Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Co je to hormonální dieta a jedná se o efektivní řešení nadváhy?

Hormonální dieta rozhodně neslibuje instantní zázrak v podobě drastické diety a následného jojo efektu. Naopak. Principem je především pochopení fungování těla a jeho správné naladění pomocí stravy. Hubnutí je až bonusový efekt.
hormonální dieta
Hormonální dieta není o zázraku na počkání, jejím principem je soulad a pochopení vlastního těla.

27. 05. 2022

Pravidelně se věnujete pohybu, hlídáte si stravu. A ono nic. Nedaří se vám v noci spát tak, jak byste potřebovala, cítíte se nafouklá a sebevědomím příliš nehýříte. Možná za to mohou vaše hormony. Tím pádem by třeba právě pro vás byla hormonální dieta skvělá.

Hormony řídí metabolismus

Naše tělo k nám nepromlouvá pouze přes pravidelný cyklus. Ovlivňuje (a projevuje se) celou řadu situací v našem životě. Hormony jsou například zodpovědné i za to, že se vám nedaří i přes veškerou snahu zhubnout.

I když si to nechceme připustit, je to tak. Není to jen naše vůle, ale především jsou to hormony, kdo je zodpovědný za to, že přibíráme na váze. Hormony totiž řídí nejen energetický, ale také látkový metabolismus.

Sečteno a podtrženo, hormony rozhodují o tom, zda se zrovna cítíte sytí nebo hladoví. A bohužel pro nás se také zasazují o množství naší tukové tkáně nebo svalové hmoty.

Možná se vám to nelíbí, ale je třeba přijmout docela nepříjemný fakt. Jsou to HORMONY, kdo řídí, kolik energie se nám za daný den podaří spálit či uložit. Pochopení fungování hormonů je tedy klíčové pro to, abychom z tohoto poznatku mohli vycházet a začít jej používat ve svůj prospěch.

A hormonální dieta je na světě!

Když jsme pochopili, že za celou řadou procesů v našem těle stojí již tolikrát zmiňované hormony, je načase s tím něco dělat a využít tuto informaci k pozitivním změnám v našem životě. Z výše uvedených tvrzení a z komplexního pochopení fungování ženského těla vychází hormonální dieta. S tou se nám může podařit skutečně efektivně zhubnout. Už totiž víme, že za to jednoduše nemůžeme vždycky jenom my.

jablko
Zdravý životní styl je základem správného fungování hormonálního systému.

Rozhodně nepolevujte ve svém běžném úsilí o zdravý životní styl. Ani náhodou! Pořád se věnujte pravidelné sportovní aktivitě, snažte se dostatečně spát, meditujte i cvičte jógu. K tomu se ale přidá novinka, a tou je užitečná forma diety.

K TÉMATU  Jak začít jíst zdravě. Začínejte zlehka, to je první krok

Návrat do Středomoří 

Hormonální dieta se vám bude velmi zamlouvat. Všichni si totiž pamatujeme, jak nám chutnalo na dovolené ve Středomoří. Právě z těchto vynikajících, a přitom snadných pokrmů, dieta vychází. 

Co je základem? 

Nejvíce budete obklopeni potravinami v jejich přirozené podobě, prefabrikované a smažené pokrmy to samozřejmě nejsou.

Nejvíce se vám bude dostávat čerstvé zeleniny, ale také ovoce. Pochutnáte si na libovém masu a rybách. Nezapomeneme na luštěniny, ořechy, olivový olej a semínka. Zakysané mléčné výrobky nebo produkty z kozího sýra jsou také vítanou obměnou.

Cílíme na kvalitu. Nakupujte u lokálních pěstitelů a chovatelů.

Začíná se očistou?

Ještě než se do hormonální diety pustíte, musíte se spokojit s tím, že se nejprve budete muset detoxikovat. Očista organismu je součástí mnoha dietních programů. Vždy je potřeba počítat s tím, že naše tělo plně nevyužívá svůj potenciál. Teprve až se zbavíme toxinů uložených ve střevech, může se naplno rozjet imunita i hubnoucí proces. 

Rozhodně se ale neděje nic drastického. Pouze vám je doporučeno pít například zeleninovou šťávu z mrkve, konzumovat po několik dnů čerstvý česnek nebo medvědí česnek, nebo se zásobit přírodními produkty v podobě ostropestřce mariánského.

Žádné zázraky na počkání

Při hormonální dietě se vám neslibují žádné instantní zázraky. Naopak. Hraje roli pochopení fungování vlastního těla a ingrediencí, které do něj vkládáte. Jedná se o trvale udržitelnou dietu, se kterou se vám podaří nejen zhubnout, ale především načerpat dostatek energie ze stravy.

lékař
Nevíte si rady jak začít? Obraťte se na svého lékaře.

Hormonální dieta využívá přirozených cyklů našeho těla. Dodáním té správné stravy se můžeme zasadit o zdravější organismus i štíhlejší tělo. Teď už stačí jen zapátrat na internetu nebo kontaktovat svého lékaře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jarní dieta: Bezpečný dietní plán pro každého na několik dní! Zkuste to podle doporučení výživového poradce a připravte se nejen do plavek!

K TÉMATU  4 knihy, které připomenou historii. Přečtěte si příběhy z koncentráku

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Film Svatá režiséra Jiřího Stracha zaujal diváky svým silným příběhem a vynikajícími hereckými výkony. Jiřina Bohdalová (92) v hlavní roli důchodkyně Olgy předvedla nezapomenutelný výkon, který si získal srdce publika. Vedle ní excelovala také Lenka Vlasáková (52), která ztvárnila její dceru. Diváci ocenili jak emocionální hloubku filmu, tak mistrovské herectví obou hlavních představitelek.
Život dokáže mít smysl pro humor. Jednu chvíli jste nahoře, potom zas dole, a události se občas dějí zdánlivě bez přičinění. Podívejte se na video, které je původně krátkým filmem "One Man's Loss" od Phila Sansoma, a zde ho v sestřihu použil německý zpěvák Hagen Stoll. I takhle hořkosladký dokáže život být!
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
Trávíte u počítače celý den v práci? Používáte během práce mobilní telefon nebo tablet? Pak je na čase zaměřit se na to, abyste volný čas vyhradila čemukoliv, jen by to toho neměly spadat moderní technologie.
Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Zahalte se do tepla a vydejte se s námi na lednové dobrodružství plné venkovních aktivit vhodných pro všechny věkové kategorie! Bez ohledu na věk si můžete užít odpoledne při sáňkování, procházky v zasněženém lese či stavbu sněhuláka. Připravte se na lednovou zábavu a objevte radost z aktivit pod širým nebem.
Život je krásný tím, že nikdy dopředu nevíme, co nám přichystá. I ta nejlépe promyšlená a naplánovaná akce, jako je svatba, se dovede proměnit v naprostý trapas.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.

Výběr článků

Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.

Nepřehlédněte

Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek