Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Kariéra je pro vás důležitá. Jaké předsudky musíte překonat a jak se s nimi vypořádat

Žena a kariéra? Ve vedení státních firem v Česku bylo podle údajů z roku 2018 pouze patnáct vrcholových manažerek. Manažerů oproti tomu ve stejném období pracovalo v těchto firmách 174. Má to několik důvodů. Jedním z nich jsou i předsudky, které musíte jako top manažerka překonávat.
kariéra
Nakopnout kariéru je jako uběhnout maraton. (foto: 123RF)

19. 08. 2019

Ženy a kariéra? Musí být přece dobrými matkami!

Mnoho žen v Česku se podle mezinárodního průzkumu cítí stále nejlépe na pozici středního managementu. Má to své důvody a tím nejvýznamnějším je péče o rodinu, především o nezletilé děti. Kariéra musí zkrátka ustoupit. Stále se předpokládá, že domácnost je doménou ženy a muži se v mnoha případech zapojují jen okrajově nebo v nouzových situacích. Pravidelné každodenní povinnosti v domácnosti ještě nejsou u mužů tak časté.

Žena, která žije v takovém svazku, ví, že si musí zorganizovat čas, aby stihla všechno, co potřebuje. Mnozí totiž stále posuzují ženu především podle toho, zda je “dobrá hospodyně” a dobrá matka. A to nejen muži, ale i ostatní ženy.

Také slýcháte, co zas která uvařila, upekla a kolik kroužků s dětmi objela?

A vy si v duchu říkáte, že ti vaši trpaslíci létali odpoledne bez dozoru v parku a už druhý den večeřeli obložený chleba. Nevyčítejte si to! Kariéra vyžaduje určité kompromisy, a jestliže chcete ji dělat, přeorganizujte domácnost. Starat se musí všichni. Manžel i děti, které podle věku mohou zvládat mnoho prací. A alespoň se naučí samostatnosti.

Staleté stereotypy nenahradí kvóty

Domnívám se, že kvóty na místa top manažerek nejsou ideálním řešením. Řídit se podle pohlaví nemusí přispívat k výběru toho nejideálnějšího kandidáta. Navíc to nemusí přispět k oblíbenosti ženy, která tak místo získá.
Na druhou stranu, jak dosáhnout toho, aby se rozhodli pro vás v případě, že se hlásíte na stejnou pozici jako stejně kvalifikovaný muž?

Ptají se vás na děti? I to je diskriminace

Vsaďte se, že jeho se nezeptají, zda plánuje mít děti či nějaké děti má a kolik jim je let. Vás tahle diskriminační otázka může potkat, ať rafinovaně při neformálním rozhovoru nebo přímo při pohovoru. A jestliže jste to zažila, najděte si jinou firmu. Pokud na vás takhle budou pohlížet už od počátku, budete těžko překonávat další stereotypní uvažování.

K TÉMATU  Vánoční přání: Vyrobte si vlastní krásná, pro své blízké! Inspirujte se originálními nápady, které vás možná překvapí!

Stala jste se manažerkou. Co vás čeká?

Být dnes manažerkou znamená pracovat, někdy i výlučně, v mužském kolektivu. To na vás bude klást velké nároky. Zatímco nový muž v týmu bude automaticky pokládán za schopného, na vás se budou chlapi dívat přezíravě a čekat, co ukážete. Platí to především v technických oborech. Ukažte tedy hned na počátku, že máte dostatek znalostí a zkušeností pro danou pozici.

Potlačte emoce. My ženy jsme prostě emotivnější, ale mezi muži se to nenosí. Jak vám potečou slzy, budou vás mít za hlupačku a zase budete muset dokazovat, že na to máte.  Snažte se chovat racionálně.

Převezměte pár vzorců chování, ale zůstaňte ženou

Chlapi umějí jít za svým cílem. My ženy také, ale často toho dosahujeme oklikou. Ale pokud řídíte muže, nepochopí vás. Od mužů se můžete naučit, jak jednat přímo. Neschovávat se za výmluvy a podřízeného motivovat a stručně mu uložit úkol. Musíte občas přistoupit na jejich uvažování a v klíčových situacích přizpůsobit své profesní chování.

To však neznamená, že byste měla přestat být ženou. Zůstaňte jí, oblékejte se tak, chovejte se tak. Jen ty holčičí emoce si schovejte alespoň do své kanceláře. Nebo raději na doma.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všechny módní přehlídky jaro/léto 2023 jsou nyní za námi. Zaznamenali jsme je a vytáhli jsme klíčové jarní módní trendy v oblasti dámských teplákových souprav, na které byste se letos měly zaměřit. A zatímco návrháři zůstali věrni svému osobnímu stylu, objevilo se několik společných klíčových kousků, od kterých očekáváme, že budou pronikat z kolekcí přímo na trh a do našich šatníků.
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Je sobota dopoledne, venku prší, zrušil se vám program a vy nevíte, co s volným dnem. Přesně pro takové situace jsme pro vás sepsali tento článek. Najdete v něm pár tipů na to, jak strávit den smysluplně a bez výčitek.

Nepřehlédněte

Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek