Sobota , 02. 07. 2022

Patricie

Slovní zásoba u dětí: jak podpořit její rozvoj?

Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
slovní zásoba u dětí
Jak podpořit slovní zásobu u dětí? (foto: 123Rf)

02. 06. 2021

Kolem věku dvou let obvykle děti začínají být v řeči aktivnější. Už rozumí tomu, co jim říkáme, některé děti se velmi hezky vyjadřují. Není však rozhodně třeba panikařit z toho, že dcera vaší kamarádky mluví ve větách, zatímco vaše dítě stěží užívá pár slov. Vývoj řeči je velmi individuální záležitostí. Poradíme, jak se slovní zásoba u dětí vyvíjí a jak ji podpořit.

Mluvit, mluvit, mluvit

Na dítě hodně mluvte, pokládejte mu otevřené otázky, vyprávějte mu o všem, co kolem sebe vidíte. Můžete si třeba doma zavést večerní nebo ranní rituál, kdy si budete prostě jen povídat. Co se vám dnes líbilo? Co vás dneska naštvalo? Dítě navíc naučíte úplně úžasnou věc. Dokáže popsat své pocity, což pro něj výhledově může být opravdu k nezaplacení.

mluvte
Mluvte, mluvte, mluvte. (foto: 123RF)

Pojďte si číst

Využívejte jakoukoliv příležitost ke čtení. U menších dětí si pravidelně najděte čas na čtení pohádek, větší děti se už mohou zapojit do čtení s vámi. Po dočtení kapitoly se o ní můžete ještě s dítětem bavit, popsat si společně obrázky v knize nebo si říct, jak si představuje jednotlivé postavy. Když na vás dítě mluví, chvalte ho a povzbuzujte. Reagujte na to, co vám říká.

Jistě se vám osvědčí také různé říkanky nebo písničky. Dítě bude povídání hned víc bavit, když se u toho zároveň budete hýbat a názorně předvádět to, o čem mluvíte.

slovní zásoba u dětí čtení
Do denního harmonogramu zakomponujte více knih. (foto: 123RF)

Hrajte si

Je možné zakoupit plno her určených právě pro rozvoj řeči. Nemusíte ale ani vybírat nic složitého. Děti se zabaví třeba se story cubes, kdy máte sadu kostek, na jejichž stranách jsou nakreslené obrázky. Podle toho, jaké obrázky si na nich hodíte, vymýšlíte příběh, kde vše z kostek využijete. Mohou se hodit i kartičky s rozstříhanou pohádkou. Tu je potřeba složit a pak vyprávět.
Stejně tak můžete dítěti koupit různé dětské kostky, díky kterým si procvičí například barvy, zvířata nebo tvary.

hrajte si
Nebojte si hrát. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATUMá moje dítě ADHD, nebo jde jen o obyčejné zlobení? Jak hyperaktivitu rozpoznat a kdy vyhledat odborníka

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.

Nepřehlédněte

Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek