Středa , 17. 07. 2024

Martina

Kariéra je pro vás důležitá. Jaké předsudky musíte překonat a jak se s nimi vypořádat

Žena a kariéra? Ve vedení státních firem v Česku bylo podle údajů z roku 2018 pouze patnáct vrcholových manažerek. Manažerů oproti tomu ve stejném období pracovalo v těchto firmách 174. Má to několik důvodů. Jedním z nich jsou i předsudky, které musíte jako top manažerka překonávat.
kariéra
Nakopnout kariéru je jako uběhnout maraton. (foto: 123RF)

19. 08. 2019

Ženy a kariéra? Musí být přece dobrými matkami!

Mnoho žen v Česku se podle mezinárodního průzkumu cítí stále nejlépe na pozici středního managementu. Má to své důvody a tím nejvýznamnějším je péče o rodinu, především o nezletilé děti. Kariéra musí zkrátka ustoupit. Stále se předpokládá, že domácnost je doménou ženy a muži se v mnoha případech zapojují jen okrajově nebo v nouzových situacích. Pravidelné každodenní povinnosti v domácnosti ještě nejsou u mužů tak časté.

Žena, která žije v takovém svazku, ví, že si musí zorganizovat čas, aby stihla všechno, co potřebuje. Mnozí totiž stále posuzují ženu především podle toho, zda je “dobrá hospodyně” a dobrá matka. A to nejen muži, ale i ostatní ženy.

Také slýcháte, co zas která uvařila, upekla a kolik kroužků s dětmi objela?

A vy si v duchu říkáte, že ti vaši trpaslíci létali odpoledne bez dozoru v parku a už druhý den večeřeli obložený chleba. Nevyčítejte si to! Kariéra vyžaduje určité kompromisy, a jestliže chcete ji dělat, přeorganizujte domácnost. Starat se musí všichni. Manžel i děti, které podle věku mohou zvládat mnoho prací. A alespoň se naučí samostatnosti.

Staleté stereotypy nenahradí kvóty

Domnívám se, že kvóty na místa top manažerek nejsou ideálním řešením. Řídit se podle pohlaví nemusí přispívat k výběru toho nejideálnějšího kandidáta. Navíc to nemusí přispět k oblíbenosti ženy, která tak místo získá.
Na druhou stranu, jak dosáhnout toho, aby se rozhodli pro vás v případě, že se hlásíte na stejnou pozici jako stejně kvalifikovaný muž?

Ptají se vás na děti? I to je diskriminace

Vsaďte se, že jeho se nezeptají, zda plánuje mít děti či nějaké děti má a kolik jim je let. Vás tahle diskriminační otázka může potkat, ať rafinovaně při neformálním rozhovoru nebo přímo při pohovoru. A jestliže jste to zažila, najděte si jinou firmu. Pokud na vás takhle budou pohlížet už od počátku, budete těžko překonávat další stereotypní uvažování.

K TÉMATU  Být matkou je vyčerpávající. Tahle kočičí máma o tom ví svoje! Šest hladových krků je pořádné sousto! Ještě si děláte starosti?

Stala jste se manažerkou. Co vás čeká?

Být dnes manažerkou znamená pracovat, někdy i výlučně, v mužském kolektivu. To na vás bude klást velké nároky. Zatímco nový muž v týmu bude automaticky pokládán za schopného, na vás se budou chlapi dívat přezíravě a čekat, co ukážete. Platí to především v technických oborech. Ukažte tedy hned na počátku, že máte dostatek znalostí a zkušeností pro danou pozici.

Potlačte emoce. My ženy jsme prostě emotivnější, ale mezi muži se to nenosí. Jak vám potečou slzy, budou vás mít za hlupačku a zase budete muset dokazovat, že na to máte.  Snažte se chovat racionálně.

Převezměte pár vzorců chování, ale zůstaňte ženou

Chlapi umějí jít za svým cílem. My ženy také, ale často toho dosahujeme oklikou. Ale pokud řídíte muže, nepochopí vás. Od mužů se můžete naučit, jak jednat přímo. Neschovávat se za výmluvy a podřízeného motivovat a stručně mu uložit úkol. Musíte občas přistoupit na jejich uvažování a v klíčových situacích přizpůsobit své profesní chování.

To však neznamená, že byste měla přestat být ženou. Zůstaňte jí, oblékejte se tak, chovejte se tak. Jen ty holčičí emoce si schovejte alespoň do své kanceláře. Nebo raději na doma.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
To, co mnozí dávno tušili, se 1. října 2019 stalo realitou. V 80 letech zemřela pěvecká legenda a české národní bohatství Karel Gott. V anketách Zlatý slavík a Český slavík získal celkem 42 ocenění, nicméně ne všechno se mu v životě povedlo. Proč byl terčem pomluv i vtipů?
Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
Dnes a denně je naše pleť zatěžovaná nepříznivými vlivy. Ať už se jedná o nánosy make-upu nebo nečistoty z ovzduší, to vše naší pokožce příliš neprospívá. A to nejen v jejím jádru, ale i zvenčí. Dost často pak dochází ke zhrubění pokožky, která získává našedlý tón, ovšem nechybí ani vydatně ucpané póry.
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Modrý oceán a nekonečná pláž. Radost pohledět? Nejen to! Tahle atmosféra působí preventivně proti celé řadě nemocí. Také vás okamžitě nabije energií a navodí šťastné emoce. Ovšem i na hubnutí má příznivý vliv!
Starat se o jedno malé dítě může dát pěkně zabrat. Dvě potrápí ještě víc, ale co teprve šest prcků? Tahle kočičí máma to nemá jednoduché, ale rozhodně ví, že nemá smysl se zbytečně stresovat!
Plánování dětského pokojíčku je zábava, ale musíte počítat s tím, že s přibývajícím věkem přijdou změny jeho vzhledu i vybavení. Děti mají rády barvy a potřebují svůj vlastní prostor k hraní. Inspirujte se originálními nápady. Tady jsou dětské pokoje pro nejmenší.
V jednoduchosti je ta největší síla. Tento výrok je pravdivý i v případě cvičení a redukce váhy. Pokud i vy chcete zhubnout, vsaďte na program H.E.A.T. a jeho důraz na ten nejpřirozenější pohyb pro každého z nás. Díky chůzi totiž dokážete spálit maximum kalorií, které vás brzy dostanou k vysněné povaze.

Výběr článků

Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Léto je v plném proudu a snad každého z nás čeká aspoň jeden výlet. Buď do přírody, někam za hranice nebo jen k babičce na chalupu. Tak či tak, existují tři módní kousky, bez kterých se nikdo neobejde. Tyto věci se hodí pro každou situaci - spaní pod širákem, letní přeháňka v rozpáleném velkoměstě nebo zkrátka jen stylový doplněk na rande s cizinem. Pojď si přečíst následující řádky a objevit, o jaké kousky se jedná.
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.

Nepřehlédněte

Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.
Růži, královnu květin, můžete použít v kosmetice i v kuchyni. Růžová voda je již mnoho let nejčastěji používanou květovou vodou. Je skvělá pro všechny typy pleti, od mladé problematické, přes přecitlivělou suchou až po náročnou zralou. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a pro alergiky. Vyrobte si ji doma. A ještě mnohem víc.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek