Úterý , 04. 10. 2022

František

Historie MasterChef Česko: Dáte dohromady všechny vítěze a porotu?

Oblíbená kulinářská show MasterChef si získala své publikum hned v prvopočátku. Soutěžící jsou vystavení velkému tlaku, je třeba předvést excelentní výkony v krátkém čase, které musí jak vypadat, tak také skvěle chutnat. Pamatujete si ještě na její první řady, soutěžící a porotce?
masterchef
Porotci posledních ročníků soutěže MasterChef - Forejt, Kašpárek a Punčochář.

08. 09. 2022

Na obrazovkách se oblíbená kuchařská show MasterChef objevila poprvé v roce 1990 ve Velké Británii pod vedením Loyda Grossmana. Do USA se tento pořad dostal až v roce 2005 a k nám do ČR v roce 2015. Za tu dobu se soutěž neustále vyvíjela a obměňovala. Pojďme se společně podívat na její kus historie u nás.

1. řada – 2015

Registrace do první řady u nás byla spuštěna 7. května 2015 a vysílání započala 7. října téhož roku. Každé pondělí a středu jsme tak na obrazovkách v hlavním vysílacím čase mohli sledovat oblíbené porotce v podání Marka Raditsche, Marka Fichtnera a Miroslava Kaliny. Vítězem první řady se stal Roman Kotlář. Zakládá si především na přípravě a servírování ovoce a zeleniny, což jeho vaření dělá tak neobyčejné.

Podle posledních informací si otevřel s Barborou Sokolíčkovou v Novém Městě na Moravě podnik Na Patře, který je ale už několik let dočasně uzavřený a po Romanovi jako by se slehla zem.

2. řada – 2016

Po úspěšném uvedení první řady se TV Nova rozhodla pro odvysílání druhé řady v roce 2016. Vysílací dny se ani tentokrát nezměnily, pouze vysílací čas, a to po reality show Výměna manželek. Každý porotce si našel své publikum, a tak i druhou řadu měli na starosti pánové Raditsch, Fichtner a Kalina. Vítězem druhé řady se stal Jiří Halamka, který se ani přes těžké covidové období nevzdává a jde si dál za svým kuchařským snem.

Halamka
Jiří Halamka dnes podniká nejen v gastronomii.

3. řada – 2019

Show MasterChef si dala téměř tři roky pauzu. A vzhledem k tomu, že se soutěž stala mezi lidmi oblíbenou, spustila Nova v roce 2019 její třetí sérii. S příchodem této série ale přišly určité změny, mezi ty hlavní patřila nová porota. Do porotcovských řad přišel michelinský kuchař Radek Kašpárek, kterého jsme znali z jeho pořadu „Kašpárku, vař“, dále Jan Punčochář a Přemek Forejt. Také vysílací doba byla upravena pouze na středu. Tentokrát se vítězkou stala žena, a to teprve sedmnáctiletá Kristína Nemčková, která úspěšně boduje na kuchařském poli.

K TÉMATU  Chcete si prodloužit léto? České aquaparky vás volají!
Nemčková
Nejmladší vítězka Kristína Nemčková.

4. řada – 2020

I v roce 2020 jsme o soutěž MasterChef nebyli ochuzeni. Porota v podání Kašpárka, Punčocháře a Forejta zůstala stejná. Vzhledem k tomu, že soutěž se neustále vyvíjí, nejinak tomu bylo i v tomto ročníku. Imunitní výzva se stala oblíbenou novinkou, kdy byl soutěžící chráněný před vypadnutím z kuchařského klání.

MasterChef se vysílal nejprve ve dnech středa, čtvrtek, a to vždy kolem půl desáté večer. Ovšem i tuto soutěž zasáhla pandemie Covid-19, a tak jsme poté MasterChefa sledovali pouze ve středu ve 20:20 hodin. Vítězem čtvrté řady se stal stále usměvavý Roman Staša, kterého můžeme pravidelně vídat v pořadu Snídaně s Novou.

staša
Vždy usměvavý Roman Staša.

5. řada – 2021

Po soutěži prahlo stále více zájemců, a tak nebyl žádný problém odvysílat pátou řadu. Ani v tomto ročníku nedošlo ke změně porotců, velkou novinkou však byla finanční odměna, která se zvedla na celý jeden milion korun. Novinkou bylo také mentorství porotců jednotlivých soutěžících a také zlatá zástěra, která byla jakýmsi žolíkem v soutěži. Vysílání probíhalo v úterý a čtvrtek v hlavním vysílacím čase. Výherkyní se stala Veronika Danišová alias Besky. Zajímavostí této řady se stala také obsazenost druhého a třetího místa, která oproti předešlým ročníkům zůstala prázdná.

besky
Vítězka 5. řady, Veronika Besky Danišová.

Šestá řada MasterChefa je v plném proudu se stejnými porotci jako tomu bylo doposud. Vyhraje tentokrát muž, nebo první místo obsadí zase žena? Máte svého favorita?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Japonští šéfkuchaři předvádějí neskutečné dovednosti s nožem. Takhle krájí profesionálové

„Berte to s nadhledem!“ říká o vaření herečka Gwyneth Paltrow ve své nové kuchařce. A dává návod, jak uvařit rychle, dobře a chutně!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.

Nepřehlédněte

Léto už ne, ale zima ještě ne. První podzimní chlad vyžadují trochu teplejší oblečení. Přechodná bunda je nejlepší volbou. Dámská verze by měla být lehká, chodit se ke všemu a zajistit teplo. Jak vybrat ten nejlepší model?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek