Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

Dermatoložka radí: Jak se vyhnout kožním problémům a jak se chránit před mykózou při koupání!

K létu neodmyslitelně patří i veřejná koupaliště, hotely nebo wellness. Během relaxace u vody se ale mějte na pozoru. Odnést si totiž můžete hned několik nepříjemných problémů! Mykotické infekce, tedy dermatomykózy, nejsou zrovna přívětiví společníci.
Kožní problémy v létě! Dermatoložka radí
Zdroj: 123RF.com

10. 08. 2018

S kůží na trh

Původci plísňových onemocnění jsou nejčastěji vláknité houby, kvasinky, ale občas i plísně. Zbystřit byste měli zejména tehdy, pokud máte oslabený imunitní systém, berete antibiotika nebo kortikosteroidy, trpíte cukrovkou, obezitou nebo žilním onemocněním nohou. „Mykotické infekce, postihnou během života přibližně čtvrtinu z nás. Předpokladem pro vznik této infekce může být například i narušená rovnováha přirozené kožní mikroflóry. Příčin, proč je toto onemocnění tak časté, je ale mnoho. Velkou roli v tomto případě totiž hrají i vlastnosti pokožky,“ vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Markéta Lorencová.

Svědí, svědí, svědí

Kožní trable se projevují svěděním, praskáním, olupováním, palčivou bolestí, puchýři nebo zápachem a přenášejí se velmi rychle. „Na pozoru byste se měli mít hlavně ve veřejných prostranstvích, jako jsou koupaliště, lázně, převlékárny, fitness centra, sauny, ale i hotely,“ dodává odbornice. Přestože mykózy mají rády vlhké prostředí, můžete se nakazit i prostřednictvím sedaček v hromadné dopravě, v kinech a podobně.

Jdou i do hloubky

Jedno z nejčastějších kožních onemocnění postihuje zejména oblasti nohou, nehtů, sliznic, vlasů, částí pod prsy, pažemi nebo v rozkroku nebo v jiných kožních záhybech. „Výsledkem invaze plísní nebo jiných houbovitých onemocnění bývá, přirozeně, následná zánětlivá reakce, kterou často chybně ošetřujeme běžnou kosmetikou, čímž se onemocnění plošně rozšiřuje,“ dodává kožní lékařka. Hloubka, do níž mohou houby proniknout přes neporušený povrch kůže, závisí na jejich typu. Některé z mikroorganismů nacházejí podle ní optimální podmínky pouze ve zrohovatělé vrstvě pokožky, vlasech či nehtech, protože upřednostňují tkáně obsahující keratin. Jiné jsou zase schopny postupovat zvenčí přes několik vrstev pokožky i k hlouběji uloženým oblastem. Nejlepší ochranou proti mykózám je proto zdravá, pěstěná kůže, a správná péče o ni.

Nevzdají se snadno

Pokud je obranná funkce imunitního systému 100%, plísně ani jiné typy houbovitých mikroorganismů nejsou schopné proniknout do nitra živých buněk. V hladké kůži s dobrým krevním oběhem se nemají kde usadit. „Mnohé mikroorganismy se na pokožce nebo sliznicích přirozeně nacházejí, problém nastane spíše tehdy, když jim nechtěně poskytneme optimální podmínky pro rozmnožování,“ varuje dermatoložka. Pak stačí už jen vlhko, teplo typické pro letní nebo wellness resorty a problém je na světě,“ dodává odbornice. Máme proto pro vás několik tipů, jak relaxovat bez rizika.

K TÉMATUCo všechno budete potřebovat, když začnete s rovnátky?

9 tipů pro zdravé koupání

  1. Ručník mějte vždy vlastní! Nedělte se o něj ani s partnerem.
  2. Přetrvávání v mokrých plavkách podporuje šíření mykóz, proto si s sebou raději vezměte náhradní plavky.
  3. Ženy se před vaginální mykózou, zejména v termálních bazénech, mohou chránit pomocí tamponu a krému proti mykózám v intimních partiích.
  4. Pokud již mykózou trpíte, určitě se koupalištím vyhýbejte. Chlor a vlhké prostředí totiž představují dobré podmínky pro potvůrky způsobující mykotickou infekci. Nemluvě o tom, že je to nefér vůči ostatním koupajícím se.
  5. Po každém koupání a při odchodu se vždy důkladně osprchujte a osušte. Zvýšenou pozornost věnujte intimním partiím a chodidlům, ty jsou na mykotická onemocnění náchylné nejvíce.
  6. Noste si s sebou žabky či pantofle a choďte v nich i do sprch. Jinak si na chodidlech odnesete nepříjemné společníky.
  7. Pantofle či žabky balte vždy zvlášť. Po příchodu domů osušte a větrejte i obuv, i když používáte gumové pantofle.
  8. Mokré ručníky je nejlepší chodit rovnou do pračky. Pokud nemáte tuto možnost, sušte je na vzduchu, ne v koupelně nebo v jiné uzavřené místnosti.
  9. Chcete-li mít jistotu, přidejte do pračky pár kapek tea tree oleje, který jako nejsilnější přírodní antiseptikum ošetří textil od bakterií.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek