Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Claudia Cardinale: Žena, která dobyla svět

Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
claudia cardinale
Znáte ženu, která dobyla svět? (Foto: 123RF)

03. 11. 2021

Zažila bombardování za druhé světové války

Sicilský temperament v sobě rozhodně nezapře, právě na Sicílii sahají její kořeny. Claudia Cardinale se ale narodila v Tunisku. Tehdy se psal rok 1938, tatínek byl inženýrem, který stavěl v severní Africe železnice. Už jako malá si ale musela projít hotovým peklem. Stala se svědkem bombardování Tunisu během druhé světové války. Přímo na dvůr vedle domu, v němž s rodinou žila, dopadla bomba. Zřítil se celý dům, ale jejich byt zůstal netknutý. Dodnes tuto skutečnost herečka považuje za osud. Neměla zemřít. Před sebou měla celý život.

Sen stát se učitelkou jí nevyšel

Její celé jméno zní Claude Joséphine Rose Cardinalová. Protože byla původem Italka, už na základní škole v Tunisku se potýkala s nenávistí a šikanou ze strany spolužáků, protože Italové podporovali fašistické Německo. Nejprve docházela do dívčí klášterní školy v Kartágu, následně zde navštěvovala i střední školu.

Vždycky si přála být učitelkou, protože i přes všechnu nenávist spolužáků si školu doopravdy zamilovala. Jenže to jí osud nedopřál, měl pro ni připravenou mnohem zajímavější dráhu. Jednoho dne se před její školou zjevil herec Omar Sharif v doprovodu režiséra Baratiera. Tehdy bylo Claudii patnáct let a už jí byla nabídnuta první malá role. Předtím si zahrála pouze ve francouzském dokumentárním snímku společně s dalšími spolužačkami, který se promítal na filmovém festivalu v Berlíně. 

Vlastní dítě vydávala za bratra

V osmnácti letech vyhrála v Tunisku soutěž krásy. Odměnou jí byla cesta do Benátek, ke všemu v době, kdy zde probíhal filmový festival. V roce 1957 společně s maminkou do Itálie odjela a začala studovat herectví na filmové škole Centro sperimentale v Římě. Její krása a snědá tvář nezůstala bez povšimnutí. Ihned si získala režiséry i italské diváky. Tehdy si nedokázala představit, co všechno s ní herecká kariéra dokáže provést. Život se jí změnil téměř ze dne na den.

Muži na ni stáli frontu a Claudia byla příliš důvěřivá a na všechny až moc hodná. V sedmnácti letech ji potkala další tragédie, znásilnil ji Francouz, který pracoval u letectva. Otěhotněla s ním a místo toho, aby ho udala, začala se s ním stýkat o to víc. Na potrat jít nechtěla, ale protože měla slibně rozjetou kariéru, nechtěla se vzdát ani jí. Nezbylo jí proto nic jiného než těhotenství tajit. Před šéfem společnosti Cristaldim, která jí dávala práci, ale těhotenství utajit nemohla.

K TÉMATU  Karel Gott a jeho trapasy i pády. I Mistr se někdy utne... jako každý z nás

Nakonec se mu herečky zželelo a poslal ji i s matkou do Londýna, kde mohla v klidu a tichosti porodit bez toho, aniž by na sebe přitáhla ještě víc pozornosti. A tak se jí 19. října 1958 narodil syn Patrick. Pak se vrátila do Říma, ale syna nepřiznala. Tvrdila, že jde o poslední dítko její matky, a tudíž jejího bratra. Bohužel však musela tajit pravdu i před samotným Patrikem, a ten byl proto dlouhá léta přesvědčen, že je Claudia jeho sestra, nikoliv skutečná matka. 

Manžel ji hlídal na každém kroku

Po návratu do Říma začala chodit s Cristaldim, nikdy spolu ale nebydleli. Ani sama Claudia jejich vztah za skutečnou lásku nikdy nepovažovala, spíš k němu cítila vděk, že jí umožnil porodit v Londýně. Brzy po návratu ale herečka zjistila, že už není tak svobodná jako dřív. Svazovaly ji nejrůznější smlouvy a bez souhlasu se nemohla ani nechat ostříhat. Cristaldi musel vědět o každém jejím kroku, jeho asistentka mu také denně podávala hlášení, co celý den Claudia dělá.

Řídil jí život do poslední minuty. Stejně tak si usmyslil, že se v roce 1966 v Atlantě vezmou. Sňatek ale v Itálii za právoplatný uznán nebyl. Cristaldi si také osvojil jejího syna Patrika bez toho, aniž by to dal herečce vědět. Už rok předtím ale musela jít herečka s pravdou ven. Novináři se o Patrickově původu dozvěděli a Claudia tak celou pravdu zveřejnila v časopise Oggi. 

Randila s Belmondem, hrála po boku Brigitte Bardot

V roce 1975 sebrala všechnu svou odvahu a Cristaldiho opustila. Chtěla udělat tečku za šedesátými léty, na které dodnes nevzpomíná příliš v dobrém. Alespoň co se týče jejího milostného života. Naopak kariérně byla šedesátá léta nadmíru úspěšná. Cestovala po Evropě i po Americe, získala si tak diváky po celém světě. Lidé ji měli za erotický symbol a skutečnou hvězdu. Během šedesátých let natočila filmy jako Roccoa jeho bratři nebo Krásný Antonio, kde si zahrála s legendárním italským hercem Marcellem Mastroiannim.

Později hrála v komedii Cartouche po boku Jeana-Paula Belmonda, který se stal na krátký čas jejím milencem. Jejím prvním americkým filmem byla detektivka Růžový panter. Za roli v historické fresce Gepard získala Zlatou palmu. V roce 1968 se v kinech začal promítat jeden z nejslavnějších filmů, ve kterých kdy hrála, western Tenkrát na západě.

V roce 1971 si zahrála společně s Brigitte Bardotovou v komedii Petrolejářky. Nechyběla ani ve slavném snímku Ježíš Nazaretský Franca Zeffirelliho. 

K TÉMATU  Už je sledujete? 9 uživatelů, kteří vám na TikToku nesmí uniknout

K synovi nikdy cestu nenašla

Jejím dalším životním partnerem se stal režisér a scenárista Pasqual Squitieri, pod jehož vedením si také několikrát zahrála. Považovala ho za vzor a zároveň se mnohokrát nechala slyšet, že pro ni znamenal symbol svobody. Byl úplně jiný než Cristaldi. Nikdy ji v ničem neomezoval. V roce 1979 porodila Squitierimu dceru Claudii.

V tom samém roce se ovšem Claudia stala babičkou, jejímu synovi Patrickovi se totiž narodila dcera Lucille. Bohužel si ke svému synovi nikdy nenašla tu správnou cestu, jejich vztah byl ve všech myslitelných směrech příliš komplikovaný. Nakonec se po narození dcery Lucille odstěhoval do Ameriky a své matce se ozýval maximálně jednou nebo dvakrát do roka. 

Jejím domovem se stala Paříž

V osmdesátých letech se Claudia Cardinale odstěhovala do Paříže, kde žije dodnes. Její dcera zde navštěvovala bilingvinní anglickou-francouzskou školu, Squitieri z filmu přesedlal na politiku. Claudia s Pascalem prožili třicetiletý vztah, nakonec jí ale opustil, aby se mohl oženit s mladou italskou zpěvačkou Ottavií Fusco. Claudiina dcera Lucille nakonec vystudovala dějiny umění na pařížské Sorboně. 

Miluje svou dceru, květiny a cigarety

Během své kariéry natočila přes sto padesát filmů. Od roku 2000 začala rovněž působit v divadle. Hereckou kariéru ale nakonec upozadila proto, aby se stala velvyslankyní UNESCO, kdy se zaměřila na ochranu ženských práv v Tunisku. V roce 1995 byla také vydána její biografie s názvem Já Claudia, ty Claudie, v níž se svěřuje nejenom s tím, co ji v životě nejvíc trápilo a čím vším si musela projít, ale také prozradila, co jí dodnes dělá tu největší radost.

Miluje svou dceru, květiny a také cigarety. Neméně zbožňuje překvapení a je ráda ohromována. Je pořád tak nespoutaná a divoká, jako bývala před třiašedesáti lety, kdy poprvé stanula před kamerou a poznala prkna, jež znamenají svět.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Antonio Banderas oslavil šedesátku. Co si uvědomil po infarktu?

Prevít jménem rakovina. Kdo z celebrit s ní bojuje?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Přemýšlíte o novém umyvadle do koupelny? Co si zvolit umístění na desku. Tento retro prvek nechává vzpomenout na časy, kdy stál v koupelně na skříňce smaltovaný lavor. Umyvadlo na desku otevírá neuvěřitelné možnosti pro originální řešení. Nevěříte? Podívejte se do naší galerie.
Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.
Někdy se začnou velmi brzy objevovat jisté známky, které nám napoví, že je něco v nepořádku.
Byla neskutečně krásná a neuvěřitelně talentovaná. Přesto se v jejím životě objevilo hned několik škraloupů, které jí poškodily pověst. Mona Lisa dvacátého století, jak se Gině Lollobrigidě přezdívá, je však dodnes považována ze největší herecký sex symbol.
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Vychytávky, které zužitkují doma všechny maminky. Nebo i tátové? :))
Věříte v budoucnost sociálních sítí? Podnikáte a chcete se se svojí značkou prosadit v online prostředí? Skvělým zdrojem informací pro vás mohou být knihy na téma sociální sítě. Dozvíte se, jaké sítě jsou pro vás nejvhodnější, jaký mají potenciál a jak na nich vybudovat své jméno. Pojďme se podívat na ty nejlepší!

Výběr článků

Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
V tomhle pařáku svlékáte všechno, co vám váš ostych dovolí. A ráda byste šla i dál, ale ještě pořád máte na těle kila navíc, která vás štvou. Jak se jich zbavit? Vždyť se tak snažíte! Zkuste číst dál, možná zjistíte, kde děláte chybu.
Letní období se obecně nese v duchu odlehčené stravy, zároveň ale takové, která dodá energii na všechna letní dobrodružství. Příroda nabízí mnoho svých plodů, dozrávají jahody, třešně, broskve, meruňky, melouny, okurky atd. Samo léto vám tak napovídá, co dobrého by se mohlo objevit na vašem talíři, pojďme se na to, ale podívat blíže.

Nepřehlédněte

Vybrat si brýle je tuze složitá věc, kterou není radno podcenit. Aby na vás brýle (ať už dioptrické či sluneční) vypadaly dobře a cítili jste se v nich přímo bezvadně, je potřeba, aby tzv. "seděly“ na váš tvar obličeje.
Křišťálově průzračná voda, sluneční paprsky v plné síle, relax na písečných plážích a k tomu dechberoucí výhled na panorama majestátních hor. Jaká nejkrásnější rakouská jezera stojí za to navštívit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek