Čtvrtek , 10. 07. 2025

Libuše a Amálie

Co je to hormonální dieta a jedná se o efektivní řešení nadváhy?

Hormonální dieta rozhodně neslibuje instantní zázrak v podobě drastické diety a následného jojo efektu. Naopak. Principem je především pochopení fungování těla a jeho správné naladění pomocí stravy. Hubnutí je až bonusový efekt.
hormonální dieta
Hormonální dieta není o zázraku na počkání, jejím principem je soulad a pochopení vlastního těla.

27. 05. 2022

Pravidelně se věnujete pohybu, hlídáte si stravu. A ono nic. Nedaří se vám v noci spát tak, jak byste potřebovala, cítíte se nafouklá a sebevědomím příliš nehýříte. Možná za to mohou vaše hormony. Tím pádem by třeba právě pro vás byla hormonální dieta skvělá.

Hormony řídí metabolismus

Naše tělo k nám nepromlouvá pouze přes pravidelný cyklus. Ovlivňuje (a projevuje se) celou řadu situací v našem životě. Hormony jsou například zodpovědné i za to, že se vám nedaří i přes veškerou snahu zhubnout.

I když si to nechceme připustit, je to tak. Není to jen naše vůle, ale především jsou to hormony, kdo je zodpovědný za to, že přibíráme na váze. Hormony totiž řídí nejen energetický, ale také látkový metabolismus.

Sečteno a podtrženo, hormony rozhodují o tom, zda se zrovna cítíte sytí nebo hladoví. A bohužel pro nás se také zasazují o množství naší tukové tkáně nebo svalové hmoty.

Možná se vám to nelíbí, ale je třeba přijmout docela nepříjemný fakt. Jsou to HORMONY, kdo řídí, kolik energie se nám za daný den podaří spálit či uložit. Pochopení fungování hormonů je tedy klíčové pro to, abychom z tohoto poznatku mohli vycházet a začít jej používat ve svůj prospěch.

A hormonální dieta je na světě!

Když jsme pochopili, že za celou řadou procesů v našem těle stojí již tolikrát zmiňované hormony, je načase s tím něco dělat a využít tuto informaci k pozitivním změnám v našem životě. Z výše uvedených tvrzení a z komplexního pochopení fungování ženského těla vychází hormonální dieta. S tou se nám může podařit skutečně efektivně zhubnout. Už totiž víme, že za to jednoduše nemůžeme vždycky jenom my.

jablko
Zdravý životní styl je základem správného fungování hormonálního systému.

Rozhodně nepolevujte ve svém běžném úsilí o zdravý životní styl. Ani náhodou! Pořád se věnujte pravidelné sportovní aktivitě, snažte se dostatečně spát, meditujte i cvičte jógu. K tomu se ale přidá novinka, a tou je užitečná forma diety.

K TÉMATU  Jak vyzrát na menopauzu

Návrat do Středomoří 

Hormonální dieta se vám bude velmi zamlouvat. Všichni si totiž pamatujeme, jak nám chutnalo na dovolené ve Středomoří. Právě z těchto vynikajících, a přitom snadných pokrmů, dieta vychází. 

Co je základem? 

Nejvíce budete obklopeni potravinami v jejich přirozené podobě, prefabrikované a smažené pokrmy to samozřejmě nejsou.

Nejvíce se vám bude dostávat čerstvé zeleniny, ale také ovoce. Pochutnáte si na libovém masu a rybách. Nezapomeneme na luštěniny, ořechy, olivový olej a semínka. Zakysané mléčné výrobky nebo produkty z kozího sýra jsou také vítanou obměnou.

Cílíme na kvalitu. Nakupujte u lokálních pěstitelů a chovatelů.

Začíná se očistou?

Ještě než se do hormonální diety pustíte, musíte se spokojit s tím, že se nejprve budete muset detoxikovat. Očista organismu je součástí mnoha dietních programů. Vždy je potřeba počítat s tím, že naše tělo plně nevyužívá svůj potenciál. Teprve až se zbavíme toxinů uložených ve střevech, může se naplno rozjet imunita i hubnoucí proces. 

Rozhodně se ale neděje nic drastického. Pouze vám je doporučeno pít například zeleninovou šťávu z mrkve, konzumovat po několik dnů čerstvý česnek nebo medvědí česnek, nebo se zásobit přírodními produkty v podobě ostropestřce mariánského.

Žádné zázraky na počkání

Při hormonální dietě se vám neslibují žádné instantní zázraky. Naopak. Hraje roli pochopení fungování vlastního těla a ingrediencí, které do něj vkládáte. Jedná se o trvale udržitelnou dietu, se kterou se vám podaří nejen zhubnout, ale především načerpat dostatek energie ze stravy.

lékař
Nevíte si rady jak začít? Obraťte se na svého lékaře.

Hormonální dieta využívá přirozených cyklů našeho těla. Dodáním té správné stravy se můžeme zasadit o zdravější organismus i štíhlejší tělo. Teď už stačí jen zapátrat na internetu nebo kontaktovat svého lékaře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jarní dieta: Bezpečný dietní plán pro každého na několik dní! Zkuste to podle doporučení výživového poradce a připravte se nejen do plavek!

K TÉMATU  Jaro ve znamení alergií. Co zabírá na sennou rýmu a další projevy alergie?

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
Udržování zdraví na pracovišti je klíčové pro produktivitu, spokojenost a celkovou pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak si udržet fyzické a mentální zdraví i během náročných pracovních dnů. Poradíme vám, jak efektivně řešit stres, najít čas na pravidelný pohyb a zdravě se stravovat, i když jste zaneprázdněni pracovními povinnostmi. Navíc zvýrazníme význam psychické odolnosti a technik odpočinku, které pomohou zachovat klidnou mysl a pozitivní postoj. Tyto tipy vám umožní nejen lépe se cítit, ale také zvýšit vaši efektivitu a spokojenost v práci.
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Herečka Simona Stašová patří mezi nejvýraznější osobnosti české divadelní i filmové scény. Její role v Pelíškách, Románu pro ženy nebo na divadle v Shirley Valentine a Drobečcích z perníku oslovily generace diváků. Dnes slaví sedmdesáté narozeniny, které si připomene stylově – na jevišti Divadla Lucie Bílé v inscenaci Cena za něžnost. Jaké byly její nejvýznamnější role a co ji na herectví stále fascinuje?
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Zjištění, že vás váš partner nevěrný, může být bolestivým a emotivním zážitkem. Naše srdce hledá odpovědi a cesty, jak se vyrovnat s touto obtížnou situací. V našem článku "Byl mi nevěrný, co s tím?" se budeme společně zabývat tímto citlivým tématem. Prozkoumáme, jak se vypořádat s emocemi, jaké jsou možné kroky směrem k uzdravení a jak budovat důvěru znovu, pokud je to vaším cílem. Přečtěte si o zkušenostech jiných lidí, kteří prošli podobným setkáním, a možná najdete inspiraci pro vlastní cestu k uzdravení a nalezení klidu v srdci.

Výběr článků

Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.
Černé tečky jsou noční můrou nás všech. Objeví se již pár dní poté, co opustíme kosmetický salón, a vracejí se s železnou pravidelností. Možná jste ale ještě nepřišli na správný způsob, jak na ně. Máme pro vás TOP tipy, jak s nimi zatočit!

Nepřehlédněte

Knížky pro děti jsou nejen zábavným zdrojem pro trávení volného času, ale také přínosným nástrojem pro rozvoj dětského myšlení a fantazie. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších knih, které nejenže děti baví, ale také jim pomáhají rozvíjet se.
Podzimní sychravé dny a déšť nás často nutí zůstat doma, což by mohlo být idylické, kdybychom neměli děti, které potřebují neustálou pozornost. Jak tedy zvládnout tyto dny, aniž bychom se zbláznili? V tomto článku přinášíme netradiční tipy, jak projít podzimními dny s úsměvem, trochou ironie a hlavně bez ztráty nervů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek