Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Historie MasterChef Česko: Dáte dohromady všechny vítěze a porotu?

Oblíbená kulinářská show MasterChef si získala své publikum hned v prvopočátku. Soutěžící jsou vystavení velkému tlaku, je třeba předvést excelentní výkony v krátkém čase, které musí jak vypadat, tak také skvěle chutnat. Pamatujete si ještě na její první řady, soutěžící a porotce?
masterchef
Porotci posledních ročníků soutěže MasterChef - Forejt, Kašpárek a Punčochář.

08. 09. 2022

Na obrazovkách se oblíbená kuchařská show MasterChef objevila poprvé v roce 1990 ve Velké Británii pod vedením Loyda Grossmana. Do USA se tento pořad dostal až v roce 2005 a k nám do ČR v roce 2015. Za tu dobu se soutěž neustále vyvíjela a obměňovala. Pojďme se společně podívat na její kus historie u nás.

1. řada – 2015

Registrace do první řady u nás byla spuštěna 7. května 2015 a vysílání započala 7. října téhož roku. Každé pondělí a středu jsme tak na obrazovkách v hlavním vysílacím čase mohli sledovat oblíbené porotce v podání Marka Raditsche, Marka Fichtnera a Miroslava Kaliny. Vítězem první řady se stal Roman Kotlář. Zakládá si především na přípravě a servírování ovoce a zeleniny, což jeho vaření dělá tak neobyčejné.

Podle posledních informací si otevřel s Barborou Sokolíčkovou v Novém Městě na Moravě podnik Na Patře, který je ale už několik let dočasně uzavřený a po Romanovi jako by se slehla zem.

2. řada – 2016

Po úspěšném uvedení první řady se TV Nova rozhodla pro odvysílání druhé řady v roce 2016. Vysílací dny se ani tentokrát nezměnily, pouze vysílací čas, a to po reality show Výměna manželek. Každý porotce si našel své publikum, a tak i druhou řadu měli na starosti pánové Raditsch, Fichtner a Kalina. Vítězem druhé řady se stal Jiří Halamka, který se ani přes těžké covidové období nevzdává a jde si dál za svým kuchařským snem.

Halamka
Jiří Halamka dnes podniká nejen v gastronomii.

3. řada – 2019

Show MasterChef si dala téměř tři roky pauzu. A vzhledem k tomu, že se soutěž stala mezi lidmi oblíbenou, spustila Nova v roce 2019 její třetí sérii. S příchodem této série ale přišly určité změny, mezi ty hlavní patřila nová porota. Do porotcovských řad přišel michelinský kuchař Radek Kašpárek, kterého jsme znali z jeho pořadu „Kašpárku, vař“, dále Jan Punčochář a Přemek Forejt. Také vysílací doba byla upravena pouze na středu. Tentokrát se vítězkou stala žena, a to teprve sedmnáctiletá Kristína Nemčková, která úspěšně boduje na kuchařském poli.

K TÉMATU  Eva Burešová: Renesanční žena s úsměvem Mony Lisy
Nemčková
Nejmladší vítězka Kristína Nemčková.

4. řada – 2020

I v roce 2020 jsme o soutěž MasterChef nebyli ochuzeni. Porota v podání Kašpárka, Punčocháře a Forejta zůstala stejná. Vzhledem k tomu, že soutěž se neustále vyvíjí, nejinak tomu bylo i v tomto ročníku. Imunitní výzva se stala oblíbenou novinkou, kdy byl soutěžící chráněný před vypadnutím z kuchařského klání.

MasterChef se vysílal nejprve ve dnech středa, čtvrtek, a to vždy kolem půl desáté večer. Ovšem i tuto soutěž zasáhla pandemie Covid-19, a tak jsme poté MasterChefa sledovali pouze ve středu ve 20:20 hodin. Vítězem čtvrté řady se stal stále usměvavý Roman Staša, kterého můžeme pravidelně vídat v pořadu Snídaně s Novou.

staša
Vždy usměvavý Roman Staša.

5. řada – 2021

Po soutěži prahlo stále více zájemců, a tak nebyl žádný problém odvysílat pátou řadu. Ani v tomto ročníku nedošlo ke změně porotců, velkou novinkou však byla finanční odměna, která se zvedla na celý jeden milion korun. Novinkou bylo také mentorství porotců jednotlivých soutěžících a také zlatá zástěra, která byla jakýmsi žolíkem v soutěži. Vysílání probíhalo v úterý a čtvrtek v hlavním vysílacím čase. Výherkyní se stala Veronika Danišová alias Besky. Zajímavostí této řady se stala také obsazenost druhého a třetího místa, která oproti předešlým ročníkům zůstala prázdná.

besky
Vítězka 5. řady, Veronika Besky Danišová.

Šestá řada MasterChefa je v plném proudu se stejnými porotci jako tomu bylo doposud. Vyhraje tentokrát muž, nebo první místo obsadí zase žena? Máte svého favorita?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Japonští šéfkuchaři předvádějí neskutečné dovednosti s nožem. Takhle krájí profesionálové

„Berte to s nadhledem!“ říká o vaření herečka Gwyneth Paltrow ve své nové kuchařce. A dává návod, jak uvařit rychle, dobře a chutně!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Letní období se obecně nese v duchu odlehčené stravy, zároveň ale takové, která dodá energii na všechna letní dobrodružství. Příroda nabízí mnoho svých plodů, dozrávají jahody, třešně, broskve, meruňky, melouny, okurky atd. Samo léto vám tak napovídá, co dobrého by se mohlo objevit na vašem talíři, pojďme se na to, ale podívat blíže.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.

Nepřehlédněte

Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek