Domů » Životní styl » Zdraví » 5 osvědčených cviků na bolest krční páteře
Zdraví Životní styl

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

cviky na bolest krční páteře
Když vás trápí bolesti krční páteře, pomůžou cviky. (foto: 123RF)
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!

Proč nás krční páteř bolí

Nejčastějšími příčinami bolesti krční páteře jsou špatné držení těla, nezdravá poloha spánku, a také právě sezení u počítače, kde je tělo v nepřirozené pozici. Co s tím ale dělat? Nejen cviky platí na bolest krční páteře. Myslete především na sebe a snažte se bolesti v oblasti krku předcházet. Kupte si zdravotní židli, sezení kombinujte s pohybem, po práci si zajděte na zahrádku nebo ven, ať se vaše poloha mění co nejvíce.

Pomůže také dobrý polštář a správná matrace, přitom nejlepší polohou pro spánek je poloha na zádech. Vyhledávejte hodně přirozeného pohybu a také pijte hodně tekutin!

Pravidelné cvičení vede ke zdraví

Existují ale i cviky, které dokáží s bolestí krční páteře (pokud už jednou nastane, a že někdy nastane!) pěkně zatočit. Obměny těchto cviků znáte možná ještě ze základní školy, to ale nemění nic na tom, že jsou účinné a od bolesti pomohou. Měli byste je však cvičit s železnou pravidelností, abyste dosáhli prevence od bolesti za krkem a na dlouhá léta od ní měli pokoj.

Cvičte tak každý den po dobu několika týdnů. Vyčleňte si na cvičení třeba 15 minut, klidně někdy dopoledne v pauze mezi prací. Toto cvičení tak může sloužit jako příjemný relax v práci.

Cvik 1: Otáčení hlavy

Pohodlně se posaďte na židli a opřete se celou plochou zad o opěrku židle. Uvolněte krk a ramena. Nakloňte hlavu dozadu tak, aby brada směřovala zhůru. Po chvíli se vraťte do výchozí polohy a opakujte 5krát. Poté pomalu hlavu předkloňte a snažte se ji přitlačit k hrudníku. Nezvedejte ramena ani se nehrbte. Opakujte také 5krát.

Otočte hlavu doleva a pohlédněte na své levé rameno. Vraťte se do výchozí polohy a otočte hlavu doprava stejným způsobem. Proveďte 5 opakování v každém směru.

Cvik 2: Otáčení rukama

Postavte se s nohama na šířku ramen, natáhněte rovné paže do stran, sevřete ruce v pěst a palce zvedněte vzhůru, jako byste chtěli někomu ukázat gesto „správně!“.

Otočte hlavu doleva, zvedněte levý palec nahoru a sklopte pravý palec dolů. Dívejte se na palec levé ruky a udržte tuto pozici po několik sekund, ucítíte přitom, jak se vám svaly v oblasti krku a ramen příjemně protahují. Totéž opakujte na druhé straně zase 5x.

Cvik 3: Protahování v lopatkách

Položte lokty a ruce na stůl. Nakloňte se dopředu s mírně ohnutým krkem a zády. Přitlačte bradu blíže k hrudi a zároveň si napněte páteř. Ucítíte svalové napětí mezi lopatkami a v dolní části krku. Držte tuto pozici po dobu 1-2 sekund. Vraťte se do výchozí polohy, trochu si odpočiňte a proveďte cvičení ještě 4krát.

Cvik 4: Zvedání hlavy od země

Lehněte si na záda na tvrdý povrch (například podložku na jógu). Zvedněte hlavu o centimetr z podlahy a nechte ramena na podlaze. Držte několik sekund a pak pomalu hlavu znovu položte na podložku. Opakujte pětkrát. Úkolem je postupně prodlužovat dobu, po kterou hlavu držíte ve výšce.

Cvik 5: Zpevnění těla v rovině

Pátý cvik můžete fakticky provádět kdykoliv během dne. Hodně totiž krční páteři pomájá, pokud je v rovině a nehrbí se. Hlava není nepřirozeně předkloněná, ale je v rovině s celým tělem. Proto se zkuste soustředit, zpevněte své tělo a hlavu udržujte ve správné pozici bez nepřirozeného předklonu. Uvidíte, že brzy se budete cítit o mnoho lépe!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bolí vás záda? Vyzkoušejte jednoduché cviky na záda, které uleví

Vyzkoušejte cviky, které vám zajistí krásná prsa

Michaela Romanová

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře