Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
cviky na bolest krční páteře
Trápí vás neutuchající bolesti krční páteře? (Foto: 123RF)

19. 10. 2021

Proč nás krční páteř bolí

Nejčastějšími příčinami bolesti krční páteře jsou špatné držení těla, nezdravá poloha spánku, a také právě sezení u počítače, kde je tělo v nepřirozené pozici. Co s tím ale dělat? Nejen cviky platí na bolest krční páteře. Myslete především na sebe a snažte se bolesti v oblasti krku předcházet. Kupte si zdravotní židli, sezení kombinujte s pohybem, po práci si zajděte na zahrádku nebo ven, ať se vaše poloha mění co nejvíce.

Pomůže také dobrý polštář a správná matrace, přitom nejlepší polohou pro spánek je poloha na zádech. Vyhledávejte hodně přirozeného pohybu a také pijte hodně tekutin!

Pravidelné cvičení vede ke zdraví

Existují ale i cviky, které dokáží s bolestí krční páteře (pokud už jednou nastane, a že někdy nastane!) pěkně zatočit. Obměny těchto cviků znáte možná ještě ze základní školy, to ale nemění nic na tom, že jsou účinné a od bolesti pomohou. Měli byste je však cvičit s železnou pravidelností, abyste dosáhli prevence od bolesti za krkem a na dlouhá léta od ní měli pokoj.

Cvičte tak každý den po dobu několika týdnů. Vyčleňte si na cvičení třeba 15 minut, klidně někdy dopoledne v pauze mezi prací. Toto cvičení tak může sloužit jako příjemný relax v práci.

Cvik 1: Otáčení hlavy

Pohodlně se posaďte na židli a opřete se celou plochou zad o opěrku židle. Uvolněte krk a ramena. Nakloňte hlavu dozadu tak, aby brada směřovala zhůru. Po chvíli se vraťte do výchozí polohy a opakujte 5krát. Poté pomalu hlavu předkloňte a snažte se ji přitlačit k hrudníku. Nezvedejte ramena ani se nehrbte. Opakujte také 5krát.

Otočte hlavu doleva a pohlédněte na své levé rameno. Vraťte se do výchozí polohy a otočte hlavu doprava stejným způsobem. Proveďte 5 opakování v každém směru.

K TÉMATU  Zacvičte si ve vánočním duchu podle těchto videí a udělejte z pohybu zábavu

Cvik 2: Otáčení rukama

Postavte se s nohama na šířku ramen, natáhněte rovné paže do stran, sevřete ruce v pěst a palce zvedněte vzhůru, jako byste chtěli někomu ukázat gesto „správně!“.

Otočte hlavu doleva, zvedněte levý palec nahoru a sklopte pravý palec dolů. Dívejte se na palec levé ruky a udržte tuto pozici po několik sekund, ucítíte přitom, jak se vám svaly v oblasti krku a ramen příjemně protahují. Totéž opakujte na druhé straně zase 5x.

Cvik 3: Protahování v lopatkách

Položte lokty a ruce na stůl. Nakloňte se dopředu s mírně ohnutým krkem a zády. Přitlačte bradu blíže k hrudi a zároveň si napněte páteř. Ucítíte svalové napětí mezi lopatkami a v dolní části krku. Držte tuto pozici po dobu 1-2 sekund. Vraťte se do výchozí polohy, trochu si odpočiňte a proveďte cvičení ještě 4krát.

Cvik 4: Zvedání hlavy od země

Lehněte si na záda na tvrdý povrch (například podložku na jógu). Zvedněte hlavu o centimetr z podlahy a nechte ramena na podlaze. Držte několik sekund a pak pomalu hlavu znovu položte na podložku. Opakujte pětkrát. Úkolem je postupně prodlužovat dobu, po kterou hlavu držíte ve výšce.

Cvik 5: Zpevnění těla v rovině

Pátý cvik můžete fakticky provádět kdykoliv během dne. Hodně totiž krční páteři pomájá, pokud je v rovině a nehrbí se. Hlava není nepřirozeně předkloněná, ale je v rovině s celým tělem. Proto se zkuste soustředit, zpevněte své tělo a hlavu udržujte ve správné pozici bez nepřirozeného předklonu. Uvidíte, že brzy se budete cítit o mnoho lépe!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bolí vás záda? Vyzkoušejte jednoduché cviky na záda, které uleví

Vyzkoušejte cviky, které vám zajistí krásná prsa

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Umělá inteligence je tu s námi už pěknou řadu let. Na své výsluní se však dostala až po listopadu roku 2022, kdy vznikl pokročilý chatbot, který se dokáže sám učit. Od té doby tato šikovná pomůcka mění svět podnikání i vzdělání. Jak pomůže i vám?
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.
Jsem vdaná za svého muže dlouhých devatenáct let, máme tři děti, a i když jsme si prošli někdy těžkým obdobím, všechno jsme spolu ustáli. Teď ale přišlo něco, co nás rozdělilo a nevím, zda to ještě někdy může být zase jako dřív.
Historek o tom, jak tchyně je ta, která rozvrací celou rodinu a nejvíce na nervy leze partnerce či partnerovi vlastního dítěte, je k přečtení a poslechu všude spousta. Když se však v takovéto situaci otočí role, nikdo tomu nechce uvěřit.
Vždycky se myslelo, že nevěra je smutnou vizitkou kolabující vášně a vyhaslé intimity ve vztahu. Jenže pozor, do jiné postele může zadaného poslat i to, že je závislý na příjmech svého partnera, nebo že jeho věk končí číslem devět!
Zase ti někdo píše. Proč ji sleduješ? Proč nemáme ještě společnou fotku na Instagramu? Musíš s nimi pořád být v kontaktu? Sociální sítě ničí vztahy.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Bodové osvětlení je oblíbené zejména v kuchyní nebo v obývacím pokoji. Může být zapuštěné, namontované na strop nebo směrové na koleji. Poslední jmenované má tu výhodu, že ho můžete namířit tam, kam potřebujete.
Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
Trávíte u počítače celý den v práci? Používáte během práce mobilní telefon nebo tablet? Pak je na čase zaměřit se na to, abyste volný čas vyhradila čemukoliv, jen by to toho neměly spadat moderní technologie.

Výběr článků

Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.

Nepřehlédněte

Československá pohádka Hodinářův učeň vypráví příběh o daleké cestě za láskou. Dětem ukazuje, že problémy může překonat statečnost a dobré srdce.
Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek