Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Kariéra je pro vás důležitá. Jaké předsudky musíte překonat a jak se s nimi vypořádat

Žena a kariéra? Ve vedení státních firem v Česku bylo podle údajů z roku 2018 pouze patnáct vrcholových manažerek. Manažerů oproti tomu ve stejném období pracovalo v těchto firmách 174. Má to několik důvodů. Jedním z nich jsou i předsudky, které musíte jako top manažerka překonávat.
kariéra
Nakopnout kariéru je jako uběhnout maraton. (foto: 123RF)

19. 08. 2019

Ženy a kariéra? Musí být přece dobrými matkami!

Mnoho žen v Česku se podle mezinárodního průzkumu cítí stále nejlépe na pozici středního managementu. Má to své důvody a tím nejvýznamnějším je péče o rodinu, především o nezletilé děti. Kariéra musí zkrátka ustoupit. Stále se předpokládá, že domácnost je doménou ženy a muži se v mnoha případech zapojují jen okrajově nebo v nouzových situacích. Pravidelné každodenní povinnosti v domácnosti ještě nejsou u mužů tak časté.

Žena, která žije v takovém svazku, ví, že si musí zorganizovat čas, aby stihla všechno, co potřebuje. Mnozí totiž stále posuzují ženu především podle toho, zda je „dobrá hospodyně“ a dobrá matka. A to nejen muži, ale i ostatní ženy.

Také slýcháte, co zas která uvařila, upekla a kolik kroužků s dětmi objela?

A vy si v duchu říkáte, že ti vaši trpaslíci létali odpoledne bez dozoru v parku a už druhý den večeřeli obložený chleba. Nevyčítejte si to! Kariéra vyžaduje určité kompromisy, a jestliže chcete ji dělat, přeorganizujte domácnost. Starat se musí všichni. Manžel i děti, které podle věku mohou zvládat mnoho prací. A alespoň se naučí samostatnosti.

Staleté stereotypy nenahradí kvóty

Domnívám se, že kvóty na místa top manažerek nejsou ideálním řešením. Řídit se podle pohlaví nemusí přispívat k výběru toho nejideálnějšího kandidáta. Navíc to nemusí přispět k oblíbenosti ženy, která tak místo získá.
Na druhou stranu, jak dosáhnout toho, aby se rozhodli pro vás v případě, že se hlásíte na stejnou pozici jako stejně kvalifikovaný muž?

Ptají se vás na děti? I to je diskriminace

Vsaďte se, že jeho se nezeptají, zda plánuje mít děti či nějaké děti má a kolik jim je let. Vás tahle diskriminační otázka může potkat, ať rafinovaně při neformálním rozhovoru nebo přímo při pohovoru. A jestliže jste to zažila, najděte si jinou firmu. Pokud na vás takhle budou pohlížet už od počátku, budete těžko překonávat další stereotypní uvažování.

K TÉMATU  Vyhrajte přípravky Naturevia a posilněte imunitu nejen svých dětí

Stala jste se manažerkou. Co vás čeká?

Být dnes manažerkou znamená pracovat, někdy i výlučně, v mužském kolektivu. To na vás bude klást velké nároky. Zatímco nový muž v týmu bude automaticky pokládán za schopného, na vás se budou chlapi dívat přezíravě a čekat, co ukážete. Platí to především v technických oborech. Ukažte tedy hned na počátku, že máte dostatek znalostí a zkušeností pro danou pozici.

Potlačte emoce. My ženy jsme prostě emotivnější, ale mezi muži se to nenosí. Jak vám potečou slzy, budou vás mít za hlupačku a zase budete muset dokazovat, že na to máte.  Snažte se chovat racionálně.

Převezměte pár vzorců chování, ale zůstaňte ženou

Chlapi umějí jít za svým cílem. My ženy také, ale často toho dosahujeme oklikou. Ale pokud řídíte muže, nepochopí vás. Od mužů se můžete naučit, jak jednat přímo. Neschovávat se za výmluvy a podřízeného motivovat a stručně mu uložit úkol. Musíte občas přistoupit na jejich uvažování a v klíčových situacích přizpůsobit své profesní chování.

To však neznamená, že byste měla přestat být ženou. Zůstaňte jí, oblékejte se tak, chovejte se tak. Jen ty holčičí emoce si schovejte alespoň do své kanceláře. Nebo raději na doma.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Pracoviště je podle statistik třetím nejčastějším místem, kde se můžete potkat se svou drahou polovičkou, a až třetina Čechů v práci prožila alespoň chvilkový románek. Láska v kanceláři může být krásná a vzrušující, ale zároveň s sebou může přinést i řadu nepříjemností. Jaké jsou tedy klady a zápory takového vztahu?
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.

Nepřehlédněte

Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek