Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Co je to hormonální dieta a jedná se o efektivní řešení nadváhy?

Hormonální dieta rozhodně neslibuje instantní zázrak v podobě drastické diety a následného jojo efektu. Naopak. Principem je především pochopení fungování těla a jeho správné naladění pomocí stravy. Hubnutí je až bonusový efekt.
hormonální dieta
Hormonální dieta není o zázraku na počkání, jejím principem je soulad a pochopení vlastního těla.

27. 05. 2022

Pravidelně se věnujete pohybu, hlídáte si stravu. A ono nic. Nedaří se vám v noci spát tak, jak byste potřebovala, cítíte se nafouklá a sebevědomím příliš nehýříte. Možná za to mohou vaše hormony. Tím pádem by třeba právě pro vás byla hormonální dieta skvělá.

Hormony řídí metabolismus

Naše tělo k nám nepromlouvá pouze přes pravidelný cyklus. Ovlivňuje (a projevuje se) celou řadu situací v našem životě. Hormony jsou například zodpovědné i za to, že se vám nedaří i přes veškerou snahu zhubnout.

I když si to nechceme připustit, je to tak. Není to jen naše vůle, ale především jsou to hormony, kdo je zodpovědný za to, že přibíráme na váze. Hormony totiž řídí nejen energetický, ale také látkový metabolismus.

Sečteno a podtrženo, hormony rozhodují o tom, zda se zrovna cítíte sytí nebo hladoví. A bohužel pro nás se také zasazují o množství naší tukové tkáně nebo svalové hmoty.

Možná se vám to nelíbí, ale je třeba přijmout docela nepříjemný fakt. Jsou to HORMONY, kdo řídí, kolik energie se nám za daný den podaří spálit či uložit. Pochopení fungování hormonů je tedy klíčové pro to, abychom z tohoto poznatku mohli vycházet a začít jej používat ve svůj prospěch.

A hormonální dieta je na světě!

Když jsme pochopili, že za celou řadou procesů v našem těle stojí již tolikrát zmiňované hormony, je načase s tím něco dělat a využít tuto informaci k pozitivním změnám v našem životě. Z výše uvedených tvrzení a z komplexního pochopení fungování ženského těla vychází hormonální dieta. S tou se nám může podařit skutečně efektivně zhubnout. Už totiž víme, že za to jednoduše nemůžeme vždycky jenom my.

jablko
Zdravý životní styl je základem správného fungování hormonálního systému.

Rozhodně nepolevujte ve svém běžném úsilí o zdravý životní styl. Ani náhodou! Pořád se věnujte pravidelné sportovní aktivitě, snažte se dostatečně spát, meditujte i cvičte jógu. K tomu se ale přidá novinka, a tou je užitečná forma diety.

K TÉMATU  Přispějte! Ve vánočním čase je žádostí o příspěvek na dobročinný účel mnohem víc, než v průběhu roku. Jak si vybrat? A jak neurazit?

Návrat do Středomoří 

Hormonální dieta se vám bude velmi zamlouvat. Všichni si totiž pamatujeme, jak nám chutnalo na dovolené ve Středomoří. Právě z těchto vynikajících, a přitom snadných pokrmů, dieta vychází. 

Co je základem? 

Nejvíce budete obklopeni potravinami v jejich přirozené podobě, prefabrikované a smažené pokrmy to samozřejmě nejsou.

Nejvíce se vám bude dostávat čerstvé zeleniny, ale také ovoce. Pochutnáte si na libovém masu a rybách. Nezapomeneme na luštěniny, ořechy, olivový olej a semínka. Zakysané mléčné výrobky nebo produkty z kozího sýra jsou také vítanou obměnou.

Cílíme na kvalitu. Nakupujte u lokálních pěstitelů a chovatelů.

Začíná se očistou?

Ještě než se do hormonální diety pustíte, musíte se spokojit s tím, že se nejprve budete muset detoxikovat. Očista organismu je součástí mnoha dietních programů. Vždy je potřeba počítat s tím, že naše tělo plně nevyužívá svůj potenciál. Teprve až se zbavíme toxinů uložených ve střevech, může se naplno rozjet imunita i hubnoucí proces. 

Rozhodně se ale neděje nic drastického. Pouze vám je doporučeno pít například zeleninovou šťávu z mrkve, konzumovat po několik dnů čerstvý česnek nebo medvědí česnek, nebo se zásobit přírodními produkty v podobě ostropestřce mariánského.

Žádné zázraky na počkání

Při hormonální dietě se vám neslibují žádné instantní zázraky. Naopak. Hraje roli pochopení fungování vlastního těla a ingrediencí, které do něj vkládáte. Jedná se o trvale udržitelnou dietu, se kterou se vám podaří nejen zhubnout, ale především načerpat dostatek energie ze stravy.

lékař
Nevíte si rady jak začít? Obraťte se na svého lékaře.

Hormonální dieta využívá přirozených cyklů našeho těla. Dodáním té správné stravy se můžeme zasadit o zdravější organismus i štíhlejší tělo. Teď už stačí jen zapátrat na internetu nebo kontaktovat svého lékaře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jarní dieta: Bezpečný dietní plán pro každého na několik dní! Zkuste to podle doporučení výživového poradce a připravte se nejen do plavek!

K TÉMATU  Nejdivnější diety, které někdo opravdu držel

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Asi každý nám dáte za pravdu, že hraní je důležitou součástí vývoje dítěte. Když odloží miminko chrastítko, tak se přesouvá jeho zvídavost k okolí. Navíc se mu v tomto období (1 až 3 roky) rozvíjí pohyb, řeč i myšlení. Jaké vhodné hračky pořídit právě těmto dětem?
Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?

Nepřehlédněte

Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek