Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Slovní zásoba u dětí: jak podpořit její rozvoj?

Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
slovní zásoba u dětí
Jak podpořit slovní zásobu u dětí? (foto: 123Rf)

02. 06. 2021

Kolem věku dvou let obvykle děti začínají být v řeči aktivnější. Už rozumí tomu, co jim říkáme, některé děti se velmi hezky vyjadřují. Není však rozhodně třeba panikařit z toho, že dcera vaší kamarádky mluví ve větách, zatímco vaše dítě stěží užívá pár slov. Vývoj řeči je velmi individuální záležitostí. Poradíme, jak se slovní zásoba u dětí vyvíjí a jak ji podpořit.

Mluvit, mluvit, mluvit

Na dítě hodně mluvte, pokládejte mu otevřené otázky, vyprávějte mu o všem, co kolem sebe vidíte. Můžete si třeba doma zavést večerní nebo ranní rituál, kdy si budete prostě jen povídat. Co se vám dnes líbilo? Co vás dneska naštvalo? Dítě navíc naučíte úplně úžasnou věc. Dokáže popsat své pocity, což pro něj výhledově může být opravdu k nezaplacení.

mluvte
Mluvte, mluvte, mluvte. (foto: 123RF)

Pojďte si číst

Využívejte jakoukoliv příležitost ke čtení. U menších dětí si pravidelně najděte čas na čtení pohádek, větší děti se už mohou zapojit do čtení s vámi. Po dočtení kapitoly se o ní můžete ještě s dítětem bavit, popsat si společně obrázky v knize nebo si říct, jak si představuje jednotlivé postavy. Když na vás dítě mluví, chvalte ho a povzbuzujte. Reagujte na to, co vám říká.

Jistě se vám osvědčí také různé říkanky nebo písničky. Dítě bude povídání hned víc bavit, když se u toho zároveň budete hýbat a názorně předvádět to, o čem mluvíte.

slovní zásoba u dětí čtení
Do denního harmonogramu zakomponujte více knih. (foto: 123RF)

Hrajte si

Je možné zakoupit plno her určených právě pro rozvoj řeči. Nemusíte ale ani vybírat nic složitého. Děti se zabaví třeba se story cubes, kdy máte sadu kostek, na jejichž stranách jsou nakreslené obrázky. Podle toho, jaké obrázky si na nich hodíte, vymýšlíte příběh, kde vše z kostek využijete. Mohou se hodit i kartičky s rozstříhanou pohádkou. Tu je potřeba složit a pak vyprávět.
Stejně tak můžete dítěti koupit různé dětské kostky, díky kterým si procvičí například barvy, zvířata nebo tvary.

hrajte si
Nebojte si hrát. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Tip na výlet 2019: Jurský park můžete skutečně navštívit! Vodní atrakce na Floridě je velké lákadlo. Podívejte se na celou projížďku!

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.

Nepřehlédněte

Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek