude myčka „řvát” na celý dům, velice brzy ji nahradíte jinou. Nabízí se otázka, jaká je vlastně komfortní úroveň hlučnosti? Podle odborníků by hlučnost neměla překročit 40 dB, ovšem tolerovaná hranice je ještě kolem 60 dB.

K TÉMATU  Aktuálním trendem v designovém osvětlení jsou industriální lampy! Vytvořte si doma jedinečnou atmosféru starých časů

A co programy? 

Co by vás také při výběru mělo zajímat, to jsou přednastavené programy. Už v obchodě (ať už v tom kamenném nebo internetovém) byste se měli přesvědčit o tom, jaké programy myčka má, jakými programy se pyšní.

Mezi nejlepší modely patří takové, které jsou řízené speciálními programy sledující různé ukazatele (třeba míru znečištění nádobí nebo tvrdost vody). Když ale bude k dispozici 5-6 programů, je to v pořádku. To je optimální nabídka, ve které najdete jak ekologický cyklus, tak rychlý a samozřejmě i ten intenzivní na více zašpiněné nádobí.

Cena jako méně podstatná veličina

Samozřejmě kontrolujte i cenu. Nechcete přece, aby vás myčka na nádobí doslova zruinovala po finanční stránce. Nemělo by se však jednat o nejvíce podstatnou veličinu. Spíše si určete na začátku hranici, kterou nechcete překonat a při výběru jen kontrolujte, jestli je cena ve vašich finančních možnostech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spotřeba vody v Česku: kolik aktuálně činí a jak s ní šetřit?

Jak vybrat vhodnou hypotéku na vaše bydlení

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek