Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře

Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
myčka
Myčka se vyplatí hned z několika důvodů. (foto: 123RF)

02. 02. 2022

I když mnoho lidí má stále řadu výhrad k tomuto domácímu spotřebiči, je pravda, že mluvíme o vynikajícím pomocníkovi, který šetří jak vodu, tak i energii. Nakonec ale vyhodnotíme, že myčka na nádobí prospívá jak životnímu prostředí, tak i nám, protože šetří čas, tím pádem i energii naši, nejen tu elektrickou.

Lze konstatovat, že se z myček na nádobí stal doslova trend. Aktuálně se na trhu najde modelů celá spousta. Zatímco některé se liší svou velikostí a spotřebou, jiné zase nabízenými programy nebo speciálními funkcemi, které z nich dělají nepostradatelnou součást vašeho domova. Ostatně toto všechno může mít při výběru myčky zásadní vliv.

Jak vybrat myčku na nádobí? 

Rozhoduje kapacita a velikost myčky 

I když je mnoho parametrů, které je nutné při výběru zvážit, nakonec jsou těmi hlavními kritérii kapacita a velikost myčky na nádobí. Velikosti se liší především svou šířkou (vyrábí se o šířce 45 a 60 centimetrů). Dále tím, kam má být myčka na nádobí umístěná. Existují volně stojící, vestavné nebo stolní myčky.

To, pro jakou se rozhodneme, se odvíjí od prostoru, jenž je pro myčku vymezený. A samozřejmě hraje roli i počet členů domácnosti. Pokud je nás v domácnosti víc, drobná stolní myčka nám bude prakticky k ničemu. Takže jestli máte početnou rodinu, široké modely jsou trefou do černého.

Jaká je spotřeba? 

Stejně jako při výběru jiných domácích spotřebičů, i v tomto případě hraje roli to, jak velká je spotřeba. Protože pokud se jedná o neúsporný domácí spotřebič, raději ho nechte v prodejně, protože by vám jenom nepříjemně zvyšoval energetickou náročnost domu. A při současných cenách elektřiny to za to nestojí.

Myčka na nádobí má být spíše úsporný člen domácnosti, proto musí oplývat jak nízkou spotřebou energie, tak nízkou spotřebou vody. Ty nejlepší mají energetický štítek A a vyšší, co se týče spotřeby vody – nejlepší a nejúspornější spotřebují na jeden mycí cyklus pouze 0,6-9 litrů vody.

myčka
Cena, hluk, spotřeba, už máte jasno? (foto: 123RF)

Dává o sobě myčka vědět? 

Neboli hlučnost – další důležitý parametr, který určitě zvažte, pokud přemýšlíte o koupi myčky. Při procházení nabídky se dívejte právě na ukazatel hlučnosti, protože ten má vliv na vaši budoucí spokojenost. Pokud bude myčka „řvát” na celý dům, velice brzy ji nahradíte jinou. Nabízí se otázka, jaká je vlastně komfortní úroveň hlučnosti? Podle odborníků by hlučnost neměla překročit 40 dB, ovšem tolerovaná hranice je ještě kolem 60 dB.

K TÉMATUOd nastěhování interiér svého domu nijak neměnila. Návštěva vás vezme zpět do padesátých let

A co programy? 

Co by vás také při výběru mělo zajímat, to jsou přednastavené programy. Už v obchodě (ať už v tom kamenném nebo internetovém) byste se měli přesvědčit o tom, jaké programy myčka má, jakými programy se pyšní.

Mezi nejlepší modely patří takové, které jsou řízené speciálními programy sledující různé ukazatele (třeba míru znečištění nádobí nebo tvrdost vody). Když ale bude k dispozici 5-6 programů, je to v pořádku. To je optimální nabídka, ve které najdete jak ekologický cyklus, tak rychlý a samozřejmě i ten intenzivní na více zašpiněné nádobí.

Cena jako méně podstatná veličina

Samozřejmě kontrolujte i cenu. Nechcete přece, aby vás myčka na nádobí doslova zruinovala po finanční stránce. Nemělo by se však jednat o nejvíce podstatnou veličinu. Spíše si určete na začátku hranici, kterou nechcete překonat a při výběru jen kontrolujte, jestli je cena ve vašich finančních možnostech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spotřeba vody v Česku: kolik aktuálně činí a jak s ní šetřit?

Jak vybrat vhodnou hypotéku na vaše bydlení

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek