Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře

Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
myčka
Myčka se vyplatí hned z několika důvodů. (foto: 123RF)

02. 02. 2022

I když mnoho lidí má stále řadu výhrad k tomuto domácímu spotřebiči, je pravda, že mluvíme o vynikajícím pomocníkovi, který šetří jak vodu, tak i energii. Nakonec ale vyhodnotíme, že myčka na nádobí prospívá jak životnímu prostředí, tak i nám, protože šetří čas, tím pádem i energii naši, nejen tu elektrickou.

Lze konstatovat, že se z myček na nádobí stal doslova trend. Aktuálně se na trhu najde modelů celá spousta. Zatímco některé se liší svou velikostí a spotřebou, jiné zase nabízenými programy nebo speciálními funkcemi, které z nich dělají nepostradatelnou součást vašeho domova. Ostatně toto všechno může mít při výběru myčky zásadní vliv.

Jak vybrat myčku na nádobí? 

Rozhoduje kapacita a velikost myčky 

I když je mnoho parametrů, které je nutné při výběru zvážit, nakonec jsou těmi hlavními kritérii kapacita a velikost myčky na nádobí. Velikosti se liší především svou šířkou (vyrábí se o šířce 45 a 60 centimetrů). Dále tím, kam má být myčka na nádobí umístěná. Existují volně stojící, vestavné nebo stolní myčky.

To, pro jakou se rozhodneme, se odvíjí od prostoru, jenž je pro myčku vymezený. A samozřejmě hraje roli i počet členů domácnosti. Pokud je nás v domácnosti víc, drobná stolní myčka nám bude prakticky k ničemu. Takže jestli máte početnou rodinu, široké modely jsou trefou do černého.

Jaká je spotřeba? 

Stejně jako při výběru jiných domácích spotřebičů, i v tomto případě hraje roli to, jak velká je spotřeba. Protože pokud se jedná o neúsporný domácí spotřebič, raději ho nechte v prodejně, protože by vám jenom nepříjemně zvyšoval energetickou náročnost domu. A při současných cenách elektřiny to za to nestojí.

Myčka na nádobí má být spíše úsporný člen domácnosti, proto musí oplývat jak nízkou spotřebou energie, tak nízkou spotřebou vody. Ty nejlepší mají energetický štítek A a vyšší, co se týče spotřeby vody – nejlepší a nejúspornější spotřebují na jeden mycí cyklus pouze 0,6-9 litrů vody.

myčka
Cena, hluk, spotřeba, už máte jasno? (foto: 123RF)

Dává o sobě myčka vědět? 

Neboli hlučnost – další důležitý parametr, který určitě zvažte, pokud přemýšlíte o koupi myčky. Při procházení nabídky se dívejte právě na ukazatel hlučnosti, protože ten má vliv na vaši budoucí spokojenost. Pokud bude myčka „řvát” na celý dům, velice brzy ji nahradíte jinou. Nabízí se otázka, jaká je vlastně komfortní úroveň hlučnosti? Podle odborníků by hlučnost neměla překročit 40 dB, ovšem tolerovaná hranice je ještě kolem 60 dB.

K TÉMATU  Domácí vonná svíčka: Jak vyrobit bytový doplněk?

A co programy? 

Co by vás také při výběru mělo zajímat, to jsou přednastavené programy. Už v obchodě (ať už v tom kamenném nebo internetovém) byste se měli přesvědčit o tom, jaké programy myčka má, jakými programy se pyšní.

Mezi nejlepší modely patří takové, které jsou řízené speciálními programy sledující různé ukazatele (třeba míru znečištění nádobí nebo tvrdost vody). Když ale bude k dispozici 5-6 programů, je to v pořádku. To je optimální nabídka, ve které najdete jak ekologický cyklus, tak rychlý a samozřejmě i ten intenzivní na více zašpiněné nádobí.

Cena jako méně podstatná veličina

Samozřejmě kontrolujte i cenu. Nechcete přece, aby vás myčka na nádobí doslova zruinovala po finanční stránce. Nemělo by se však jednat o nejvíce podstatnou veličinu. Spíše si určete na začátku hranici, kterou nechcete překonat a při výběru jen kontrolujte, jestli je cena ve vašich finančních možnostech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spotřeba vody v Česku: kolik aktuálně činí a jak s ní šetřit?

Jak vybrat vhodnou hypotéku na vaše bydlení

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.
Výrazná změna zasáhla do české hudební scény, když zpěvák, hudebník a skladatel David Koller oznámil svůj odchod ze skupiny Lucie. Informaci potvrdil i jeho manažer Tomáš Staněk, ačkoliv zatím zůstává tajemstvím, co přesně stojí za touto změnou.
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Meghan Markle, Vévodkyně ze Sussexu, si během svého partnerství a manželství s princem Harrym dokázala znepřátelit řadu příznivců královské rodiny. Čím je kontroverzní Američanka proti sobě poštvala?
Avokádo je jedním z nejdiskutovanějších druhů ovoce, které na této planetě existují. A to z mnoha důvodů, zejména těch ekologických. Ale už jste slyšeli o takzvaném ecovadu?
Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Některé filmy v nás dokážou vyvolávat radost, štěstí, romantickou náladu a jiné zase třeba strach. A některé filmy jsou natolik sugestivní, že je lepší se jim vyhnout, pokud na ně nejste zrovna správně naladění.
Vinný sklípek vyžaduje podzemní prostor, kde si budete moci naplno vychutnat tu pravou atmosféru posezení s přáteli nad sklenkou vína. Pokud sklepní prostory nemáte, můžete originální způsob uskladnění vína vymyslet i v kuchyni nebo obýváku.
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 

Výběr článků

Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?

Nepřehlédněte

Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek