Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
cviky na bolest krční páteře
Trápí vás neutuchající bolesti krční páteře? (Foto: 123RF)

19. 10. 2021

Proč nás krční páteř bolí

Nejčastějšími příčinami bolesti krční páteře jsou špatné držení těla, nezdravá poloha spánku, a také právě sezení u počítače, kde je tělo v nepřirozené pozici. Co s tím ale dělat? Nejen cviky platí na bolest krční páteře. Myslete především na sebe a snažte se bolesti v oblasti krku předcházet. Kupte si zdravotní židli, sezení kombinujte s pohybem, po práci si zajděte na zahrádku nebo ven, ať se vaše poloha mění co nejvíce.

Pomůže také dobrý polštář a správná matrace, přitom nejlepší polohou pro spánek je poloha na zádech. Vyhledávejte hodně přirozeného pohybu a také pijte hodně tekutin!

Pravidelné cvičení vede ke zdraví

Existují ale i cviky, které dokáží s bolestí krční páteře (pokud už jednou nastane, a že někdy nastane!) pěkně zatočit. Obměny těchto cviků znáte možná ještě ze základní školy, to ale nemění nic na tom, že jsou účinné a od bolesti pomohou. Měli byste je však cvičit s železnou pravidelností, abyste dosáhli prevence od bolesti za krkem a na dlouhá léta od ní měli pokoj.

Cvičte tak každý den po dobu několika týdnů. Vyčleňte si na cvičení třeba 15 minut, klidně někdy dopoledne v pauze mezi prací. Toto cvičení tak může sloužit jako příjemný relax v práci.

Cvik 1: Otáčení hlavy

Pohodlně se posaďte na židli a opřete se celou plochou zad o opěrku židle. Uvolněte krk a ramena. Nakloňte hlavu dozadu tak, aby brada směřovala zhůru. Po chvíli se vraťte do výchozí polohy a opakujte 5krát. Poté pomalu hlavu předkloňte a snažte se ji přitlačit k hrudníku. Nezvedejte ramena ani se nehrbte. Opakujte také 5krát.

Otočte hlavu doleva a pohlédněte na své levé rameno. Vraťte se do výchozí polohy a otočte hlavu doprava stejným způsobem. Proveďte 5 opakování v každém směru.

K TÉMATUNitroděložní tělísko: Jak si správně vybrat?

Cvik 2: Otáčení rukama

Postavte se s nohama na šířku ramen, natáhněte rovné paže do stran, sevřete ruce v pěst a palce zvedněte vzhůru, jako byste chtěli někomu ukázat gesto „správně!“.

Otočte hlavu doleva, zvedněte levý palec nahoru a sklopte pravý palec dolů. Dívejte se na palec levé ruky a udržte tuto pozici po několik sekund, ucítíte přitom, jak se vám svaly v oblasti krku a ramen příjemně protahují. Totéž opakujte na druhé straně zase 5x.

Cvik 3: Protahování v lopatkách

Položte lokty a ruce na stůl. Nakloňte se dopředu s mírně ohnutým krkem a zády. Přitlačte bradu blíže k hrudi a zároveň si napněte páteř. Ucítíte svalové napětí mezi lopatkami a v dolní části krku. Držte tuto pozici po dobu 1-2 sekund. Vraťte se do výchozí polohy, trochu si odpočiňte a proveďte cvičení ještě 4krát.

Cvik 4: Zvedání hlavy od země

Lehněte si na záda na tvrdý povrch (například podložku na jógu). Zvedněte hlavu o centimetr z podlahy a nechte ramena na podlaze. Držte několik sekund a pak pomalu hlavu znovu položte na podložku. Opakujte pětkrát. Úkolem je postupně prodlužovat dobu, po kterou hlavu držíte ve výšce.

Cvik 5: Zpevnění těla v rovině

Pátý cvik můžete fakticky provádět kdykoliv během dne. Hodně totiž krční páteři pomájá, pokud je v rovině a nehrbí se. Hlava není nepřirozeně předkloněná, ale je v rovině s celým tělem. Proto se zkuste soustředit, zpevněte své tělo a hlavu udržujte ve správné pozici bez nepřirozeného předklonu. Uvidíte, že brzy se budete cítit o mnoho lépe!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bolí vás záda? Vyzkoušejte jednoduché cviky na záda, které uleví

Vyzkoušejte cviky, které vám zajistí krásná prsa

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.

Nepřehlédněte

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek