Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Co je to hormonální dieta a jedná se o efektivní řešení nadváhy?

Hormonální dieta rozhodně neslibuje instantní zázrak v podobě drastické diety a následného jojo efektu. Naopak. Principem je především pochopení fungování těla a jeho správné naladění pomocí stravy. Hubnutí je až bonusový efekt.
hormonální dieta
Hormonální dieta není o zázraku na počkání, jejím principem je soulad a pochopení vlastního těla.

27. 05. 2022

Pravidelně se věnujete pohybu, hlídáte si stravu. A ono nic. Nedaří se vám v noci spát tak, jak byste potřebovala, cítíte se nafouklá a sebevědomím příliš nehýříte. Možná za to mohou vaše hormony. Tím pádem by třeba právě pro vás byla hormonální dieta skvělá.

Hormony řídí metabolismus

Naše tělo k nám nepromlouvá pouze přes pravidelný cyklus. Ovlivňuje (a projevuje se) celou řadu situací v našem životě. Hormony jsou například zodpovědné i za to, že se vám nedaří i přes veškerou snahu zhubnout.

I když si to nechceme připustit, je to tak. Není to jen naše vůle, ale především jsou to hormony, kdo je zodpovědný za to, že přibíráme na váze. Hormony totiž řídí nejen energetický, ale také látkový metabolismus.

Sečteno a podtrženo, hormony rozhodují o tom, zda se zrovna cítíte sytí nebo hladoví. A bohužel pro nás se také zasazují o množství naší tukové tkáně nebo svalové hmoty.

Možná se vám to nelíbí, ale je třeba přijmout docela nepříjemný fakt. Jsou to HORMONY, kdo řídí, kolik energie se nám za daný den podaří spálit či uložit. Pochopení fungování hormonů je tedy klíčové pro to, abychom z tohoto poznatku mohli vycházet a začít jej používat ve svůj prospěch.

A hormonální dieta je na světě!

Když jsme pochopili, že za celou řadou procesů v našem těle stojí již tolikrát zmiňované hormony, je načase s tím něco dělat a využít tuto informaci k pozitivním změnám v našem životě. Z výše uvedených tvrzení a z komplexního pochopení fungování ženského těla vychází hormonální dieta. S tou se nám může podařit skutečně efektivně zhubnout. Už totiž víme, že za to jednoduše nemůžeme vždycky jenom my.

jablko
Zdravý životní styl je základem správného fungování hormonálního systému.

Rozhodně nepolevujte ve svém běžném úsilí o zdravý životní styl. Ani náhodou! Pořád se věnujte pravidelné sportovní aktivitě, snažte se dostatečně spát, meditujte i cvičte jógu. K tomu se ale přidá novinka, a tou je užitečná forma diety.

K TÉMATU  Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Návrat do Středomoří 

Hormonální dieta se vám bude velmi zamlouvat. Všichni si totiž pamatujeme, jak nám chutnalo na dovolené ve Středomoří. Právě z těchto vynikajících, a přitom snadných pokrmů, dieta vychází. 

Co je základem? 

Nejvíce budete obklopeni potravinami v jejich přirozené podobě, prefabrikované a smažené pokrmy to samozřejmě nejsou.

Nejvíce se vám bude dostávat čerstvé zeleniny, ale také ovoce. Pochutnáte si na libovém masu a rybách. Nezapomeneme na luštěniny, ořechy, olivový olej a semínka. Zakysané mléčné výrobky nebo produkty z kozího sýra jsou také vítanou obměnou.

Cílíme na kvalitu. Nakupujte u lokálních pěstitelů a chovatelů.

Začíná se očistou?

Ještě než se do hormonální diety pustíte, musíte se spokojit s tím, že se nejprve budete muset detoxikovat. Očista organismu je součástí mnoha dietních programů. Vždy je potřeba počítat s tím, že naše tělo plně nevyužívá svůj potenciál. Teprve až se zbavíme toxinů uložených ve střevech, může se naplno rozjet imunita i hubnoucí proces. 

Rozhodně se ale neděje nic drastického. Pouze vám je doporučeno pít například zeleninovou šťávu z mrkve, konzumovat po několik dnů čerstvý česnek nebo medvědí česnek, nebo se zásobit přírodními produkty v podobě ostropestřce mariánského.

Žádné zázraky na počkání

Při hormonální dietě se vám neslibují žádné instantní zázraky. Naopak. Hraje roli pochopení fungování vlastního těla a ingrediencí, které do něj vkládáte. Jedná se o trvale udržitelnou dietu, se kterou se vám podaří nejen zhubnout, ale především načerpat dostatek energie ze stravy.

lékař
Nevíte si rady jak začít? Obraťte se na svého lékaře.

Hormonální dieta využívá přirozených cyklů našeho těla. Dodáním té správné stravy se můžeme zasadit o zdravější organismus i štíhlejší tělo. Teď už stačí jen zapátrat na internetu nebo kontaktovat svého lékaře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jarní dieta: Bezpečný dietní plán pro každého na několik dní! Zkuste to podle doporučení výživového poradce a připravte se nejen do plavek!

K TÉMATU  Vánoce v tropech! 9 destinací, kam se o svátcích vypravit za teplem

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Váhy, jak již jejich zástupce napovídá, se ve svých životech neustále snaží nalézt rovnováhu a harmonii, a to ve všech oblastech. Váhy mívají vytříbený vkus, dokážou ocenit umění a osoby, které mají hluboké znalosti. Samy mají smysl pro tvořivost.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek